Komentář Pavla Pečínky čtěte ZDE

„Vydírat odchodem z nemocnic vám nepomůže. Chtějte po státu raději reformu,“ vzkazuje nespokojeným lékařům Julínek.

Letošní senátní volby jste prohrál. Dělal jste si nějakou analýzu proč?
Ne. A nevím, jestli si vůbec nějakou dělat budu.

Jak to?
To má smysl tehdy, pokud bych se v brzké době chystal na nějaké politické angažmá. A to si nemyslím, takže analýza je mi k ničemu.

A nezajímá vás ani osobně, proč jste neuspěl?
Beru to jako fakt, volič takto rozhodl.

Počítal jste s tím, nebo to bylo překvapení?
Prohra mě tolik nepřekvapila, s tím rizikem jsem do toho šel. Překvapený jsem byl tím, jak silně lidé dali najevo, že mou kandidaturu nevítají. Rozdíl v počtu hlasů, které dostal můj konkurent a které jsem dostal já, byl velký.

Na rozdíl od minulých voleb proti vám ve volebním obvodě Brno-venkov tentokrát nestál komunista. Váš protivník, onkolog Jan Žaloudík, kandidoval za sociální demokraty. Podle odborníků tak byl přijatelný pro širší skupinu voličů. Jakou to sehrálo roli ve výsledku voleb?
Nepochybně to byl do druhého kola těžší soupeř. Žaloudík cíleně vytvářel dojem, že je profesor medicíny nepoznamenaný politikou. Navíc se volby odehrály v atmosféře sociálnědemokra­tické kampaně, která jako vždycky zasévala strach mezi lidi.

Strach?
Vytvářela dojem, že jsou potřeba záchranná řešení. Voličům slibovala třeba udržení pracovních míst nebo levnější léky. Ty přitom nijak nepodražily.

A není to tak, že Žaloudík lidem prostě nabídl lepší program než vy?
Ale on žádný program nenabízel. Byla to jen hromada klišé opsaných z celostátních hesel kampaně postavené na populismu.

Co jste voličům nabídl vy?
Konkrétní program, kterému se věnuji na plný úvazek. V minulých volbách jsem slíbil, že připravím zdravotnickou reformu, což neudělal nikdo přede mnou. A splnil jsem to. Tím jsem mohl oslovit hlavně své voliče. A pak ještě část lidí, kteří byli nerozhodnutí. Ti se ale zřejmě rozhodli mi vyjádřit protest: ať Julínek vidí, to má za těch třicet korun. Takovým voličům říkám třicetikorunoví, čímž ale nechci nikoho urazit.

Stojíte si za podobou reformy tak, jak jste s ní před lety přišel?
Zcela určitě, je poctivě a odborně udělaná.

Můžete vysvětlit, jaké jsou její hlavní principy?
To teď nemá význam. Udělal jsem to už stokrát.

Ne každý ale ví, jaké vaše představy o reformě byly. Velká část lidí si vás spojí pouze s tématem zdravotnických poplatků.
Mě prostě připadá laciné vyprávět teď voliči, o jakou příležitost přišel. Že se nepomstil mně, ale sám sobě. Teď je na aktivních politicích, aby hledali řešení. Když to tedy řeknu jednoduše, hlavním rysem reformovaného systému bylo nezadlužovat se. Navrhli jsme něco, co nám umožní se přiblížit pokrokovým zemím jako je třeba Nizozemsko. Některé dokonce předběhnout. Bylo tu ale málo odborníků, kteří se mě zastali.

Není ale docela pochopitelné, že třeba pro člověka žijícího z důchodu jsou poplatky těžko přijatelné?
Jenže já jsem například také jako první zavedl limit na náklady na zdravotní péči. Dřív někteří za péči zaplatili dvacet tisíc korun, teď je to dva a půl tisíce. Třicet korun opravdu není suma, která by lámala rodinné rozpočty. Jde o to, jestli někdo vymění kávu nebo pivo za příspěvek zdravotnictví.

Takže největší slabina vaší vize bylo to, že se ji nepodařilo vysvětlit?
Prošla takovou oponenturou, že si to nikdo nedovede představit. Objížděl jsem Lékařkou komoru, všechny asociace lékařů, jednal s univerzitami. Všichni to odsouhlasili. Problém nastal, když se začala naplňovat. Pak se někteří najednou probudili.

Narazil jste na odpor zavedených odborníků?
Třeba akademických pracovníků. Jejich jediný argument byl, že s nimi reformu nikdo neprojednal. Což není pravda, ale jejich slovo vážilo víc. Když jako politik sedíte v televizním studiu vedle univerzitního profesora, důvěra diváků i moderátora se přirozeně přelévá k tomu panu profesorovi. Málokdo si uvědomí, že on je odborník na chirurgii. Zdravotním systémům nerozumí a v podstatě představuje zájmovou skupinu.

A nenarazil jste se svou vizí i uvnitř vaší vlastní strany?
Je pravda, že jsem očekával daleko větší podporu. Ale zájmy uvnitř strany a v koaliční vládě se prostě tříští. Nicméně kdyby nebylo politiků mého ražení, věci se neposunou dál vůbec. Dnes se klouže po povrchu a úspěch mají hlavně ti, kteří silně hovoří.

Mimochodem, co říkáte na brněnskou velkou koalici a současné dění uvnitř místní ODS?
Brněnská ODS má velký úkol dokázat voličům, že v tomto politické spojení bude pracovat pro Brno. A vyvrátit jakákoli podezření, že se jedná o osobní zájmy. Politicky, ideově je to obtížně vysvětlitelné, ale zároveň je to příležitost pro rozvoj Brna.

Jste spokojený s tím, jak v reformě pokračuje současný ministr zdravotnictví Leoš Heger?
Heger zatím nabídl pouze zdražení poplatků.

Takže vy byste postupoval na jeho místě jinak?
Nikdy bych nepostupoval takhle, ani dřív jsem to nedělal. Změnit číslovku ze šedesáti na sto opravdu není velký výkon. Nejsem spokojený s prací současného ministerstva, především kvůli jeho pomalosti a liknavosti.

A co minulé obsazení úřadu? Za ministrování Dany Juráskové jste prý stejně tahal za nitky vy.
Tato představa patřila k obrazu, který se o mně snažili někteří vytvářet. Navozovali dojem, že mám nějakou zvláštní moc a tajné aktivity. Pravda je, že pro sociální demokraty jsem byl symbolem změn. Báli se, že se mi je podaří uskutečnit.

Proč se měli bát?
Protože to pro ně bylo politické riziko. Brojíte proti reformám. Ale když se nějaká povede uskutečnit, je vidět, že fungují. Proto jsem byl tak hlídaný. A přesto za celou dobu nevyšlo najevo, že bych postupoval nekorektně. Brnem se třeba nesly fámy, co všechno chci privatizovat. Samozřejmě se nepotvrdily.

Myšlenka zčásti privatizovaného zdravotnictví s vaší koncepcí přece docela ladí?
Vždycky jsem říkal, že se nejdřív musí změnit systém. Musí být zajištěná kontrola ze strany státu. Až pak do zdravotnictví může vnikat soukromý sektor bez nebezpečí, že čilejší a schopnější soukromníci využijí nedokonalostí v současných zákonech. Bez reformy bude soukromá sféra vždycky vypadat nedůvěryhodně a stát jako jistota. To je přitom blud, stát nabízí možná tak jistotu šedého průměru ve službách i platech. A jistotu dluhu. Kdyby státní a soukromý sektor žily vedle sebe pod společnými zákony, lidé přestanou rozlišovat, kdo je vlastníkem daného zařízení. Všichni budou pod tlakem vzájemné soutěže a státu, který ji reguluje.

Pro Brňany jste spjatý i s dalším tématem, Úrazovou nemocnicí. Postupoval jste tehdy správně?
V Bohunicích už víc než rok funguje špičkové úrazové centrum, které vzniklo díky mému rozhodnutí. A že má nejlepší výsledky a nejvíc ošetřených pacientů v republice, je díky zavedení přísných kritérií pro traumatologická centra. Ta už úrazovka nemohla splnit. Jak teď funguje jako městská nemocnice, je odpovědnost bývalého vedení města, které se rozhodlo ji převzít. Je neseriózní svádět její nynější stav na mě.

Kvůli těmto tématům jste se už ocitl i v situacích, kdy proti vašemu rozhodování demonstrovali lidé s transparenty. Nelitoval jste někdy vstupu do politiky?
Asi ne. Pokud chcete v politice prosadit správné věci, musíte nést určitý díl nepopularity. Že se to pak obrátí proti vám, je časté. Jde o to, jestli vám dá za pravdu další vývoj.

Možná jste byl při vysvětlování reformy málo taktický kvůli svému povolání. Na anesteziologicko-resuscitačním oddělení musíte jednat rychle a přímočaře. Pomohla vám v něčem vaše původní profese?
Když se podíváte na ředitele nemocnic, zjistíte, že jsou to často anesteziologové. Ale spíš díky schopnosti vidět věci komplexně. Mají větší přehled o tom, jak to chodí v celém soukolí medicíny, zatímco třeba chirurgové jsou úzce zaměření.

Právě z vašeho oboru se rekrutuje mnoho lidí, které oslovila výzva Děkujeme odcházíme. Chtějí z českých nemocnic odejít do zahraničí.
To má ale úplně jiný důvod. Anesteziologů je málo. A tím pádem mají vyšší vydírací potenciál.

Takže výzvu vidíte jako pokus lékařů o vydírání?
Jsem za ně smutný. Na všech diskuzích s lékaři jsem říkal: kdybyste stávkovali za to, ať se provede správně reforma, tak na vládu cílíte dobře. Pokud po ní ale chcete vyšší platy, jste úplně vedle. Jestli si někdo myslí, že se při zadluženém rozpočtu bude vydávat víc peněz do zdravotnictví, tak je naivní.

Kdy vás napadlo, že od práce anesteziologa utečete do politiky?
Začal jsem být aktivní v devadesátém roce. Do té doby jsem komunistické zdravotnictví považoval za neperspektivní a dělal jsem čistě svou profesi. Bez nějaké závratné kariéry, přes stranickou průkazku jsem nechtěl jít. Po revoluci jsem zakládal Lékařskou komoru.

Máte nějaké další politické ambice?
Nikdy neříkej nikdy, ale momentálně to tak nevidím.

A co návrat k medicíně?
Svou medicínskou praxi jsem obětoval působení v parlamentu a senátu. Kariéru lékaře jsem ukončil. Dělal jsem to dvacet let, později se to prolínalo i s rolí ředitele nemocnice. Ale už jsem se posunul jinam. Je to pro mě uzavřená kapitola.

Co tedy budete dělat?
To ze mě nedostanete, protože to ještě sám nemám úplně připravené. Myslete si o tom, co chcete, ale věnoval jsem dosud všechnu energii svému politickému mandátu. Zůstávám teď dál poradcem premiéra. Služba lidem u mě ale teď určitě nebude dominantní.