„Není to změna trenér za trenéra, ale trošku jiná profese. Anglicky zní generální manažer klubu," říká v rozhovoru pro Deník Rovnost šestačtyřicetiletý Habanec.

V čem se vaše práce liší od vašeho předchůdce?

Zajímá mě celá struktura klubu. Nechci ale říkat, že se hned ze startu budu věnovat všem od mladších žáků po áčko, což je výkladní skříň klubu a moje hlavní profese. Je to výzva, ale nic mimořádného. Jsem Brňan, takže mě to zajímá víc.

Spojení pravomocí trenéra a sportovního ředitele přitom není v českém fotbale běžné.

Zbrojovka mě oslovila pro tuto funkci, majiteli se moje vize líbila, a proto jsme se dohodli. Když se mnou bude spokojený, na rovinu říkám, že tady chci zůstat co nejdéle.

Máte blízko k takové funkci?

Vždycky jsem chtěl být sportovní ředitel klubu. V Teplicích mi to neumožnili, proto jsem pokračoval v trenérské kariéře v Ústí nad Labem, ale neustále to ve mně trošku je. Myslím, že organizační schopnosti mám slušné a neříkám, že se někdy z pozice hlavního trenéra trochu nestáhnu.

Rád jste přijal brněnskou nabídku?

Jako Brňan jsem tady jednou chtěl zakotvit. Vděčím Slovácku a jeho majiteli, který zpočátku chtěl, aby se klub zachránil, ale následující tři roky byly o koncepci, kterou jsem spoluvytvářel. Měla takový jednoduchý název fotbalovost. Myslím, že celou dobu šla tvář Slovácka poznat.

Cítil jste sentiment při odchodu ze Slovácka po čtyřech letech?

Slovácko je známé svou povahou a pohostinností, jenom jsem se v tom utvrdil. V předrepublikové době platila slepice za králíka, tam je to úplně jinak. Možná i díky mé profesi, ale nikdy nebylo něco za něco. Zjednoduším to k fotbalu: fanoušek Slovácka si vždy šel zafandit, zazpívat a když jsme vyhráli, slivovičky bylo víc než obvykle.Generální manažer fotbalové Zbrojovky Brno Svatopluk Habanec.

Zato v Brně lidé umějí být přející, ale také hodně kritičtí.

Trošku jsem se od toho odloučil, ale pamatuji si, jak jsem chodil s tátou pod hodiny za Lužánky v půl čtvrté na fotbal a v půl šesté na Kometu. Byla to nejkrásnější léta. Vždycky jsem slyšel proti Spartě víc výrazů než v jiných regionech, takže když to nazvu trošku tvrdě, nacionalismus tady v lidech je. Fanoušek může říct svůj názor, máme dobu demokracie, ale kolikrát mu je dobré osvětlit, jakým způsobem se tady fotbal dělá.

Přicházíte do Zbrojovky, která skončila na šestém místě. Měl byste lehčí pozici, kdyby nešlo o nejúspěšnější sezonu za posledních osm let?

Vážím si toho, že jsem oslovil Vaška Kotala a povídali jsme si jako přátelé u kafe. Chtěl jsem samozřejmě vědět jeho názor na fotbal, ptal jsem se na hromadu věcí. Je to férový člověk. Cítil jsem z něj, že se věnoval víc defenzivě, protože typologie hráčů tady byla taková a vyplatilo se mu to. Na druhou stranu jsem spíš ofenzivně zaměřený trenér a myslím, že jsem z hráčů v Ústí nad Labem i na Slovácku dokázal vymáčknout ten citron, jako to udělal Vašek v Brně. Proto jsme následně debatovali, že potřebujeme tým doplnit.

Jakými hráči plánujete Zbrojovku posílit?

Určitě systémově a smysluplně k obranné fázi. Chci vycházet z toho, kdo v Brně je, ale budu rád, když přijde minimálně o dva fotbalové hráče víc.

Ze stávajícího kádru už podle vás nelze vymačkat víc?

Vašek Kotal si myslí, že to je maximum. Chci, aby hráči minimálně zopakovali tuto sezonu a nadstavba k nim bude přidaná hodnota tří hráčů, které chceme postupně získat.

Když se nebude týmu na začátku dařit, fanoušci třeba začnou vyvolávat návrat trenéra Kotala. Jste na to připravený?

Nejsem mladý vyjukaný trenér, který přišel na lavičku. Zažil jsem dost situací, kdy se nedaří a musí se to překousnout. Samozřejmě vstup do sezony je vždy důležitý a jsem tady od toho, aby udržel nějaké normy.

Bytostně nesnášíte dlouhé nakopávání míče, to hráče odnaučíte?

Odkopnout balon není na nějaký trest, ale musí se vědět kdy. Jestliže letí do naší šestnáctky, nepotřebuji, aby ho někdo zapracovával na prsa, nebo měl dva tři doteky, to bude průšvih. Na druhou stranu, když máme míč v držení, raději budu kombinovat, než aby přišel nákop jen proto, abychom srovnali defenzivu.

Proto jste nestál o prodloužení smlouvy Pavla Košťála, který vévodil defenzivním statistikám?

Byl jeden z nejlíp hodnocených hráčů v defenzivě, šestnáctka je jeho doména v obranné fázi. Na druhou stranu útočná fáze a rozehrávka nebyla taková. Tohle je zrovna pozice, kde si hráče představuji trošku fotbalovějšího.

Ze Slovácka s vámi přichází také Libor Došek, který ukončil hráčskou kariéru a stane se vedoucím mužstva. Co od něj očekáváte?

Vybudoval si obrovskou pozici v kabině i na hřišti Slovácka, přitom je Brňan, jehož rodina má ke klubu velice blízko. Brácha je velice pracovitý sekretář, máma účetní, táta pravidelný návštěvník zápasů. Vyloženě sportovní rodina, ale neděláme Doškovu skupinu Zbrojovka Brno. Libor se bude starat i o skauting, tedy vyhledávání talentů a hráčů vhodných pro náš systém. Bude i moje spojení s kabinou. Chci, aby byl na každém tréninku, a když budeme třeba v lichém počtu, může hráče doplnit. Mladším ukážeme, jak je těžké bránit Libora Doška, ale to jen se smíchem, když se to bude hodit.

Zamlouvá se vám koncepce založená na návratu brněnských odchovanců?

Když to bude fungovat, je to určitě prospěšné. Na druhou stranu nejde vyloženě stavět v klubu jen na Brňanech.Generální manažer fotbalové Zbrojovky Brno Svatopluk Habanec.

Jaké máte s Brnem ambice?

Minimálně se udržet na pozicích, na jakých je. To znamená jednoznačně mimo sestup. Rád bych, aby se povedlo zabudovat tři až čtyři hráče do týmu a mládež vychovávala fotbalisty typu Kalouda, Mazuch, Holek. Z historie si pamatuji dobu Františka Harašty, kdy byla mládež na dobré úrovni a myslím, že i je. A hrozně si přeju zažít nový stadion. Byť doba výstavby bude plus minus čtyři roky, máme za cíl, aby Lužánky fungovaly pro Zbrojovku.

Kde se teď cítíte doma?

Jsem Brňan z Horních Heršpic, kde jsem vyrůstal a začínal s fotbalem, neustále tam bydlí táta, na každé Vánoce tam s dcerami jezdíme. Tehdy si možná přál, aby jeho kluk hrál za Zbrojovku, teď ji bude trénovat. Samozřejmě po pětadvaceti letech už jsem se cítil doma spíš v Teplicích, kam jsem šel v jedenadvaceti. Teď jsem rozvedený a Slovácko jsem měl jako momentální domov pro trenéřinu.

Poznáváte Brno po tolika letech?

Jsem trošku vykulený, co je tady všechno nového. Vždycky jsem viděl z Brna sjezd na Horní Heršpice, ale tunelů a nadjezdů tady vybudovali strašně moc. Dcera si se mnou dá sraz někde v nákupním centru a ani pořádně nevím, kde to je. S mým orientačním smyslem je to taky trošku bída. Vidím, že Brno ani pořádně neznám.

Dcery k Brnu nemají takový vztah?

Vyrůstaly v Teplicích, ale skoro každý víkend byly u mě, když jsme hráli doma. Holky jsou vášnivé fanynky, přitom jsem je do toho nikdy netlačil. Fotbal mají rády, a není to kvůli tomu, že tatínek někde hraje a má rozhovory.

Budou teď fandit Brnu?

Předpokládám, že to tak bude, ale určitě teď mají v sobě zakouslé Slovácko. Věřím, že postupem času přijdou na to, že moje profese je v Brně. Možná se pak dostanou do zbrojováckého kotle. Na některé moje zápasy na Slovácku fandily taky z kotle, chodily jako já spíš mezi lidi.

Najdete si vůbec čas na dovolenou?

Každý půlrok jsme jezdili s holkama, ale tentokrát jsem to vypustil, protože jsem chtěl být blízko nového klubu. Na víkend odjedu na lázeňskou sezonu do Teplic a v týdnu se budu pohybovat mezi Brnem a Prahou. Chci zůstat trošku na dostřel nejenom majiteli, ale vůbec klubu, abych poznal třeba tréninkové plochy a setkal se s lidmi.Generální manažer fotbalové Zbrojovky Brno Svatopluk Habanec.

U čeho si odpočinete ve volném čase?

Běhání, tenis a fotbálek jsou můj relax. Nechci, aby to vypadalo, že někam skáču šipky, ale vždycky jsem byl a budu komeťák. Miluju hokej, jsem jeho velký fanoušek, byť jen pasivně, protože neumím bruslit, ani lyžovat. Zimní sporty mě minuly.

Zajdete se na Kometu podívat?

Určitě a jestli to půjde, koupím si i permanentku. Atmosféra na hokeji se mi moc líbí a kdyby za nějakou dobu nastal i ve Zbrojovce boom jako okolo hokejové Komety, bude to další posun tam, kam Zbrojovka směřuje.