Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kudela: Začátky ve Zbrojovce? Ze svého jsem kupoval brankářské rukavice

Brno - /ROZHOVOR/ Přišel, viděl, napravil. Mírně upravený komentář slavného římského vojevůdce Julia Césara asi nejpřesněji hodnotí práci sportovního ředitele prvoligové Zbrojovky Zdeňka Kudely. Šestapadesátiletý fotbalový funkcionář přebral v listopadu 2011 brněnský klub v situaci, kdy se pral o záchranu ve druhé lize a živořil na hranici existence.

24.2.2013 5
SDÍLEJ:

Zdeněk Kudela.Foto: DENÍK/ Drahomír Stulír

„Byli jsme krůček od konce klubu, a tomu všemu pomáhali lidé, kteří s ním byli dřív spojení," kroutí hlavou šéf nyní už sedmého celku prvoligové tabulky, jemuž začíná jarní část sezony pondělním domácím utkáním s Plzní.

Jak se cítí sportovní ředitel klubu, kterému za pár dní začíná druhá polovina sezony?

Po pauze se hrozně těším. Přijede nejlepší české mužstvo, proti kterému se můžeme vytáhnout. Doufám, že to tak naši hráči pojmou a zažijeme fotbalový svátek. Navíc s Plzní dorazí i můj starší syn, který tam dělá doktora. Z legrace jsem mu říkal, ať dá plzeňským hráčům nějaké tlumicí prostředky.

S některými z nich se z dřívějška znáte. Prohodíte spolu pár slov?

Když hrají proti nám, jsou nepřátelé. Samozřejmě tady Plzeň přivítáme. Snad jim dobrou náladu znechutíme na hřišti. To je moje největší přání.

Do jara vstupuje Zbrojovka ze sedmého místa. Dokáže tým obhájit, nebo dokonce ještě vylepšit tuto pozici?

Přeju si vždy dohnat a předehnat soupeře před námi. Nevím, jestli po konci sezony na tom budeme líp, nebo hůř. Realita je totiž taková, že máme řadu mladých hráčů, kteří mají ještě vše před sebou. Nebo takové, jež naopak hrají na hranici svých možností. Každopádně pevně věřím, že nás minou problémy se záchranou.

Do klubu jste před víc než rokem přišel v situaci, kdy bojoval o udržení ve druhé lize. Nyní se drží v lepší polovině tabulky nejvyšší soutěže.

Začínal jsem v situaci, kdy hráči třeba nedostávali výplaty. Například brankář Martin Doležal mi tehdy říkal, že ani nemá v čem chytat. Ze svého jsem mu dokonce koupil gólmanské rukavice. Zaplať pánbůh jsme to překonali. S lidmi, kteří v klubu zůstali, jsme si řekli, že už to nikdo z nás nechce znovu zažít. I hráče tehdy situace semkla dohromady.

Sportovní ředitel Zbrojovky Zdeněk Kudela.

Výsledkem byl postup zpět mezi českou fotbalovou elitu. Co stojí za výkonnostním vzestupem mužstva?

Vždy se jedná o zásluhu týmu. Když jsem v listopadu 2011 přišel, věděl jsem, co změním. Musel přijít úplně nový trenér. Přes mnohé protesty jsem jednoznačně vybral Petra Čuhela. Neberu to jako svou zásluhu, ale práci lidí, které jsem přesvědčil ke spolupráci. Všichni jsme kamínek úspěšné mozaiky. Ne každý uměl přijmout filozofii, která vede k obrodě. I já jsem někdy na lidi nepříjemný, ale bez toho to nejde. Když mužstvo vyhrává, všichni jsou spokojení. Ale musí k tomu být podmínky.

Setkal jste se i s negativními reakcemi na vaše změny?

Asi si mysleli: Co vám bude nějaký Pražák říkat? Pro mě bylo spíš obrovské zklamání, že jsme byli krůček od konce klubu, a tomu všemu pomáhali lidé, kteří s ním byli dřív spojení. To je neuvěřitelné. Zbrojovka jim ve své historii dala pozici, postavení, peníze, určitou moc, zajistila je. Přesto se proti ní postavili.

O koho šlo?

Nezlobte se, ale nechci říkat konkrétní jména.

Ve fotbalovém prostředí se pohybujete už přes dvacet let. Čím je ve vaší kariéře brněnské angažmá specifické?

Hlavně fanoušky. V roce 1996 jsem ještě ve Slavii zažil, jak jsme přijeli na Lužánky a tenkrát přišlo na zápas podle mého odhadu skoro padesát tisíc lidí. To je neuvěřitelné, to je síla. Pamatuji si nápis vítejte v pekle, a ono to fakt platilo. A tak si říkám, kdyby se to jednou znovu podařilo. Mám vizi přivést na Zbrojovku opět lidi. Nemusí jich přijít hned padesát tisíc. Strávil jsem osm let v Mladé Boleslavi, kde je uměle vytvořený klub. Ze strany tamních diváků nešlo o pravé fanouškovství. V Brně naopak cítím velký potenciál.

Dočkají se brněnští příznivci v blízké době opět evropských pohárů?

S takovou vizí jsem přišel. Vždyť žijeme ve druhém největším městě České republiky. Vždy si říkám, jestli to jde dokázat. A myslím, že jde. Bez nového stadionu ale na zápasy můžeme také jezdit do Olomouce nebo na Slovácko. Ve vyšších kolech nám tady UEFA (Unie evropských fotbalových asociací pozn. red.) nedovolí hrát kvůli nevhodnému stadionu.

Dělá klub pro vznik nového stánku maximum?

Jsem jen fotbalový funkcionář, ale podporuji tuto vizi, jak se dá. Můžeme garantovat, že zajistíme využitelnost stadionu, aby byl jeho provoz ekonomicky únosný. Otevřeně říkám, že Brno si zaslouží fotbalový stánek, který bude chloubou republiky.

Jak se například projevuje nevhodnost nynějšího městského stadionu v Srbské ulici?

Třeba na podzim jsme po venkovním vítězství nad Plzní hráli doma s mistrovským Libercem. Tehdy by dorazilo asi osm tisíc lidí, ale protože ten den hodně pršelo, přišly tři tisícovky. Diváci se na většině tribun nemají kam schovat. Před vstupem do libereckých kabin stály dva kýble s vodou, protože nám protékala střecha. Je to ostuda. Přijede mistr a my hrajeme v takových podmínkách. To je hrozné.

Popište svůj vztah z pozice sportovního ředitele k brněnským fotbalistům.

Hráč je hráč, ředitel je ředitel. Musí mezi námi fungovat určitá mez. Řeším situace, že jeden nemá rukavice, druhý zase čím jezdit nebo z čeho platit výdaje. To vás s kluky spojí. Odstup je jasně daný, ale pokud je nebudete vnímat jako lidi, je to špatně. Samozřejmě když dělají průšvihy, musíte k nim být i trochu tvrdý.

A musíte?

V Brně máme lidsky i fotbalově dobré hráče. Vycházíme spolu slušně. Když jsem jim říkal, že peníze přijdou třeba o týden později, nebylo to jednoduché, ale musíte pak své slovo dodržet. I kdybyste do toho musel dát svoje prostředky. Ale jednáte s nimi férově a díky tomu vám uvěří, že děláte svou práci poctivě, a budou vám víc věřit. Když si stanovíte určitá pravidla, nesmíte je pak překročit. Ani vy, ani oni.

Řešil jste s hráči i nějaké kázeňské prohřešky?

Jen drobnosti. Útočník Michal Škoda hned po příchodu v jednom zápase nesmyslně oslabil mužstvo vyloučením, takže dostal pokutu. Také jsme řešili chování jednoho mládežníka, který lhal třídní učitelce, trenérovi i tátovi. Když dostává od klubu peníze, musíte ho postihnout.

Mohou se na vás hráči obrátit, když mají nějaký problém?

Rozhodně. Někdo potřebuje najít místo pro manželku, která není odtud. Druhý třeba zase nemá kde bydlet a shání byt. Musíte jim pomoct.

Ještě loni nedostávali hráči pravidelně výplaty. Jak je tomu nyní?

Uznávám, že dřív byla situace špatná. Až peníze začnou chodit každý měsíc přesně patnáctého, bude to bezvadné. Ale teď se nestává, že by třeba půl měsíce fotbalisté nic nedostali, chodí pravidelně. Jediný problém byl v prosinci, kdy bylo drobné zpoždění. Ale maximálně sedm dní.

Místo vysokých platů se snažíte hráče motivovat výkonnostními bonusy. O jak velké částky se jedná?

Přesná čísla říkat nebudu. Na prémiích si mohou někteří vydělat až pětkrát tolik, kolik mají základní plat. Tak je to správně. Když jsme úspěšní, máme lehčí možnost získávat partnery do klubu a tím i peníze. Nechceme hráče, kteří si to na lavičce jen odsedí a mají své jisté.

Řešili jste podle platu i výběr zimních posil?

To ne. Věděli jsme dopředu, že chceme stopera, záložníka a útočníka. Tomáš Frejlach má už něco za sebou, takže musel jít s penězi dolů. Pomohlo to jak Slavii, kde nehrál, tak nám, protože naplňuje naše představy. Abychom si ho ale mohli dovolit, dělíme se o jeho plat. Všichni jsou pak spokojení. Hráč dostane, co chtěl, a i pro oba kluby je to výhodné.

Například fotbalové Teplice nedávno zveřejnily odměny svých hráčů. Chystáte také něco podobného?

Ve vedení jsme se o tom nebavili. Nic tomu nebrání, pokud se na tom domluvíme. Musí s tím samozřejmě souhlasit i hráči, kterých se to hlavně týká. Oproti Teplicím ale neberou tolik. V částkách jsme někde úplně jinde.

Blíží se jarní premiéra s Plzní. Odkud sledujete zápasy Zbrojovky?

Chodím na tribunu, kde jsem pokaždé nervózní. Utkání hodně prožívám. Když dáme gól, raduju se, když prohráváme, jsem naštvaný. Jelikož se s trenérem Čuhelem znám velice dobře, vždy o poločase mu řeknu své postřehy. Z výšky vidím to, co on nemůže. Před zápasem a o poločase chodím i do kabiny mužstva.

Musel jste někdy při zápase k hráčům i promluvit?

Loni v září při utkání s Českými Budějovicemi jsme v poločase prohrávali 0:1, tehdy jsem v kabině vystoupil. Styděl jsem se za jejich výkon. Šlo o televizní utkání a někteří hráči byli na hřišti jak namalovaní. Tak jsem jim jen něco připomněl.

Pak jste utkání otočili a vyhráli 3:1. Byla to vaše zásluha?

Ne, to si nemyslím. Jsem jen maximalista. Také v kabině jsou jasně daná pravidla. Tam vládne trenér, který je zodpovědný za přípravu mužstva. Já mu mohu jen pomoct, když mu řeknu svůj náhled. Buď na něj zareaguje, nebo ne. Každý inteligentní člověk ale přece dá na radu. Navíc všichni dohromady tvoříme jeden tým.

Vynechal jste za rok v Brně nějaký ligový zápas Zbrojovky?

Ne. Ze své pozice cítím povinnost a rád na ně chodím. Kvůli tomu ze mě občas šílí žena.

Špatně snáší vaši práci?

Ne, je bezvadná. Všichni v rodině včetně dvou synů jsme trochu šáhlí fotbalem.

Autor: Tomáš Valaškovčák

24.2.2013 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kometa Brno prohrála s Hradcem Králové 1:2.
AKTUALIZOVÁNO
22

Kometa podlehla Hradci Králové 1:2. Potrápili ji rozhodčí i brankář Rybár

Ilustrační foto.
6

Zákazy omezí řidiče u nádraží. Jen si tam zkracují cestu, hájí novinky Hollan

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Kotlíkové dotace: zbývá jen polovina peněz, lidé už zažádali o 63 milionů

Jižní Morava - Už 634 Jihomoravanů si od pondělí požádalo o dotace na ekologičtější kotle. V pátek o tom informovala mluvčí krajského úřadu Monika Brindzáková. „Z celkové částky 135,6 milionů korun jsme dostali žádostí na zhruba třiašedesát milionů. Kdy peníze vyčerpáme, nelze odhadnout,“ sdělila.

V Kometě často blokuje střely. Nechci být za holku, směje se Bartejs

Brno – V základní části extraligy odehrál už 105 utkání, ale když se ho zeptáte, kolik dal gólů, ukáže jen jeden prst. Obránce hokejové Komety Tomáš Bartejs vstřelil v neděli ve svém 104. duelu v základní části v Litvínově první trefu. Přes úterní utkání v Třinci až do pátečního zápasu doma s Hradcem Králové, které začíná v šest hodin večer, mu to u pokladníka prošlo. „Sakra. Zatím nikdo nic neříkal, ale po tomto rozhovoru asi budu muset zaplatit,“ smál se pětadvacetiletý bek.

Celníci objevili dvě nelegální herny. Od začátku roku zabavili přes sto automatů

Blanensko – Víc než sto zadržených herních automatů a hotovost ve výši téměř padesát tisíc korun a padesát eur. To je výsledek kontrol, který od začátku roku provedla Celní správa v Jihomoravském kraji.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení