VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mareček: Pokud voda v lahvi zůstane zelená, nekoupejte se

Brno /ROZHOVOR/ - Šéf Krajské hygienické stanice Jan Mareček radí, jak poznat nezávadnou vodu ke koupání. Stačí ji nabrat do lahve a počkat několik minut. Pokud zůstane voda v lahvi zelená, není vhodné se v ní koupat.

5.6.2011
SDÍLEJ:

Šéf Krajské hygienické stanice Jan Mareček.Foto: DENÍK/Attila Racek

S příchodem teplého počasí nastává pro mnohé lidi i čas dovolených. S těmi jsou však spjatá různá rizika. A to jak na jižní Moravě, tak v zahraničí. Jak se co nejlépe chránit před klíšťaty, jak postupovat při grilování, podle čeho vybírat místa ke koupání nebo také jak se chovat při dovolené v zahraničí přiblížil čtenářům Deníku Rovnost šéf Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje Jan Mareček.

Na jižní Moravě bývá často problém s přemnoženými komáry. Budou Jihomoravany obtěžovat i letos?
Stavy komárů sledujeme. Podle našich odborníků to zatím vypadá dobře. Komáři nesnáší suché a teplé počasí, které zatím na jaře převládalo. Proto si myslím, že jich letos určitě nebude tolik jako loni.

Existuje nějaký plošný postřik proti komárům?
Postřiky proti nim nejsou možné, protože zabíjejí i další hmyz. Existuje však speciální přípravek, který ničí jejich larvy. Na našich stránkách se obce mohou informovat, jaké jsou stavy těchto larev, a případně si tento přípravek objednat.

Zjišťujete také, jaké jsou letos počty klíšťat na jižní Moravě?
To bohužel neděláme. Můžeme pouze usuzovat z počasí. Klíšťata jsou stejně jako komáři háklivá na sucho, takže teoreticky jich letos bude také méně.

Jaké jsou nejnebezpečnější oblasti, co se týká výskytu klíšťat?
Na jižní Moravě to je zřejmě severozápad Brna a okolí Vranovské přehrady.

Jaké jsou nejčastější nemoci, které od klíštěte člověk může dostat, a kolik klíšťat je infikovaných?
Právě v okolí Vranovské přehrady je na jižní Moravě největší výskyt klíšťové encefalitidy. Ale i tam je nakažené pouhé procento klíšťat. Co se týká boreliozy, infikovaná je zhruba pětina klíšťat.

Jak se proti těmto nemocem může člověk chránit?
Nejlepší je samozřejmě s klíštětem vůbec nepřijít do styku. To znamená vyhýbat se vysokým travinám a trávu na zahradách pravidelně kosit. Klíštěti také nějakou dobu trvá, než se do člověka zapije. Po příchodu z venku je dobré se osprchovat a případné klíště ze sebe spláchnout. Každopádně klíšťata nežijí na stromech, jak tvrdí některé pověry. Nejčastěji jsou právě v různých křovinách nebo vysoké trávě.

Pokud se už klíště na člověka přisaje, jakým způsobem je nejlepší jej odstranit?
Pomohou speciální kleště, které si může každý koupit například ve zverimexu. Těmi klíště chytne mezi hlavou a zadkem a jemným tahem a vikláním jej odstraní. Pokud kleště nemá, může se pokusit jej opatrně vykroutit. Je úplně jedno, na kterou stranu. Klíště není šroubek, takže nemá ani žádný závit.

Je dobré zapité klíště nějak dezinfikovat?
Určitě. Ale pouze jej jemně přetřít, nejlépe jodem. V žádném případě ničím nezakapávat. Klíště pak do těla může vyzvrátit infikované látky. Také je dobré ranku dezinfikovat i po odstranění klíštěte.

Jak je potom nejlepší klíště zlikvidovat?
Buď utopit, nebo spálit. Rozhodně nelikvidovat způsobem, který by na člověku mohl nechat infikované zbytky.

Dá se proti onemocněním nějakým způsobem očkovat?
Očkování je možné pouze proti klíšťové encefalitidě. To je velmi těžké onemocnění, takže očkování všem vřele doporučuji. Není důležité jen u mladých lidí. Jejich organismus je silný, a proto také případné nemoci dobře odolává. Očkovat by se měli především starší lidé. Jejich organizmus bývá oslabený a při nemoci hrozí i těžké následky.

Jak člověk pozná, že jej klíště nakazilo?
U encefalitidy se zhruba po týdnu začnou u člověka projevovat silné bolesti hlavy. Ihned by měl navštívit lékaře. U boreliózy je to těžší, člověka nic nebolí ani nesvědí. Pouze se mu v okolí zapití klíštěte objeví červená skvrna velikosti pětikoruny, která časem zevnitř bledne. Vytvoří takový prstenec. Ten se pak může objevit i na jiné části těla. Člověk, který takovouto skvrnu najde, musí urychleně navštívit lékaře. Borelióza je v případě včasného rozeznání dobře léčitelná antibiotiky.

Je nějaký rozdíl mezi klíštětem, které vídáme u zvířat, a klíštětem, které bývá přisáté na člověku?
Klíště prochází různými vývojovými stadii života. Z vajíček, která jsou nejčastěji u kořenů travin, se vylíhne asi půl milimetru veliká larva. Ta se nejčastěji přisaje na myši, od kterých se do těla klíštěte přenesou nemoci. Poté, co se larva dostatečně napije, z nositele odpadne a stává se nymfou. Ta už se dostane na větší zvířata a také na člověka. Jakmile se opět napije, znovu odpadne a přemění se v dospělé klíště. To už je oboupohlavní. Krev sají pouze samice.

Dospělé klíště tedy na člověku nesaje?
Tomu je jedno, odkud krev saje. Ale je už natolik velké, že si ho člověk všimne a přisátí mu ani nedovolí. Tyto dospělé jedince pak nejčastěji vídáme u psů anebo lesní zvěře.

Klíšťata se často vyskytují u vody, kde však hrozí i jiné nebezpečí. Které nádrže jsou vhodné ke koupání z hlediska čistoty vody?
Člověk se samozřejmě může koupat kdekoliv. Nejbezpečnější jsou však koupaliště. Tam kvalitu vody kontrolujeme pravidelně. A dohlížíme na ni i v takzvaných koupacích místech. To jsou lokality v přírodě, jejichž majitel je vyhlásil jako vhodná ke kopání. Pak se ale o ně musí také starat a zajišťovat čistotu nádrže.

Jak to vypadá letos s Brněnskou přehradou?
Ta ještě do předloni koupacím místem nebyla. Loni už se v ní však mohli lidé koupat po celou sezonu. Letos se zatím neodvážím odhadnout, jak to s přehradou bude. Jestli se tam rozmnoží toxické sinice, záleží hodně na počasí. Loni sinicím příliš nepřálo, proto byla nádrž čistá.

Existuje nějaký test, díky kterému člověk pozná, zda je voda v nádrži čistá?
Většinou to pozná na první pohled. Pokud si však člověk není jistý, zda jsou v nádrži neškodné řasy nebo toxické sinice, stačí jednoduchý test. Vodu nabere například do PET lahve. Když po několika minutách zeleň v lahvi klesne ke dnu, jedná se o řasy. Pokud voda zůstává zelená, raději bych do nádrže nelezl.

Co doporučujete v létě pít?
Tělo v létě potřebuje dostatečný přísun tekutin. Nejlepší jsou neslazené nealkoholické nápoje, pokud možno i s nějakými minerály.

Mezi turisty jsou velmi oblíbené různé studánky. Je bezpečné z nich pít?
Člověk by se měl vždy ujistit, zda nad pramenem není nějaké stavení nebo chata. Ta může mít například suchý záchod a nečistoty se mohou dostat do spodních vod. Také je vždy lepší pít z tekoucí vody než ze stojaté studánky.

Jak je to s čistotou vody v brněnských domácnostech?
Kvalita vody v Brně je jedna z nejlepších v České republice. Podle mě je úplně zbytečné kupovat nějaké filtry, které se poslední dobou objevují na trhu. Mnohdy se o ně lidé nakonec nestarají tak, jak by měli, a kvalitu vody tím mohou jen zhoršit.

A co pokud jsou v domě už staré vodovodní trubky?
Ani toto nemá na kvalitu vody příliš velký vliv. Stačí, pokud ji vždy dostatečně odpustíme.

Jak je to v létě s jídlem? Na co by si lidé měli dávat pozor při výběru potravin?
Velkou módou se u nás v posledních letech stalo grilování. Je velmi důležité, aby připravované maso bylo správně propečené a nepřišlo do styku s masem syrovým. Pokud to lidé nedodržují, vystavují se rizikům různých střevních onemocnění. Nebezpečí však hrozí i z neumytého ovoce nebo zeleniny. Pokud někde člověk zakoupí například jahody, nikdo mu nemůže zaručit to, že nevyrostly na poli hnojeném močůvkou.

Jaké další hygienické návyky mají lidé dodržovat?
V domácnostech nebývá zvykem mít oddělené prkénko na maso a zeleninu. Z toho plyne nebezpečí různých střevních onemocnění. Každopádně by se prkénko od masa mělo vždy umýt teplou vodou za použití saponátu. Nevhodná bývají dřevěná prkénka, která nasávají vodu z potravin.

Na co musí člověk myslet, pokud plánuje zahraniční dovolenou?
V zemích Evropské unie je z hygienického hlediska celkem bezpečno. Pokud však chce člověk vyjet někam na exotickou dovolenou, musí se předem dobře připravit. Zjistit, jaké je vhodné očkování, případně jaké mu v zemi hrozí nemoci.

Je důležité vybrat si dobrý hotel?
V prověřených hotelech samozřejmě číhá méně nebezpečí, než když člověk vyjede pouze někam do přírody. Ale i tam je nutné dodržovat hygienické návyky. Lidé samozřejmě netráví dovolenou pouze v hotelu. Navštíví například různé tržnice, kde riziko nákazy infekčními chorobami také hrozí.

Je očkování do exotických zemí povinné?
Očkování není povinné téměř nikam, vřele ho však doporučuji. Po Evropě stačí mít standardní očkování, které máme i u nás. Snad s výjimkou Balkánu. Tam doporučuji očkování proti hepatitidě A. V exotických zemích v Asii nebo Jižní Americe pak proti hepatitidě A i B. Pokud člověk plánuje vyrazit někam do hor, je vhodné i očkování proti vzteklině. Když jej někde v divočině něco kousne, bude se po očkování shánět asi těžko. V Brně existují přímo ordinace pro očkování, kde se lidé mohou na všechny možnosti informovat.

Jakým způsobem je možné bránit se proti malárii?
Jak už jsem říkal na začátku, komáři nesnáší suché a teplé počasí. Přes den díky tomu od nich velké nebezpečí nehrozí. V noci je dobré se bránit moskytiérami v oknech. Pokud člověk jede do destinace, kde malárie hrozí, je nutné vybavit se antimalariky. To jsou léky, které onemocnění zabrání. Je nutné je jíst jak před odletem, tak i několik dní po návratu z dovolené.

Jak se mají lidé chovat přímo na dovolené?
Pokud vyjedou někam za exotikou, je důležité dávat si pozor především na to, co jí a pijí. V restauracích doporučuji pít vždy vodu od renomovaných výrobců z lahví, které si sami otevřete. Také je dobré se vyhýbat ledu v nápojích. Nikde nezjistíte, odkud pochází. Pokud k takovéto vodě není přístup, je nutné ji minimálně převařit. Co se týká jídla, doporučuji nezkoušet různé místní speciality. Střevní mikroflóra tamních obyvatel na ně může být zvyklá, naše však ne. Pak hrozí různé průjmy, označované často jako faraónova pomsta. Pokud už chceme něco vyzkoušet, tak určitě tepelně opracované. Ale opravdu doporučuji jíst pouze to, co je prověřené.

Hrozí v cizině i pohlavní choroby?
Samozřejmě. Ve světě není problém dostat kapavku, syfilis nebo AIDS. Existují také exotické pohlavní choroby, se kterými si můžou lámat hlavu i čeští lékaři. Takže sexuální odpovědnost je důležitá.

Autor: Jan Spěšný

5.6.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sněžítko na brněnském náměstí Svobody.
5

Sněžítko zmátlo lidi, připomíná jim Velikonoce

Prvňáčci ze ZŠ Vranovice na Brněnsku. Na fotografii třída 1.B s třídní učitelkou Jitkou Kroutilovou.

NAŠI PRVŇÁCI: představujeme ZŠ Jana Broskvy v Chrlicích, ZŠ Vranovice a Deblín

Brněnská univerzita oslaví sté výročí s novou podobou

Brno /ROZHOVOR UVNITŘ/ – Sova, slon nebo v případě Brna liška by se jistě mohli stát symbolem univerzity. Druhá česká nejstarší vysoká škola si ale řekla, že je čas na změnu. Rozhodla se, že v příštích desetiletích ji bude charakterizovat moderní, dynamické a inspirující písmo.

Jsem váš ředitel, tvrdí zloději v e-mailech. Z firem vylákali přes 30 milionů

Jižní Morava – Působí v zahraničí. Najdou si českou firmu, vytvoří e-mail podobný tomu, jaký v ní používá ředitel. Pošlou zprávu účetní a nechají si poukázat peníze na zahraniční účet. Okradených firem přibývá.

AKTUALIZOVÁNO

Hrůzná první třetina a Kometa v Lize mistrů končí. Jyväskylä podlehla 3:5

Brno /FOTOGALERIE/ – Nevýhodu obrátili ve výhodu. Finští soupeři z Jyväskylä přiletěli do Brna se zpožděním, utkání začalo o půl hodiny později, tedy v šest hodin večer. S narušenou přípravou před zápasem se však hosté vypořádali. První dvacetiminutovku ovládli 3:0 a po výhře 5:3 postoupili přes Kometu do semifinále hokejové Ligy mistrů.

AKTUALIZOVÁNO

Auto na kluzišti je nelegální, řekli úředníci. Společnost už vůz odstranila

Brno /FOTOGALERIE/ – Auto jako reklama na kluziště na Moravském náměstí je nelegální. V centru města být nesmí, provozovateli za ni hrozí správní řízení i opakovaná pokuta. O odstranění požádal brněnský odbor památkové péče. „Provozovatel kluziště na to má týden,“ upřesnil vedoucí odboru Martin Zedníček. Při kolaudaci podle něj na místě žádné auto nestálo.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT