VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kužel: Musíme očistit jméno jihomoravské policie

Brno /ROZHOVOR/ - Špatná reputace jihomoravské policie i nedostatek peněz a pracovních sil. S tím vším se teď musí potýkat ředitel jihomoravské policie Tomáš Kužel.

13.8.2011 1
SDÍLEJ:

Ředitel jihomoravské policie Tomáš Kužel.Foto: DENÍK/Drahomír Stulír

Ve funkci ředitele jihomoravské policie je teprve rok a půl. Už se ale musí potýkat s nedostatkem peněz v rozpočtu i s řešením dvou kauz, které vrhají na krajskou policii špatné světlo.

Tři členové takzvané skupiny Delta brněnské Pohotovostní motorizované jednotky měli v lednu 2009 ubít při zásahu Vietnamce. Celý tým teď navíc prověřuje i policejní prezident Petr Lessy, protože jeho členové měli být přehnaně agresivní i při dalších zákrocích.

Minulý týden také vyšlo najevo, že čtyři aktivní i bývalí policisté z hospodářské kriminálky vydírali v letech 1998 až 2010 podnikatele a některé kauzy zametali pod koberec. „Dobré jméno jihomoravské policie je velmi poškozené,“ říká ředitel jihomoravské policie Tomáš Kužel.

Máte plán, jak zlepšit obraz krajské policie?
Já i celý můj tým policistů, kteří pracují poctivě, se samozřejmě snažíme lidem dokázat, že hájíme zákon. A to právě poctivou prací a přístupem k ní. Rozhodně chceme očistit jméno jihomoravské policie.

Dostávají se k vám osobně nějaké reakce na vyšetřování takzvané kauzy policejního gangu?
Po páteční tiskové konferenci, kde jsme zveřejnili další informace o případu, jsem dostal několik e­mailů od lidí, podnikatelů i policistů. V dopisech mě informují o svých podezřeních a vlastních zkušenostech s činností již zadržených podezřelých. Všechny je přeposílám vyšetřovacímu týmu. Jeden z pisatelů tam psal, že to posílá mně, protože si myslí, že kdyby to poslal někam jinam, tak by se informace mohly ztratit. Beru to jako určitý projev důvěry vůči mojí osobě.

Vy jste se stal ředitelem až 1. ledna 2010, kdy policejní inspekce už dlouho pracovala na odhalení činnosti tohoto gangu. Kdy jste se o tom dozvěděl?
Případ, který policejní inspekce vyšetřuje, začal ještě předtím, než jsem nastoupil do funkce. Indicie o něm jsem dostal pár měsíců po svém příchodu. Nicméně byly to nepodložené nekonkrétní informace o nekonkrétních lidech. Směřovaly do oblasti hospodářské kriminálky, na kterou jsem se později zaměřil. V souvislosti s rozpracováním loňské vraždy bývalého policisty Tofla jsme vše konzultovali s policejní inspekcí a Útvarem pro vyšetřování organizovaného zločinu. Ti na odhalení policistů pracovali. Vše pak vyvrcholilo minulý týden.

Plánujete i své vlastní vyšetřování v řadách krajské policie?
Jako služební funkcionář spolupracuji s tím, kdo vede vyšetřování. Sám mohu něco šetřit až poté, co svoji práci dokončí policejní inspekce. Nemůžu zasahovat do její činnosti. Další šetření však v plánu nemám. Jsem přesvědčený, že inspekce pracuje dobře. Nemám žádné další informace, které by neměl i vyšetřovací tým. Jinak bych jim je určitě předal.

Poslední z odsouzených policistů už od předvčerejška nepracuje u policie. Dva policisté, kteří jsou obžalovaní z ubití Vietnamce, ale ještě nebyli pravomocně odsouzení, jsou však stále policisty. I když mimo službu. Proč jste je také nepropustil?
To není otázka pro mě, ale pro bývalého ředitele Bedřicha Koutného. Já jsem ještě v době, kdy se o případu rozhodovalo, nebyl ředitelem.

Na páteční tiskové konferenci policejní prezident Petr Lessy prohlásil, že kontrolní mechanismy u policie neselhaly. A to i přesto, že téměř deset let neodhalily trestnou činnost policistů. Ztotožňujete se s tím, že šlo pouze o chybu jedince?
Zda kontrolní mechanismy selhaly, nebo ne, rozhodne další vyšetřování.

Kdo policisty kontroluje? Jsou to jen lidé, kteří pro policii pracují, nebo existuje i vnější dozorující orgán?
Organizací i lidí, kteří kontrolují činnost policie i jednotlivých zaměstnanců, je několik. Od ministerstva vnitra nebo finančního úřadu přes policejní prezidium až po služební funkcionáře, kteří přímo dohlížejí na chování svých podřízených. Co se týče pochybení jednotlivce, věřím tomu, že kdokoliv může chybovat. Nicméně systém má být nastavený tak, aby vyloučil systémové pochybení. Aby někdo něco nedělal dlouhou dobu, aniž bychom to odhalili.

A pomáhá skutečně tento systém při odhalování chyb?
Systémové chyby odhalí kontroly téměř vždy. Excesy jednotlivců na základě trestního oznámení šetří policejní inspekce. I když ve výše zmiňovaném případě byl na činnost organizace navázaný další člověk, který pracoval přímo na policejní inspekci.

Současná vláda uvažuje v souvislosti se snižováním státního rozpočtu i o snižování počtu policistů. Máte už nějaký odhad, kolika policistů se to má na jižní Moravě týkat?
Ne. Připravuje se porada policejního prezidenta. Ta bude 23. srpna a pravděpodobně se na ní dozvíme o plánovaných změnách víc informací.

Dají se v kraji ještě snižovat stavy policistů, nebo už jste na limitním počtu?
Při současném zadání povinností, které má policie plnit, jsme na limitním stavu. Především co se týče policistů v přímém výkonu služby.

Případné snižování stavů tedy už může mít vliv na dobrou práci policie?
Jakékoliv snížení počtu zaměstnanců policie, ať je to ve složkách analytických, podpůrných nebo v přímém výkonu, má vždy nějaký vliv na její práci. Ať už přímý, nebo vedlejší. Snížení počtu policistů se projeví ve způsobu jejich práce nebo v intenzitě plnění služebních úkonů.

Znamená to, že například vyšetřování případů může trvat déle?
Pokud budu vycházet z předpokladu, že se počet policistů, kteří mají na starosti vyšetřování, sníží, tak se samozřejmě tato doba prodlouží. Já však zatím nemám indicie k tomu, že bych musel snižovat stav v oblasti vyšetřování.

Takže zatím není jisté, ve které oblasti policistů ubude?
Podle mých informací pracují na budoucí koncepci různé odborné skupiny. Ty nám pomohou určit a odhalit naše rezervy v personální oblasti. Výstup jejich práce zatím neznám.

Je možné, že budete rušit nějaké služebny na jižní Moravě?
Nemám takové informace. Ani mě k tomu současná situace zatím nenutí.

Je možné, že v některých případech nahradí policisty strážníci? Například pokud policie přestane stíhat své povinnosti a ubude policistů v ulicích?
Jsem přesvědčený, že policistů, kteří jsou přímo v ulicích, neubude.

Mohou některé povinnosti, které nemusí nutně plnit uniformovaný policista, převzít například pracovníci soukromých bezpečnostních služeb?
Nevím, které oblasti by to mohly být. Nicméně v minulých letech se na nás nabalovaly povinnosti, které přímo nevyplývají ze zákona o policii. Je otázka, jestli je má mít policie na starosti i nadále, nebo jestli je převezme jiná organizace. Ale nevím, zda komerční, veřejná nebo jiná státní.

Můžete uvést příklad?
Je to doručování některých zásilek, doprovod nadměrného nákladu nebo například přeprava vyšších částek peněz.

Co například usměrňování provozu u velkých sportovních nebo kulturních akcí? Může bezpečnostní agentura částečně nahradit i dopravní policii?
Policie musí vždy reagovat na aktuální bezpečnostní situaci. Má základní povinnost ji řešit. Doprava nebo veřejný pořádek v těsné blízkosti haly nebo stadionu ale může být otázkou diskuze.

Takže bezpečnostní služby mohou převzít některé povinnosti policie?
Žádná bezpečnostní služba nemá stejná práva jako policie. Pokud má převzít některé povinnosti, musí se změnit zákony.

Máte se šetřením peněz už teď nějaké problémy ?
Pro letošní rok jsme dostali zhruba o čtyřiatřicet procent menší částku v oblasti běžných výdajů. To jsou peníze pro běžný policejní život. Je v tom například benzin, opravy domů, aut nebo výpočetní techniky. Takže je to určitě znát. Nemyslím si však, že policie předtím nějak plýtvala. Dříve jsem byl náměstek policejního prezidenta pro ekonomiku a znám rozpočty policie i jejich vývoj. Jsem si jistý, že v žádném případě neplýtváme.

Na čem konkrétně šetříte?
Téměř na všem. I když se snažíme nešetřit na věcech, které se týkají přímého výkonu služby. To jsou pohonné hmoty, znalecké posudky nebo soudní pitvy. Ty přímo souvisí s kvalitou odhalování trestných činů.

Musíte prodávat i některé prostory nebo méně používaná auta?
Nemám označený žádný majetek jako nepotřebný. Proto nic neprodáváme. Auta nemůžeme prodat, protože všechna potřebujeme. Policejní vozový park se navíc od roku 2008 poměrně hodně inovoval. Nahradili jsme téměř všechna označená auta policie a velkou část aut, která jsou v civilní verzi. Ta, která se vyřazovala, už byla tak opotřebovaná, že téměř přestala vyhovovat našim potřebám. A stejně je rozprodávalo ministerstvo vnitra.

A co pronájem nevyužívaných prostor?
Loni i letos jsme se snažili co nejvíc snížit náklady na nájmu. Opouštěli jsme nájemní prostory. Změnou organizace a struktury našich pracovišť jsme se snažili nejvíc zaměstnanců přesunout do našich budov.

Propouštěli jste některé občanské zaměstnance nebo policisty?
Ne letos jsme nepropouštěli.

Můžete teď přijímat nové policisty?
Díky masivnímu náboru mělo naše ředitelství v roce 2009 asi dvě stě policistů v nadstavu. V roce 2010 jsme proto dostali příkaz nenabírat nové lidi. Přijímat další policisty můžeme, až se dostaneme na číslo, které je pro nás závazné. Zatím jich máme stále sto v nadstavu, takže nové lidi nehledáme. Stovka policistů už od nás přirozeným způsobem odešla. Lidé šli do důchodu nebo je například převeleli na jiné ředitelství. Ani jednoho z nich jsem nepropustil.

Zpomalují škrty v rozpočtu vyšetřování případů nebo jinou práci policistů?
Nemyslím si to. Snažíme se totiž mít jako priority přímý výkon služby. To jsou policisté v ulicích, vyjíždějící na tísňová volání nebo odhalující trestnou činnost.

Autor: Zuzana Valíková

13.8.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Obchod - Asistentka prodeje šperků20 000 Kč

S Gallery Brno - pro svou prodejnu stylových šperků v centru Brna hledám milou a inteligentní asistentku prodeje!

Řemeslné práce - Řemeslné práce Zedník24 000 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Předem si telefonicky domluvit schůzku, Místo výkonu práce Brno a okolí, vhodné pro osoby s bydlištěm na trase Mikulov - Brno, s tím, že cesta do práce i z práce by byla zajištěna služebním vozidlem., řidičský, svářečský, lešenářský a vazačský průkaz vítán, Nabízíme stravenky, doprava zajištěna. Pracoviště: W.a.k., spol. s r.o.-prac., Sokolova, č.p. 714, 617 00 Brno 17. Informace: Ing. Janíček Horký Jaroslav,, +420 602 721 685,606 715 488.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Zámečník160 Kč

Zámečníci strojů Strojní zámečník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 160 kč, mzda max. 180 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Známá strojírenská společnost přijme na hlavní pracovní poměr zkušené strojní zámečníky. , , Vyrábíme jeřáby na zakázku, ocelové mostní konstrukce, statorové skříně a různé agregáty, výměníky, kolony, atd., Chceš se podílet na této výrobě?, Náročnost a různorodost výroby bereš jako výzvu?, V tom případě přijeď k nám a ukaž nám, co dovedeš., K výkonu této práce potřebuješ:, * vyučení v oboru, * dobrou znalost čtení technické dokumentace, * paličský průkaz, * platný svářečský průkaz na metody 135, 111 + certifikáty., , Co Vám nabízíme?, * po zapracování a dobrých výsledcích možnost trvalého pracovního poměru, * zajímavé finanční hodnocení, které můžete ovlivňovat svým výkonem, * dovolenou navíc, * příspěvek na závodní stravování ( výběr z 5 druhů jídel), * mimobrněnským uchazečům přispějeme až 3000,- Kč na ubytovnu., , Jestliže Vás naše nabídka zaujala a splňujete naše požadavky, zavolejte a domluvíme se na pracovní schůzce.. Pracoviště: Královopolská, a.s. [2], Křižíkova, č.p. 2989, 612 00 Brno 12. Informace: Dana Šišoláková, +420 532 041 546;720 071 371.

Věda a výzkum - Věda a výzkum Výzkumný a vědecký pracovník25 000 Kč

Výzkumní a vývojoví vědečtí pracovníci v chemických oborech Pracovník výzkumu a vývoje. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt e-mailem nebo telefonicky Po-Pá 8-16hod., Požadavky:, - praktická znalost ionexové chromatografie -znalost práce na automatickém analyzátoru aminokyselin velkou výhodou, - znalost základních laboratorních metod, - vysokoškolské vzdělání přírodovědného směru, - znalost anglického jazyka, znalost práce na PC- Microsoft Office, - spolehlivost, odpovědnost, samostatnost, - aktivní a pozitivní přístup k práci, flexibilita jako časová tak pracovní. Pracoviště: Prevention medicals s.r.o.-biology park,brno, Studentská, č.p. 812, 625 00 Brno 25. Informace: Ing. Miroslav Dosoudil, +420 605 428 465.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Třiadvacetiletá Barbora Lapešová byla dosud jedním z nejmladších strážníků, který v Brně slouží.
4

V Brně chybí skoro padesátka strážníků. Hlídat ulice proto budou už osmnáctiletí

Konec Olympijského festivalu v Brně uzavřeli krasobruslaři a krasobruslařky na ledě.
30

Olympiáda skončila, stejně tak festival v Brně. Navštívilo ho 157 tisíc lidí

Benátský karneval v Brně. Atmosféru reje masek přinesl nejstarší ples ve městě

Brno /VIDEO/ - Rej nádherných masek, exploze barev a třpytek, bujaré veselí. To vše zažívali návštěvníci slavného benátského karnevalu. V sobotu podobnou atmosféru okusili i lidé v Brně. V hotelu International se totiž konal tematický ples Festa Veneziana, který návštěvníky přenesl právě na benátské slavnosti.

Jako slavná Pevnost Boyard. V Mikulově vyroste nové adrenalinové centrum

Jižní Morava - Nové zábavní centrum vznikne v Mikulově. Předlohou je mu slavná soutěž Pevnost Boyard.

Ležel na zemi a čekal na vlak. Na Mendlově náměstí. Nezletilý mladík byl opilý

Brno - Opilý pokřikoval na strážníky, pak si na Mendlově náměstí lehl na zem a tvrdil, že čeká na vlak z Brna. Teprve sedmnáctiletého mladíka nakonec v neděli v noci zadržela hlídka městské policie.

Z ženy mužem, a naopak. Transsexuálů přibývá. Změnu pohlaví musí schválit komise

Jižní Morava - Někteří místo autíčka už ve školce sahají po kočárku a panence. Jiní si svou transsexualitu uvědomí až později. Lidí, kteří cítí, že se narodili ve špatném těle, podle odborníků v Jihomoravském kraji přibývá.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT