VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dopravní krizi předejde lepší koordinace staveb, míní předseda spolku Brno+

Brno /ROZHOVOR/ - V pozici náměstka pro dopravu brněnského primátora se Robert Kotzian věnoval třeba i projektu rezidentního parkování. S jeho současnou podobou pod vedením nynějších radních i s některými jejich dalšími kroky však nesouhlasí. „Náměstci Matěj Hollan a Martin Ander představují zelený myšlenkový proud magistrátu, který je protipólem mého smýšlení o dopravě. Domnívám se, že stejně to bylo i s Vladimírem Bielkem,“ komentuje Kotzian odchod vedoucího úředníka odboru dopravy.

1.10.2017 10
SDÍLEJ:

Předseda spolku Brno+ Robert Kotzian.Foto: Deník/Attila Racek

Jaká byla za vašeho působení na magistrátu spolupráce s Bielkem?

Myslím, že nepochybně patří k předním odborníkům na dopravu v Brně a možná i na celé jižní Moravě. Za celou dobu svého působení na magistrátu jsem neviděl důvody pro jeho odchod. Často jsme spolu vedli dlouhé a náročné, ale věcné debaty. Někdy přesvědčil on mě, že nemám pravdu, někdy to bylo naopak. Vždycky jsme se ale dokázali nakonec dohodnout na společném postupu. Myslím, že tak je to správně.

Byl jeho nynější odchod z funkce odůvodněný?

V médiích náměstek Ander zcela otevřeně řekl, že Bielko byl odvolán z politických důvodů. Tohle je naprosto nepřijatelné, ať už za svého působení ve vedoucí funkci udělal jakékoliv chyby. Důvody Bielkova odchodu nebyly věcné. Nebo jsem alespoň doposud žádný takový důvod neslyšel.

Myslíte si, že roli hrál i fakt, že se současní radní přiklání k jiné dopravní politice než vedoucí?

Samozřejmě. Zejména se to týká těch, kteří jsou mu přímo nadřízení a mají přímý vliv na dopravu ve městě, tedy náměstků Hollana a Andera. Ander se zdánlivě stará pouze o životní prostředí a rozvoj města, nicméně prosazuje ve městě mnoho opatření, jejichž ambicí je zasahovat do dopravy ve městě. Jsou to například nízkoemisní zóny a akční plány pro ovzduší. Rozhodně nejsou stejného názorového ražení jako Bielko. On ale byl vždycky profesionál a snažil se plnit zadané úkoly.

Napadají vás konkrétní projekty, ve kterých se s náměstky neshodl?

Nepochybně překvapivé zrušení přechodu v Údolní ulici v závěru minulého volebního období. Já jsem měl také pochyby o tom, jestli toto opatření bude mít pozitivní vliv na dopravu, a dnes se domnívám, že ano. Doprava v ulici je plynulejší. Před volbami se Hollan procházel v masce zvířete po místě zrušeného přechodu a halasně sliboval, že jej obnoví. Dosud ho neobnovil. Druhým bodem sváru je železniční uzel Brno. Začátkem října má být zveřejněná studie proveditelnosti. Klíčový dokument, na základě kterého stát rozhodne o finálním místě hlavního nádraží. Členy výboru, který studii schvaluje, jsou kromě jiných také zástupci odboru dopravy a Bielko. Vím, že Ander a Hollan v něm měli významného věcného oponenta.

Hrálo to v jeho odchodu roli?

Nemůžu si nevšimnout zvláštní časové shody mezi Bielkovým nuceným odchodem a termínem odevzdání studie proveditelnosti. Po něm mají začít řešení nejklíčovějšího stanoviska ke studii, a to stanoviska města Brna. Ander s Hollanem díky Bielkovu odchodu ztrácejí významnou překážku v prosazování svých postojů. Oba dva se totiž snaží dostávat jemnými posuny významů spoustu dokumentů města, kam chtějí. Část radních to často nerozpozná. Bielko jim v tom ale oponoval.

Předseda spolku Brno+ Robert Kotzian.

Byl jejich oponentem jen on?

