VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jednou jsme nechtíc utopili rudl alkoholu, říká kapitán brněnské lodi Stuttgart

Brno /ROZHOVOR/ - Devětadvacet let. Tak dlouho už se po Brněnské přehradě plaví kapitán Josef Chládek, který velí lodi Stuttgart brněnského dopravního podniku. Ve firmě drží několik prvenství. Jako první kapitán jezdil na lodi s rodinou. Jeho syn mu na lodi dělal lodníka a dcera průvodčí. Ještě nikdo takový v podniku přitom nebyl. V současnosti je už ale ze syna kapitán další z brněnských lodí. S vodou je Chládek starší spojený už od mládí, dříve se plavíval na kanoích, kajaku či plachetnicích. „V dopravním podniku jsem začínal na lodi Veveří. Té ale končila v roce 2011 životnost, pak jsem přešel právě na Stuttgart,“ říká o své historii na lodích.

23.7.2017 1
SDÍLEJ:

Kapitán Josef Chládek.Foto: Deník / Stulír Drahomír

Liší se nějak Stuttgart od Veveří? Je mezi nimi nějaký rozdíl, když srovnáte způsob řízení?
Stuttgart má poněkud kulturnější prostředí pro cestující, například co se záchodů týče. Je tu také pohodlnější a větší kormidelna. Loď jinak manévruje a oproti Veveří je také tišší.

Kolik se na ni vůbec vejde lidí?
Podle plánů asi dvě stě lidí a tříčlenná posádka.

Máte svoji stálou posádku?
Bohužel ne, střídáme se. Stabilní posádka by byla ideální, ale bohužel to nejde. Střídáme se ve směnách a je to pokaždé trošku jinak.

Co je všechno potřeba udělat na lodi, než vypluje a nabírá první cestující?
Vždy ji musíme zkontrolovat. Jestli je voda v nádržích v podpalubí, tak je potřeba ji vyčerpat. Hlídá se také chlazení, důležitý je i úklid.

Stalo se vám někdy, že jste nabral cestující a pak loď nechtěla plout?
To ne, protože bych v případě poruchy nezvládl ani dojet k můstku a lidi vůbec na palubu nabrat.

A když tedy ani nemůžete připlout pro cestující?
To je jednoduché, nasadíme jednu z náhradní lodí.

Na jakých všech vodách a nádržích jste se už plavil?
Kromě Brněnské přehrady ještě třeba na Vltavě, třetí nádrži Nových Mlýnů, pár dnů také na Dyji, Orlíku, Vranově a Dalešicích.

Plavil jste se třeba i někde v zahraničí?
To jen jako turista. Byl jsem na Plitvických jezerech, kde se mi moc líbilo.

Chtěl jste někdy v zahraničí na lodích i pracovat?
Ne, já zůstanu v České republice. Zahraničí je spíš pro mladší ročníky, než jsem já.

Čím se tedy české vodní nádrže, na kterých jste se plavil, liší od Brněnské přehrady?
Brněnská přehrada je ze všech přesvědčivě úplně nejhorší. Nikde se nepluje tak špatně, jako zrovna tady.

Čím to je? Co tu plavbu komplikuje?
Lidmi na vodě. Pravidla pobytu na vodě ignorují nebo možná vůbec ani neznají a celkově jsou neukáznění. Brněnská přehrada je totiž vodní cesta, ne jen nějaká rekreační nádrž. Vlastně je to taková silnice, po které putují lodě.

Takže se vám třeba pletou do dráhy lodi a podobně?
Přesně tak. Vlastně se mi zdá, že se kolikrát diví, že tu nějaká loď vůbec pluje. Zato já se divím, že se tu nikomu dosud nic nestalo. Celá přehrada je přeplněná, je tu až moc lidí a různých plavidel. Pamatuji se, že před lety chtěla jedna místní půjčovna povolení pro pořízení pár dalších šlapadel a nedostala je z toho důvodu, že by tu právě bylo přeplněno. Dneska už je vše jinak a plavba se hodně rozmohla.

A co plavci? Taky se vám pletou pod loď?
To je úplně ten samý případ. Já se vždy na všechny kolem lodi snažím troubit, ale co kdybych si jich nevšiml? Když narazí do lodi, tak se třeba trošku potlučou. Jenže kdyby se dostali třeba k lodnímu šroubu, skončí to mnohem hůř. V Rokli pak lidé nerespektují třeba zákaz pádlování.

Josef Chládek…⋅ Narodil se v roce 1958 v Brně, žije v Dolních Loučkách na Brněnsku.
⋅ Vystudoval Konzervatoř Brno na třídě Kapitána Jaroše, kde se učil hrát na violu, klavír a kytaru.
⋅ Po vojně pracoval jako učitel, pak přešel k Dopravnímu podniku města Brna. Začal v roce 1983 u trolejbusů a tramvají.
⋅ Od roku 1988 má kapitánské zkoušky, nyní řídí parník Stuttgart.
⋅ Je služebně nejstarší kapitán dopravního podniku.

Na lodi je také cedule, která upozorňuje cestující, že nemají z lodi skákat do vody. Opravdu to cestující dělají?
To si pište a není to bohužel nic vzácného. Jedou třeba v partě lidí, vzájemně se hecují a já pak najednou slyším leda šplouchnutí do vody a posádka mi hlásí, že někdo vyskočil ven. S tím se nedá nic moc dělat.

Jak na přehradě poznáte, kudy máte plout?
Je to tady víceméně jedno, všude je hloubka kolem deseti metrů, takže uvíznout nemám moc kde. Leda až na horním toku, kde ale každý rok spolu s Povodím Moravy kontrolujeme, jak na tom dno kde je.

Podle čeho se tedy řídíte, když plujete mezi jednotlivými zastávkami?
Mířím přímo k nim a fakticky tak přehradu křižuji.

Když připlouváte k zastávkám nebo i k přístavišti, tak se vždy ozve silní zvuk nárazu. Nemůže se lodi nic stát?
To určitě ne a hlavně nejde o žádný silný náraz. Trup lodi je pevný. Jen se občas stane, že když k přístavišti nebo zastávce pluji, tak mě třeba vítr trošku postrčí. U některých zastávek ale lidem může hrozit i úraz.

Co se jim stane? Stojí přece na souši.
To je sice pravda, ale často nedávají pozor a nevšimnou si žluté čáry na schodišti k můstku. Není tam jen tak. Značí, kde až mají stát a čekat na přiražení lodi. Když nás totiž při připlouvání popostrčí vítr proti můstku a narazíme do něj s lodí opravdu silně, tak může na druhém konci u schodiště konec můstku poposkočit a pochroumat někomu nohy. Jindy ale třeba lidé neví, že připlouvající lodi musí dávat znamená, že chtějí nastoupit, abychom nepřistávali zbytečně. Pak se mohou divit, že kolem jen proplujeme bez zastavení.

Dokáže vítr loď na přehradě i potopit?
To ne, ale dokáže ji rozhoupat nebo právě trošku zkomplikovat přistání. Ale to se dá docela snadno předvídat. Stačí sledovat hladinu vody. Když je někde tmavá, značí to, že ji stíní mrak, který s sebou přináší i vítr. Když se k lodi blíží, můžu se na to připravit. Manévrování ale u jednoho z můstků v přístavišti komplikuje půjčovna lodí, co je hned v sousedství. Je potřeba se jim trošku složitěji vyhnout.

Stalo se vám už někdy, že jste kvůli špatnému počasí nemohl vyplout?
To snad ani ne, ale při bouřkách se už několikrát utrhly nedostatečně přivázané lodě v přístavišti a museli jsme je pak chytat na přehradě. Nešlo ale o žádnou dramatickou honičku.

Kdo se vůbec na vašich lodích nejčastěji plaví? Jsou to rodiny s dětmi, větší skupinky turistů nebo jednotlivci?
Je to takový mix všech kategorií. Nedá se jednoznačně říct, že by někdo převažoval nad zbytkem.

Utkvěli vám někteří z pasažérů v paměti?
Bývají tu skupinky, které srší vtipem a člověk na ně vzpomíná rád a dlouho, ale pak i vyloženě prudiči. Nedá se říct, že by se mi někdo konkrétní nějak víc zapsal do paměti.

Na lodi jste už opravdu dlouho, dá se říct, co asi tak nejzajímavějšího jste tu zažil, nebo nějakou historku, která se mezi kapitány traduje?
Kdysi, to bylo ještě za minulého režimu, byla na lodi nějaká oslava spojená i s plavbou. Do přístavu jsme se vraceli už dost pozdě za tmy. Byla to samozřejmě i oslava s alkoholem a obsluhoval tu jeden číšník. Ten si k jejímu konci všechen zbývající alkohol naložil na rudl, a když jsme se už blížili k přístavišti, tak jsme jen slyšeli, jak říká: Tak ahoj chlapi, a pak šplouchnutí do vody. Prostě vyjel do prázdna ještě před připlutím do přístavu.

Jak to s ním dopadlo?
Číšníka i rudl jsme samozřejmě vylovili. Ale o alkohol za tři tisíce korun, což byly tehdy velké peníze, přišel. Lahve se asi ztratily někde v bahně na dně přehrady, k číšníkovi se už nedostaly.

… a jeho čtyři letní nej⋅ Nejoblíbenější letní aktivita.
Moc jich nemám, protože jsem skoro přes celé léto neustále na vzduchu. S přítelkyní ale rádi jezdíme na motorkách a také se věnuji houbaření.
⋅ Nejoblíbenější letní nápoj.
Nejsem moc vybíravý. Mám rád cokoliv, co je v parném létě dostatečně vychlazené.
⋅ Nejhezčí letní dovolená.
To už bylo dávno, ještě v mém mládí. Ze všeho nejvíc se mi totiž líbilo na chalupě u Sázavy.
⋅ Co mi v létě nejvíc vadí.
Nemám rád dlouhé sucho. Nerostou po něm houby. Mám ale moc rád bouřky, které po dnech vedra přichází.

Autor: Michal Rapco

23.7.2017 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Informační technologie - Informační technologie Technici počítačových sítí 35 000 Kč

Technici provozu informačních a komunikačních technologií, technici programátoři Senior Application Specialist. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 35000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: První kontakt se zaměstnavatelem e-mailem., Požadavky:, " Zkušenost s podporou business aplikací, " Zkušenost s SQL, Je vítáno:, " Předchozí praxe v systému SAP či jiném ERP systému (ideálně Infor), - Administrace, údržba, podpora, troubleshooting, " Znalost procesů logistiky, procurementu, financí a obchodu, " Anglický jazyk na komunikativní úrovni, " Vysokoškolské vzdělání v technickém (ideálně IT) oboru, " Znalost francouzského jazyka výhodou, Zaměstnanecké výhody:, 5 dní dovolené navíc, , Souhlas zaměstnavatele se zaměstnaneckými kartami. Pracoviště: Global it center, s.r.o., Škrobárenská, č.p. 511, 617 00 Brno 17. Informace: Tereza Mikšíková, .

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 25 750 Kč

Všeobecné sestry s osvědčením. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 25750 kč, mzda max. 35570 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Životopisy s průvodním dopisem zasílejte pouze písemně na e-mail: fajkosova@dsves.cz nebo na adresu Domov pro seniory Věstonická, p.o., Věstonická 1, Brno 628 00, , Požadujeme:, - minimálně středoškolské zdravotní vzdělání, obor všeobecná sestra, - platné Osvědčení k výkonu zdravotnického povolání bez odborného dohledu dle zákona 96/2004 Sb., - minimálně 1 rok praxe u lůžka, - organizační schopnosti, samostatné myšlení a rozhodování, - zdravotní způsobilost pro práce v nepřetržitém provozu, bezúhonnost, zodpovědnost, - spolehlivost, pečlivost, schopnost samostatné i týmové práce, Nabízíme:, Platové ohodnocení dle dosažené praxe - platová třída č. 10, zákonné příplatky, šest týdnů dovolené, příspěvek na stravování, příspěvek na dovolenou, příjemné pracovní prostředí, možnost vzdělávání se., Nástup možný od 1.1.2019 nebo dle dohody.. Pracoviště: Domov pro seniory věstonická, Věstonická, č.p. 4304, 628 00 Brno 28. Informace: Ludmila Fajkošová, +420 544 121 505.

Výroba - Výroba Ruční balič 12 200 Kč

Ruční baliči. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: První kontakt osobně na adrese Sochorova 25, 616 00 Brno (po tel. domluvě), nebo telefonicky ve středu od 9:00 do 11:00 hod., , Čistý r. trestů. dobrý zdravotní stav. , , Krátkodobé zaměstnání., , Místo výkonu práce: Zakřany 258, 664 84.. Pracoviště: Mazro cz, s.r.o. - zakřany 258, 664 84 Zastávka u Brna. Informace: Schnirch Aleš, +420 775 645 358.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Krupiéři 26 000 Kč

Krupiéři krupiér/krupiérka. Požadované vzdělání: střední nebo střední odborné bez maturity a bez vyučení. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26000 kč, mzda max. 29000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: práce v tradičním kasinu patřící do skupiny Casinos Austria ,zaměstnání v atraktivním prostředí Grandhotelu Brno, Požadavky: příjemné vystupování a profesionální komunikace s hosty, trestní bezúhonnost, zdravotní způsobilost pro práci v noci, praxe není nutná min. však požadujeme krupiérský kurz, Nabízíme: valorizace základní mzdy, podíl na spropitném, roční odměny dle dosažených výsledků, odměny za pracovní hodnocení, odměny při pracovních výročích, možnost kariérního růstu a práce v zahraniční. Pracoviště: Provozovna: casino grand, Benešova, č.p. 605, 602 00 Brno 2. Informace: Alexandra Houdková, +420 724 247 287.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nehoda na kolejích. Ilustrační foto.

Vlak na Blanensku srazil člověka, ten nepřežil

Krajské kolo soutěže záchranářů Jihomoravského kraje Rallye Rejvíz, které se konalo v Moravském krasu na Blanensku.
34

Moravský kras zaplnili záchranáři. V soutěži si vyzkoušeli i záchranu v jeskyni

Zbil hudebníka. Za těžké ublížení na zdraví dostal sedm let

Brno, Bzenec – Mladík, který zbil na náměstí ve Bzenci na Hodonínsku hudebníka, dostal ve čtvrtek u Krajského soudu v Brně sedmiletý trest vězení. David Trnka byl souzený za těžké ublížení na zdraví, které spáchal opakovaně. Z podobného činu se zpovídal také u Okresního soudu v Hodoníně.

AKTUALIZOVÁNO

Bratři bránili nezletilou sestru. Podle obžaloby zmlátili jejího přítele obuškem

Brno – Čtrnáctiletá dívka udržovala intimní vztah se svým o několik let starším partnerem. Jejím bratrům se to však nelíbilo. Podle obžaloby proto vnikli k muži do chaty v Brně a napadli ho. Sestru odvezli pryč. Krajský soud v Brně za to ve čtvrtek poslal jednoho z bratrů na dva roky do vězení a druhému udělil podmínku.

Sobotku ve sněmovně nahradí Roman Sklenák z Brna. Uvolněný mandát přijme

Brno /ANKETA/ – Bohuslav Sobotka končí v roli poslance, ve sněmovně ho má nahradit předseda poslaneckého klubu sociální demokracie Roman Sklenák z Brna. Uvolněný mandát se chystá přijmout v dubnu. 

Srážka aut na dálnici D1: pro zraněného muže přiletěl vrtulník

Brno - Srážka dvou osobních aut uzavřela ve čtvrtek před dvanáctou hodinou dopoledne dálnici D1. Nehoda se stala na 170. kilometru ve směru na Brno u Domašova na Brněnsku. Pro zraněného přiletěl vrtulník. Na místě se tvoří kolony.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT