Vážení čtenáři, hlasujte v pravidelné anketě v pravém sloupci. Konečné výsledky ankety, která skončí v neděli ve 20:00, najdete v pondělním vydání jihomoravských deníků Rovnost.

Několika slovy ukončil dvouletou spolupráci sociálních a občanských demokratů ve vedení Jihomoravského kraje. Spolupráci dvou odvěkých politických rivalů, která se tak často nevidí a pravděpodobně dlouho zase k vidění nebude. Předseda jihomoravské ODS Jiří Kadrnka je přesvědčený, že jinou možnost neměl a zachoval se nejlépe, jak mohl. „Jedním ze zásadních důvodů, proč koalice padla, byla i osobnost hejtmana Michala Haška,“ vysvětluje Kadrnka.

Ve čtvrtek se definitivně rozpadla koalice, radní za Občanskou demokratickou stranu rezignovali. Jak to hodnotíte zpětně?
Bylo to jen symbolické završení rozhodnutí, které regionální rada udělala minulý týden v pondělí. Od začátku jsme jasně říkali, že naši radní rezignují co nejdříve. To, že koalice už fakticky neexistuje, jsme chtěli vyjádřit i symbolicky. Proto jsme si vyžádali, aby naši zástupci v radě seděli v zadních lavicích a ne na vrchních místech radních. Zastupitelstvo jinak bylo docela věcné a debata o tom proč, a z jakých důvodů skončila koalice, se odehrála až v posledním bodě při politické diskuzi.

O skutečném důvodu rozpadu koalice kolovala celé dva týdny řada dohadů. Vyjasnili jste si tedy na zastupitelstvu, proč koalice skončila pouhé dva roky pro krajských volbách?
Přednesl jsem tam projev, který popisoval v obecné rovině, proč k tomu došlo. Sociální demokracie se letos změnila. Nedovedu si vysvětlit, proč přestala respektovat koaliční smlouvu, proč přestala brát na vědomí, že má koaličního partnera. Na její nový styl jsme nemohli reagovat jiným způsobem.

Nebylo v tom trochu averze vůči současnému hejtmanovi Michalu Haškovi?
Bylo. Netajíme se tím, že jedním ze zásadních důvodů, proč koalice padla, byla i osobnost Michala Haška. Přestože se Hašek demagogickým způsobem snažil popřevracet a popřekroutit různými způsoby argumenty, proč k rozpadu došlo, já v tom vidím jen chabou snahu obhájit před veřejností a klubem zastupitelů neobhajitelné.

Z rozpadu koalice tedy vlastně viníte hejtmana, i když to byla vaše strana, která jako první pohrozila ukončením spolupráce?
Hašek je muž dvou tváří, který na veřejnost a dovnitř sociální demokracie u lidí, kteří ho neznají, vystupuje nekonfliktně a poměrně otevřeně. My jsme ho měli možnost poznat jako muže, který neumí držet své slovo. A to je v politice nepředstavitelné. Tam je zásadní předpoklad, že lidé drží slovo, nebo umí obhájit závažné důvody, proč slovo nedrží. Myslím, že Hašek měl velmi dobrého učitele. A to Jiřího Paroubka.

Podle vás by tedy měl post hejtmana opustit?
Ano. Přestože sociální demokracie třikrát týdně prohlašuje, že vyhrála volby, hejtmani nemají podle mne morální právo sedět na svých židlích. ČSSD v Jihomoravském kraji získala tak velký mandát na základě lživých slibů o zrušení zdravotnických poplatků. Myslím, že je to největší politická lež voličům v polistopadových dějinách. Ale věřím tomu, že to hejtmanovi nevadí a znovu si nějak poradí.

Místo hejtmana přitom opustili své funkce radní za občanské demokraty. Nejvýraznější z nich byla asi bývalá náměstkyně hejtmana Anna Procházková, která měla na starost diskutované rychlostní silnice R43 a R52. Může její odchod nějak změnit politiku kraje v tomto ohledu?
Nebojím se, že se změní názor kraje na prioritu výstavby těchto silnic. Je to ale přece jen problematická a složitá záležitost. Je natolik odborná, že osobně nevidím nikoho jiného ze zastupitelů, kdo by měl takovou odbornost, zkušenost a kontakty jako Anna Procházková. Sociální demokracie si asi neuvědomila, že přijde o takového odborníka, a přesto přestala respektovat vůli koaličních partnerů.

Znamená to, že se problematika silnic teď zasekne na tom, že kraj nenajde vhodného člověka, který ji vyřeší?
Myslím, že někoho najít bude skutečně problém. I proto jsme rezignaci radních naplánovali až na čtvrtek, protože ještě ve středu večer měla Procházková naplánovanou schůzku na ministerstvu životního prostředí. Na druhou stranu, krajský úřad je nesmírně profesionální a v čele odboru dopravy jsou špičkoví odborníci. Věřím tomu, že práce bude úspěšně pokračovat. I když se z těchto dvou silnic v posledních letech stalo obrovské politikum.

Máte nějaké bližší informace o tom, jak pokračuje Haškovo rozhodování mezi postem hejtmana a poslance?
Nemám. Ale ta rovnice je velmi jednoduchá. Hašek říkal, že se nechce vyjádřit do doby, než bude ustavující schůze nové poslanecké sněmovny. Očekává totiž, že bude jejím předsedou, a v tom případě křeslo hejtmana opustí. Já doufám, že se šéfem sněmovny nestane. Potom samozřejmě bude jeho rozhodnutí mnohem těžší. S krajem to ale nemá nic společného. Má to spojitost spíše s vnitrostranickým bojem o post předsedy. Hašek nehledá nejlepší cestu pro kraj, on hledá nejlepší cestu pro sebe. I v této otázce se bezesporu rozhodne tak, jak bude nejvýhodnější pro něj a ne pro kraj. Myslím, že sociální demokracie už ztratila jakékoliv sebečistící mechanismy, když připustí, aby se osobnost typu Haška ucházela o post předsedy strany. Hašek je chybou v matrixu.

Nedokážete ani odhadnout, jestli místo hejtmana opustí?
Ne. A popravdě, už je mi to úplně jedno. Jak se rozhodne, to je jeho věc. Nebudu to dál rozebírat.

Koho byste místo něho na postu hejtmana rád viděl?
Mám samozřejmě své soukromé tipy, nebudu je ale prozrazovat. To bude řešit nová krajská rada. Bezesporu vítězem krajských voleb je Stanislav Juránek, který dostal od voličů nejvíc preferenčních hlasů. Lidé jasně dali najevo, že si ho přejí jako hejtmana. Ale o tom je teď předčasné spekulovat.

Čekáte, že lidovci vyslyší návrhy sociálních demokratů a vytvoří s nimi koalici?
Těžko říct. Tato spolupráce, kterou si vysnil Hašek, může lidovce velmi výrazně oslabit v nadcházejících komunálních volbách. Juránek navíc velmi dlouho před námi, ještě před krajskými volbami, říkal, že nevěří tomu, že se Hašek chce věnovat jižní Moravě. Teď, o dva roky později, vidíme, že to tak skutečně je a Juránek měl pravdu. To vidím jako další velkou překážku.

V podstatě tedy v úspěšnou koaliční spolupráci sociálních a křesťanských demokratů nevěříte.
Nedovedu si představit, že tohle spojení může fungovat. Juránek dýchá pro jižní Moravu a je ve společnosti moravských patriotů, do které se počítám i já. Proto nemůže s Haškem spolupracovat. Byla by tam určitá disharmonie. Juránek podle mě nedokáže tolerovat ve vedení kraje člověka, který dává neustále najevo, že mu na jižní Moravě nezáleží. Kraj navíc používá jen jako berličku, aby se dostal k dalším funkcím.

Pokud lidovci právě z těchto důvodů koalici odmítnou, co se stane s jednáním o koalici? Na lidovce spoléháte i vy, i sociální demokraté. Vytvoří potom ČSSD koalici s komunisty, nebo budou vládnout sami s jejich tichou podporou?
Ještě je tu model trojkoalice, kterou by lidovci podle mého názoru byli ochotni přijmout. Tedy my, oni a sociální demokraté. Křesťanští demokraté už několikrát vyloučili spolupráci s komunisty, stejně jako my. Takže tahle forma trojkoalice není vůbec myslitelná. My se samozřejmě do spolupráce se sociálními demokraty nijak nehrneme. Vystoupením z koalice jsme jasně dali najevo, že jsme připraveni přijmout opoziční roli. Ale jedna ze zmiňovaných variant každopádně nastane. Jiná možnost není. Předpokládám, že nejzazší termín pro sestavení nové koalice je do poloviny července. Za měsíc tedy budeme mít jistotu.

Nemůže vás odchod z koalice poškodit v komunálních volbách? Pokud dopadne výsledek v Brně podobně jako při parlamentních volbách, odchodem z velké koalice v kraji si možná zavíráte dveře i k velké koalici v Brně.
Je to jeden z možných úhlů, jak se na situaci kolem krajské koalice dívat. Může to zužovat prostor pro spolupráci. Nicméně výsledek parlamentních voleb na jižní Moravě ukázal jednoznačně, že kraj je pravicový. Dvaapadesát procent voličů hlasovalo pro pravici a jen pětatřicet procent voličů volilo levici, zastoupenou komunisty a sociální demokracií. Předpokládám tedy, že podobný výsledek bude i za několik měsíců v komunálních volbách. A navíc podle rozvržení sil v parlamentních volbách není vůbec jisté, zda by velká koalice tvořená sociálními a občanskými demokraty měla v Brně vůbec dost mandátů na to, aby získala většinu.

Dovedete si i přesto představit, že se Brno vrátí znovu pod nadvládu pravice, jak tomu bylo až do minulých voleb?
Pevně věřím, že ano. Brno bylo jediné na celé Moravě, kde Občanská demokratická strana zvítězila, a přitom nevládla. Věřím tomu, že zvítězíme i letos a že poslední čtyři roky byly jen taková anomálie, z které se město poměrně rychle vzpamatuje a zase půjde tou správnou cestou. Máme velmi kvalitního kandidáta na post primátora, Roberta Kotziana. To je typ politika, který je naprosto čitelný, odpovědný a má velké zkušenosti v komunální politice.

Ovlivní výsledky komunálních voleb a rozpad koalice krajské volby za dva roky?
Určitě. My už teď máme samozřejmě určitou strategii. Víme, čeho chceme dosáhnout za dva roky ve volbách. Také už teď máme jakousi představu, jak by mělo vypadat uspořádání kraje. Máme dokonce řadu osobností, se kterými tyto záležitosti probíráme a které můžou obsadit čelo naší kandidátky. Bližší podrobnosti zatím ale prozrazovat nebudu.

Jihomoravští občanští demokraté mají ještě jiné cíle, než je nová koalice ve vedení kraje nebo budoucí komunální volby. Snaží se dostat svého kandidáta Pavla Blažka na pozici místopředsedy strany. Věříte mu v tomto souboji? Byl by to první Jihomoravan ve vedení strany zvolený kongresem po šestnácti letech.
Nejen zvolený. Já si za svou dvanáctiletou politickou kariéru ani nepamatuji, že by vůbec byl někdo z jižní Moravy do vedení nominován. Blažkovy šance proto vidím jako velmi vysoké. Byl to i jeden z mých politických cílů, prosadit našeho kandidáta do vedení Občanské demokratické strany. Ne z toho důvodu, že jižní Morava je druhý nebo třetí největší kraj, ale protože si myslím, že máme opravdu kvalitní kandidáty. Pavel Blažek má v sobě přirozenou loajalitu a pevně věřím tomu, že ho kongres zvolí. Má podporu napříč celou Českou republikou, nejen v našem kraji.

Znamená nominace Pavla Blažka do celostátního vedení ODS posilování pozice jihomoravských občanských demokratů uvnitř strany?
Myslím že ano. Od té doby, co jsme téměř před rokem udělali personální změny ve vedení, jsme se snažili Občanskou demokratickou stranu, která byla tady na jihu Moravy velmi zapouzdřená a uzavřená, otevřít a navázat vztahy napříč celou Českou republikou. To se nám povedlo a nominace Pavla Blažka to jen potvrzuje.