Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kouč Zbrojovky Čuhel: Brno do ligy patří. Teď to musíme dokázat

Brno /ROZHOVOR, ANKETA/ - Bývalý brněnský fotbalista Petr Čuhel dnes večer na hřišti Slovácka zahájí svou premiérovou sezonu v nejvyšší české soutěži jako hlavní kouč.

28.7.2012 4
SDÍLEJ:

Kouč brněnské Zbrojovky Petr Čuhel.Foto: DENÍK/Drahomír Stulír

Před víc než rokem byl u sestupu brněnské Zbrojovky z nejvyšší české fotbalové soutěže. Jako asistent kouče Karla Večeři. Po jarním úspěšném tažení druhou ligou získal Petr Čuhel už jako hlavní trenér důvěru brněnských fanoušků, že po návratu do první ligy sestupu zabrání. „Ve Zbrojovce jsem od patnácti let, strávil jsem v ní převážnou část hráčské i trenérské kariéry. Jsem šťastný, že teď můžu být u áčka. Zbrojovka je můj klub a to navždy zůstane," povídá vážným hlasem sedmačtyřicetiletý Čuhel.

Jaké pocity se vám před startem první ligy mísí v hlavě?

Pro mě je to zodpovědnost, protože jsem slýchal hlasy, že jdeme do ligy neprávem. Já si myslím, že Brno do ligy patří, splnili jsme všechny náležitosti a jsem přesvědčený, že i kádr máme dobrý. Cítím zodpovědnost za to, abychom to všem dokázali, abychom dobře začali a nebyli terčem nějakých útoků, které by nás dostaly dolů.

Takže vás kritika nakopává?

Z hráčů od prvopočátku cítím, že si všichni stejně jako já váží toho, že hrajeme v lize. Pozitivní atmosféra vládne po celou dobu přípravy.

Přibližně čtyřicet fanoušků se sešlo v klubu Šelepka na besedě se sportovním ředitelem klubu Zdeňkem Kudelou, trenérem Petrem Čuhelem (na snímku) a kapitánem mužstva Petrem Švancaru.

Před rokem jste jako asistent zažil sestup. Znamená to pro vás o to větší závazek?

To samozřejmě rozhodlo pro můj návrat. Už v zimě jsem se rozmýšlel, že kdybych se nevrátil, byl bych zbabělý. Nikdo nepočítal s tím, že po roce budeme v lize. Nabídku jsem přijal s tím, že udělám maximum pro postup. I když je návrat uspíšený a ne z postupového místa, nemění nic na tom, jak jsem nadšený, že je Brno zpátky v lize.

Kdyby Zbrojovka opět sestoupila, bude to pro brněnský fotbal ještě větší rána než před rokem. Bojíte se toho?

Nad tím člověk ani nemůže přemýšlet. Bylo by špatné, kdybych nevěřil mužstvu. Já jsem prostě přesvědčený, že se to nestane. Není to jen o mně, můžeme mít špatný začátek, a trenér skončí. Ovšem věřím, že Zbrojovka dělá od zimy postupné kroky a je na cestě k tomu, aby byla stabilizovaný ligový klub.

Myslíte si, že je Zbrojovka na ligu připravená?

Po sportovní stránce, zkvalitněním práce s mládeží i ekonomickým zázemím do ligy patříme. Na jaře jsem slyšel, že máme průměrný druholigový kádr, teď jsme určitě přivedli kvalitní hráče. Jak se posuneme, ukáže až liga.

Bookmakeři, experti i fotbalová veřejnost netipují Brno výš než na čtrnáctou pozici. Nechává vás to v klidu?

Já jsem to moc nesledoval, ale dozvídám se tipy od známých. Budu mluvit pořád stejně. I když nemáme až tak zkušené hráče a v základní sestavě bude několik fotbalistů, kteří mají jen málo utkání v lize, věřím, že zvládneme začátek a postupem času si zvykneme na ligový fotbal. Statistika na hřišti až tak nerozhoduje, i když uznávám, že zkušená mužstva se zkušenými hráči mají výhodu.

Kouč brněnské Zbrojovky Petr Čuhel.Máte lepší kádr než před dvěma lety, kdy sezona skončila sestupem?

Tenkrát se tvrdilo, že Brno má zkušené mužstvo a že se dostane do pohárů. I v loňské sezoně byl jediný cíl postup a potom to vypadalo úplně jinak. Musíme být realisté. Základ je udržet se v lize.

Vy osobně nemáte příliš v lásce velkohubá prohlášení a přílišný kontakt s novináři nevyhledáváte.

Moje krédo je dobrá práce. I když je to pro fanoušky důležité, ale rozhovory ať dávají hráči a vedení. Já jsem v Brně na práci.

Ptají se vás lidé často na situaci v mužstvu?

Když jsme hráli v lize před rokem, samozřejmě se mě ptali, co se děje. Když jsme začali v zimě, měli hlavně obavy, aby klub nezanikl. Dneska to fanoušci cítí jinak, za celou dobu jsem až na výjimky slýchal pozitivní názory. Je to dané hlavně tím, co předvádějí hráči v zápasech. Nehrajeme nějak nadstandardní útočný fotbal, na to ani nemáme složení mužstva. Ale v každém zápase viděli bojovnost a nasazení, tím jsme si fanoušky získali a žijí s klubem tak jako dřív.

Jak vám bylo, když jste se po sestupu setkával s fanoušky?

Člověk se musí naučit přijmout porážky a špatné věci ho mají posílit. Já jsem se před nikým neschovával, i když to někdo nesl těžce a některé věci nechtěl pochopit. Snažil jsem se jim říkat z mého pohledu pravdu i v těch špatných dobách. Dneska se mě nevyptávají, čtou v novinách, že klub začal fungovat. Spíš se těší, že máme v Brně ligu, a přejí si, abychom hráli dobrý fotbal.

Očekáváte, že návrat do nejvyšší soutěže přiláká do ochozů víc diváků?

Byl bych rád, kdyby chodilo víc fanoušků, nejlépe plný stadion. Věřím, že přijde víc lidí než na druhou ligu, na druhou stranu na ni chodil slušný počet a příznivci nám v každé chvíli fandili. To chci, aby zůstalo. Musí to podložit výkony, abychom pořád hráli od první do poslední minuty s plným nasazením, bojovností a aby fanoušci viděli, že i když se něco nepodaří, hrajeme víc než na sto procent. Je důležité, abychom byli tým. A věřím, že v našem případě to není fráze.

Jak byste charakterizoval brněnského fanouška?

Je to vždycky dané dobou a tím, jak se daří. Myslím si, že za poslední dva tři roky chodí stejní fanoušci. Jsou to lidé, kteří mají rádi fotbal i klub. Věřím, že na ligu přijdou i ti nerozhodní, že oslovíme lidi, kteří chodili na fotbal dřív a když se nedařilo, zanevřeli na něj. Brněnský fanoušek je pro mě však skvělý, protože jádro příznivců zůstalo, i když se nedařilo, lidi pořád fandili a jezdili i na zápasy ven.

V zápase hráčům z lavičky nepomůžete. Jak jako trenér utkání prožíváte?

Emoce mám pod kontrolou. Doufám, že teď se to nezmění. Máme spoustu mladých hráčů, takže se jim spíš snažím v zápase poradit a upozornit na to, co můžeme udělat lépe, než je kritizovat. To minimálně.

Trenér Zbrojovky Petr Čuhel.

Pohled na některé trenéry nejspíš nenechává v klidu lékaře-kardiology.

Nechci nic přivolávat, ale k fotbalu patří emoce, napětí i nervy. Já jsem si jej vybral, dělám ho rád a neuvažuji tak, že bych z toho měl nějaké zdravotní problémy. Těším se na zápas, i když nápor na psychiku to je, což nepopírám.

Míval jste menší nervy před zápasem ještě jako hráč?

Pro hráče je zdravé napětí a nervozita dobrá, samozřejmě jsou utkání, kdy se nedaří, což někdy nezvládne dobře. Na trenéra doléhá větší zodpovědnost za výsledek, ovšem nervozitu nesmí na hráče přenášet. To by bylo špatné. I když ji vnímám, snažím se spíš poradit, povzbudit je.

Máte někdy chuť jít na hřiště a ukázat fotbalistům, co po nich vyžadujete, když vaše pokyny neplní?

To vůbec ne. Naše mužstvo je velice pracovité, kluci udělali od zimy velký pokrok, aniž bych je chtěl přechválit. Spousta jich nehrála mužskou kopanou nebo pouze třetí ligu za juniorku. Odehráli půl sezony ve druhé a teď se budou bít v první lize. Všichni se snaží vnímat, co po nich chceme. Vidím zlepšení.

Nechybí vám fotbal?

Doba, kdy jsem skončil s fotbalem, už je tak dávno, že jsem rád, když si můžu jít někdy zahrát za starou gardu nebo jen tak. Víc už pro mě není.

V čem vidíte největší rozdíl v první lize devadesátých let, kdy jste hrál, a nyní?

Nechci je srovnávat, protože každá doba má svoje. Ani hráčům neříkáme: Když my jsme hrávali. Za doby Pepy Hrona, jehož hráči berou jako legendu, Zbrojovka získala titul a návštěvy byly obrovské. Největší rozdíl vidím v tom, že i za mě s Petrem Maléřem se hrálo za Lužánkami, vládla jiná atmosféra, protože i na běžné zápasy druhé ligy chodilo víc než deset tisíc lidí.

Měl jste v nabitém letním programu čas na dovolenou?

Na dovolenou už nemyslím, ta byla strašně dávno. Byl jsem v Turecku v Alanyi.

Oprostil jste se od fotbalu?

Myšlenky na fotbal jsem měl, protože v té době se zrovna rozhodovalo, jestli budeme v lize. Týden po mém odletu jsem věděl verdikt, ale že bych nějak extra přemýšlel o fotbale? To zase ne. Až rozhodnutí o našem návratu do ligy to změnilo, museli jsme trošku poupravit plán přípravy, bavili jsme se o hráčích, navíc nejvyšší soutěž začíná o týden dřív než druhá liga.

Byly to příjemné rozhovory, nebo převládaly starosti?

Rozhodně šlo o příjemné starosti, protože jsme se vrátili do ligy, a příjemné je to až dosud. Uvidíme, jak se pocity změní, až začne sezona.

Autor: Jaroslav Kára

Zachrání se fotbalová Zbrojovka v první lize?

ANO

77 %

NE

23 %

Hlasovalo: 112

Anketa byla ukončena

28.7.2012 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:
Utkání 14. kola hokejové extraligy: HC Oceláři Třinec vs. HC Kometa Group.
AKTUALIZOVÁNO
19

Kometa prohrála v Třinci, hattrickem ji sestřelil Růžička

Ilustrační foto.
6

Lékaři ve středu na protest zavřou ordinace. Dusí je papírování

Pětiletého syna otec znásilnil, potvrdil soud. Muž trvá na tom, že je nevinný

Brno, Blanensko – Svého pětiletého syna podle obžaloby znásilnil. Muže z Blanenska v květnu Krajský soud v Brně odsoudil k pěti a půl roku vězení. „Využil neznalosti a nevědomosti svého syna. V posteli se vzájemně dotýkali na svých penisech. Poté ho donutil k tomu, aby jej uspokojil rukou,” uvedl předseda senátu Michal Zámečník. Muž svou vinu popírá a odvolal se k Vrchnímu soudu v Olomouci. Ten případ vrátil k přezkoumání zpátky do Brna.

Dvanáct volebních lídrů ve dvanácti rozhovorech: čtěte Deník Rovnost

Jižní Morava - Existuje celkem dvanáct politických uskupení, které mají reálnou šanci dosáhnout na tříprocentní volební výsledek. Tedy kdyby letošní parlamentní volby byly jen na jihu Moravy. Alespoň to tvrdí poslední předvolební průzkum preferencí, které exkluzivně pro Deník připravila firma SANEP.

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídryně Starostů a nezávislých Jany Krutákové

Jižní Morava /VOLEBNÍ ONLINE ROZHOVOR/ - Jana Krutáková je lídryní jihomoravské kandidátky hnutí Starostů a nezávislých pro volby do poslanecké sněmovny. Ve středu od 13 do 14 hodin odpoví na dotazy čtenářů na www.brnenskydenik.cz.

Kometa zná termíny osmifinále Ligy mistrů. Se švýcarským Zugem začne doma

Brno - Nejprve doma a poté ven. Hokejisté brněnské Komety osmifinále Ligy mistrů začnou před vlastními fanoušky. Se švýcarským Zugem se poprvé střetnou na ledě DRFG Areny v úterý 31. října v sedm hodin večer, odvetu pak ve Švýcarsku pak Brňané sehrají 7. listopadu ve tři čtvrtě na osm večer.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení