VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé by se měli infarktu bát víc než rakoviny, říká kardiolog Vítovec

Brno /ROZHOVOR/ – Srdeční onemocnění léčí už téměř čtyřicet let. Za tu dobu brněnský kardiolog Jiří Vítovec zachránil mnoho životů a postaral se o řadu pacientů. Nedávno se zúčastnil i pětadvacátého výročního sjezdu České kardiologické společnosti. „Přednášel jsem tam třeba o srdečním selhání nebo farmakoterapii," přiblížil lékař.

18.6.2017
SDÍLEJ:

Brněnský kardiolog Jiří Vítovec.Foto: Deník / Racek Attila

Proč jste se stal kardiologem?

Rozhodl jsem se díky učitelům. Měli jsme skvělého asistenta, který mě obecně k interně a kardiologii přivedl. Když jsem před dvaačtyřiceti lety nastoupil na tuto kliniku, byla tu navíc řada kardiologů, kteří mě pro obor nadchli.

Jak složitá kardiologie je?

Na rozdíl od jiných lékařských oborů je poměrně jednodušší v diagnostice. Řešíme samozřejmě i vzácná onemocnění, například srdeční záněty, které mohou třeba poškodit funkci srdce, a diagnostika je potom kvůli nim složitější. Díky moderním vyšetřovacím postupům a možnostem léčby, například pomocí chirurgických zákroků, má ale kar-diologie proti třeba neurologii nebo gastroenterologii výhodu.

Jiří Vítovec
• Narodil se 25. února 1951 v Brně.
• V roce 1975 dokončil lékařskou fakultu na současné Masarykově univerzitě v Brně, kde nyní i přednáší jako profesor.
• Pracuje jako kardiolog ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně.
• Věnuje se i vědecké činnosti.
• Ve volném čase rád fotografuje a sportuje.
• Je ženatý a má dvě děti.

Jaké jsou nejčastější srdeční choroby?

Většinou to bývá vysoký krevní tlak nebo ischemická choroba srdeční, kterou způsobuje zúžení koronárních cév přivádějících krev do srdeční svaloviny. To potom může vést i k infarktu. Dost často léčím i pacienty se srdečním selháním.

Zachránil jste někdy někomu život?

Za dobu mojí praxe to mohly být řádově desítky lidí, kteří přišli s nejasnou diagnózou, z níž se vyklubal vážný kardiologický problém. Většinou to ale nebývalo velmi akutní.

Vzpomínáte si na nějaký konkrétní případ?

Spíš bych tomu říkal medicínské štěstí než záchrana života. Přišel za mnou tehdy můj známý. Padesátník, který si stěžoval na bolesti na hrudníku. Prý si dva měsíce předtím ublížil na lyžích a bolest přetrvávala. Udělal jsem mu tedy EKG, nic významného z testu ale nevzešlo. Asi šestý smysl mi tehdy řekl, abych mu nechal udělat i rentgen koronárních tepen. Jedna tepna byla uzavřená.

Co se mu mohlo stát?

Mohl dostat zhoubnou arytmii a infarkt mohl postihnout větší část srdce.

Jaký je to pocit, někoho vyléčit nebo mu zachránit život?

Je hezké, když lidé říkají, že jen díky vám jsou naživu. Léčení lidí je ale něco mezi uměním a vědou. Řadu pacientů dokáže vyléčit už jen jejich psychika. Jak se říká lékař léčí a příroda uzdravuje. Není to jenom o zákrocích a lécích, důležitý je i přístup lékaře. Když se pacientům opravdu věnuje, mají k němu důvěru, což je velmi důležité.

Setkáváte se se svými pacienty i mimo ordinaci?

Ano, léčím totiž i lidi třeba z řad významných osobností. Když už kardiologickou praxi děláte více než třicet let, tak se i běžní pacienti stanou vašimi známými. Mám s nimi dobré vztahy. Přestal jsem kvůli nim i kouřit.

Proč jste se tak rozhodl?

Přestal jsem ve třiceti letech, kdy jsem byl silný kuřák. Bylo hloupé říkat pacientům, že kouření je blbost, zatímco já jsem smrděl cigaretami. Když tedy dnes někoho přesvědčuji o tom, že kouření je špatné, argumentuji i tím, že když jsem já dokázal přestat kvůli nim, tak oni mohou kvůli sobě skončit taky. Lidem to ale nemůžu nutit, každý je svéprávný a může se rozhodnout, jak chce.

Co by měl člověk dělat, aby udržel své srdce zdravé?

Je to jednoduché. Přestat kouřit, alkohol pít rozumně a správně jíst. Tedy zařadit do jídelníčku i zeleninu, občas nějakou rybu a nepřejídat se. Důležitý je i pohyb. Nemusí to být ani nic velmi náročného, stačí třicet čtyřicet minut ostřejší chůze denně. Dobré je i plavání, jezdění na kole nebo klidně i hraní golfu. Nedokážeme ovlivnit genetické příčiny nemocí srdce, ale můžeme něco udělat s hladinou cholesterolu a výší krevního tlaku. To se dá ovlivnit také léky.

Brněnský kardiolog Jiří Vítovec.Jaké je rozumné množství alkoholu?

Kardiologové na to mají různé názory. Jeden z mých významných kolegů říká, že pít se má přiměřeně a až do smrti. Já to vnímám obdobně, ale přece jen jsme na jižní Moravě. Je to o tom, mít správnou míru. Když si dvojice doma otevře sedmičku vína a vypije ji společně, je to takové rozumné a může to být i prospěšné. Velké množství alkoholu ale samozřejmě škodí a u některých lidí to není vhodné vůbec.

U kterých třeba?

Záleží především na tom, jestli netrpí nějakým onemocněním, kvůli kterému nesmí pít alkohol. A pak je také důležité, jestli nemají sklony k alkoholismu. Je proto nutné, aby lékař dobře znal své pacienty. Když vím, že mluvím s rozumným člověkem, tak mu řeknu, ať si ty tři deci vína denně klidně dá. Jiným lidem to ale zakážete okamžitě, protože víte, že u toho nikdy nezůstanou. Po půl roce vypije sám sedmičku, pak dva litry a stane se z něj alkoholik. Lékař musí vědět, co každému svému pacientovi dovolit a co mu zakázat.

Mohou pít alkohol i lidé, kteří prodělali infarkt?

Je to úplně stejný princip. Rozumnému člověku to doporučím, někomu, o kom vím, že to nezvládne, to zakážu. I když lékař je v poslední době spíš partner pacienta a může jen doporučovat, co má nastudované.

Mají lidé z onemocnění srdce strach?

Nemyslím si to. Zdá se mi, že mnohem víc se bojí onkologických onemocnění, i když je ve srovnání s nimi třeba prognóza některých kardiologických onemocnění daleko horší. Když někomu řeknete, že mu selhalo srdce, řekne si, že už nevyběhne do pátého patra a vezme to většinou mnohem lépe, než když mu povíte, že má akutní leukémii. To se potom zhroutí, přestože má lepší prognózu než se srdečním problémem. Rakovina má totiž punc toho, že se na ni umírá. Onkologická léčba je ale v současnosti na takové úrovni, že tomu tak často není.

Proč se lidé méně bojí srdečních onemocnění?

Je to obecně problém medicíny, která se stará o lidi, jež nedokážeme vyléčit. Všude se třeba píše, že na nemoci srdce se už neumírá a že umíme všechno zvládnout. Ale to my vždy nedokážeme. Občas se zdá, že hrajeme s onkology takový ping-pong. Říkáme jim, že tím, že léčíme pacienty po infarktu, jim vlastně připravujeme lidi, kteří se dožijí svého onkologického onemocnění. Naopak onkologická léčba srdce často poškozuje, takže onkologové nám zase pacienty vyrábí a vrací.

Dnešní hektická doba asi nemá na srdce dobrý vliv. Zdá se vám, že pacientů přibývá?

Nemyslím si, že by bylo víc lidí, kteří by měli onemocnění srdce, a ani, že by to mělo něco společného se stresem dnešní doby. Přitom léčím spoustu manažerů a lidí na vysokých pozicích, kteří mají stresující práci. S některými pacienty o stresu mluvím, ale myslím si, že to lidé zvládají docela dobře.

Má generace je vlastně ta nejšťastnější. Válku jsem nezažil, v padesátých letech jsem byl malé dítě, za normalizace jsem mohl normálně studovat a nikdo mě neomezoval. Šéf byl sice komunista, ale o politiku se nijak nestaral, zajímala ho jen odbornost.

A pak přišla revoluce.

Ano a dala nám nesmírné možnosti. Akorát si neuvědomujeme, že bychom měli být šťastní. Nemůžeme si stěžovat. Uznávám, že doba je samozřejmě těžká, a obdivuji mladé lidi, že se v dnešním pokroku dokážou pořád tak rychle orientovat. Myslím, že moji vnuci a děti se se stresem dnešní doby vyrovnají líp než já.

Spíš se stává, že kvůli spoustě práce lidé nemají moc času na sport. To potom vede k tomu, že je čtvrtina dětí obézních. Zrychlení doby ale neovlivní žádný lékař, každý si to v sobě musí vyřešit sám. Případně najít odbornou pomoc u psychologa.

Jak jsou na tom brněnské nemocnice ohledně kardiologického vybavení?

Zrovna technika je tady na velmi dobré úrovni, máme tu spíš personální problém. Chybí sestry i mladí doktoři, kteří mají pro medicínu zápal a kteří by právě ty stroje obsluhovali. A bez sester to už nejde vůbec.

Kardiologie sice je perspektivní obor, ale doba se mění a je pořád náročnější. Když jsem začínal já, myslel jsem si, že zvládnu celou interní medicínu od nefrologie přes gastroenterologii a neurologii až k revmatismu. Dnes si uvědomuji, že neumím ani celou kardiologii. Je už totiž tak moc specializovaná, že to prakticky nejde. Zrovna jsme dopsali celostátní učebnici kardiologie, na které se podílelo dvaašedesát autorů. Ta knížka váží čtyři kila. Žijeme v informačním věku a budeme mít brzy problém s tím, že informací je už strašně moc.

Autor: Monika Krylová

18.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 17 000 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě Manipulační dělník - pouze ranní směna - Mikulov. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Baví Vás manuální práce?, , Pojďte pracovat k nám jako manipulační dělník!, , Jaká bude Vaše pracovní náplň?, budete manipulovat s odpadem a odpadními nádobami - tzn. přemísťovat nádoby manuálně či s pomocí VZV po provozu, budete odpad nakládat a vykládat - s pomocí VZV, dále budete třídit odpad a druhotné suroviny, lisovat odpad atd., budete se starat o svěřené technické vybavení, , Co od Vás budeme potřebovat?, chuť do práce, čistý trestní rejstřík, spolehlivost a samostatnost by Vám také měly být vlastní, dále uvítáme zájem o oblast třídění odpadu a chuť se v této oblasti realizovat, oprávnění na VZV je výhodou, , Co Vám můžeme nabídnout?, jistoty - stabilní zaměstnání a pravidelnou mzdu vždy do 15. dne v měsíci, řádně Vás zaučíme, abyste mohl práci vykonávat v požadované kvalitě, pracoviště je dostupné veřejnou dopravou, budete pracovat pouze v jednosměnném provozu, nástup možný po domluvě ihned, , A co dál?, jedná se o práci na HPP (hlavní pracovní poměr), mzdu Vám sdělíme po telefonu, benefity, které nabízíme jsou: 4 týdny dovolené + 1 týden placeného volna navíc, stravenky v hodnotě 90,- Kč, příspěvky na penzijní připojištění, firemní akce, firemní soutěže, zvýhodněné nákupy na OOPP značky Canis, zvýhodněné nákupy na vozidla značky Škoda, .... Pracoviště: Suez využití zdrojů a.s. - brno, 602 00 Brno 2. Informace: Tereza Machotová, +420 607 017 686.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 81 Kč

Ostatní uklízeči a pomocníci Pracovník úklidu uklízeč/ka POUZE PRO OZP. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 81 kč, mzda max. 100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vyhrazeno pro OZP, úklid kanceláří ve Starém Lískovci a dalších městských částech Brna, zkrácený pracovní úvazek od 4 do 27,5 hodin /týden, tel. kontakt M. Klíma, tel. 601 330 354, pracovní smlouva na dobu určitou s možností prodloužení. Nabízíme zkrácenou flexibilní pracovní dobu, která bude nastavena dle možností a potřeb zaměstnance. Nástup je možný ihned. Klademe důraz na osobní přístup k zaměstnanci a mimořádné odměny za dobře odvedenou práci. Pracoviště: Mechanika prostějov 97, družstvo - brno, 602 00 Brno 2. Informace: Miroslav Klíma, +420 601 330 354.

Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 18 000 Kč

Elektromechanici elektrických zařízení (kromě zařízení v dopravních prostředcích) Elektromechanik. Požadované vzdělání: střední nebo střední odborné bez maturity a bez vyučení. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 20. Poznámka: První kontakt se zaměstnavatelem telefonicky nebo e-mailem., , Náplň práce: elektro-montáž, zapojování dle schémat, osazování přístroji, montáže mechanických komponentů, montáž přípojnicového systému, krytování, výroba štítků, manipulace s materiálem., , Zaměstnanecké výhody:, zvláštní prémie, 5 týdnů dovolené, podnikové stravování, stravenky. Pracoviště: Work system, s.r.o., Heršpická, č.p. 758, 619 00 Brno 19. Informace: Jaroslav Olša, +420 602 587 757(vprac.dny8-16h).

Doprava a logistika - Doprava a logistika Manipulační dělník 12 200 Kč

Pomocní manipulační pracovníci (kromě výroby) KRÁTKODOBÉ ZAMĚSTNÁNÍ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: KRÁTKODOBÉ ZAMĚSTNÁNÍ, První kontakt se zaměstnavatelem telefonicky nebo osobně na kontaktní adrese Brno, Jarní 898/50 od 9:00 do 13:00 hodin., Požadavky: spolehlivost, zodpovědnost, svědomitost, čistý tr. rejstřík, čas. flexibilita, manuální zručnost. , Náplň práce:, práce ve sběrně-třídírně, jedn. manuální práce, třídění odpadu, vhazování odpadu do nádob a lisů, vhodné pro muže., Pracovní doba 6-14:30 hod.. Pracoviště: Plp invest moravia s.r.o. - pracoviště, Drčkova, č.p. 2798, 628 00 Brno 28. Informace: Vitalii Mazaltcev, +420 773 689 981(9:00-15:00hod.).


Brněnský Špilberk. Ilustrační foto.

Špilberk, Nová radnice i Denisovy sady potemní. Na oslavu Hodiny Země

Uzavírka Dornychu kvůli přeložce tramvajové trati do Plotní ulice. Ilustrační foto.

Doprava v Plotní se vměstná do jednoho pruhu. Kvůli opravě kanalizace

Řidiči se patrně zastavilo srdce a naboural. Život mu zachránil hasič s AED

Brno - Velké štěstí v neštěstí měl starší muž, který v pátek krátce před druhou hodinou odpoledne seděl za volantem jednoho z aut, která se srazila v brněnské Vejrostově ulici. Řidiče, jemuž se patrně za volantem zastavilo srdce, začal resuscitovat hasič v civilu. Ten jel náhodou okolo a muži zachránil život pomocí přístroje AED.

Dvoumetrová kraslice ze severu Chorvatska letos doputovala i do Brna

Brno /FOTOGALERIE/ - Dvoumetrové velikonoční vajíčko s motivem čtvero ročních období a Brna odhalil v pátek dopoledne na náměstí Svobody brněnský primátor Petr Vokřál spolu s chorvatskou velvyslankyní v České republice. Turistické sdružení Koprivnicko-križevackého kraje daruje každý rok nějakému městu či instituci malovanou plastovou kraslici, kterou mohou ocenit návštěvníci velikonočních trhů.

Se Zbrojovkou darovalo krev dvacet prvodárců

Brno - Standardně jich přichází nanejvýš pět, ve čtvrtek dorazilo dokonce dvacet prvodárců na akci Daruj krev se Zbrojovkou. Ta se primárně zaměřuje právě na nábor prvodárců, kterých je stále málo.

Při popíjení obral známou o peníze, pak vyrazil na nákupy. Odhalil ho taxikář

Tišnov – Přátelské návštěvy využil ke krádeži začátkem února třiatřicetiletý muž z Tišnova. Mezi popíjením a klábosením v bytě své o deset let starší známé a jejího manžela se mu podařilo prohledat dámskou kabelku hostitelky a vzít z ní peníze.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT