Nejen počasí si ale tropí z lidí žerty. Poněkud zastaralý a ne moc vtipný žertík řešili také ředitelé nemocnic v kraji. Ukázalo se totiž, že sliby na zvyšování platů, které ministerstvo slíbilo koncem února protestujícím lékařům, nejsou zatím z čeho platit. Pojišťovny většinou neposlaly peníze. Navíc se tak trošku pozapomnělo na větší částky za přesčasy. Jenže nikdo z ředitelů si nedovolil udělat na lékaře dlouhý nos a zavolat apríl při předávání výplatní pásky za březen. Museli překousnout občas nepraktická politická řešení a peníze pro lékaře sehnat jinde.

Větší politizaci horšího problému se naštěstí vyhnul ředitel brněnské Nemocnice Milosrdných bratří. Jako jeden z mála doplatil na akci Děkujeme, odcházíme a přišel ze dne na den o deset anesteziologů. Musel proto i stopnout operace a chvíli to vypadalo, že se jedna z brněnských nemocnic stane novým politickým tématem. Tento týden oznámil, že už je vše zase v pohodě. A kuriózně si z katastrofického scénáře budoucího fungování nemocnice udělal konkurenční výhodu. Díky předchozímu zrušení pořadníků na operace teď nabízí lidem zákroky bez čekání.

Adeptem na nejlepší aprílový vtip je ale téměř bezkonkurenčně nový šéf brněnských strážníků. Ještě se ani na svém místě pořádně neohřál a už má první bod za reprezentaci, bohužel záporný. Neudělal totiž zkoušku, kterou musí mít každý strážník. Chtěl prý otestovat, jestli se na ni jeho podřízení nepřipravují zbytečně dlouho. Proto se na testy nepřipravil. Škoda, že už není dávnou školou povinný, tento výrok by jinak patřil do zlatého fondu výmluv.

Přesto ale musí o své prvenství bojovat. A to rovnou s celým týmem. Na záchranný výkřik „Apríl!“ totiž ve středu v podvečer marně čekal teď už bývalý trenér fotbalové Zbrojovky. Brněnský prvoligový tým podlehl třetiligové Kroměříži a ušil si z ostudy kabát.

Pokud se pod novým trenérem fotbalové družstvo nezvedne, ještě zoufat nemusí. Možná hráče angažují na radnici městské části Brno-­střed pro exhibiční zápasy. S jejich lážo plážo přístupem k fotbalu budou ideálními hráči plážového volejbalu. A můžou na tento sport lákat kolemjdoucí na brněnském náměstí Svobody. Právě tam má v plánu radnice postavit kromě loňské pláže s barem právě i volejbalový kurt. A tím inovace v centru Brna nekončí.

Možná se totiž na centrálním brněnském náměstí jednoho dne objeví i stánky s čerstvou zeleninou. Střed Brna bude za chvíli kypět životem. Jen aby ta pestrost nakonec všechny neodradila.

Lidé jsou ale odolní. Jinak by už dávno museli stát v ulicích s vidlemi v rukou a táhnout na hrad – tedy spíš na pražskou Kramářovu vilu. Vládní krize totiž začíná pomalu připomínat telenovelu z nějaké rozvojové, čerstvě demokracii zavádějící země. A přiživují se na ní i jihomoravští politici. Role hrají podle stranické příslušnosti, a když náhodou vybočí, jsou zařazení hlasem většiny zpět. Ze současné situace mohou dokonce vytěžit a dostat se k vládnutí.

Musíme ale vydržet ještě pár dílů, abychom věděli, jaký bude výsledek. A zřejmě nikdy nezjistíme, jaké byly skutečné vztahy všech aktérů. Snad ale s koncem dubna aprílové vládnutí skončí.