VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kužel: Musíme očistit jméno jihomoravské policie

Brno /ROZHOVOR/ - Špatná reputace jihomoravské policie i nedostatek peněz a pracovních sil. S tím vším se teď musí potýkat ředitel jihomoravské policie Tomáš Kužel.

13.8.2011 1
SDÍLEJ:

Ředitel jihomoravské policie Tomáš Kužel.Foto: DENÍK/Drahomír Stulír

Ve funkci ředitele jihomoravské policie je teprve rok a půl. Už se ale musí potýkat s nedostatkem peněz v rozpočtu i s řešením dvou kauz, které vrhají na krajskou policii špatné světlo.

Tři členové takzvané skupiny Delta brněnské Pohotovostní motorizované jednotky měli v lednu 2009 ubít při zásahu Vietnamce. Celý tým teď navíc prověřuje i policejní prezident Petr Lessy, protože jeho členové měli být přehnaně agresivní i při dalších zákrocích.

Minulý týden také vyšlo najevo, že čtyři aktivní i bývalí policisté z hospodářské kriminálky vydírali v letech 1998 až 2010 podnikatele a některé kauzy zametali pod koberec. „Dobré jméno jihomoravské policie je velmi poškozené,“ říká ředitel jihomoravské policie Tomáš Kužel.

Máte plán, jak zlepšit obraz krajské policie?
Já i celý můj tým policistů, kteří pracují poctivě, se samozřejmě snažíme lidem dokázat, že hájíme zákon. A to právě poctivou prací a přístupem k ní. Rozhodně chceme očistit jméno jihomoravské policie.

Dostávají se k vám osobně nějaké reakce na vyšetřování takzvané kauzy policejního gangu?
Po páteční tiskové konferenci, kde jsme zveřejnili další informace o případu, jsem dostal několik e­mailů od lidí, podnikatelů i policistů. V dopisech mě informují o svých podezřeních a vlastních zkušenostech s činností již zadržených podezřelých. Všechny je přeposílám vyšetřovacímu týmu. Jeden z pisatelů tam psal, že to posílá mně, protože si myslí, že kdyby to poslal někam jinam, tak by se informace mohly ztratit. Beru to jako určitý projev důvěry vůči mojí osobě.

Vy jste se stal ředitelem až 1. ledna 2010, kdy policejní inspekce už dlouho pracovala na odhalení činnosti tohoto gangu. Kdy jste se o tom dozvěděl?
Případ, který policejní inspekce vyšetřuje, začal ještě předtím, než jsem nastoupil do funkce. Indicie o něm jsem dostal pár měsíců po svém příchodu. Nicméně byly to nepodložené nekonkrétní informace o nekonkrétních lidech. Směřovaly do oblasti hospodářské kriminálky, na kterou jsem se později zaměřil. V souvislosti s rozpracováním loňské vraždy bývalého policisty Tofla jsme vše konzultovali s policejní inspekcí a Útvarem pro vyšetřování organizovaného zločinu. Ti na odhalení policistů pracovali. Vše pak vyvrcholilo minulý týden.

Plánujete i své vlastní vyšetřování v řadách krajské policie?
Jako služební funkcionář spolupracuji s tím, kdo vede vyšetřování. Sám mohu něco šetřit až poté, co svoji práci dokončí policejní inspekce. Nemůžu zasahovat do její činnosti. Další šetření však v plánu nemám. Jsem přesvědčený, že inspekce pracuje dobře. Nemám žádné další informace, které by neměl i vyšetřovací tým. Jinak bych jim je určitě předal.

Poslední z odsouzených policistů už od předvčerejška nepracuje u policie. Dva policisté, kteří jsou obžalovaní z ubití Vietnamce, ale ještě nebyli pravomocně odsouzení, jsou však stále policisty. I když mimo službu. Proč jste je také nepropustil?
To není otázka pro mě, ale pro bývalého ředitele Bedřicha Koutného. Já jsem ještě v době, kdy se o případu rozhodovalo, nebyl ředitelem.

Na páteční tiskové konferenci policejní prezident Petr Lessy prohlásil, že kontrolní mechanismy u policie neselhaly. A to i přesto, že téměř deset let neodhalily trestnou činnost policistů. Ztotožňujete se s tím, že šlo pouze o chybu jedince?
Zda kontrolní mechanismy selhaly, nebo ne, rozhodne další vyšetřování.

Kdo policisty kontroluje? Jsou to jen lidé, kteří pro policii pracují, nebo existuje i vnější dozorující orgán?
Organizací i lidí, kteří kontrolují činnost policie i jednotlivých zaměstnanců, je několik. Od ministerstva vnitra nebo finančního úřadu přes policejní prezidium až po služební funkcionáře, kteří přímo dohlížejí na chování svých podřízených. Co se týče pochybení jednotlivce, věřím tomu, že kdokoliv může chybovat. Nicméně systém má být nastavený tak, aby vyloučil systémové pochybení. Aby někdo něco nedělal dlouhou dobu, aniž bychom to odhalili.

A pomáhá skutečně tento systém při odhalování chyb?
Systémové chyby odhalí kontroly téměř vždy. Excesy jednotlivců na základě trestního oznámení šetří policejní inspekce. I když ve výše zmiňovaném případě byl na činnost organizace navázaný další člověk, který pracoval přímo na policejní inspekci.

Současná vláda uvažuje v souvislosti se snižováním státního rozpočtu i o snižování počtu policistů. Máte už nějaký odhad, kolika policistů se to má na jižní Moravě týkat?
Ne. Připravuje se porada policejního prezidenta. Ta bude 23. srpna a pravděpodobně se na ní dozvíme o plánovaných změnách víc informací.

Dají se v kraji ještě snižovat stavy policistů, nebo už jste na limitním počtu?
Při současném zadání povinností, které má policie plnit, jsme na limitním stavu. Především co se týče policistů v přímém výkonu služby.

Případné snižování stavů tedy už může mít vliv na dobrou práci policie?
Jakékoliv snížení počtu zaměstnanců policie, ať je to ve složkách analytických, podpůrných nebo v přímém výkonu, má vždy nějaký vliv na její práci. Ať už přímý, nebo vedlejší. Snížení počtu policistů se projeví ve způsobu jejich práce nebo v intenzitě plnění služebních úkonů.

Znamená to, že například vyšetřování případů může trvat déle?
Pokud budu vycházet z předpokladu, že se počet policistů, kteří mají na starosti vyšetřování, sníží, tak se samozřejmě tato doba prodlouží. Já však zatím nemám indicie k tomu, že bych musel snižovat stav v oblasti vyšetřování.

Takže zatím není jisté, ve které oblasti policistů ubude?
Podle mých informací pracují na budoucí koncepci různé odborné skupiny. Ty nám pomohou určit a odhalit naše rezervy v personální oblasti. Výstup jejich práce zatím neznám.

Je možné, že budete rušit nějaké služebny na jižní Moravě?
Nemám takové informace. Ani mě k tomu současná situace zatím nenutí.

Je možné, že v některých případech nahradí policisty strážníci? Například pokud policie přestane stíhat své povinnosti a ubude policistů v ulicích?
Jsem přesvědčený, že policistů, kteří jsou přímo v ulicích, neubude.

Mohou některé povinnosti, které nemusí nutně plnit uniformovaný policista, převzít například pracovníci soukromých bezpečnostních služeb?
Nevím, které oblasti by to mohly být. Nicméně v minulých letech se na nás nabalovaly povinnosti, které přímo nevyplývají ze zákona o policii. Je otázka, jestli je má mít policie na starosti i nadále, nebo jestli je převezme jiná organizace. Ale nevím, zda komerční, veřejná nebo jiná státní.

Můžete uvést příklad?
Je to doručování některých zásilek, doprovod nadměrného nákladu nebo například přeprava vyšších částek peněz.

Co například usměrňování provozu u velkých sportovních nebo kulturních akcí? Může bezpečnostní agentura částečně nahradit i dopravní policii?
Policie musí vždy reagovat na aktuální bezpečnostní situaci. Má základní povinnost ji řešit. Doprava nebo veřejný pořádek v těsné blízkosti haly nebo stadionu ale může být otázkou diskuze.

Takže bezpečnostní služby mohou převzít některé povinnosti policie?
Žádná bezpečnostní služba nemá stejná práva jako policie. Pokud má převzít některé povinnosti, musí se změnit zákony.

Máte se šetřením peněz už teď nějaké problémy ?
Pro letošní rok jsme dostali zhruba o čtyřiatřicet procent menší částku v oblasti běžných výdajů. To jsou peníze pro běžný policejní život. Je v tom například benzin, opravy domů, aut nebo výpočetní techniky. Takže je to určitě znát. Nemyslím si však, že policie předtím nějak plýtvala. Dříve jsem byl náměstek policejního prezidenta pro ekonomiku a znám rozpočty policie i jejich vývoj. Jsem si jistý, že v žádném případě neplýtváme.

Na čem konkrétně šetříte?
Téměř na všem. I když se snažíme nešetřit na věcech, které se týkají přímého výkonu služby. To jsou pohonné hmoty, znalecké posudky nebo soudní pitvy. Ty přímo souvisí s kvalitou odhalování trestných činů.

Musíte prodávat i některé prostory nebo méně používaná auta?
Nemám označený žádný majetek jako nepotřebný. Proto nic neprodáváme. Auta nemůžeme prodat, protože všechna potřebujeme. Policejní vozový park se navíc od roku 2008 poměrně hodně inovoval. Nahradili jsme téměř všechna označená auta policie a velkou část aut, která jsou v civilní verzi. Ta, která se vyřazovala, už byla tak opotřebovaná, že téměř přestala vyhovovat našim potřebám. A stejně je rozprodávalo ministerstvo vnitra.

A co pronájem nevyužívaných prostor?
Loni i letos jsme se snažili co nejvíc snížit náklady na nájmu. Opouštěli jsme nájemní prostory. Změnou organizace a struktury našich pracovišť jsme se snažili nejvíc zaměstnanců přesunout do našich budov.

Propouštěli jste některé občanské zaměstnance nebo policisty?
Ne letos jsme nepropouštěli.

Můžete teď přijímat nové policisty?
Díky masivnímu náboru mělo naše ředitelství v roce 2009 asi dvě stě policistů v nadstavu. V roce 2010 jsme proto dostali příkaz nenabírat nové lidi. Přijímat další policisty můžeme, až se dostaneme na číslo, které je pro nás závazné. Zatím jich máme stále sto v nadstavu, takže nové lidi nehledáme. Stovka policistů už od nás přirozeným způsobem odešla. Lidé šli do důchodu nebo je například převeleli na jiné ředitelství. Ani jednoho z nich jsem nepropustil.

Zpomalují škrty v rozpočtu vyšetřování případů nebo jinou práci policistů?
Nemyslím si to. Snažíme se totiž mít jako priority přímý výkon služby. To jsou policisté v ulicích, vyjíždějící na tísňová volání nebo odhalující trestnou činnost.

Autor: Zuzana Valíková

13.8.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Informační technologie - Informační technologie Specialista výpočetní 20 000 Kč Specialisté v oblasti počítačových sítí (kromě správců). Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: Požadované dovednosti , Angličtina - středně pokročilá minimum, znalost IT., Poznámka k volnému místu: Místo výkonu práce: BRNO, - vzdálená správa uživatelských stanic a systémů na různých platformách (Windows, Unix,...) - řešení technických problémů - komunikace s klienty el. formou - instalace operačních systémů - reporting - monitoring aktivit v rámci přidělené oblasti - zajištění bezpečnosti a chodu všech kritických součástí - zákaznický servis . Vzdělání SŠ / VŠ, znalost AJ podmínkou., Přihlásit se do výběrového řízení na volné pozice mohou kandidáti na stránce: ibm.com/start/cz, souhlas zaměstnavatele se zaměstnaneckou kartou. Pracoviště: Ibm global services delivery center czech republic, s.r.o.,, Technická, č.p. 2995, 616 00 Brno 16. Informace: Renata Denková, . Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel odborných předmětů 25 470 Kč Učitelé odborných předmětů (kromě pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami) učitel odborných předmětů elektrotechnických - zaměření silnoproud - HPP. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25470 kč, mzda max. 33930 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Uchazeči se mohou hlásit u zástupce ředitele školy pro teoretické vyučování: , paní Mgr. Marcela Žáková, tel.č. 544422840, nebo mohou zasílat písemné nabídky s profesním životopisem na personální oddělení, , e-mail: macikova@sssebrno.cz , Nástup možný IHNED, Požadujeme magisterské vysokoškolské studium v elektrotechnickém oboru (elektrotechnologie, silnoproudá elektrotechnika, rozvodná zařízení), absolvované pedagogické studium, (nebo zahájit pedagogické studium po nástupu do zaměstnání) a morální bezúhonnost doložená výpisem z rejstříku trestů., Platové zařazení dle nařízení vlády č. 341/2017 Sb. o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě, v platném znění, platová třída 11. nebo 12., stupeň podle dosažené praxe od 25.470,- Kč do 33.930,- Kč měsíčně.. Pracoviště: Střední škola strojírenská a elektrotechnická, brno, trnkova 113, Trnkova, č.p. 2482, 628 00 Brno 28. Informace: Ing. Jana Macíková, . Výroba - Výroba Vedoucí provozu v ostatních zařízeních 25 000 Kč Vedoucí provozu v ostatních zařízeních Vedoucí provozovny. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt se zaměstnavatelem telefonicky nebo e-mailem., , Požadujeme praxi v oboru - výkup a zpracování kovového odpadu a papíru min. 3 roky,, znalost práce na PC, ŘP sk. C výhodou., , Zaměstnanecké výhody:, příspěvek na stravné, prodloužení pracovní smlouvy na dobu neurčitou. Pracoviště: Partr spol. s r.o. - provoz, Jana Svobody, č.p. 830, 614 00 Brno 14. Informace: Zdenka Polaštíková, +420 724 338 031. Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 11 000 Kč Pracovníci ostrahy, strážní Obsluha parkovacího domu POUZE PRO OZP. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 11000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: POUZE PRO OZP, Znalost PC, pochůzková činnost, střežení majetku klienta, administrativní činnost, dobrý psychický stav, osvědčení výhodou, čistý RT., Telefonní kontakt na uvedeném tel. čísle od 7,00 do 14,00 hod., Nástup možný ihned nebo dohodou.. Pracoviště: Pph spol. s r.o., Wurmova, č.p. 589, 602 00 Brno 2. Informace: Kolařík, Krejčí, +420 602 595 682,608 959 575.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tenistka Barbora Krejčíková.

Krejčíková: Nadstandard hvězd? Nic pro mě. Raději se procházím doma na venkově

Ilustrační foto.
3

Druhé jaro na jihu Moravy: Čápi zůstávají, rozkvetly stromy

Vybíral z bankomatu z cizího účtu, přišel si na 50 tisíc. PIN asi vypozoroval

Brno - Téměř padesát tisíc korun neoprávněně vybral z bankomatu dosud neznámý pachatel. Policisté z brněnských Žabovřesk po něm pátrají od poloviny září. „Podezřelému se podařilo během devíti výběrů za jeden den získat skoro padesát tisíc korun," informovala policejní mluvčí Petra Hrůzová.

Hustý provoz na dálnicích: nehody dvou aut a kamionů blokovaly zároveň D1 a D2

Brno - Trpělivostí se museli ve středu ráno vyzbrojit řidiči, kteří cestovali po Brně dálnicí ve směru na Prahu, i ti, kteří přijížděli po dálnicí D2 do Brna. Na obou totiž ranní provoz komplikovaly dopravní nehody a tvořily se dlouhé kolony. Až kolem desáté hodiny dopoledne už byla místa nehod průjezdná.

Kamion najel do návěsu, oba začaly hořet. Nehoda blokuje dodávání Deníku Rovnost

Jižní Morava - Od středečních brzkých ranních hodin zasahují téměř tři desítky hasičů u dopravní nehody s následným požárem, která nedaleko exitu Prostějov-Střed uzavřela dálnici D46. O události dostali hasiči první informace ve 23.55. Do nehody je zapojený i kamion, který rozváží z tiskárny aktuální vydání Deníku Rovnost, jehož distribuce je proto ve středu 14. listopadu kvůli nečekané události problematická.

Další drama na přejezdu a návštěva ze Slovenska na odstřel: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 12. a 13. listopadu 2018.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT