VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V církvi nacházím smysl svého života

BRNO - Třicetiletý David Macek se stal na konci loňského roku místopředsedou KDU–ČSL. Zvolili ho delegáti brněnského sjezdu strany.

14.4.2007
SDÍLEJ:

David MacekFoto: DENÍK/Jiří Sláma

Podle něho nejspíše proto, že nereprezentuje ani jedno ze dvou křídel uvnitř strany.

Nemůžeme začít jinak než kauzou předsedy Jiřího Čunka…

Celé to vnímám jako kampaň, která začala na podzim, kdy Čunek kandidoval do Senátu. Jeho sekretářka ho chtěla obvinit ze sexuálního obtěžování. Následovala celá záležitost s řešením neplatičů na Vsetínsku. Televize se z něj snažila udělat rasistu. I to bylo neúspěšné. Proto po Novém roce vypadlo ze skříně obvinění z korupce.

Je podle vás oprávněné?

Už mě unavuje mluvit o tom pořád dokola. Zdá se mi divné, že si někdo po pěti letech najednou vzpomene na všechny detaily. Je patrné, že se to nezakládá na pravdě.

Faktem ale zůstává, že je trestně stíhán.

Je obviněný. Některé kroky policie jsou však velmi diskutabilní.

Proč se někdo na vašeho předsedu takto zaměřuje?

Jde o sérii pokusů politicky zlikvidovat Jiřího Čunka. Vůbec bych se proto nedivil, kdyby na něj vypadlo ještě něco. Někdy se ptám, jak je vůbec možné, aby si bývalá úřednice platila jednu z nejlepších advokátních kanceláří v zemi? To mi přijde divné.

Nepoškozuje to celou stranu? Podle posledních průzkumů se ocitla na hranici volitelnosti…

KDU-ČSL se podle dvou ze tří posledních průzkumů ocitla na hranici devíti procent, takže roste. Jen podle jednoho dotazování mírně oslabila. Podle reakcí, se kterými se setkávám, se lidé naopak za Čunka staví. Stranu to navíc vnitřně semklo, lidovci se za svého předsedu postavili.

A co Čunkovy výroky o opálených? Nejsou jen odváděním pozornosti?

Ten výrok je pro mne osobně nepřijatelný. Řekl jsem mu to osobně, takže nemám problém o tom mluvit. Byla to politická chyba a jsem rád, že se za ni omluvil.

Připravují lidovci nějaký návrh, jak řešit romský problém? Když o tom pořád tak mluvíte?

Jiří Čunek má bohaté zkušenosti ze Vsetína. I na celostátní úrovni se hodlá těmito problémy zabývat.

Poradil byste i ostatním starostům podobný postup, jaký zvolil Jiří Čunek ve Vsetíně?

Osobně jsem tuto oblast jako starosta neřešil, takže nebudu udělovat velkopanské rady.

Po odstoupení Miroslava Kalouska z vedení strany se jako o jeho možném nástupci mluvilo také o jihomoravském hejtmanu Stanislavovu Juránkovi. Byl by dobrým předsedou KDU-ČSL?

Stanislav Juránek je především vynikajícím hejtmanem. Pro Jihomoravský kraj by nebylo dobře, kdyby odešel.

A nebylo by dobře pro lidovce, kdyby je vedl Juránek?

Nejspíš by to byl zisk pro celou stranu.

Brněnští lidovci po komunálních volbách předvedli veletoč, když z jednání s ODS zamířili podepsat koaliční dohodu s jejich politickými protivníky. Neodradilo to vaše voliče?

Nemyslím si, že by nás to stálo přízeň lidí. Za vše mluví reakce některých upřímnějších členů ODS, kteří se nechali slyšet, že se nám vůbec nediví. Bývalá reprezentace občanských demokratů se chovala tak, že není divu, že jejich koaliční potenciál šel velmi rychle dolů.

Neztratila tím KDU-ČSL svou tvář? Co zbylo z předvolebního programu spojením s opozicí?

Náš program byl určitě bližší ODS. Pokud bychom ale do nové koalice nevstoupili, tak bychom z něj nemohli prosadit vůbec nic. V tomto smyslu může být nejeden občanský demokrat rád, že jsme na radnici, protože tam dokážeme prosadit i některé jejich programové věci.

Myslíte, že současná koalice vydrží celé čtyři roky?

Někdy je sice jednání bouřlivější, ale stále existuje společná vůle hledat kompromisy. Proto si myslím, že koalice vydrží.

Brněnská ODS změnila předsedu. Je to poznat?

Připadá mi sympatické, jak se prezentuje nový předseda brněnské ODS Pavel Blažek. Jako předseda opoziční strany dokáže ocenit některé kroky primátora, což považuji za závan nové politické kultury.

Lidovci na kraji spolupracují s ODS, v rámci města s ČSSD, Stranou zelených a Brnem 2006. Nezdá se vám to schizofrenní?

Jsem hrdý na to, že jsou lidovci solidní partner pro ostatní strany a že ty jsou ochotné jít s námi do koalice. Je to signál, že je naše strana solidní a důvěryhodná.

Kraj prosazuje bystrckou variantu rychlostní silnice R43, ale brněnské zastupitelstvo nedávno schválilo vypracování nulové varianty, která tuhle trasu popírá. Co na to jako krajský zastupitel říkáte?

Na základě informací, které mám, je ta varianta takzvané německé dálnice pro Brno nejvýhodnější. Pokud by tato trasa vedla Boskovickou brázdou, tak by pozitivní dopad na odlehčení dopravy v Brně nebyl takřka žádný.

Jsou obavy lidí oprávněné?

Velmi silně se ozývají v Bystrci, což chápu. Už jsou však udělána taková opatření, že se R43 životního prostředí dotkne jen minimálně. Méně pak jsou slyšet například lidé ze Židenic, kde je extrémní dopravní provoz. Situace tam je daleko za hranicí únosnosti pro lidi. Je potřeba dívat se na věci v celé souvislosti. Musíme vidět i ty, kteří nedokončeným městským okruhem už teď trpí.

Jak hodnotíte odpůrce rychlostní silnice?

Severně od Brněnské přehrady jsou pozemky, na kterých bylo možné postavit jen malé zahradní chatky. Místo toho tam vyrostly reprezentativní honosné vily. Kdybychom se podívali, kdo si je tam ne zrovna v souladu s právem postavil, tak zjistíme, že jsou to lidé, kteří teď nejvíce křičí. Mají velké obavy z toho, že jim kousek od domu povede R43. Přitom to bylo dlouhodobě v územním plánu a všichni to věděli.

V sousedním Polsku, které je vnímáno jako silně katolické, v poslední době sílí hlasy volající po zákazu potratů. Je polská cesta zákazu správná?

Jako křesťan miluji svobodu. Proto pokud za nějakým názorem cítím fundamentalismus, tak mi to vůbec není sympatické. Nejsem příznivcem zavádění nějakých trestů.

Měly by se potraty zakázat i v České republice?

Věřím, že k tomu naše společnost jednou dozraje. Potraty byly po staletí považovány za vraždu. První zemí, která je povolila, byl Sovětský svaz. Československo se přidalo velmi záhy, v roce 1957. Pro mne osobně je to dědictví komunismu.

Jaký přístup byste proto u nás zvolil?

Nějakou formu osvěty. To je parketa pro působení neziskových organizací včetně těch, které budou ženám vycházet vstříc a pomohou jim s narozenými dětmi. Pokud bychom se vydali formou blokád potratových klinik, tak na to bude současná společnost, která potraty mylně považuje za svůj výdobytek, reagovat tak, že se ještě více zatvrdí. A tudy cesta nevede.

Je nenarozený život důležitější než život matky? Co dělat v případě, že hrozí ohrožení zdraví nebo dokonce života ženy?

Velmi si vážím žen, které donosí své dítě i za cenu toho, že to zhorší jejich zdravotní stav. Je to na úrovni hrdinství. Považuji to za etické rozhodnutí.

Přesuňme se z počátku života na jeho konec. Povolil byste eutanazii?

Člověk v kontaktu s umírajícími zraje. Sám jsem jedny prázdniny strávil v Anglii, kde jsme se spolu s manželkou starali o umírající lidi, a po třech měsících jsme odjížděli obohaceni. A když někdo během našeho působení umřel, tak jsme byli rádi, že jsme mu pomohli důstojněji strávit konec života. Kontakt s umírajícími lidi obohatí a dá jim jiný pohled na svět.

Měli by lékaři uměle prodlužovat lidský život napojením na různé přístroje?

V případě, že je lidský život udržován pouze pomocí přístrojů, tak nevidím problém v tom, aby byly jednoho dne odpojeny a člověk mohl umřít. V tomto nemám problém.

Jak by to ve skutečnosti vypadalo?

To jsou věci, které už v dnešní době lékaři i příbuzní běžně řeší, a není to nic nelegálního. Pokud lékaři zodpovědně prohlásí, že tento život je možné udržovat už jen pomocí přístrojů a není tam žádná možnost zlepšení stavu, tak by měli rozhodnout o odpojení od přístrojů. Rodina a příbuzní však musí dát souhlas.

To ale popírá naději, jeden z pilířů křesťanské víry…

Určitě dochází k zázračným uzdravením, ta ale nejsou na denním pořádku. Mluvíme o modelových příkladech, ne o výjimkách.

Co vám tedy vaše víra přinesla?

Člověk se nejspíš nestane křesťanem dříve, dokud si nezačne klást otázky po smyslu života. Pro mne setkání s osobou Ježíše Krista naplňuje můj život smyslem a dává mi velkou sílu, abych byl veřejně aktivní. V církvi nacházím smysl svého života.

14.4.2007
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 21 000 Kč

Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů (kromě taxikářů a řidičů dopravy nemocných a raněných) Řidič sk. B. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Nechodit na pracoviště, nejdříve telefonicky dohodnout schůzku!, Rozvoz zásilek pro PPL., Požadujeme čistý trestní rejstřík., Nástup dohodou.. Pracoviště: Lubomír doležal - brno, Drčkova, č.p. 2841, 628 00 Brno 28. Informace: Marie Doležalová, +420 775 900 918(8-20h).

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 18 810 Kč

Účetní všeobecní hlavní účetní oddělení účetnictví odboru ekonomického. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18810 kč, mzda max. 28320 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Ředitel Krajského úřadu Jihomoravského kraje vyhlašuje výběrové řízení na místo, hlavní účetní/hlavního účetního oddělení účetnictví odboru ekonomického, s místem výkonu práce Brno, Žerotínovo nám. 3, PSČ 601 82, Předpoklady a požadavky: dosažené vzdělání vysokoškolské vzdělání v bakalářském studijním programu nebo vyšší odborné vzdělání, studijní obor nejlépe ekonomika, veřejná správa, znalosti oboru znalost účetnictví ÚSC, rozpočetnictví, nakládání s majetkem, daňová problematika, zúčtovaní vztahy, zvláštní odborná způsobilost finanční hospodaření územních samosprávných celků a jeho přezkum (do 18 měsíců od uzavření pracovního poměru), praxe ve veřejné správě vítána zejména v oblasti účetnictví ÚSC, další požadované dovednosti: dovednost pracovat na PC (účetní software, Word, Excel, Internet), schopnost aplikace získaných vědomostí, ochota dále se vzdělávat, schopnost týmové spolupráce, schopnost samostatné tvůrčí práce, schopnost nárazově absorbovat velké množství informací, odolnost vůči zátěži, samostatnost, zodpovědnost, iniciativa, pečlivost, přesnost, adaptabilita, Písemnou přihlášku s požadovanými doklady je nutno doručit tak, aby ji vyhlašovatel obdržel nejpozději do 8. června 2018. Přihlášku podejte prostřednictvím podatelny nebo zašlete na adresu: Krajský úřad Jihomoravského kraje, oddělení personálních věcí a vzdělávání, , Žerotínovo nám. 449/3, 601 82 Brno. , Všechny požadavky a předpoklady musí být splněny do termínu podání přihlášky do výběrového řízení., Kontaktní pracovník - Ing. Jiří Wasserbauer, vedoucí oddělení účetnictví odboru ekonomického, telefon 541 652 236. , Platové podmínky: se řídí zákoníkem práce, v platném znění, a nařízením vlády o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě, v platném znění, platová třída 10. , Termín nástupu: od 1. 7. 2018 - dle dohody, Náležitosti přihlášky jsou: jméno, příjmení, titul, datum a místo narození, státní příslušnost, místo trvalého pobytu, číslo občanského průkazu (číslo dokladu o povolení k pobytu, jde-li o cizího státního občana), telefonní spojení, email, datum a podpis. , Odkaz na internetový portál, kde jsou pozice uvedeny v plném znění: www.kr-jihomoravsky.cz (http://www.kr-jihomoravsky.cz/Default.aspx?PubID=13613&TypeID=1 ), , Charakteristika pracovního místa: Vedení účetnictví účetní jednotky, účtování o stavu, pohybu a rozdílu majetku a závazků, o nákladech a výnosech, o výdajích a příjmech a o výsledku hospodaření včetně spolupráce na sestavování účetní závěrky a vedení účetních knih., , Nabízíme: stabilní zaměstnání ve veřejné správě na dobu neurčitou, možnost osobního příplatku k tarifnímu platu, pět týdnů dovolené, sick days, stravenky, příspěvek na penzijní připojištění, Ticket Benefit Card, zaměstnanecký příspěvek na divadelní představení, firemní mateřskou školku, jazykové kurzy, široké možnosti dalšího vzdělávání, pružná pracovní doba, příjemný pracovní kolektiv., Přihlášky zasílejte se všemi požadovanými náležitostmi a přílohami, bez nich není Vaše přihláška úplná a nemůže být zahrnuta mezi přihlášky dalších uchazečů o nabízené pracovní místo., Vyhlašovatel si vyhrazuje právo zrušit toto výběrové řízení kdykoliv v jeho průběhu.. Pracoviště: Jihomoravský kraj - pracoviště, Žerotínovo náměstí, č.p. 449, 602 00 Brno 2. Informace: Ing. Jiří Wasserbauer, +420 541 652 236.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 21 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) Řidiči nákladních automobilů sk. "C". Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč, mzda max. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní pozice: Řidiči nákladních automobilů sk. "C", , Požadavky: , Řidičský průkaz sk. "C", Profesní průkaz, Digitální karta, 2 roky praxe, , , Další informace:, Jedná se o rozvoz potravin v rámci Jihomoravského kraje nákladními automobily do 16t, , , Kontaktní osoba: p. Tomáš Vrba, tel. 605 295 210. Pracoviště: Rapo brno, s.r.o., Mrštíkova, č.p. 356, 666 03 Tišnov 3. Informace: Tomáš Vrba, +420 549 412 426.

Výroba - Třídiči odpadů KRÁTKODOBÉ ZAMĚSTNÁNÍ. Požadované 12 200 Kč

Třídiči odpadů KRÁTKODOBÉ ZAMĚSTNÁNÍ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KRÁTKODOBÉ ZAMĚSTNÁNÍ, Způsob prvního kontaktu zájemce:, telefonicky ve Stř mezi 9,00 až 11,00 hodinou nebo osobně po předchozí telefonické domluvě , na kontaktní adrese Brno, Sochorova 25 , , Požadujeme: , čistý trestní rejstřík, dobrý zdravotní stav, Práce v chladném prostředí. Pracoviště: Mazro cz, s.r.o.-kšírova, Kšírova, č.p. 616, 619 00 Brno 19. Informace: Aleš Schnirch, +420 775 645 358.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Software psychologů z Brna testuje armádní vojáky na dálku

Ilustrační foto.
16

Re:lax zóna ukáže Haškovu výstroj z Nagana, v sobotu dorazí Kometa i Valenta

Divadelní schody plné vody a mistři z Karviné a temný mok Ostravy: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 24. až 25. května 2018.

Zbrojovka vsadí na Požára v roli sportovního ředitele, pokračovat má i Pivarník

Brno /INFOGRAFIKA/– Zbrojení na okamžitý návrat do první fotbalové ligy v Brně začíná ještě před posledním zápasem aktuální sezony. Zbrojovka z nejvyšší soutěže už jistě sestupuje z poslední pozice a v sobotu od čtyř hodin odpoledne ročník zakončí v Ostravě. A už vítá nového muže do čela sportovního úseku.

Kvůli nadšení z lanovky se mi lidé smáli, vypráví ředitel dopravního podniku

Brno /ROZHOVOR/– Dopravní podnik řídí Miloš Havránek osm let. K řidičskému průkazu na osobní auto a motorku za tu dobu přidal také oprávnění k řízení tramvaje, historické tramvaje i autobusu či kamionu. Pod jeho vedením pracuje podnik nejen na přípravě oslav sto padesátého výročí městské hromadné dopravy v příštím roce, ale také se začíná připravovat na každoroční letní opravy tramvajových tratí a jejich další rozvoj. „Dopravní problémy má momentálně skoro celé Brno. Snažíme se opravy koordinovat a některé z nich, třeba ulice Veveří, proto musí počkat,“ říká.

AKTUALIZOVÁNO

Odpoledne plné nehod: zranilo se osm lidí, auto tahali hasiči jeřábem z příkopu

Jižní Morava - Tři dopravní nehody, při kterých se vážněji zranili lidé, museli v pátek řešit jihomoravští hasiči, záchranáři a policisté v Brně a na Brněnsku. Z příkopu u silnice v brněnské Líšni museli jihomoravští hasiči v pátek odpoledne vytahovat osobní auto, na dálnici pak řešili hromadní nehodu a navečer se na Brněnsku srazila motorka s osobním autem.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT