Předtím se v Brně navíc odehrálo ještě jedno zajímavé setkání. „Přesně v den vyhlášení Československa se nezávisle na tom sešli v německé pivnici brněnští Němci a pokusili se sestavit německou vládu v Brně. Celá akce nakonec vyšuměla, ale je vtipné, že se trefili právě do osmadvacátého října,“ vypráví historik Martin Samson.

Martin Samson
- Pochází z obce nedaleko Brna.
- Vystudoval kulturní dějiny na pardubické univerzitě a historii a moderní dějiny na brněnské Masarykově univerzitě.
- Působil v městském muzeu Rýmařov.
- Nyní pracuje jako kurátor v Muzeu města Brna. Podílel se třeba na aktuální výstavě 1918: Co nám válka vzala a dala…

Kdy se lidé v Brně dozvěděli o vzniku republiky?
Ti nejzasvěcenější lidé z národního výboru už něco tušili v průběhu dne, obyčejní Brňané se to ale dozvěděli až večer. Od lidí přijíždějících večerními vlaky z Prahy.

Začalo se slavit ještě v noci?
V noci už se oslavovalo v hospodách. Hrály se hymny dohodových mocností. Vojáci a důstojníci si z čepic odepínali dvouhlavé orly a nahrazovali je českou trikolorou. Za každý sundaný znak prý dostali od dam hubičku. Ve známé Stopkově pivnici lidé sbírali peníze na československé námořnictvo. V noci také čeští Brňané zničili sochu takzvaného Wehrmanna, jenž stála na nynějším náměstí Svobody. Vnímali ji jako symbol němectví.Stěžejní část oslav se tedy v Brně odehrála až následující den, devětadvacátého října?
Tehdy v novinách vyšlo prohlášení o vzniku státu…

…Chcete se vrátit do doby vzniku československé republiky? Kupte si sobotní (27.10.2018) tištěné vydání Deníku Rovnost s unikátní titulní stranou, která vyšla před sto lety.

KOMPLETNÍ ROZHOVOR S HISTORIKEM NAJDETE TAKÉ V SOBOTNÍM TIŠTĚNÉM VYDÁNÍ.