Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Juránek: Hejtmana budu podporovat. Ať je to kdokoliv

Brno /ROZHOVOR/ - Jihomoravský šéf KDU-­ČSL Stanislav Juránek vyjednává krajskou koalici s ČSSD. Zdůrazňuje, že ctí pozici, kterou vítězná strana z voleb v roce 2008 má.

5.7.2010 8
SDÍLEJ:

Stanislav Juránek.Foto: DENÍK/Attila Racek

Poté, co občanští demokraté opustili pozice krajských radní, musel hejtman Michal Hašek hledat nového koaličního partnera. Pravděpodobně jej našel mezi lidovci. Ti ovšem jako druhá nejsilnější strana krajského zastupitelstva nechtějí jen přihlížet. Připadne jim pravděpodobně více míst v radě, než obsadili v posledních dvou letech občanští demokraté. Navíc je vede bývalý hejtman Stanislav Juránek, který svojí popularitou nijak nezaostává za svým následovníkem. „Nechci hejtmanovi konkurovat, hledám ideální cestu pro kraj,“ tvrdí Juránek.

Máte představu o tom, jak bude vypadat vedení kraje na konci prázdnin? Podle hejtmana Michala Haška už bude složení nové rady jasné.
Ne. Především o čase, kdy vznikne nová koalice nemám vůbec představu. Jednání mezi námi a sociálními demokraty jsou totiž teprve na začátku. Zatím jsme si ve straně řekli, že jednoznačně chceme dvoukoalici se sociální demokracií. Požadujeme splnění našich tří podmínek, abychom dále mohli jednat a poté také dva roky spolupracovat.

Dlouho jste mluvili o trojkoalici i s občanskými demokraty. Tato možnost je definitivně ze hry?
Snažili jsme se jednat s oběma stranami. Při jednáních jsme ovšem pochopili, že se musíme rozhodnout a zvolit jen jeden směr. Naše rozhodnutí padlo v pondělí. Od té doby jednáme pouze o dvoukoalici se sociálními demokraty.

Podle šéfa jihomoravských občanských demokratů Jiřího Kadrnky se v zákulisí o trojkoalici jednalo. Podle Haška ne. Jak to tedy bylo?
Jednali jsme s občanskými i sociálními demokraty. Poslední dva roky tu totiž tyto strany vládly. Hledali jsme zodpovědné a nejlepší řešení pro Jihomoravský kraj, proto jsme oslovili obě strany. S každou z nich jsme ale jednali zvlášť. Dohromady jsme se nesešli.

V čem jste viděl výhody trojkoalice?
Hledali jsme především to nejlepší pro Jihomoravský kraj. Občanští demokraté jsou nyní vládní strana, což mohlo kraji pomoci. Navíc má tato strana mezi sebou odborníky, kteří pro kraj už něco udělali. Chápeme to, protože se nechceme na dění na kraji dívat stranickýma očima. Chceme ve vedení především schopné lidi.

Na koalici se sociálními demokraty jste nakonec kývli. Proč jste se tak rozhodli?
Zjistili jsme, že trojkoalici bychom mohli jen velmi těžko dát dohromady. Nakonec jsme pro podobné uspořádání našli více překážek než výhod.

Jednou z vašich podmínek vůči sociálním demokratům bylo přehodnocení úvěru, který si kraj vzal od Evropské investiční banky. Jak přesně by podle vás měl kraj tuto půjčku přehodnotit? Vzít si méně peněz?
I to, že kraj nakonec vyčerpá méně peněz, je možné. Ale pro nás to není na prvním místě. Chceme hlavně to, aby kraj z půjčených peněz platil jen projekty, které budou mít jednoznačný přínos. Jedna miliarda a čtyři sta tisíc korun je vysoká částka a musí přinést prospěch. Přehodnocení úvěru je logické vzhledem k podmínkám, za kterých jsme jej schválili. Pokud zařadíme mezi projekty zaplacené z půjčky třeba stavbu silnice, musí to být projekt, na který kraj dostane také dotace od státu či z evropských fondů. Ne projekt, který zaplatíme částečně z úvěru a částečně z našich peněz. Další typ akcí, které musíme přehodnotit, jsou takové, které v současnosti nejsou pro kraj rozhodující. Je potřeba vyřadit například investice jako je nová curlingová hala. Poslední z akcí k přehodnocení jsou ty, které jsou sice pro kraj zajímavé, ale lze je odložit. To je případ třeba archeoparku v Pasohlávkách. Peníze z investiční banky musí přinést i něco navíc pro kraj. Nejen navýšit rozpočet.

Vyžádali jste si také tendr na železničního dopravce. Znamená to, že podporujete případný vstup soukromníků na jihomoravské koleje?
Jednoznačně chceme výběrové řízení alespoň na části regionálních železnic. Zároveň nechceme, aby se vyhlášení tendru oddalovalo. Vidíme totiž možnost úspory peněz v celém integrovaném dopravním systému. Chceme, aby fungoval, ale zároveň aby v něm byl dostatek peněz a současně se zbytečně neutrácelo. Naší snahou tedy není na prvním místě příchod soukromé firmy ale to, aby se ukázala skutečná cena za přepravu na regionální železnici. Jsme přesvědčeni že díky výběrovému řízení ušetříme.

Proč jste jako podmínku dávali i vyřešení proplácení poplatků ve zdravotnictví? Radní přece už rozhodli o jejich zrušení.
Nešlo jen o proplácení. Bereme na vědomí, že kraj poplatky neproplácí od konce června. Jenže za minulé roky, kdy je proplácel, vytvořil v systému řadu nepřesností. Až do března se poplatky proplácely špatným způsobem. To je potřeba dát do pořádku tak, aby vše odpovídalo zákonu.

To je možné i zpětně?
Ano, jsme o tom přesvědčeni. Rozhodnutím krajské rady je ještě možné tyto problémy napravit. Musí to ale udělat sociálnědemokratičtí radní předtím, než vytvoříme koalici. My se na nápravě této chyby podílet nechceme.

Jsou vaše tři podmínky jedinými třecími body, které brání nové koalici? Setrvání Haška ve vedení kraje a zároveň na postu poslance není překážka?
Personální záležitosti rozhodně nebudeme žádnému koaličnímu partnerovi diktovat. Chceme je řešit věcně. Rada je kolektivní orgán. Chceme jednoznačně vědět, jak budeme fungovat jako kolektiv. Spíše nám jde o to, jak budou lidé funkce vykonávat, než jak si je rozeberou jednotliví radní. A to se týká všech včetně hejtmana.

A například další programové rozdíly mezi vámi už nejsou?
Začali jsme po jednotlivých oblastech projednávat rozpočty. A musím říct, že nehledáme rozdíly ale naopak chceme dospět ke shodě v tom, co vytvoříme za dva roky. Je třeba si uvědomit, že koalice není úplně klasická, nevzniká na celé funkční období, ale jen na dva roky. Potřebujeme proto jasně říci, čeho za dva roky dosáhneme. I proto chceme také rozpočet ne na jeden, ale na dva roky.

Hodláte nějak změnit směřování kraje?
Když změníte směrování 1,4 miliardy korun z půjčky, tak rozhodujícím způsobem ukazujete, co budete dělat. Další věc je to, že v dobrých projektech, z nichž mnohé začaly už v době, kdy jsem byl hejtmanem, chceme pokračovat. Otáčet samozřejmě nemůžeme ani v závazcích, které vznikly v době, kdy jsme v radě nebyli. Nechceme bourat uzavřené smlouvy a vystavovat kraj hrozbě žalob. Přesto máme velký prostor, abychom se sociálními demokraty dokázali pro kraj udělat něco dobrého.

Jaké posty mají podle vás obsadit vaši radní? O jaké máte největší zájem?
V tuto chvíli o postech nejednáme. S ohledem na výsledek posledních krajských voleb je jasné, že sociální demokracie má právo na post hejtmana a my určitě chceme prvního zástupce hejtmana. Na dalších místech se ještě dohodneme později. Nyní je podstatné představit dvouletý program, aby koalice měla smysl. V personální otázce nevidíme takové problémy. Dohodneme-li se na společných projektech, budeme je také společně kontrolovat. Nedokáži si představit že třeba zabezpečení dopravy bude mít na starost jen jeden člověk. Musí být minimálně dva. Ale budeme chtít, aby se jednotlivým rezortům věnovali lidé, kteří jim rozumí. Z obou stran. To je požadavek i dovnitř naší strany.

Prozradíte kolik postů chcete?
Je to druhotná záležitost. Budeme o tom jednat až na konci. Počet postů není navíc ani tolik otázka jednání, jako logiky, podle které jsou rozdělené síly v zastupitelstvu.

Naznačíte alespoň, kteří lidé z vaší strany by měli jít do rady?
Jména zatím neřeknu. U nás je určitě více schopných lidí než jen ti, kteří se do rady nakonec dostanou. Je podstatné, abychom mohli dotáhnout projekty, na kterých se dohodneme, do konce.

Dobrá, můžeme čekat, že to budou někteří z těch, kteří se osvědčili v dobách, kdy jste byl hejtmanem?
Ani to se nedá říct zcela přesně. Složení zastupitelstva je totiž od té doby jiné. Lidé, kteří byli tehdy v radě, mají už jinou práci. Někteří z nich teď zvažují a rozmýšlejí se, zda by vůbec byli ochotní jít do krajské rady a svoji práci opustit.

Hejtman Hašek o vás mluví jako o pravděpodobném prvním náměstkovi. Vezmete tuto funkci?
To uvidím. Rozhodnutí závisí na vnitrostranických záležitostech. Ale nabízí se to. Více ale můžu říct až při závěrečných jednáních.

Média spekulovala o tom, že se vy a Hašek nemáte moc rádi. Skutečně tomu tak je?
Nemám žádnou averzi vůči současnému hejtmanovi. Tuto funkci je podle mne třeba posilovat. Ve výsadních právech hejtmana jako je řešení problémů při povodních a podobně budu úřad vždy podporovat. Na druhou stranu samozřejmě na věci, které se mi nelíbí, upozorním. Ale vždy hned a nahlas. To je podle mne správný postup. Slova o antipatii mezi námi jsou spíše pouhé dohady, něco podobného opravdu nehraje při jednání roli.

Proč se tedy nepodařilo sestavit koalici mezi vámi a sociální demokracií hned po krajských volbách?
Tehdy nešlo o averzi. Po volbách byla jasná dohoda mezi sociálními a občanskými demokraty už hodinu po oznámení výsledků. Prostor pro vytváření koalice jsme tak měli nulový.

A nemůže situace, kdy bude Hašek hejtmanem a vy jako bývalý hejtman jeho náměstkem, vést k určitému souboji o popularitu, a tím pádem i k problémům? Přeci jen jste dvě poměrně výrazné osobnosti.
Já míním samozřejmě respektovat výsledky voleb. Úspěšnější byla sociální demokracie. Takže vždy budu podporovat a respektovat sociálně demokratického hejtmana. Důležité je také to, že musí panovat shoda na tom, co chceme společně udělat. A to musíme také společně prezentovat. Včetně toho, čeho jsme dosáhli. Vyloučíme tak jakékoliv předhánění až do doby předvolební kampaně, kdy budeme samozřejmě každý nabízet poněkud odlišnou cestu pro Jihomoravský kraj.

Hodně se mluví o tom, že hodláte na podzim kandidovat v senátních volbách. Je to pravda?
O tom bude naše strana rozhodovat 22. července. Je to jeden z důvodů, proč stále zvažuji, zda vezmu post náměstka hejtmana.

Pokud se do senátu dostanete a zároveň budete ve vedení kraje, necháte si obě funkce?
To je ještě příliš daleko. V senátních volbách se nedá výsledek předpovídat. To je velká loterie. Určitě ovšem v tom případě nebudu v září usilovat o post ve vedení křesťanských demokratů. Tady dám jednoznačně přednost Jihomoravskému kraji.

Autor: Petr Jeřábek

5.7.2010 VSTUP DO DISKUSE 8
SDÍLEJ:
Ilustrační foto
AKTUALIZUJEME

V Hradecké ulici se srazila čtyři auta. Při nehodě se zranila žena

Deník - Naši prvňáci

Tabla prvňáčků: představíme ZŠ v Nesovicích, Ostrovačicích, Zbýšově a Tišnově

Škatulata kandidátů. Přeběhlíci mění tradiční strany za nové

Jižní Morava /ANKETA/ – Jihomoravanům, kteří si oblíbili konkrétního kandidáta v posledních předčasných parlamentních volbách, se může stát, že jej na letošních volebních lístcích budou déle hledat. Více než dvě desítky kandidátů totiž vyměnily politický kabát. Z tradičních stran utíkají do mladých.

AKTUALIZOVÁNO

SOUTĚŽ: Vyhrajte lístky na degustaci pivovaru Chomout v Brně

Brno /SOUTĚŽ/ - Soutěžte s Deníkem Rovnost a Piváriem Zelená kočka o vstupenky na výjimečnou degustaci vzorků z pivovaru Chomout v pivním baru na brněnské Dvořákově ulici!

AKTUALIZOVÁNO

Kometa prohrála v Třinci, hattrickem ji sestřelil Růžička

Třinec, Brno /FOTOGALERIE/ – Jen v jediném zápase zůstala v první čtvrtině letošní extraligy hokejová Kometa bez bodu. Ve druhé čtvrtině si nastavenou normu splnila hned na začátku – v úterním čtrnáctém kole padla v Třinci 1:4, což ji stálo i vedoucí postavení v tabulce, kde sklouzla o skóre na druhé místo za Plzeň.

Studenti a bývalí pedagogové veteriny vyjdou do ulic. Proti děkanovi

Brno – Všudypřítomný strach, vyhazovy za názor a klima připomínající totalitní režim. Tak popisují atmosféru studenti a bývalí pedagogové Fakulty veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně. Za problémy na fakultě podle nich může současný děkan Alois Nečas, který letos kandiduje i na rektora univerzity. V otevřeném dopisu studenti a bývalí pracovníci Fakulty veterinárního lékařství vyzývají Nečase, aby nekandidoval na post rektora univerzity. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení