VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Radní Šifalda: Spor o půdu beru jako pomstu

Brno - O krajském radním Miloši Šifaldovi se teď mluví. Radní městské části Brno-střed mu totiž přidělili půdní prostor v památkově chráněném domě v Údolní ulici třináct. A to i přesto, že ho majetková komise doporučila až jako druhého.

18.4.2008 7
SDÍLEJ:

Miloš Šifalda.Foto: archiv

Kromě toho má problém s nájemníky. Manželé Špatkovi, kteří obývají byt v posledním patře, si nepřejí, aby Šifalda v půdě stavěl. Stavbaři při průzkumu stropu totiž nedávno zjistili, že je napadený dřevokazným hmyzem a potřebuje opravu. Špatkovi ale mají v bytě pod půdou varhany a opravy stropů by je mohly poškodit. Proto přišli s tvrzením, že jejich znalec žádnou dřevomorku nenašel. Radní Šifalda v exkluzivním rozhovoru pro brněnský Deník Rovnost řekl, že kvůli tomu zřejmě podá na manžele žalobu.

Popotahují vás kvůli půdní vestavbě. Tu vám přidělila rada městské části Brno-střed, kterou v té době ovládali vaši straničtí kolegové z ODS. Nepřijde vám to zvláštní?
Rozhodně jsem k půdě nepřišel podivně. Vycházel jsem z toho, že i já se mohu zúčastnit veřejné soutěže. Zvlášť, když na úřadě nepracuje žádný můj příbuzný ani podřízený. Splnil jsem podmínky, a tak jsem nepředpokládal, že by to někdo zpochybňoval.

Pochybnosti vyvolalo hlavně rozhodnutí radních, kteří nerespektovali doporučení majetkové komise. Ta vás zařadila na druhé místo. Rada ale přidělila půdu vám.
O rozhodnutí členů komise jsem nevěděl. Až po medializaci mé kauzy jsem se o to začal zajímat. Dozvěděl jsem se, že mě rada vrátila na první místo, na kterém jsem byl na základě anonymního bodování. To se odtajnilo až v komisi.

Čím si vysvětlujete, že vás komise posunula z prvního na druhé místo?
Důvody neznám a nechci si je domýšlet.

Jak na vás kauza působí?
Nemohu se zbavit dojmu, že souvisí s tím, že jsem před lety podepsal nesouhlas se zařazením varhanické školy manželů Špatkových do seznamu. Právě oni totiž nejspíš kontaktovali média.

O co tehdy šlo?
Špatkovi žádali o zařazení do takzvané sítě škol a školských zařízení, aby mohli čerpat státní dotace na své varhanní kurzy. Ročně by získali zhruba tři miliony korun. Jako tehdejší vedoucí odboru školství krajského úřadu jsem to nedoporučil. Jejich jednání proto vnímám jako formu odvety.

Kdy jste se dozvěděl, že bydlí v domě, kde jste dostal přidělený půdní prostor?
Když jsem si šel půdu převzít. Abychom se na půdu vůbec dostali, museli
jsme si u nich vyzvednout klíče.

Poznal jste je?
Ne. Kanceláří mi projde spousta lidí. Paní mě ale okamžitě poznala. Už tehdy mi řekli, abych si svůj záměr rozmyslel.

Sešel jste se s nimi ještě někdy?
Zval jsem je na schůzku na neutrální půdě. Po prvních zkušenostech jsem trval na přítomnosti svědků. To Špatkovi odmítli.

Dům podle posledních informací není úplně v pořádku.
Posudek, který jsem zadal, ukázal, že trámy jsou napadeny dřevomorkou. Město provedlo vlastní analýzu a ta to potvrdila.

Špatkovi ale tvrdí, že mají posudek, a ten to vyvrací.
Pochybuji o tom. Půdu mám v pronájmu a nevybavuji si, že by mě někdo požádal o vstup na ni. Mám proto vážné pochybnosti, že takový posudek opravdu existuje.

Pokud by se prokázalo, že na půdě Špatkovi byli, podal byste na ně žalobu?
Nevylučuji to. Ještě zjistím, zda tím případně nevznikla i nějaká škoda.

Dovedete si po tom všem ještě představit, že se jednoho dne do půdního bytu nastěhujete a budete s manželi Špatkovými soused?
Tuto otázku si kladu každý den. A nevím. Musím přiznat, že je to dotaz, na který si zatím nedokážu odpovědět.

Autor: Filip Sušanka

18.4.2008 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:
Taťána Malá (ANO).

Chci být poslankyní i náměstkyní hejtmana, říká Taťána Malá po úspěchu ANO

Lev Lolek a lvice Kivu spolu žijí už dva měsíce v brněnské zoologické zahradě v Bystrci.
17

Čtvrt roku života lvů v Brně: líbánky pokračují, lvíčata zatím na cestě nejsou

AKTUALIZOVÁNO

Voliči nám sečetli chyby, říká Onderka. Do sněmovny jde z druhého místa

Brno /ROZHOVOR/ - Dramatický úbytek voličů zaznamenali celostátně sociální demokraté. Ve volbách do Poslanecké sněmovny úplně propadli a získali jen necelých 7,3 procenta. Jedním z mála šťastných sociálních demokratů, který mohl slavit, se ale stal bývalý brněnský primátor Roman Onderka. Jihomoravané ho totiž 3 090 preferenčními hlasy katapultovali z šestého místa kandidátky na místo druhé. Tím mu zajistili místo v poslanecké sněmovně. „Nepočítal jsem s tím, že se do sněmovny dostanu, ale přece jenom jsem si to přál. Proto jsem dělal kontaktní kampaň. Jihomoravanům chci slíbit, že se za ně budu v Praze bojovat," řekl krátce po ukončení sčítání jihomoravských hlasů Onderka.

Volby 2017: ANO na jižní Moravě ovládlo všechna okresní města

Jižní Morava – Podobně jako na celostátní úrovni ovládlo volby na jižní Moravě hnutí ANO 2011. Jeho vítězství však nebylo tak drtivé jako v celé republice – v kraji získalo 27,4 procenta hlasů. Následuje ODS s 11,8 procenty hlasů, třetí je SPD s 11,6 procenty. Další byli Piráti, KDU-ČSL, ČSSD, komunisté, TOP 09 a Starostové a nezávislí.

Lidé ručně mleli obilí a aranžovali hroby. Na Špilberku slavili den archeologie

Brno /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Pípání detektoru kovů se ozývá špilberským nádvořím. Přístroj se pohybuje nad dlažbou a vydává pronikavé zvuky. Nedrží ho ale v ruce žádní hledači pokladů, nýbrž nadšené malé dítě. O kousek dál štípe mladá žena dříví. Místo moderní sekery však v ruce drží sekeru prehistorickou. Neobvyklý pohled se naskytnul návštěvníkům hradu v sobotu. U příležitosti oslav Mezinárodního dne archeologie totiž archeologové připravili ukázky své práce a nabídli lidem i možnost vrátit se v čase.

Pro zdravější záda i mysl. Děti ve škole sedí na speciálních podložkách

Mokrá-Horákov  –  Zdravá záda i bystřejší myšlení mají děti ze základní školy v Mokré-Horákově na Brněnsku. Zúčastnily se totiž výzkumu, při kterém více než rok používaly zdravotní podložky na sezení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení