VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V církvi nacházím smysl svého života

BRNO - Třicetiletý David Macek se stal na konci loňského roku místopředsedou KDU–ČSL. Zvolili ho delegáti brněnského sjezdu strany.

14.4.2007
SDÍLEJ:

David MacekFoto: DENÍK/Jiří Sláma

Podle něho nejspíše proto, že nereprezentuje ani jedno ze dvou křídel uvnitř strany.

Nemůžeme začít jinak než kauzou předsedy Jiřího Čunka…

Celé to vnímám jako kampaň, která začala na podzim, kdy Čunek kandidoval do Senátu. Jeho sekretářka ho chtěla obvinit ze sexuálního obtěžování. Následovala celá záležitost s řešením neplatičů na Vsetínsku. Televize se z něj snažila udělat rasistu. I to bylo neúspěšné. Proto po Novém roce vypadlo ze skříně obvinění z korupce.

Je podle vás oprávněné?

Už mě unavuje mluvit o tom pořád dokola. Zdá se mi divné, že si někdo po pěti letech najednou vzpomene na všechny detaily. Je patrné, že se to nezakládá na pravdě.

Faktem ale zůstává, že je trestně stíhán.

Je obviněný. Některé kroky policie jsou však velmi diskutabilní.

Proč se někdo na vašeho předsedu takto zaměřuje?

Jde o sérii pokusů politicky zlikvidovat Jiřího Čunka. Vůbec bych se proto nedivil, kdyby na něj vypadlo ještě něco. Někdy se ptám, jak je vůbec možné, aby si bývalá úřednice platila jednu z nejlepších advokátních kanceláří v zemi? To mi přijde divné.

Nepoškozuje to celou stranu? Podle posledních průzkumů se ocitla na hranici volitelnosti…

KDU-ČSL se podle dvou ze tří posledních průzkumů ocitla na hranici devíti procent, takže roste. Jen podle jednoho dotazování mírně oslabila. Podle reakcí, se kterými se setkávám, se lidé naopak za Čunka staví. Stranu to navíc vnitřně semklo, lidovci se za svého předsedu postavili.

A co Čunkovy výroky o opálených? Nejsou jen odváděním pozornosti?

Ten výrok je pro mne osobně nepřijatelný. Řekl jsem mu to osobně, takže nemám problém o tom mluvit. Byla to politická chyba a jsem rád, že se za ni omluvil.

Připravují lidovci nějaký návrh, jak řešit romský problém? Když o tom pořád tak mluvíte?

Jiří Čunek má bohaté zkušenosti ze Vsetína. I na celostátní úrovni se hodlá těmito problémy zabývat.

Poradil byste i ostatním starostům podobný postup, jaký zvolil Jiří Čunek ve Vsetíně?

Osobně jsem tuto oblast jako starosta neřešil, takže nebudu udělovat velkopanské rady.

Po odstoupení Miroslava Kalouska z vedení strany se jako o jeho možném nástupci mluvilo také o jihomoravském hejtmanu Stanislavovu Juránkovi. Byl by dobrým předsedou KDU-ČSL?

Stanislav Juránek je především vynikajícím hejtmanem. Pro Jihomoravský kraj by nebylo dobře, kdyby odešel.

A nebylo by dobře pro lidovce, kdyby je vedl Juránek?

Nejspíš by to byl zisk pro celou stranu.

Brněnští lidovci po komunálních volbách předvedli veletoč, když z jednání s ODS zamířili podepsat koaliční dohodu s jejich politickými protivníky. Neodradilo to vaše voliče?

Nemyslím si, že by nás to stálo přízeň lidí. Za vše mluví reakce některých upřímnějších členů ODS, kteří se nechali slyšet, že se nám vůbec nediví. Bývalá reprezentace občanských demokratů se chovala tak, že není divu, že jejich koaliční potenciál šel velmi rychle dolů.

Neztratila tím KDU-ČSL svou tvář? Co zbylo z předvolebního programu spojením s opozicí?

Náš program byl určitě bližší ODS. Pokud bychom ale do nové koalice nevstoupili, tak bychom z něj nemohli prosadit vůbec nic. V tomto smyslu může být nejeden občanský demokrat rád, že jsme na radnici, protože tam dokážeme prosadit i některé jejich programové věci.

Myslíte, že současná koalice vydrží celé čtyři roky?

Někdy je sice jednání bouřlivější, ale stále existuje společná vůle hledat kompromisy. Proto si myslím, že koalice vydrží.

Brněnská ODS změnila předsedu. Je to poznat?

Připadá mi sympatické, jak se prezentuje nový předseda brněnské ODS Pavel Blažek. Jako předseda opoziční strany dokáže ocenit některé kroky primátora, což považuji za závan nové politické kultury.

Lidovci na kraji spolupracují s ODS, v rámci města s ČSSD, Stranou zelených a Brnem 2006. Nezdá se vám to schizofrenní?

Jsem hrdý na to, že jsou lidovci solidní partner pro ostatní strany a že ty jsou ochotné jít s námi do koalice. Je to signál, že je naše strana solidní a důvěryhodná.

Kraj prosazuje bystrckou variantu rychlostní silnice R43, ale brněnské zastupitelstvo nedávno schválilo vypracování nulové varianty, která tuhle trasu popírá. Co na to jako krajský zastupitel říkáte?

Na základě informací, které mám, je ta varianta takzvané německé dálnice pro Brno nejvýhodnější. Pokud by tato trasa vedla Boskovickou brázdou, tak by pozitivní dopad na odlehčení dopravy v Brně nebyl takřka žádný.

Jsou obavy lidí oprávněné?

Velmi silně se ozývají v Bystrci, což chápu. Už jsou však udělána taková opatření, že se R43 životního prostředí dotkne jen minimálně. Méně pak jsou slyšet například lidé ze Židenic, kde je extrémní dopravní provoz. Situace tam je daleko za hranicí únosnosti pro lidi. Je potřeba dívat se na věci v celé souvislosti. Musíme vidět i ty, kteří nedokončeným městským okruhem už teď trpí.

Jak hodnotíte odpůrce rychlostní silnice?

Severně od Brněnské přehrady jsou pozemky, na kterých bylo možné postavit jen malé zahradní chatky. Místo toho tam vyrostly reprezentativní honosné vily. Kdybychom se podívali, kdo si je tam ne zrovna v souladu s právem postavil, tak zjistíme, že jsou to lidé, kteří teď nejvíce křičí. Mají velké obavy z toho, že jim kousek od domu povede R43. Přitom to bylo dlouhodobě v územním plánu a všichni to věděli.

V sousedním Polsku, které je vnímáno jako silně katolické, v poslední době sílí hlasy volající po zákazu potratů. Je polská cesta zákazu správná?

Jako křesťan miluji svobodu. Proto pokud za nějakým názorem cítím fundamentalismus, tak mi to vůbec není sympatické. Nejsem příznivcem zavádění nějakých trestů.

Měly by se potraty zakázat i v České republice?

Věřím, že k tomu naše společnost jednou dozraje. Potraty byly po staletí považovány za vraždu. První zemí, která je povolila, byl Sovětský svaz. Československo se přidalo velmi záhy, v roce 1957. Pro mne osobně je to dědictví komunismu.

Jaký přístup byste proto u nás zvolil?

Nějakou formu osvěty. To je parketa pro působení neziskových organizací včetně těch, které budou ženám vycházet vstříc a pomohou jim s narozenými dětmi. Pokud bychom se vydali formou blokád potratových klinik, tak na to bude současná společnost, která potraty mylně považuje za svůj výdobytek, reagovat tak, že se ještě více zatvrdí. A tudy cesta nevede.

Je nenarozený život důležitější než život matky? Co dělat v případě, že hrozí ohrožení zdraví nebo dokonce života ženy?

Velmi si vážím žen, které donosí své dítě i za cenu toho, že to zhorší jejich zdravotní stav. Je to na úrovni hrdinství. Považuji to za etické rozhodnutí.

Přesuňme se z počátku života na jeho konec. Povolil byste eutanazii?

Člověk v kontaktu s umírajícími zraje. Sám jsem jedny prázdniny strávil v Anglii, kde jsme se spolu s manželkou starali o umírající lidi, a po třech měsících jsme odjížděli obohaceni. A když někdo během našeho působení umřel, tak jsme byli rádi, že jsme mu pomohli důstojněji strávit konec života. Kontakt s umírajícími lidi obohatí a dá jim jiný pohled na svět.

Měli by lékaři uměle prodlužovat lidský život napojením na různé přístroje?

V případě, že je lidský život udržován pouze pomocí přístrojů, tak nevidím problém v tom, aby byly jednoho dne odpojeny a člověk mohl umřít. V tomto nemám problém.

Jak by to ve skutečnosti vypadalo?

To jsou věci, které už v dnešní době lékaři i příbuzní běžně řeší, a není to nic nelegálního. Pokud lékaři zodpovědně prohlásí, že tento život je možné udržovat už jen pomocí přístrojů a není tam žádná možnost zlepšení stavu, tak by měli rozhodnout o odpojení od přístrojů. Rodina a příbuzní však musí dát souhlas.

To ale popírá naději, jeden z pilířů křesťanské víry…

Určitě dochází k zázračným uzdravením, ta ale nejsou na denním pořádku. Mluvíme o modelových příkladech, ne o výjimkách.

Co vám tedy vaše víra přinesla?

Člověk se nejspíš nestane křesťanem dříve, dokud si nezačne klást otázky po smyslu života. Pro mne setkání s osobou Ježíše Krista naplňuje můj život smyslem a dává mi velkou sílu, abych byl veřejně aktivní. V církvi nacházím smysl svého života.

14.4.2007
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Management - Management Manažer 35 000 Kč

Řídící pracovníci v oblasti nemovitostí vedoucí provozního úseku a oddělení energetiky. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 35000 kč, mzda max. 42000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt e-mailem: personalni@mirsbd.cz, Pracovní poměr na dobu určitou po 1 roce na dobu neurčitou, Požadavky:, - výhodou zkušenosti z oboru energetika, - praxi na vedoucí pozici, - velmi dobrá znalost MS Office, Nabízíme: stravenky, 5 týdnů dovolené, příspěvek na životní pojištění. Pracoviště: Mír, stavební bytové družstvo, Bedřichovická, č.p. 1199, 627 00 Brno 27. Informace: Ing. Dana Koutníková, +420 548 424 454.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Ostatní úředníci 14 000 Kč

Ostatní odborní pracovníci v oblasti peněžnictví směnárník. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt e-mailem, Místo výkonu práce Brno, Požadavky:, angličtina, čeština, arabština, absolvovaný kurs směnárníka ČNB, souhlas zaměstnavatele se zaměstnaneckou kartou. Pracoviště: Kirkuk s.r.o. provoz, Václavská, č.p. 184, 603 00 Brno 3. Informace: Schmiederová, +420 549 213 640.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 35 000 Kč

Pracovníci informačních služeb jinde neuvedení Technická zákaznická podpora - level 2. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 35000 kč, mzda max. 50000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: První kontakt se zaměstnavatelem e-mailem, , Uchazeč musí ovládat anglický jazyk alepsoň na úrovni B2, Výhodou:, certifikát CISCO CCNA - případně odpovídající zkušenosti s technickou podporou v délce trvání alespoň 1 roku, zkušenosti s Frame Relay, Ethernet (MAN), ATM, IMA, ISDN výhodou, základní znalosti o Windows, Unix, a ticketovacím systému, jako například Remedy, zkušenosti se zákaznickým servisem , , Zaměstnanecké výhody:, dovolená navíc, stravenky, , Souhlas zaměstnavatele se zaměstnaneckou kartou. Pracoviště: Nsc global s.r.o. - palachovo náměstí, Palachovo náměstí, č.p. 726, 625 00 Brno 25. Informace: Gabriela Blažková, +420 602 673 078.

Věda a výzkum - Věda a výzkum Chemičtí technici, chemici 16 800 Kč

Technici v oblasti chemie (kromě chemického inženýrství) Chemický laborant/ka - vzorkař/ka. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16800 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Platové ohodnocení dle dosaženého vzdělání a praxe dle platných předpisů pro státní organizace., , Požadované vzdělání: stř. škola chemická nebo potravinářská (maturita) , , Pracovní náplň:, - provádění odběru vzorků vod (odpadní, pitné, povrchové, apod.) , - provádění odběru pevných vzorků (odpady, kaly, apod.) , - měření vybraných ukazatelů v terénu , - plánování vzorkování, zhotovení protokolů o odběrech vzorků , - jednání se zákazníky , - administrativa, konzultace , , Očekáváme:, - řidičský průkaz sk. B , - znalost práce na PC , - samostatnost, komunikativnost, spolehlivost, flexibilitu , - zdravotní způsobilost, potřebnou fyzickou zdatnost, organizační schopnosti, příjemné vystupování. Pracoviště: Zdravotní ústav se sídlem v ostravě, pracoviště brno, Gorkého, č.p. 56, 602 00 Brno 2. Informace: Jana Komínková, +420 734 185 040.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Mercedes Rudá svině před Vaňkovkou v Brně.
18

OBRAZEM: Před Vaňkovku přijela Rudá svině. Veterán s extrémním výkonem

Ilustrační foto.
2

Sinice přehradu nedostanou. Brno přispěje na čištění pětimilionovou dotací

Část Římského náměstí koupil soukromý majitel. O prostranství stálo i město

Brno - Stát prodal kus takzvaného Římského náměstí před restaurací Charlie’s square ve Františkánské ulici soukromému majiteli. O pozemek stála i brněnská radnice.

Hromadnou dopravní nehodu na dálnici D1 odneslo i policejní auto

Brněnsko – Provoz na dálnici D1 zkomplikovala v sobotu ráno hromadná dopravní nehoda na 175. kilometru poblíž Říček na Brněnsku. Původně vyjížděli policisté k nehodě jednoho auta, při níž řidič nezvládl jízdu a narazil do středových svodidel.

Loňský rok hasičů: nejvíce požárů za posledních pět let, orkán i ptačí chřipka

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ - Rok orkánu a opeřenců. Tak by se dalo s nadsázkou označit 365 dní, které měli hasiči na jihu Moravy v kalendářích označené číslovkou 2017. Z čerstvě vydané ročenky také vyplývá, že provedli rekordních dvanáct tisíc výjezdů.

Nečas se na levém kruhu učí od kanonýra NHL Ovečkina

Brno – Když mají k dispozici dvě přesilové hry, je téměř jisté, že alespoň jednu využijí. Hokejisté brněnské Komety ve čtvrtfinálové sérii proti Vítkovicím v početních výhodách dominují, a hlavně díky nim vyhráli úvodní dva duely. Další vítězství mohou přidat v sobotu v pět hodin, kdy si poprvé zahrají v domácí DRFG Areně. V případě úspěchu pak mohou o den později ve stejný čas zaútočit na postup do semifinále.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT