Jak se zrodil nápad uspořádat Evropský festival mládeže v Brně?
V roce 2005 naše agentura Galant uspořádala Olympiádu pro děti České republiky a ohlasy byly výborné. Všichni byli nadšeni a předseda Českého olympijského výboru pan Jirásek prohlásil, že by se za takovou akci nemuseli stydět nikde v Evropě. Tak jsme začali uvažovat o větší akci. Ve stejném roce jsem navštívil festival mládeže v italském Lignanu a byl jsem nadšen.

Dají se obě akce srovnat?
Při dětské olympiádě jsme tady měli přes čtyři tisíce dětí, které soutěžily v jedenadvaceti odvětvích. Při festivalu mládeže počítáme s jedenácti druhy sportu a pro počet účastníků je stanoven limit 3300. Z technicko- organizačního hlediska by vše muselo být na vyšší úrovni a také náklady by byly samozřejmě podstatně větší. Pro Brno je to ale přesně ta akce, která je ještě zvládnutelná.

Jsou podle vás zvládnutelnou akcí i letní olympijské hry, o jejichž pořádání usiluje Praha?
Nechci k tomu zaujmout úplně odmítavé stanovisko. Moc ale nevěřím tomu, že by Praze olympiádu přidělili. Organizačně bychom to zvládli, toho se nebojím. Druhá věc pak je, aby se na tom neprodělalo třeba sto miliard. Například Evropský festival mládeže je adekvátní akce pro Brno a stejnou cestou by asi měla jít i Praha. Kromě toho si myslím, že Česká republika má stovky jiných priorit, které by se měly řešit.

Brno kandiduje na pořadatelství v roce 2013. Jak velká je šance, že konkurz vyhraje?
Celkem bylo pět uchazečů. V prvním kole už vypadly lotyšská Riga a dánský Herning. Kromě nás zbyly ještě italský Janov a nizozemský Utrecht. Rozhodne se na listopadovém zasedání Evropského olympijského výboru v Istanbulu. Upřímně řečeno, větší šance si dáváme pro rok 2015. Napoprvé totiž ještě nikdo pořadatelství nedostal.

Kdo je tedy největším favoritem?
Asi Utrecht, protože ten už kandiduje podruhé a je rovněž výborně připraven.

Nedávno navštívili Brno dva komisaři Evropského olympijského výboru. Co se jim líbilo, a v čem naopak viděli největší problém?
Sledovali několik desítek hodnotících kritérií. Nejdůležitější jsou však čtyři: kvalitní ubytování, propracovaný stravovací systém, fungující dopravní systém a technický stav sportovišť. Především v prvních třech bodech bychom neměli mít žádný problém. Podle mých informací bychom na tom měli být v tomto směru nejlépe ze všech uchazečů.

V čem je tedy potíž?
Vážná výhrada komisařů, která šla však pouze neoficiálně mimo protokol, je pro nás momentálně asi neřešitelná. Jde o peníze. Zastupitelstvo města Brna schválilo rozpočet 71,4 milionu korun. To je hodně peněz na to, abychom akci perfektně zvládli. Ale podle komisařů to prý za takové „malé“ peníze nejde udělat. Rozpočty našich konkurentů jsou skoro trojnásobné. Nejvíc se komisařům nelíbilo, že máme vyhrazeno na slavnostní zahájení a ukončení 3,4 milionu. Třeba Janov na to má milion eur.

Nechce se věřit, že by nebyl problém ohledně sportovišť. Vždyť v Brně je v tomto směru katastrofální situace.
To je samozřejmě pravda, ale pro naše účely by to mělo stačit. Tedy za předpokladu, že se podaří uskutečnit plánované akce. Nepochybuji o tom, že za těch pět let udělá Brno ještě pořádný krok dopředu. A pevně věřím, že i já tomu mohu svými aktivitami trošku pomoci.

Věříte, že se postaví nová víceúčelová hala?
Byl bych rád, kdyby byla. Jenže v roce 2010 chce Brno uspořádat mistrovství světa v ženském basketbalu a do té doby se to zřejmě nestihne, i když bych to Jirkovi Hamzovi velmi přál. Proto se bude muset nejspíš zrekonstruovat hala Rondo a nevím, jestli pak bude město chtít stavět ještě novou halu. Každopádně nám by opravené Rondo stačilo.

Co třeba plavecký stadion?
V této chvíli je to problém, ale rovněž řešitelný. Nejlepší by asi byla rekonstrukce Lužánek. Jenže to by se muselo město dohodnout na odkoupení s majitelem, panem Valcem. A to co nejdřív, protože bazén je v dezolátním stavu a je otázkou měsíců, kdy se tam něco stane. Už když jsem před patnácti lety končil jako plavecký trenér, tak byl stadion zralý na rekonstrukci. Od té doby se to tam látá hrozným způsobem.

A když nové Lužánky nebudou?
Máme připravenou variantu výstavby mobilní padesátky na výstavišti. Bylo by to krajní řešení, ale ve světě je to dnes běžné. Například poslední mistrovství světa v plavání uspořádala Austrálie v takovém bazénu, který postavili na tenisových dvorcích v Melbourne. A padlo v něm jedenáct světových rekordů. Je totiž dokázáno, že bazény s konstantní hloubkou okolo tří metrů jsou rychlejší.

Kolik by takový mobilní bazén stál?
Necelých dvacet milionů. Naproti tomu výstavba nového padesátimetrového bazénu by přišla nejméně na půl miliardy. A pokud by tam měly být i tribuny pro diváky, tak možná jednou tolik.

Podmínky pro atlety nebo tenisty jsou dostačující?
Areál VUT Pod Palackého vrchem by měl poskytnout vše potřebné. Hodně věcí se tam už udělalo a VUT má i velké plány do budoucna. Atletický stadion by měl mít osvětlení, na vedlejším tréninkovém stadionu má být položen tartan a umělý trávník čtvrté generace. Vedle už vyrostla házenkářská dvojhala a tři travnaté kurty, k nim by měly později přibýt další tři. Má tam být také bazén, ale to by byla asi jen pětadvacítka.

Fotbal sice není v programu festivalu, ale nedá mi, abych se nezeptal na váš názor. Není pro Brno ostudou, že prvoligoví fotbalisté musejí hrát na malém stadionku v Srbské ulici?
Brno určitě fotbalový stadion potřebuje. Z úrovně města je to ovšem nezaplatitelné, na to jsou potřeba peníze od státu. Mluví se o kapacitě kolem pětatřiceti tisíc diváků, ale nevím, kolikrát do roka by se takový stadion zaplnil. Podle mě by mohlo stačit takových dvacet tisíc. Hlavně by to ale mělo být za Lužánkami. Tam brněnský fotbal prostě patří.

Vraťme se k festivalu mládeže. Kde by bylo jeho hlavní centrum?
Ta by byla dvě. Jedno Pod Palackého vrchem, kde by v areálu VUT vyrostla olympijská vesnice. V ní by bylo zajištěno ubytování se stravováním a byl by tam také olympijský dům s veškerým zázemím. Druhé pak na výstavišti, kde by se konaly například soutěže v gymnastice, cyklistice, judu a možná i v plavání. Samozřejmě bez vstřícného přístupu BVV a VUT by se celá akce vůbec nedala uspořádat.

Jak složitý by byl dopravní systém?
Pohyb sportovců po Brně zvládneme bez problémů. S brněnským dopravním podnikem máme vynikající zkušenost, na dětské olympiádě fungoval speciální dopravní systém bezchybně. Složitější to bude v den příjezdu a odjezdu jednotlivých výprav. Brno nemá plnohodnotné mezinárodní letiště, takže budeme muset zajistit přepravu účastníků nejspíš z vídeňského letiště. Trochu spoléháme na to, že do roku 2013 bude postavena z Vídně nová dálnice. Když ne do Brna, tak alespoň do Mikulova. Celý dopravní systém by měl přijít přibližně na dva a půl milionu.

Kdo všechno by se podílel na pokrytí rozpočtu?
Polovinu by zaplatili účastníci díky poplatkům, které platí jednotlivé olympijské výbory. U nás by to bylo pětapadesát eur na osobu a den. To je mimochodem nejméně ze všech kandidátů. Brněnská radnice schválila příspěvek třináct milionů, což je asi 18,2 procenta celkového rozpočtu. Asi šest milionů by dal Jihomoravský kraj, zbytek by pokrylo ministerstvo školství, dotace a sponzoři. V této chvíli už máme závazné přísliby od našich obchodních partnerů na deset milionů korun.

Co by akce přinesla Brňanům?
V Evropě je to poměrně prestižní akce. Účastní se jí špičkoví sportovci ve věku od čtrnácti do osmnácti let, takže v některých sportech jsou k vidění už opravdu světové výkony. Brno by se určitě zviditelnilo, například z posledního festivalu v Bělehradě odvysílal Eurosport více než deset hodin. Na akci by přijelo celkem přibližně šest tisíc hostů z padesáti zemí, kteří by tady strávili osm dní.

Do výběru pořadatele zbývá víc než půl roku. Máte schovaný ještě nějaký trumf v rukávu?
V květnu jedeme Brno jako kandidátské město znovu prezentovat na zasedání Evropských olympijských výborů do italského Sorrenta. Hlavní lobbistickou akcí by mělo být zářijové zasedání národních olympijských výborů zemí střední a jihovýchodní Evropy. To bychom rádi uspořádali v Brně a tam bychom chtěli se všemi zástupci intenzivně jednat. A snad nám pomůže i fakt, že ambasadorem akce je Honza Železný, který má ve světě obrovské jméno.