Ten díky tomu zvítězil v souboji o předsednické křeslo s jihomoravským hejtmanem Michalem Haškem, který obsadil pouze pozici prvního místopředsedy.

Přesně se tedy naplnily spekulace, které tento výsledek předpovídaly a označovaly jej za předem dohodnutý. Náhoda? Možná. Jisté je jen to, že Haškem plánované rozkročení strany a oslovení více voličů se nekoná a sociální demokracie vykročila do budoucna opět levou nohou.

Svítící úsměv na rtech ale určitě marně hledala Barbora Javorová u jejího partnera Romana Onderky. Brněnský primátor totiž neobhájil post místopředsedy strany, a vypadl tak z vedení sociální demokracie. Hned potom se ozvaly hlasy opozičních stran v brněnském zastupitelstvu, které žádaly rozpad koalice ODS s ČSSD. „Vnímám to jen jako zbožné přání TOP 09. Na pohádky už jsem starý,“ komentoval situaci Onderka.

Na pohádky ale zřejmě ještě stále věří vedení Moravského Krumlova. To totiž začalo chystat smlouvu, která má městu zajistit návrat Muchovy Slovanské epopeje z Prahy do krumlovského zámku. Hlavní město se však zatím návratem obřích pláten vůbec nezabývá. Přísloví kdo si počká, ten se dočká, tak v tomto případě zřejmě platit nebude.

Touto pravdou se však řídí farmáři, kteří se rozhodli nabízet potraviny vypěstované či vyrobené takzvaně po domácku. V kraji totiž roste počet farmářských trhů. Například o biozeleninu a bioovoce je takový zájem, že zemědělci na jižní Moravě je nestíhají pěstovat a v Brně farmáři dokonce usilují o stavbu obchodního domu, který by sloužil jako velký kamenný trh. Tradiční a přírodní výrobky prostě v dnešní přetechnizované době táhnou.

Proto je otázkou, jaký budou mít úspěch nové brněnské prodejny s uměle vyrobenými drogami, teda pardon, obchody se suvenýry, jak je prodejci nazývají. Mezera v zákoně totiž umožňuje obchodníkům prodávat například uměle vyrobenou látku, která má podobné účinky jako marihuana. „Prodáváme je jako sběratelské potřeby, nejsou určené k užívání. Na jejich obalech jsou barevné obrázky, takže se hezky vyjímají třeba na poličce,“ komentují prodejci své zboží.

Pokud tedy budete chtít některému turistovi doporučit, co si má z Brna odvézt za suvenýr, pošlete jej do jedné z těchto prodejen. Z moravského města si pak určitě odnese nezapomenutelný zážitek.

Někteří Jihomoravané však nezapomenutelné zážitky prožívají i bez drog. A to díky celostátnímu sčítání. Množí se totiž stížnosti na sčítací komisaře. Ti i přesto, že se blíží termín uzavření této akce, nechodí podle lidí ve stanovené termíny a čas předání potřebných formulářů stále odkládají. Aby se pak český národ nedivil, že nás lidí v republice je třeba kvůli nedoručeným formulářům o polovinu méně než před deseti lety.

A jak celý týden zakončit? Co třeba jedním velkým zhasnutím. Dnes se totiž koná akce Hodina Země, která vyzývá všechny obyvatele planety k tomu, aby mezi půl devátou a půl desátou večer zhasli světla a poukázali tak na nutnost úspor energie. Vzhledem k tomu, že včera se nad Českem objevil radioaktivní mrak z Japonska, dala by se situace glosovat větou: Zhasněte, stejně budete zářit.