VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V církvi nacházím smysl svého života

BRNO - Třicetiletý David Macek se stal na konci loňského roku místopředsedou KDU–ČSL. Zvolili ho delegáti brněnského sjezdu strany.

14.4.2007
SDÍLEJ:

David MacekFoto: DENÍK/Jiří Sláma

Podle něho nejspíše proto, že nereprezentuje ani jedno ze dvou křídel uvnitř strany.

Nemůžeme začít jinak než kauzou předsedy Jiřího Čunka…

Celé to vnímám jako kampaň, která začala na podzim, kdy Čunek kandidoval do Senátu. Jeho sekretářka ho chtěla obvinit ze sexuálního obtěžování. Následovala celá záležitost s řešením neplatičů na Vsetínsku. Televize se z něj snažila udělat rasistu. I to bylo neúspěšné. Proto po Novém roce vypadlo ze skříně obvinění z korupce.

Je podle vás oprávněné?

Už mě unavuje mluvit o tom pořád dokola. Zdá se mi divné, že si někdo po pěti letech najednou vzpomene na všechny detaily. Je patrné, že se to nezakládá na pravdě.

Faktem ale zůstává, že je trestně stíhán.

Je obviněný. Některé kroky policie jsou však velmi diskutabilní.

Proč se někdo na vašeho předsedu takto zaměřuje?

Jde o sérii pokusů politicky zlikvidovat Jiřího Čunka. Vůbec bych se proto nedivil, kdyby na něj vypadlo ještě něco. Někdy se ptám, jak je vůbec možné, aby si bývalá úřednice platila jednu z nejlepších advokátních kanceláří v zemi? To mi přijde divné.

Nepoškozuje to celou stranu? Podle posledních průzkumů se ocitla na hranici volitelnosti…

KDU-ČSL se podle dvou ze tří posledních průzkumů ocitla na hranici devíti procent, takže roste. Jen podle jednoho dotazování mírně oslabila. Podle reakcí, se kterými se setkávám, se lidé naopak za Čunka staví. Stranu to navíc vnitřně semklo, lidovci se za svého předsedu postavili.

A co Čunkovy výroky o opálených? Nejsou jen odváděním pozornosti?

Ten výrok je pro mne osobně nepřijatelný. Řekl jsem mu to osobně, takže nemám problém o tom mluvit. Byla to politická chyba a jsem rád, že se za ni omluvil.

Připravují lidovci nějaký návrh, jak řešit romský problém? Když o tom pořád tak mluvíte?

Jiří Čunek má bohaté zkušenosti ze Vsetína. I na celostátní úrovni se hodlá těmito problémy zabývat.

Poradil byste i ostatním starostům podobný postup, jaký zvolil Jiří Čunek ve Vsetíně?

Osobně jsem tuto oblast jako starosta neřešil, takže nebudu udělovat velkopanské rady.

Po odstoupení Miroslava Kalouska z vedení strany se jako o jeho možném nástupci mluvilo také o jihomoravském hejtmanu Stanislavovu Juránkovi. Byl by dobrým předsedou KDU-ČSL?

Stanislav Juránek je především vynikajícím hejtmanem. Pro Jihomoravský kraj by nebylo dobře, kdyby odešel.

A nebylo by dobře pro lidovce, kdyby je vedl Juránek?

Nejspíš by to byl zisk pro celou stranu.

Brněnští lidovci po komunálních volbách předvedli veletoč, když z jednání s ODS zamířili podepsat koaliční dohodu s jejich politickými protivníky. Neodradilo to vaše voliče?

Nemyslím si, že by nás to stálo přízeň lidí. Za vše mluví reakce některých upřímnějších členů ODS, kteří se nechali slyšet, že se nám vůbec nediví. Bývalá reprezentace občanských demokratů se chovala tak, že není divu, že jejich koaliční potenciál šel velmi rychle dolů.

Neztratila tím KDU-ČSL svou tvář? Co zbylo z předvolebního programu spojením s opozicí?

Náš program byl určitě bližší ODS. Pokud bychom ale do nové koalice nevstoupili, tak bychom z něj nemohli prosadit vůbec nic. V tomto smyslu může být nejeden občanský demokrat rád, že jsme na radnici, protože tam dokážeme prosadit i některé jejich programové věci.

Myslíte, že současná koalice vydrží celé čtyři roky?

Někdy je sice jednání bouřlivější, ale stále existuje společná vůle hledat kompromisy. Proto si myslím, že koalice vydrží.

Brněnská ODS změnila předsedu. Je to poznat?

Připadá mi sympatické, jak se prezentuje nový předseda brněnské ODS Pavel Blažek. Jako předseda opoziční strany dokáže ocenit některé kroky primátora, což považuji za závan nové politické kultury.

Lidovci na kraji spolupracují s ODS, v rámci města s ČSSD, Stranou zelených a Brnem 2006. Nezdá se vám to schizofrenní?

Jsem hrdý na to, že jsou lidovci solidní partner pro ostatní strany a že ty jsou ochotné jít s námi do koalice. Je to signál, že je naše strana solidní a důvěryhodná.

Kraj prosazuje bystrckou variantu rychlostní silnice R43, ale brněnské zastupitelstvo nedávno schválilo vypracování nulové varianty, která tuhle trasu popírá. Co na to jako krajský zastupitel říkáte?

Na základě informací, které mám, je ta varianta takzvané německé dálnice pro Brno nejvýhodnější. Pokud by tato trasa vedla Boskovickou brázdou, tak by pozitivní dopad na odlehčení dopravy v Brně nebyl takřka žádný.

Jsou obavy lidí oprávněné?

Velmi silně se ozývají v Bystrci, což chápu. Už jsou však udělána taková opatření, že se R43 životního prostředí dotkne jen minimálně. Méně pak jsou slyšet například lidé ze Židenic, kde je extrémní dopravní provoz. Situace tam je daleko za hranicí únosnosti pro lidi. Je potřeba dívat se na věci v celé souvislosti. Musíme vidět i ty, kteří nedokončeným městským okruhem už teď trpí.

Jak hodnotíte odpůrce rychlostní silnice?

Severně od Brněnské přehrady jsou pozemky, na kterých bylo možné postavit jen malé zahradní chatky. Místo toho tam vyrostly reprezentativní honosné vily. Kdybychom se podívali, kdo si je tam ne zrovna v souladu s právem postavil, tak zjistíme, že jsou to lidé, kteří teď nejvíce křičí. Mají velké obavy z toho, že jim kousek od domu povede R43. Přitom to bylo dlouhodobě v územním plánu a všichni to věděli.

V sousedním Polsku, které je vnímáno jako silně katolické, v poslední době sílí hlasy volající po zákazu potratů. Je polská cesta zákazu správná?

Jako křesťan miluji svobodu. Proto pokud za nějakým názorem cítím fundamentalismus, tak mi to vůbec není sympatické. Nejsem příznivcem zavádění nějakých trestů.

Měly by se potraty zakázat i v České republice?

Věřím, že k tomu naše společnost jednou dozraje. Potraty byly po staletí považovány za vraždu. První zemí, která je povolila, byl Sovětský svaz. Československo se přidalo velmi záhy, v roce 1957. Pro mne osobně je to dědictví komunismu.

Jaký přístup byste proto u nás zvolil?

Nějakou formu osvěty. To je parketa pro působení neziskových organizací včetně těch, které budou ženám vycházet vstříc a pomohou jim s narozenými dětmi. Pokud bychom se vydali formou blokád potratových klinik, tak na to bude současná společnost, která potraty mylně považuje za svůj výdobytek, reagovat tak, že se ještě více zatvrdí. A tudy cesta nevede.

Je nenarozený život důležitější než život matky? Co dělat v případě, že hrozí ohrožení zdraví nebo dokonce života ženy?

Velmi si vážím žen, které donosí své dítě i za cenu toho, že to zhorší jejich zdravotní stav. Je to na úrovni hrdinství. Považuji to za etické rozhodnutí.

Přesuňme se z počátku života na jeho konec. Povolil byste eutanazii?

Člověk v kontaktu s umírajícími zraje. Sám jsem jedny prázdniny strávil v Anglii, kde jsme se spolu s manželkou starali o umírající lidi, a po třech měsících jsme odjížděli obohaceni. A když někdo během našeho působení umřel, tak jsme byli rádi, že jsme mu pomohli důstojněji strávit konec života. Kontakt s umírajícími lidi obohatí a dá jim jiný pohled na svět.

Měli by lékaři uměle prodlužovat lidský život napojením na různé přístroje?

V případě, že je lidský život udržován pouze pomocí přístrojů, tak nevidím problém v tom, aby byly jednoho dne odpojeny a člověk mohl umřít. V tomto nemám problém.

Jak by to ve skutečnosti vypadalo?

To jsou věci, které už v dnešní době lékaři i příbuzní běžně řeší, a není to nic nelegálního. Pokud lékaři zodpovědně prohlásí, že tento život je možné udržovat už jen pomocí přístrojů a není tam žádná možnost zlepšení stavu, tak by měli rozhodnout o odpojení od přístrojů. Rodina a příbuzní však musí dát souhlas.

To ale popírá naději, jeden z pilířů křesťanské víry…

Určitě dochází k zázračným uzdravením, ta ale nejsou na denním pořádku. Mluvíme o modelových příkladech, ne o výjimkách.

Co vám tedy vaše víra přinesla?

Člověk se nejspíš nestane křesťanem dříve, dokud si nezačne klást otázky po smyslu života. Pro mne setkání s osobou Ježíše Krista naplňuje můj život smyslem a dává mi velkou sílu, abych byl veřejně aktivní. V církvi nacházím smysl svého života.

14.4.2007
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Obsluha strojů 14 900 Kč Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z pryže. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Zájemce telefonicky kontaktuje firmu nebo se dostaví ve dnech ÚT mezi 10 až 12 hodinou na adrese Křižíkova 70, Brno, Požadujeme:, zdravotní způsobilost pro tuto práci. Ruční manipulace s materiálem a výrobky nad 15 kg. Ochota pracovat na směny. Prašné prostředí.. Pracoviště: Dunkanstav, družstvo - prov., Křižíkova, č.p. 2697, 612 00 Brno 12. Informace: Vladimir Ing. Kločnyk, +420 541 633 276(Út10-12hod.). Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Pojišťovací poradce 20 000 Kč Odborní pojišťovací poradci Specialista prodeje pojišťovacích a bankovních produktů. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: První kontakt se zaměstnavatelem telefonicky nebo e-mailem, , K danému místu je nutná maturitní zkouška.. Pracoviště: Jan strádal - čsob pojišťovna a.s., Česká, č.p. 141, 602 00 Brno 2. Informace: Jan Strádal, +420 777 826 573(PO-PÁ9:00-17:00). Doprava a logistika - Chceš cestovat a přitom vydělávat? 41 000 Kč Firma z Brna nabízí práci řidiče MDK po celé EU (mimo Anglii) s FRIGEM. Vozový park tvoří max. 4 roky staré vozy MB, Scania a DAF. Práce je ve dvojposádce. Požadavky: ŘP sk. C, E, atd. Pro zájemce bez uvedeného ŘP nebo profesního průkazu nabídneme finanční pomoc pro získání potřebné kvalifikace. Nové řidiče zaškolíme. Plat = základ + stravné (nárokové), kapesné + prémie + benefity (nenárokové). Výše mzdy je závislá na pracovním nasazení a spolehlivosti. Plat v rozmezí: 37.000 - 45.000 Kč. Věda a výzkum - Věda a výzkum Výzkumný a vědecký pracovník 60 000 Kč Ostatní řídící pracovníci v oblasti výzkumu a vývoje Produkt manažer. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 60000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Produkt Manažer klíčovým inženýrem v technickém vývoji turbodmychadla na projektu pro daného zákazníka. Na této pozici se stanete technickým lídrem koordinující interní vývojové týmy a jejich činnosti směřující k úspěšnému vývoji produktu od návrhu designu až po jeho zavedení produktu do výroby. , o Analýza požadavků zákazníka na nový produkt a jeho vliv na celkové parametry vozidla (motor, emise, spotřeba, výkon..), o Definice a tvorba technických specifikací nového produktu (turbodmychadla), o Tvorba projektového plánu vývoje turbodmychadla, o Koordinace a řízení vývojových aktivit projektového týmu od designu, analýz a simulací, přes zajištění zdrojů (komponent), stavby prototypu, testování prototypu v laboratoři, zavedení do výroby a zajištění technické a projektové dokumentace, o Komunikace se zákazníkem (výrobce vozidel) ohledně prezentace řešení, stavu projektu, řešení operativních problémů, , Požadavky:, o VŠ Strojní - optimálně se zaměřením na spalovací motory, nebo příbuzné obory jako je energetika, turbíny apod., o Zkušenost 5 let ve vývoji produktu (automotive výhodou), o Pokročilá znalost AJ (znalost NJ výhodou), o Ochota cestovat, , Souhlas zaměstnavatele se zaměstnaneckou kartou. Pracoviště: Honeywell, spol. s r.o.,, Tuřanka, č.p. 1387, 627 00 Brno 27. Informace: Petra Ondrouchová, +420 532 116 485.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Stroje ani dělníci v Žabovřeské ulici v Brně zatím vidět nejsou.
9 5

Řidiči: Stavba velkého městského okruhu v Žabovřeské zatím stojí

FlixBus, ilustrační foto
1

Zelené autobusy zavádí sedačky pro malé děti. Regiojet to neplánuje

Osobní auto se srazilo s dodávkou. Řidiče museli hasiči vyprošťovat

Brno - V nemocnici skončil ve středu odpoledne po dopravní nehodě důchodce. U křižovatky ulic Jihlavská a Bítešská se krátce před druhou hodinou odpoledne srazilo osobní auto, které řídil, s dodávkou.

Z manželů vymámil 400 tisíc. Policie muže stíhá pro podvod

Kuřimsko – Ze vstřícného muže, který měl prodávat reality, zprostředkovávat hypotéky a zajišťovat stavbu plánovaného rodinného domu, se vyklubal podvodník. Takovou zkušenost získali manželé z Kuřimska. „Čtyřiatřicetiletý muž od nich postupně vylákal čtyři sta tisíc korun,“ poznamenal ve středu policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Politolog o komunálních volbách: Komunisté míří k nule

Brno – V Brně-středu vládli s roční odmlkou od roku 1994 až do minulých komunálních voleb, kdy je porazilo hnutí Žít Brno. Letos občanští demokraté v nejlidnatější městské části zvítězili a vedou jednání o jejím vedení.

V Židenicích opraví smuteční síň. Po deseti letech chátrání

Brno – Naděje na rozloučení se zesnulými blízkými v místě, kde žili, svitla lidem v brněnských Židenicích. Tamní smuteční síň od známého brněnského architekta Ivana Rullera se po deseti letech chátrání dočká opravy. Brněnští radní na ni v úterý schválili investiční záměr.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT