VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Předseda odborářů Weinstein: Stávka je nutná, dopravci by měli vypovědět smlouvy

Jižní Morava - Ve volném čase se věnuje zahradě, přes léto organizuje dětské tábory a na vedlejší pracovní poměr také v Brně řídí tramvaj. V poslední době je ale jeho jméno spíše slyšet v souvislosti se stávkou řidičů autobusů. Zastupuje tři tisíce řidičů členů dopravních odborů v Jihomoravském kraji, a příští týden ve čtvrtek je povede do stávky.

2.4.2017 1
SDÍLEJ:

Odborářský předeseda Libor Weinstein.Foto: Deník / Racek Attila

Libor Weinstein je odborář už od svého nástupu do brněnského dopravního podniku v roce 1986, kdy pracoval jako elektromechanik tramvají. „Hájím zájmy zaměstnanců. Ve vztahu k zaměstnavateli jde totiž vždy o tu slabší stranu. Zastávám se jich ve sporech, nabízím právní pomoc, dbám na bezpečnost práce. Právě ji často zaměstnavatelé porušují," říká o své pracovní náplni.

Na příští týden je vyhlášená celostátní stávka řidičů autobusů. Odhadnete, kolik vašich členů se do ní zapojí?

Ze tří tisíc našich členů je asi šestnáct set v brněnském dopravním podniku a ti se zřejmě ve velkém nepřipojí. Z těch ostatních to budou asi čtyři pětiny.

Proč se řidiči dopravního podniku ke stávce nepřipojí?

Řidiči tu mají už z dřívějších dob vyšší platy, než jsou vládou nařízená minima nebo i kolik berou řidiči v regionech.

Proč je v Brně možné řidičům platit více než v regionech?

Podle mého názoru to souvisí se sílou odborů a vyjednávání se zaměstnavatelem. Brněnský dopravní podnik má 2700 zaměstnanců, z toho 1600 je v našich odborech a 600 v jiných. To je velká vyjednávací síla, která ve firmách regionálních dopravců chybí. Brněnským řidičům se ale špatně vysvětluje, že by se měli do vyhlášené stávky také zapojit a být solidární s ostatními. Přitom když vzrostou mzdy u regionálních dopravců, vzrostou i ty v Brně, aby zůstal zachovaný jistý odstup.

Takže řidiči mimo Brno mají nižší mzdy jenom kvůli tomu, že nejsou ve vyjednávání tak silní?

Ve větších firmách odbory přeci jen nějakým způsobem fungují, jsou tam i jakési kolektivní smlouvy, které ale mají nižší standard než tady v Brně. Další problém je ale skrytá šikana od zaměstnavatele směrem k odborovým funkcionářům.

To myslíte jak?

V Brně pracuji jako profesionální odborář, platí mě odborové hnutí. U menších firem ale nejsou odboroví předáci uvolnění pro svou funkci a pracují proto i jako řidiči. To je celorepublikový problém, ne jen v Jihomoravském kraji. Sice je zaměstnavatel nemůže jen tak vyhodit, ale může jim různým způsobem znepříjemňovat práci. Například jim přidělí nejstarší autobusy, nejhorší trasy nebo co nejméně příjemně naplánuje směny. Z pohledu zákonů je to ovšem v pořádku. Kvůli tomu také jako předseda krajských odborů někdy jezdím pomáhat s vyjednáváním smluv do firem v regionech.

Když vláda loni rozhodla o navýšení platů řidičů, uvedl jste, že podle vás by odpovídající mzda byla 150 korun za hodinu řízení. Platí to stále?

Ano, platí. Ovšem mzda, která odpovídá zodpovědnosti povolání řidiče, není všechno. Problém je také pracovní doba. Chceme, aby řidiči pobírali 150 korun za hodinu a k tomu museli odpracovat jen standardní pracovní dobu. Jenže obvykle platí, že řidiči odjezdí celý měsíční fond pracovní doby, tedy zhruba 160 až 180 hodin. K tomu se ještě nabalí čekací doby nebo přesčasy. Pracují tedy mnohem déle, než by správně měli. To je také jeden z důvodů, proč řidiči odchází od autobusů pryč. Řešil jsem případy ze Znojemska, kdy řidiči jezdili za měsíc i přes 300 hodin. A nebyla to žádná výjimka nebo vzácnost.Odborářský předeseda Libor Weinstein.

Libor Weinstein
• Narodil se v roce 1967 v Brně.
• V roce 1985 po vyučení nastoupil do Dopravního podniku města Brna, pracoval jako elektromechanik tramvají.
• Členem odborů byl od příchodu do firmy, roku 2003 se stal členem dílenského a v roce 2007 závodního výboru.
• Od roku 2011 je předseda dopravních odborů.
• Na vedlejší pracovní poměr stále řídí tramvaj.
• Je ženatý, má dvě děti.

Pokud ale řidič stráví měsíčně tolik hodin za volantem, nemůže přece jízda s ním být bezpečná.

Přesně tak. A to je problém, že řidiči jsou neúměrně přetěžovaní. Při tolika odpracovaných hodinách jsou porušené snad všechny bezpečnostní předpisy. Řidiči mají také rozvrácené rodinné životy, protože častokrát začínají brzo ráno a končí pozdě v noci. Je jich totiž málo. Dopravci navíc mzdy v poslední době nezvyšovali, přestože v jiných oborech rostly. Prý nemohli kvůli smlouvám s krajem. Kvůli tomu je také těžké někoho nového pro povolání řidiče najít.

Kam řidiči z linkových autobusů odcházejí?

Například jeden z obchodních řetězců obcházel řidiče s nabídkou, aby pro ně jezdili v zásobovacích kamionech. Nabídl zajímavé peníze a také běžnou pracovní dobu. Když si k tomu připočtete nižší zodpovědnost za to, co vezete, protože je rozdíl převážet rohlíky nebo lidi, nedá se divit tomu, že to některé řidiče zlákalo.

Co má na špatných podmínkách řidičů změnit čtvrteční stávka?

Je potřeba hlavně upozornit vládu na problém, který způsobila svým nařízením o zvýšení platů. Samo o sobě je správné. Problém ale je, jak ho splnit. Doposud u nás žádná stávka regionálních autobusů nebyla. Možná proto si ji nikdo nedokáže představit. K jediné podobné stávce došlo před několika lety, když železničáři zastavili vlaky. I díky tomu si vymohli, co chtěli. Proto je stávka nutná, je to jeden z posledních způsobů, jak našich cílů dosáhnout. Vím o sedmdesáti nebo osmdesáti řidičích, kteří jsou připravení okamžitě podat výpovědi, pokud se jejich podmínky, alespoň platové, nezlepší. Pokud by tolik lidí opravdu od volantů odešlo, bude to v dopravě znát.

Kde problém se mzdami vznikl? Jihomoravský kraj přece dopravcům odsouhlasil poslat peníze navíc.

To je pravda, ale jde jen o dočasné řešení na dva roky. Co bude pak? Na jižní Moravě je situace špatná, protože jako objednatel dopravy byl kraj v minulosti trošku hujer. Podle evropských pravidel musí kraje pořádat soutěže na dopravce nejpozději příští rok, v Jihomoravském soutěže začaly už dávno a dopravci díky tomu mají desetileté smlouvy. Co se týče nízkých platů, často se v soutěžích hájili tím, že musí pracovat jako řádní hospodáři.

Jak to bylo v jiných krajích?

Představitelé ostatních krajů raději čekali až na poslední chvíli, než budou muset do soutěží jít. Problém se smlouvami po soutěži je v tom, že jsou uzavřené na pevnou cenu a nelze ji jen tak navýšit. Jihomoravský kraj už udělal maximum, když se rozhodl dopravcům poslat 2,85 koruny na kilometr navíc. Smlouvy se mohou pozměnit maximálně o deset procent jejich hodnoty a současně jen o 5,3 milionu korun. Skutečné náklady dopravců nyní stouply o tři a více korun na kilometr, což je víc, než kolik kraj nyní pošle. Navíc při zvýšení platů řidičů se po čtvrtletí zvednou také například náhrady za dovolenou a opět budou peníze u dopravců chybět.

Kdo může současnou situaci podle vás vyřešit?

Vláda, pokud pošle peníze přes kraje. To by opravdu pomohlo. Představitelé kraje totiž říkají, že pokud dojdou peníze od nějakého sponzora nebo vlády, mohou peníze přeposlat všem řidičům. Vláda se k řešení nemá, přestože to slíbila. Problém jsou podzimní volby do poslanecké sněmovny, kdy se všichni se všemi na vládní úrovni hádají a nikdo nechce nic rozhodnout. Pokud by vláda znovu rozhodla o zvýšení minimální mzdy, jako že se to dá na podzim očekávat, znovu by vzrostly zaručené mzdy i řidičům autobusů. Jihomoravský kraj už ale nyní vyčerpal všechny možnosti, jak dopravcům poslat více peněz. Jsou kraje, kde tamní vlády peníze přidat nechtějí, a jiné, kde opravdu nemůžou. Jižní Moravy se týká ten druhý případ.

Může pomoci například i zdražení jízdného, které cestující v integrovaném dopravním systému platí?

Podle mě to jedna z možných cest je. Dá se říct, že se tu v podstatě šest let nezdražovalo. Ale chápu, že to politici nechtějí moc dělat, protože by jim to mohlo ve volbách uškodit.

Proč podle vás dopravci nevypovědí smlouvy s krajem?

Jsou ve složité situaci. Když získali smlouvy, vzali si úvěry na autobusy. Jenže co by s nimi dělali, pokud by po výpovědi a nové soutěži linky nedostali? Výpovědi jsou podle mě nutné, ale dopravci je podat nechtějí. Zároveň je nechce podat ani kraj a podle mého názoru se k tomu snaží dotlačit právě dopravce.

I když v hypotetickém scénáři kraj nebo dopravci smlouvy opravdu vypovědí, nehrozí později zopakování stejné situace, pokud by opět měly mzdy růst?

Ne, protože do smluv je možné přidat doložku o jejich zvyšování. Navíc podle nových evropských pravidel je možné při vypsání soutěže dát větší váhu i na jiné faktory, než je cena. Například právě na sociální záležitosti, jako jsou mzdy. V současnosti se totiž soutěží tvrdě podle ceny a řidiči jsou to jediné, na čem se dá ušetřit. Autobusy, náhradní díly, servis i naftu totiž mají všichni dopravci za přibližně stejnou cenu.

Jak daleko podle vás už problém zašel?

V současnosti se nehraje jen o to, jestli řidiči dostanou, nebo nedostanou přidáno. Dneska se hraje už o zachování základní dopravní dostupnosti v celém kraji. Může se zhroutit sama o sobě. Slyšel jsem z řady krajů, že už začaly omezovat dopravní dostupnost. Může tedy úplně skončit současná praxe, kdy autobusy zajíždějí až do nejmenších vesniček.

Autor: Michal Rapco

2.4.2017 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 13 500 Kč

Pomocníci v kuchyni pomocná síla do kuchyně. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: První kontakt osobně v sídle společnosti, Požadujeme:, Znalost asijské a vietnamské kuchyně, Znalost vietnamských specialit, Znalost vietnamského jazyka, Dobrý zdravotní stav, Pracovní místo není vyhrazené nebo vhodné pro osoby se zdravotním postižením, , Souhlas zaměstnavatele se zaměstnaneckými kartami. Pracoviště: Hivago, s.r.o. - bamboo, oc letmo, Nádražní, č.p. 681, 602 00 Brno 2. Informace: Hinh Ngoc Doan - jednatel, .

Řemeslné práce - Řemeslné práce Ostatní řemeslní pracovníci a 26 000 Kč

Kamnáři, zedníci ohnivzdorného zdiva Šamotář, zedník ohnivzdorného zdiva. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26000 kč, mzda max. 38000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Specializovaná firma se sídlem v Brně hledá zedníky na hlavní pracovní poměr pro výstavbu průmyslových pecí v ČR i zahraničí., Nabízíme různorodou práci, zaučení v oboru, celoroční zaměstnání i mimo stavební sezonu, hrazené ubytování, dopravu služebními auty, stravné...., Příležitost vydělat si zajímavé peníze díky montážím v zahraničí. Hledáme pracovníky pro dlouhodobou spolupráci. Nástup možný ihned nebo dle domluvy.. Pracoviště: P k i - teplotechna brno spol. s r.o., Anenská, č.p. 675, 602 00 Brno 2. Informace: Hana Čurdová, +420 543 124 036.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 13 000 Kč

Zahradníci floristé a květináři prodavač/ka květin - floristka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Předem si domluvit telefonicky schůzku, Požadujeme vyučení v oboru, praxi, trestní bezúhonnost, Nabízíme: fix.plat + % z tržby, Možno i na DPP. Pracoviště: Květinářství viola, Hybešova, č.p. 267, 602 00 Brno 2. Informace: Markéta Pokorná, +420 605 778 857.

Výroba - Výroba Seřizovači 28 000 Kč

Seřizovači a obsluha konvenčních soustruhů Soustružník CNC. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 28000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Požadujeme: vyučení v oboru, minimálně 1 rok praxe., Předem si telefonicky domluvit schůzku. Pracoviště: Dvanáctka s.r.o.- pracoviště, Křižíkova, č.p. 2989, 612 00 Brno 12. Informace: Volodymyr Dolynskyy, +420 602 143 970;775 401 554.


Den otevřených dveří Českého hydrometereologického ústavu v Brně nabídnul stovkám návštěvníkům nahlédnutí na měřící přístroje, fotografie a přednášky o počasí.
24

Lidé čekali magii, viděli složitou matematiku. Meteorologové ukázali svou práci

Trenér Komety Pokorný

Volno Komety? Haščák hlídá syna, Pokorný skautuje soupeře

Aruni a Ashanga. Kmotry daly malým levhartům jména

Brno /FOTOGALERIE/ – Tak ať rostou, znělo přání pro malá skvrnami pokrytá koťata. Čtyřměsíční mláďata levhartů cejlonských v brněnské zoo v sobotu slavnostně pokřtily miss Michaela Salačová a Lucie Kovandová. Samice dostala jméno Aruni, což v českém překladu znamená rozbřesk, samec je nositelem jména Ashanga, které česky znamená děs.

Lyžařská sezona? Nižší zájem lyžařů i špatné počasí

Jižní Morava - Když bylo tepleji, sníh tál. Při velkých mrazech se zase tvořily ledové krusty a lyžařům se nechtělo na svah. Majitelé lyžařských areálů s končící sezonou moc spokojení nejsou. Hodnotí ji jako průměrnou v návštěvnosti, náklady ale měli vyšší než loni. Některé sjezdovky kvůli počasí vůbec neotevřely.

Úředníci půjdou do práce o hodinu později. Kvůli letnímu času

Brno /ANKETA/– O hodinu vpřed posunuté hodinové ručičky při cestě do práce nemusí trápit úředníky Brna-středu. Vedení radnice jim nabídlo, aby od pondělí do čtvrtka začínali pracovat až v devět hodin. Úřední hodiny zajistí jen někteří úředníci. Ve zbylé dny si všichni zaměstnanci úřadu mohou vybrat dvě hodiny volna navíc.

Prohlídku zámecké knihovny zpestří mumie. Začíná sezona památek

Jižní Morava /INFOGRAFIKA, FOTOGALERIE/ - Sezona na jihomoravských hradech a zámcích začíná. Některé otevřou již o tomto víkendu. Návštěvníky čekají nové výstavy.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT