VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Děti na internetu prodávají své nahé fotky a nabízí i sex, říká policistka

Jižní Morava /ROZHOVOR/ - Internetový fenomén Modrá velryba, který skrze sérii úkolů, jež mohou vést až k sebevraždám, ovlivňuje děti a teenagery, se objevil i v České republice. Tvrdí to policisté, konkrétní případy ale nechtějí zveřejnit. Medializace fenoménu, který mezi lidmi vyvolal velký ohlas, nebyl dobrý krok podle jihomoravské policejní koordinátorky prevence Zdeňky Procházkové. „Už je to moc nafouknuté. Podobná nebezpečí jsou na internetu pořád, jen se pokaždé jinak nazývají," tvrdí.

30.4.2017 1
SDÍLEJ:

Zdeňka Procházková.Foto: DENÍK/Attila Racek

Bylo by lepší, kdyby lidé o Modré velrybě nevěděli a nešířila by se panika?
Tento případ lidé řeší až příliš. Některé děti si kvůli tomu o fenoménu mohou začít i něco samy hledat. Ideální je zlatá střední cesta. Je dobré lidi na možná rizika internetu upozornit, ale je nezbytně nutné, abychom jim k problematice dali i rady, co dělat, aby se do problémů nedostali.

Do jakých problému se děti mohou dostat?
Jedná se o různé projevy, například výhrůžky, zesměšňování, třeba skrze fotografie či videa, nebo třeba i návodné chování, jako tomu je u Modré velryby. Důležité je hlavně, jak se člověk na internetu chová, s kým a o čem mluví a co je o sobě ochotný říct. Pokud mluvíme o dětech, důležitá je hlavně komunikace s rodiči. Ta ale často chybí.

Rodiče se nezajímají o to, co dělají jejich děti na internetu?
Často se vymlouvají, že problému nerozumí, nebo že nemají čas. Přitom by právě rodiče měli s dětmi mluvit o rizicích internetu jako první. Rodina je v tomto základ.

Proč je pro děti internet nebezpečný?
Berou sociální sítě a internet obecně jako formu zábavy a všechno zkouší. Posílají třeba své fotografie, nebo je zase po někom vyžadují a sdílejí o sobě i velmi osobní informace. Myslí si, že když nejsou třeba na facebooku, tak nejsou in a populární. Je to dnešní způsob trávení času mládeže. Vždycky se potom najde někdo, kdo na sociálních sítích vyzkoušel víc, a poté to dělají i ostatní. Přes internet kolikrát i vyčlení své vrstevníky z kolektivu.

V jakém věku je dítě při surfování po internetu neohroženější?
Každý věk má svá specifika. Problémy řešíme i u žáků na prvním stupni základních škol. Děti se tehdy poprvé pokouší o online komunikaci a zakládají si profily na sociálních sítích. Nejčastěji ale ti nejmladší na internetu hrají počítačové hry. Kromě toho, že i tam sdílí své osobní údaje, mohou udělat problém i rodičům, když si třeba omylem zařídí zpoplatněnou službu.

Jak se to mění s věkem?
Postupně zkouší něco jiného, začnou nahrávat videa a hodně experimentují s fotkami, což je další riziková kategorie. Už v šesté a sedmé třídě se začínají formovat nové lásky a přátelství. Dětem pak většinou nestačí psaní, musí si k tomu poslat i fotografii. Obyčejná ale nestačí, musí být intimnější, třeba na ní má být ten druhý obnažený. Potom je tam riziko, že fotky někdo zneužije a bude toho druhého vydírat.

Stává se, že by děti fotky posílaly cizím lidem schválně za peníze, aby si přivydělaly?
I takové případy jsme zaznamenali. Problematika se oproti předchozím letům posunula. Dříve pedofilové fotky dětí na internetu vyhledávali, dnes už je to jiné. Děti vědí, že nahá fotka může mít velkou cenu, tak samy nabízejí nejenom je, ale i sebe. Na dětských chatech v různých místnostech můžete narazit na rozhovory, kde děti přímo nabízejí různé sexuální služby.

O jakých sexuálních službách konkrétně mluvíte?
Jsou různé. Problematiku vysvětluje druhý díl filmu Seznam se bezpečně. Popisuje třeba, jak šestnáctiletá dívka v jedné z takových místností nabízí orální sex za pět set korun. Řekla, že to dělá už dva nebo tři roky.

V jakém věku to děti dělají nejčastěji?
Šestnáct let je většinou takový mezník, pak už jsou moc staré. Ve zmíněném filmu je i zpověď dětského prostituta, který se prodával už od třinácti let a právě kolem šestnácti zjistil, že mu klientela klesla zhruba o polovinu. Byl už příliš starý a nebyl o něj takový zájem. Takové případy je ale třeba při preventivních besedách s dětmi i okomentovat a vysvětlit, že je to špatně, protože občas je děti mohou vzít jako návod. Dětští prostituti si měsíčně vydělají třeba šestnáct tisíc korun, což může zbytečně lákat.

A nejmladším zneužívaným bývá kolik?
U pedofilie může být obětem třeba jen osm let nebo i čtyři roky. Velmi se na zneužívání podílejí rodiče. Ale není to tak, že by přímo ve zneužívání jejich fotek nebo videí napomáhali. Rodiče třeba dávají na internet fotky z dovolených, kterými se chlubí, nebo posílají na sociální sítě fotky dětí třeba ve vaně. Citlivý materiál sami nahrávají na internet a případní pachatelé potom velmi lehko najdou to, co chtějí.

Jak se dětem, které se už věnují prostituci, snažíte pomoct?
Psychika dítěte je často už v natolik špatném stavu, že ani nechce, aby mu někdo pomohl. Myslí si, že mu chceme sebrat něco, co ho baví, co má rádo. Záleží na tom, jak dlouho to dítě dělá. Občas už není cesty zpátky. Většinou děti potřebují odbornou pomoc, už nestačí promluvit si.

Děláte i prevenci na školách. Na co se při setkáních s žáky soustředíte?
Besedy dělíme na dvě části. Nejprve děti seznámíme s tím, co vůbec kyberšikana je a jaké jsou její projevy. Zároveň se jim snažíme dát i návod, jak se nestát obětí podobných internetových útoků. Jde nám o to, aby děti věděly, jak se mohou bránit, když jim někdo vyhrožuje nebo nadává. Často to totiž netuší.

Co mohou dělat?
První, co mohou udělat, je vůbec na zprávy nereagovat, případně si je zablokovat. Mohou i člověka, který je obtěžuje, nahlásit na sociální síti, využít nahlašovací formulář policie, ale hlavně o všem mluvit s rodiči. Ve vážnějších případech mohou přes rodiče vše oznámit policistům.

A co druhá část?
Je zaměřená na problematiku z pohledu pachatele kyberšikany. Chceme, aby si děti uvědomily, že i když si z někoho dělají třeba jenom srandu a video vyvěsí na internet, může to mít vážné důsledky, co se týče trestu.

Poslouchají vás?
Když pořádáme preventivní besedy a na něco se dětí ohledně rizik na internetu zeptáme, vědí, co chceme slyšet. Řeknou nám, že všechno chápou, ale stejně jsou ochotné sdílet na internetu něco, co by jim mohlo udělat problém. Pořád jsou přesvědčené o tom, že jim se nemůže nic stát, že se jich to netýká. Občas si určitě myslí, co jim to vykládáme za nesmysly. Nepočítáme s tím, že si všechny děti ve třídě po naší přednášce řeknou, že máme pravdu. Ale mnohé se třeba nad sdílením citlivých informací zamyslí. O to nám i jde, aby přemýšlely nad svým chováním ve virtuálním světě a samy si poté uvědomily možná rizika.

Snažíte se kromě besed děti před nebezpečími na internetu varovat i jinak?
Máme třeba i projekt Bezpečně v kyberprostoru, kterým je chceme upozornit na rizika spojená s internetem, která lidi třeba často nevidí. Třeba vydírání nebo vyhrožování v online prostředí může skrze obrovský psychický nátlak dítě dovést až k sebevraždě. Každoročně vyhlašujeme i soutěž pro žáky, kdy mohou na téma kyberšikana navrhnout třeba plakát, vymyslet videoklip nebo nějakou povídku.

Co můžou děti dělat, aby se zmiňovaným rizikům nevystavovaly?
Kromě toho, že nemají sdílet každých pět minut svou fotku, není dobré ani, když na internet napíší, kam chodí do školy nebo kde bydlí. Měli by se i zamyslet, jestli je nutné mít na facebooku třeba stovky přátel, když reálně znají sotva polovinu. Někteří lidé si totiž zakládají falešné profily a jsou třeba i nebezpeční. Hlavní je, aby rodiče měli přehled o počínání svých dětí na internetu.

Poradíte, jak poznat falešný profil?
Když se na to ptáme, většina dětí si myslí, že například podle počtu fotek, přátel nebo toho, jak dlouho je účet založený. Tak to ale není. Málo přátel a fotek může mít i jen opatrný člověk a někteří pedofilové mají profily založené roky. Děti falešný profil poznají jen složitě. Je třeba se dívat na detaily, třeba jestli na fotkách nejsou nějaké věci, které se v České republice nevyskytují, nebo jestli tam obecně nejsou jenom fotky ze ciziny. Může to naznačovat, že jsou stažené ze zahraničních serverů.

Co je nejbezpečnější forma komunikace po internetu?
Doporučujeme skype hovory, ale v dnešní době se dá obejít i to, například videosmyčkou. Člověk pak nepozná, že člověk na obrazovce je někdo jiný. Většinou ale podobné smyčky mají problémy se zvukem a jsou trhané, což může být varování. Dobrý způsob, jak si ověřit pravý profil, je, že člověka na druhé straně zaúkolujete. Třeba ať namaluje na kus papíru sluníčko nebo tam napíše dnešní datum a čas, vyfotí se a do pěti minut pošle. Když se začne vymlouvat, že to třeba udělá další den, nebo říká, že to není nutné, či že má rozbitý foťák, je to špatné znamení.

Autor: Monika Krylová

30.4.2017 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Montážní dělník 22 000 Kč

Montážní dělníci elektrických, energetických a elektronických zařízení Vedoucí montáže. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 33000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní nabídka: Vedoucí montáže, , Odpovědnost za koordinaci montáží, snižování nákladů montáží, montáž dílů ocelových konstrukcí, svařování potrubí, práce ve výškách. Požadujeme SŠ vdělání technického směru, svářečský průkaz výhodou, zkušenosti v montážích ČOV výhodou, pracovní doba jednosměrná,, příspěvek na stravné., , Kontaktní osoba: Procházková Jana, tel. 566 592 114, e-mail: asistentobchodu@mez.cz. Způsob prvního kontaktu: e-mailem nebo telefonicky.. Pracoviště: Mez,a.s., 592 62 Nedvědice. Informace: Jana Procházková, +420 566 592 117,777 592 134.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Dentální hygienista 25 000 Kč

Dentální hygienisti. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt e-mailem, požadujeme: flexibilitu, otevřené myšlení. , Předchozí praxe a jazykové znalosti výhodou, Nabízíme:, práci na HPP, dlouholeté zkušenosti v oboru, výkonové hodnocení, úkolové benefity, pružná pracovní doba. Pracoviště: Ovdent s.r.o.-prac., Lidická, č.p. 1023, 602 00 Brno 2. Informace: Mgr.Michal Snášel, .

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 9 800 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků pomocný skladový pracovník- brigádně. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 9800 kč, mzda max. 10800 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Firma Vonekl s.r.o.velkoobchod květin přijme pracovníka na brigádu.Pracovní poměr je dohoda o provedení práce.20-30 hod týdně.Jedná se o výpomoc v oddělení hrnkových květin. Pracovní doba ve dnech úterý,čtvrtek od 6,00 hod,sobota dopoledne. Bližší informace budou zájemcům sděleny na osobní schůzce. Zájemci se mohou hlásit prostřednictvím e mailu: jiri.klist@vonekl.cz. Pracoviště: Vonekl s.r.o., Kšírova, č.p. 669, 619 00 Brno 19. Informace: Klíšť Jiří, .

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 9 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů), pomocní kuchaři Pomocná síla do kuchyně - pouze pro OZP. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 9000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Schůzku a další informace je možné domluvit na telefonním čísle 608 683 056 v pracovní dny od 8:00 do 14:00 , Nabízíme, - příspěvky na penzijní pojištění, - firemní oblečení, - celá mzda pravidelně zasílaná legálně na bankovní účet zaměstnance, - zdarma lékařská prohlídka k nástupu , - práce do max. 17:00 hod.- žádné noční a do pozdních večerních hodin, - práci ve stabilní a rozvíjející se firmě , - zajištění stravování formou teplého oběda, - odborné zaškolení a adaptaci v novém prostředí, - další benefity za odpracované období. Pracoviště: Sansimon, s.r.o. rajhrad - výrobna hotových jídel, Jiráskova, č.p. 47, 664 61 Rajhrad. Informace: Zdeňka Kučerová, +420 608 683 056.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na snímku Kratochvíl.

Zbrojovku zase potopila první půle. Dostala i gól z ofsajdu

Ilustrační foto.

Manžel zneužíval děti, stále tvrdí žena. U soudu čelí obžalobě z křivého nařčení

Urgentní příjem se už nikdy nesmí zcela uzavřít, říká ředitel krajské záchranky

Jižní Morava /ROZHOVOR/ – Jihomoravští záchranáři absolvovali minulý týden pětihodinový výjezd sanitkou s pacientem z Brna do Jihlavy. Brněnské nemocnice měly plno a odmítaly přijímat lidi, kteří nebyli v ohrožení života. Problém se tento čtvrtek na společné schůzce rozhodli zástupci nemocnic, záchranky a kraje vyřešit zřízením tří stovek sociálních lůžek.

Na Moravském náměstí se sešly stovky Slováků. Navázali na předchozí protesty

Brno /FOTOGALERIE/ – V návaznosti na politickou situaci v České a Slovenské republice a předchozí protesty uspořádali slovenští studenti v Brně akci Postavme se za slušnost. Moravské náměstí proto v pátek před pátou hodinou odpoledne začaly plnit stovky lidí. „Pro mnoho Slováků je Česká republika domovem. Týkají se nás tedy i to, co se tu děje. Je to společný boj,“ uvedla organizátorka Hana Skljarszka.

Chřipka ohrožuje hlavně starší lidi. Na jihu Moravy na ni zemřelo šest nemocných

Jižní Morava /ANKETA/ – Šest lidí už na jižní Moravě zemřelo kvůli chřipkové epidemii. Dalších třicet leží podle informací České televize s vážnými problémy v nemocnicích. Nakažených je nyní v kraji přes šestadvacet tisíc. V nebezpečí jsou hlavně starší lidé.

Lidé uvidí boj bílé krvinky s rakovinou. Na Dnech elektronové mikroskopie

Brno – Jak vypadá bakterie, bílá krvinka nebo hlava vosy zblízka? Odpověď na tuto otázku dostanou Brňané v následujících dnech. V pátek totiž v Brně začaly Dny elektronové mikroskopie, které lidem přiblíží unikátní přístroje, jenž dokáží předměty zvětšit až milionkrát. Na zájemce čekají přednášky, promítání či prohlídky běžně nepřístupných míst.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT