Za pravdu mu dávají i jeho svěřenci, kteří za ním bezmezně stojí, stejně jako vedení klubu. Vydobyl si také sympatie brněnských příznivců, kteří ho společně s odborníky považují za jednoho ze strůjců brněnského „zázraku". Před rokem se totiž Zbrojovka krčila na čtrnáctém místě druhé ligy. Slova chvály ovšem Čuhel slyší nerad. „Já je neposlouchám. A fotbal je o kolektivní práci," odmítá zásluhy bývalý brněnský fotbalista.

Před půl rokem jste netušil, co vás po návratu do nejvyšší soutěže čeká. Co vám tedy přichystala?

Vstupovali jsme do ligy s pokorou a se spoustou mladých hráčů, ale věřili jsme, že nebudeme hrát podřadnou roli. Jsme rádi, že se to naplnilo. Na druhou stranu úplná spokojenost také není, protože byly zápasy, v nichž jsme mohli a měli uspět. Mohli jsme mít víc bodů a v některých zápasech předvádět lepší hru pro diváky.

Čekal jste sedmé místo?

Nikdy netipuji umístění. Samozřejmě sedmé místo bereme jako úspěch, ale tabulka je vyrovnaná, takže umístění není až tak směrodatné. Získali jsme jedenadvacet bodů a máme blíž k našemu cíli, kterým je záchrana v lize. Pořád nás však čeká spousta práce a jaro bude těžší než podzim. Všechna mužstva o něco hrají.

Takže stále myslíte hlavně na boj o záchranu?

Určitě je pořád prvořadý. Jasně, že chceme víc, i vylepšit umístění. Ale jsem realista a vím, že nás čeká těžké jaro. Uvidíme, jak dopadnou jednání ohledně hostování hráčů, kteří v Brně jsou, zda se nám podaří posílit. Hlavně se musejí uzdravit dlouhodobě zranění hráči. Věřím, že uděláme dobrou přípravu a do druhé půlky sezony nemusíme jít jen se strachem o záchranu.

Brno má hodně mladý kádr. Jak se vám s ním pracuje?

Mužstvo je kvalitní, posun rok po mém příchodu je evidentní. Nejde ale jen o mladé, i když jich máme nejvíc. Každý tady bojuje o své postavení. Třeba Lutonský, Pernica či Pašek, i když neměli moc zkušeností, ukázali posun. Teď je na dalších, aby se taky porvali o místo, a především si ho udrželi. Potenciál na to určitě všichni mají.

Považujete se s mladým celkem spíš za učitele než za trenéra?

To ne. Kdo je ve Zbrojovce, musí mít a má kvalitu. Je tu spousta odchovanců a v Brně vždy vycházelo doplňování kádru mladými. Samozřejmě jim všichni radíme, chceme, aby se zlepšovali. Rád s nimi pracuji, ovšem zájem musí vzejít od nich. Nemůžou přijít do kabiny a myslet si, že už všechno umí. V Brně zatím kluci chtějí. Věřím, že nám to vydrží a pořád budeme oživením ligy.

Trenér brněnské Zbrojovky Petr Čuhel.Trio nejzkušenějších Švancara, Zavadil, Mezlík vás svými výkony určitě potěšilo.

Zkušenější hráči byli pozitivní jak na hřišti, tak mimo něj, pro mladé kluky se stali tím správným vzorem a tak má mužstvo fungovat. Zakládali jsme si na tom, aby nám šlapal tým. Potěšilo nás, že mužstvo zůstalo pohromadě a má charakter.

Takže vyjádření o síle kolektivu nepovažujete pouze za frázi?

Určitě ne. Kdyby tady parta nebyla a nefungovalo vše v kabině, nemáme na hřišti takové výsledky.

Dá se říct, že týmový duch tak předčil schopnosti vašeho kádru?

Nás spousta odborníků v předsezonních prognózách pasovala když ne na sestupové, tak maximálně na čtrnácté místo. Není až tak důležité, že jsme na lepší příčce, ale podle mě jsme ukázali jak kvalitu, tak charakter a že do ligy prostě patříme. To je určitě dané tím, že v kabině funguje soudržnost, vůle a také motivace.

Bude příprava na jaro příjemnější, když už víte, co vás v lize čeká?

Jestli to vím já, není až tak důležité. Hlavně mladší kluci musejí vědět, že liga je něco jiného, než co zažili předtím, a že nic neodpouští. Nás sráželo, že jsme nevydrželi devadesát minut v plné koncentraci. Musíme zapracovat na tom, abychom zvládali hrát celý zápas pod tlakem. Věřím, že už to pochopili i mladší hráči a od toho se bude odvíjet práce. Příprava bude asi tvrdší než v létě, ale hráči i my jsme dál. Víme, že zůstat na místě bude málo.

Co pro vás současné umístění Zbrojovky znamená jako pro brněnského patriota?

Každý, kdo fandí Zbrojovce, musí být rád. Až na výjimky u hráčů vidí nasazení, že bojují za svůj klub a snaží se hrát, jak nejlépe umí. To v Brně dřív nebylo. Když jsme loni v zimě v tomto složení začínali, bylo pro nás důležité, aby fanoušci cítili, že hráči i trenéři si váží práce ve Zbrojovce. Myslím, že to se naplňuje a mám z toho obrovskou radost.

Jak se vám poslouchá, že důvod vzestupu Zbrojovky jste také vy?

Já to neposlouchám, jen sem tam čtu. (úsměv) Fotbal je kolektivní práce a já mám velmi dobrý realizační tým. Hráči vážně pracují na hranici svých možností, snaží se odvádět to nejlepší. Ovšem pokud to nebudeme rozvíjet a v něčem polevíme, vrátí se nám to.

Hráči o vás říkají, že jste správný blázen a stojí za vámi. To je dané vaším přístupem k nim?

Pro mě je důležité, že všichni přistupujeme k hráčům spravedlivě. Musí cítit, že když se snaží, mají výkonnost a formu, dostanou šanci. Určitě nejsou spokojení všichni, ale kdo odvádí kvalitní práci na tréninku i v zápasech, příležitost dostane. Nikdo se nemůže cítit odstrkovaný. Snažíme se být spravedliví, aby nebyl rozdíl v tom, zda je někomu třicet nebo osmnáct. Na podzim hráli ti, kteří na to zrovna měli. Jestli to tak mužstvo vnímá, je to jenom dobře.

Takže situace v kabině není nastolená tak, že přijde trenér a všichni ztichnou?

Když přijde naštvaný trenér, všichni ztichnou. (smích) Vždycky dám prostor hráčům, aby se vyjádřili, ať už je něco dobře, nebo špatně. Jsem rád, když řeknou svůj názor před celou kabinou nebo i mezi čtyřma očima. Člověk potřebuje zpětnou vazbu. Co však nenávidím, že mi hráč něco odkývá a za rohem říká něco jiného. To je pro mě signál, že něco nefunguje. Myslím, že ve Zbrojovce nic takového není. Proto tým šlape.

Při zápase působíte někdy až hodně přísně.

Nevím, zda přísně, spíš se snažím hráčům pomoct. Určitě jim nenadávám, nesrážím je. Spíš je upozorňuji na to, co mají dělat. Jsem přesvědčený, že v devětadevadesáti procentech jsem pozitivní a hráčům pomáhám. Nestalo se, aby někdo řekl, že jim špatně radím.

Trenér brněnské Zbrojovky Petr Čuhel.

Co vás rozezlí natolik, že na hráče zakřičíte?

Není to jednotlivá věc. Naštve mě, když jsme připravení na zápas, hrajeme dobře a nezvládneme třeba pětiminutovku, kvůli které jej ztratíme. To se stalo teď v Teplicích. Dvě chyby, které neudělají dorostenci, nás srazily. Prohráli jsme 0:2 a vypadá to, že snadno.

Dá se s tím něco dělat?

Nechci, abychom se vymlouvali na to, že strašně moc chyb děláme z nedostatku zkušeností. Takové průšvihy nepatří do první ligy. Jde o práci celého mužstva a realizačního týmu, abychom se od nich oprostili.

Co říkáte na brněnské příznivce?

Fanoušci jsou pozitivní už od doby, kdy vzniklo sdružení Věříme Zbrojovce. Ukázali, že jim není lhostejný osud klubu. Na jaře i na podzim byli ve všech zápasech vynikající, jezdí i na utkání ven. Jde také o nás, abychom hráli pohledný fotbal a měli výsledky. Pak fanoušci jinak reagují a chodí na fotbal, než když se v nedávné době prohrávalo. To byli oprávněně nespokojení.

I mladí hráči si pochvalují, že jim diváci spíš pomáhají, než je znervózňují.

Fanoušci i v době, kdy se nám nedaří, pomáhají. Vidí, že na hřišti kluci dělají maximum. Proto mě mrzí výpadky na Slavii nebo první poločas s Duklou, v Hradci Králové, kdy náš výkon nebyl úplně ono. Prohrát se dá, ale v těch utkáních jsme neměli stoprocentní nasazení a přístup. Výpadky se nám nesmí na jaře stávat, abychom se nedostali do problémů se záchranou.

Cítíte se příjemně, když se ke Zbrojovce navrací i příznivci, kteří ji už téměř pohřbili?

Fanoušci vidí i dění v klubu, že se Zbrojovka stabilizuje a posouvá. Komunikace klubu s městem, příznivci i hráči, to vše je na lepší úrovni než v sezoně, kdy se sestupovalo nebo začínala druhá liga. Pozitiva nejsou patrná jen na hřišti, celý klub udělal za rok kus práce.

Takže na jaře zaplníte stadion?

Je pravda, že doma máme na jaře Plzeň, Spartu, Olomouc, Slavii či Ostravu. Tedy týmy, které vždycky táhly. Naplnit Srbskou chceme a záleží to vyloženě na nás, abychom předváděli takové výkony a výsledky, že fanouškům stojí za to přijít. Budeme jen rádi.

Víte, že se opět mluví o stavbě stadionu za Lužánkami?

Když jsou volby, jsou Lužánky vždycky ve hře. (úsměv) Přeju si, aby byly ve hře, stadion tam určitě chtějí všichni. Návrat do Lužánek Brnu jedině prospěje. Na druhou stranu je teď Srbská dostačující.

Trenér brněnské Zbrojovky Petr Čuhel.Najdete si čas na odpočinek od fotbalu, nebo jej po povedeném podzimu hltáte ještě víc?

Kdo se ve fotbale pohybuje, pořád myslí na to, co dělá. Jak připravovat tréninky, aby nebyly jednotvárné, abychom se posunuli dál. Taky však přijde doba svátků, kdy člověk trochu vypne a bude víc s rodinou. V tom nejsem výjimka.

Zbrojovka začátkem ledna slaví stoleté výročí. Co jí přejete?

Aby byla v první lize, patřila k lepším týmům a nadechla se k ještě světlejším zítřkům. Abychom k těm prvním krůčkům, které jsme letos udělali, přidali další a Brno zase patřilo k nejlepším klubům v lize.