Nedělal to samozřejmě sám, měl na to celý aparát svého odboru. Je taky ale jasné, že Hollan vzkázal do osazenstva odboru dopravy: Kdo se mi bude stavět, ten půjde od válu.

Lze k aktuální dopravní situaci v Brně přistupovat lépe, než jak činí brněnští radní?

Měli by především reálně začít koordinovat dopravní stavby. Podle toho, jak sleduji jednání na magistrátu, je koordinace staveb velmi slabá. O tom svědčí i fakt, že v září, dopravně nejnáročnějším měsíci v roce, a ještě ke všemu v pondělí, byla uzavřená jedna z klíčových brněnských tepen, Křenová ulice. To je úplně nejhorší doba na zahájení podobné uzavírky. Mně je naprosto jasné, že koordinace staveb nikdy nebude dokonalá, nikdy nelze skutečně vychytat všechno. K menším či větším obtížím docházet bude. Ale opravdu není možné zahájit rekonstrukci takové ulice v polovině září.

Odevzdání studie proveditelnosti hlavního vlakového nádraží v Brně bylo už několikrát odložené. Z jakého důvodu se opakovaně termín prodlužuje?

Termín se posunul celkem šestkrát, doposud vždy z věcných důvodů. Studie je mimořádně podrobná a náročná. Její textová část má tisíc stran a nespočet výkresových příloh. V tak rozsáhlém dokumentu a analýze se najde spousta částí, kdy je potřeba mít víc času něco zanalyzovat podrobněji. Předpokládám, že Hollan a Ander se ale budou snažit o to, aby se odevzdání studie znovu odložilo. Anderovou snahou podle mě je z nádraží udělat volební téma v komunálních volbách.

Myslíte si, že je možné, že výbor pro schválení studie termín opět prodlouží?

Stalo se to šestkrát, může se to stát posedmé. Já mohu pouze doufat, že to tak nebude a že zpracovatelé snad vypořádali všechny připomínky. Uvidíme. Až bude dokument zveřejněný, vyžádám si samozřejmě celé připomínkové řízení za celou dobu zpracování studie a budu se v něm snažit vyznat.

Máte výhrady vůči rezidentnímu parkování v podobě, v jaké ho představují současní radní?

Když jsem opouštěl radnici, projekt byl novinka v dokumentu Strategie parkování, který vznikl za mého působení. Proti rezidentnímu parkování obecně nemám nic. Je to nástroj, který při přiměřeném a rozumném používání může pomoci. V opačném případě uškodí. Jedna z mých největších výhrad proti projektu v Hollanově podání je vůči zpoplatňování rezidentních karet. Brňan v postavení rezidenta by měl platit devět set korun ročně za své auto. To nedává žádný smysl. Pokud by si tím Brňané kupovali garanci parkovacího místa v rozumné vzdálenosti od svého bydliště, dalo by se o tom uvažovat. Kupují si ale pouze zvýšenou pravděpodobnost zaparkování.

Robert Kotzian
• Narodil se v srpnu 1974.
• Působí jako předseda spolku Brno+.
• V roce 2003 dokončil doktorské studium na brněnské Univerzitě obrany, v roce 2014 pak studium práv na Masarykově univerzitě.
• Od roku 2006 do roku 2010 byl starosta městské části Brno-Bohunice.
• V roce 2009 se stal prvním místopředsedou brněnských občanských demokratů.
• V letech 2002 až 2006 a 2010 až 2014 byl brněnským zastupitelem.
• Od roku 2010 do roku 2014 byl prvním náměstkem primátora města Brna.
• K jeho zálibám patří četba, počítače a turistika.

Kolik by podle vás měly rezidentní karty stát?

Karty by měly být zdarma nebo za symbolickou cenu řádově v desítkách korun, aby pokryly náklady za vydávání karet.

Máte proti rezidentnímu parkování i další výhrady?

Podstatné také je, jestli rezidenti budou mít možnost parkování po celém městě, anebo jenom v místě, kde žijí. Přikláním se k tomu, aby byl systém rezidentního parkování pro Brňany prostupný. Aby rezident z Líšně mohl parkovat stejně u svého domu jako třeba v Žabovřeskách. Stejně tuto cestu člověk podnikne většinou v pracovní době, kdy lidé z Žabovřesek budou zas jinde v práci.

Letos si připomínáme pětileté výročí od otevření Královopolských tunelů, ale od té doby se Velký městský okruh příliš nerozrostl. Proč?

Kvůli pomalé přípravě těchto staveb Ředitelstvím silnic a dálnic České republiky, které není schopné je majetkoprávně připravit. Nejpřipravenější je úsek v Žabovřeské ulici. Já jsem v době svého působení na magistrátu prosadil smlouvu s Ředitelstvím silnic a dálnic, kde jsme se dohodli, že město pozemky nutné pro stavbu vykoupí a následně je bude přeprodávat státu. Když jsem opouštěl křeslo náměstka primátora, tak zbývalo asi pět nevykoupených pozemků z původních zhruba sto dvaceti. Drtivou většinu potřebných pozemků jsme tedy vykoupili. Úsek Žabovřeské je dnes na stavbu připravený, ale silničáři se ke stavbě nemají. Paradoxně není problém v penězích, ty má Ředitelství silnic a dálnic připravené. Předpokládám, že problém je v přípravě staveb.

Jaké jsou podle vás hlavní dopravní problémy v Jihomoravském kraji?

Nepochybně nedostavěné dálnice D52 na Vídeň a D43 na Moravskou Třebovou. Zejména u dálnice na Vídeň je to neskutečná ostuda. Krajským problémem je také železniční uzel Brno, konkrétně jeho úzké hrdlo, které nedovoluje přidávat další regionální spoje. Poptávka po železniční dopravě v kraji i proto zdaleka převyšuje nabídku.

Jihomoravany trápí také špatný stav krajských silnic. Dá se proti tomu něco udělat?

Pouze mít více peněz. A to je politické rozhodnutí krajského zastupitelstva. Ke špatnému stavu vozovek přispívá i těžká tranzitní doprava. Opět se dostávám k problému neexistujícího dálničního spojení s Vídní a na sever Jihomoravského kraje. Pokud by tyto dvě podstatné komunikace existovaly, těžká doprava by jezdila po nich. Ulevilo by to silnicím i stavu ovzduší.

Jaká je příčina pomalé dostavby zmíněných dálnic?

Hlavně protesty takzvaných ekologických neziskovek, které dlouhodobě blokují třeba úsek D52 kolem Mikulova a prosazují naprosto nesmyslné spojení s Vídní přes Břeclav. Díky tomu stavba není dosud povolená. U D43 jsou to také podobné organizace. Iniciovaly mimo jiné i soudní vymazání dálnice D43 z územního plánu města. Soudně si vymohly také zrušení zásad územního rozvoje. A bez nich nemohou podobné stavby začít, pokud už nejsou povoleny z minula. To jsou příčiny, proč ani jedna z těchto dálnic není dostavěná.

Autor: Pavla Hloušková

1.10.2017 VSTUP DO DISKUSE 10
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Administrativa - Pracovníci veřejné správy v oblasti daní 22 000 Kč

Pracovníci veřejné správy v oblasti daní referent/ka správy daní, orientace v daních z příjmu, DPH a dani silniční. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: První kontakt se zaměstnavatelem e-mailem, , Služba zahrnuje zejména: , komplexní výkon agendy při správě daní ve složitých případech správy daní, Jedná se o tyto činnosti:, - provádění postupů při správě daní podle daňového řádu, a to místního šetření, daňové kontroly, postupu k odstranění pochybností apod.,, - provádění vyhledávací činnosti podle daňového řádu,, - vyřizování žádostí, zpracování stanovisek a rozhodnutí , , Zaměstnanecké výhody: příspěvek na stravování, 5 týdnů dovolené + 5 dní indispozičního volna. Pracoviště: Generální finanční ředitelství prac., Příkop, č.p. 819, 602 00 Brno 2. Informace: Eva Juráková, +420 545 561 303.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 120 Kč

Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) řidič sk. C. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 120 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Přijmeme řidiče sk. C praxe 1 rok.. Pracoviště: Inženýrské stavby brno, spol. s r.o., Hudcova, č.p. 588, 621 00 Brno 21. Informace: PanTauš, +420 602 147 661.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 12 200 Kč

Ostatní uklízeči a pomocníci. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt telefonicky v čase od 9:00 do 10:00 hod., , Souhlas zaměstnavatele se zaměstnaneckou kartou. , , Místo výkonu práce: U SVRATKY 962, TIŠNOV 666 01. Pracoviště: Alvik com s.r.o. - 02, U Svratky, č.p. 962, 666 01 Tišnov 1. Informace: Korotková, +420 608 067 889.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel 25 470 Kč

Učitelé praktického vyučování (kromě pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami) Učitel/ka praktického vyučování. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25470 kč, mzda max. 30760 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: První kontakt e-mailem nebo telefonicky 08.03. 2018 Po - Pá 8:00 - 10:00 hod, Požadujeme:, A) ÚS/VŠ vzdělání v oboru elektro, splnění podmínek dle zák. č. 563/2004 Sb. o pedagogických pracovnících v platném znění nebo učitelství praktického vyučování, profesní orientaci na: , - datové sítě, - praktické zkušenosti s konfigurací sítě - TCP/IP, DHCP, NAT, DNS, VLAN,, - znalosti, popřípadě zkušenosti se správou Windows a Linux serverů,, - znalosti, popřípadě zkušenosti s virtualizací, , nebo , - HW a SW PC, - základy OS Windows-požadavky, verze, instalace, zabezpečeni (firewall, účty, antiviry),, - správa OS Windows-nástroje, registry, , - HW- komponenty, funkce, sestavení a oživení PC,, - OS Linux - distribuce, instalace, balíčky, základní příkazy a účty., , B) dobré komunikační a prezentační schopnosti, schopnost samostatné i týmové práce, ochota sebevzdělávání,odpovědnost, samostatnost, kreativitu a časovou flexibilitu., , Nabízíme: možnost profesního růstu a osobního rozvoje,práci v příjemném a vstřícném kolektivu, zaměstnanecké benefity dle pravidel FKSP- příspěvky na stravování, rekreaci, lázně, rehabilitaci, kulturní a sportovní akce. Pracoviště: Střední škola informatiky, poštovnictví a finančnictví brno, příspěvková organizace, Čichnova, č.p. 982, 624 00 Brno 24. Informace: Bc. Milan Kučera, personalista, +420 541 123 148.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Agresivní rotvajler. Ilustrační foto.

Rotvajler napadl pudla i jeho majitele. Agresivní pes skončil v útulku

Matěj Hollan.
AKTUALIZOVÁNO
10

Hollan u Pirátů propadl. V primárkách získal jediný hlas

Neplatičů na jižní Moravě ubývá. Hypotéku nezvládá historicky nejnižší počet

Jižní Morava – Rozvod, nemoc nebo ztráta zaměstnání. I takové mohou být důvody, proč lidé nezvládnou platit úvěry za bydlení. Podle čerstvých dat loni neuhradilo tři a více po sobě jdoucí splátky na bydlení téměř tři tisíce Jihomoravanů. Oproti předchozímu roku jich ubyla více než šestina.

Následky vichřice: desítky tisíc lidí v kraji zůstaly bez proudu

Jižní Morava /FOTOGALERIE/– Začalo sčítání škod po víkendové vichřici. Lidem nefungovala elektřina, vítr v lesích vyvracel stromy. Jen za víkend vyjeli hasiči téměř ke stovce případů, do pondělního poledne museli uzavřít chatovou oblast nedaleko Boskovic.

V pátek domů nepřišly dvě děti z Brněnska. Hledá je policie

Brněnsko - Od pátku pátrá policie po sourozencích z Brněnska. Marka a Martinu zatím nenašli.

V Židenicích pomůže s úklidem profesionální vysavač. Odklidí listí i exkrementy

Brno – Na nepořádek v ulicích pořídí žideničtí zastupitelé nový stroj. Speciální vysavač bude odklízet především psí exkrementy, zvládne ale i listí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT