VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V církvi nacházím smysl svého života

BRNO - Třicetiletý David Macek se stal na konci loňského roku místopředsedou KDU–ČSL. Zvolili ho delegáti brněnského sjezdu strany.

14.4.2007
SDÍLEJ:

David MacekFoto: DENÍK/Jiří Sláma

Podle něho nejspíše proto, že nereprezentuje ani jedno ze dvou křídel uvnitř strany.

Nemůžeme začít jinak než kauzou předsedy Jiřího Čunka…

Celé to vnímám jako kampaň, která začala na podzim, kdy Čunek kandidoval do Senátu. Jeho sekretářka ho chtěla obvinit ze sexuálního obtěžování. Následovala celá záležitost s řešením neplatičů na Vsetínsku. Televize se z něj snažila udělat rasistu. I to bylo neúspěšné. Proto po Novém roce vypadlo ze skříně obvinění z korupce.

Je podle vás oprávněné?

Už mě unavuje mluvit o tom pořád dokola. Zdá se mi divné, že si někdo po pěti letech najednou vzpomene na všechny detaily. Je patrné, že se to nezakládá na pravdě.

Faktem ale zůstává, že je trestně stíhán.

Je obviněný. Některé kroky policie jsou však velmi diskutabilní.

Proč se někdo na vašeho předsedu takto zaměřuje?

Jde o sérii pokusů politicky zlikvidovat Jiřího Čunka. Vůbec bych se proto nedivil, kdyby na něj vypadlo ještě něco. Někdy se ptám, jak je vůbec možné, aby si bývalá úřednice platila jednu z nejlepších advokátních kanceláří v zemi? To mi přijde divné.

Nepoškozuje to celou stranu? Podle posledních průzkumů se ocitla na hranici volitelnosti…

KDU-ČSL se podle dvou ze tří posledních průzkumů ocitla na hranici devíti procent, takže roste. Jen podle jednoho dotazování mírně oslabila. Podle reakcí, se kterými se setkávám, se lidé naopak za Čunka staví. Stranu to navíc vnitřně semklo, lidovci se za svého předsedu postavili.

A co Čunkovy výroky o opálených? Nejsou jen odváděním pozornosti?

Ten výrok je pro mne osobně nepřijatelný. Řekl jsem mu to osobně, takže nemám problém o tom mluvit. Byla to politická chyba a jsem rád, že se za ni omluvil.

Připravují lidovci nějaký návrh, jak řešit romský problém? Když o tom pořád tak mluvíte?

Jiří Čunek má bohaté zkušenosti ze Vsetína. I na celostátní úrovni se hodlá těmito problémy zabývat.

Poradil byste i ostatním starostům podobný postup, jaký zvolil Jiří Čunek ve Vsetíně?

Osobně jsem tuto oblast jako starosta neřešil, takže nebudu udělovat velkopanské rady.

Po odstoupení Miroslava Kalouska z vedení strany se jako o jeho možném nástupci mluvilo také o jihomoravském hejtmanu Stanislavovu Juránkovi. Byl by dobrým předsedou KDU-ČSL?

Stanislav Juránek je především vynikajícím hejtmanem. Pro Jihomoravský kraj by nebylo dobře, kdyby odešel.

A nebylo by dobře pro lidovce, kdyby je vedl Juránek?

Nejspíš by to byl zisk pro celou stranu.

Brněnští lidovci po komunálních volbách předvedli veletoč, když z jednání s ODS zamířili podepsat koaliční dohodu s jejich politickými protivníky. Neodradilo to vaše voliče?

Nemyslím si, že by nás to stálo přízeň lidí. Za vše mluví reakce některých upřímnějších členů ODS, kteří se nechali slyšet, že se nám vůbec nediví. Bývalá reprezentace občanských demokratů se chovala tak, že není divu, že jejich koaliční potenciál šel velmi rychle dolů.

Neztratila tím KDU-ČSL svou tvář? Co zbylo z předvolebního programu spojením s opozicí?

Náš program byl určitě bližší ODS. Pokud bychom ale do nové koalice nevstoupili, tak bychom z něj nemohli prosadit vůbec nic. V tomto smyslu může být nejeden občanský demokrat rád, že jsme na radnici, protože tam dokážeme prosadit i některé jejich programové věci.

Myslíte, že současná koalice vydrží celé čtyři roky?

Někdy je sice jednání bouřlivější, ale stále existuje společná vůle hledat kompromisy. Proto si myslím, že koalice vydrží.

Brněnská ODS změnila předsedu. Je to poznat?

Připadá mi sympatické, jak se prezentuje nový předseda brněnské ODS Pavel Blažek. Jako předseda opoziční strany dokáže ocenit některé kroky primátora, což považuji za závan nové politické kultury.

Lidovci na kraji spolupracují s ODS, v rámci města s ČSSD, Stranou zelených a Brnem 2006. Nezdá se vám to schizofrenní?

Jsem hrdý na to, že jsou lidovci solidní partner pro ostatní strany a že ty jsou ochotné jít s námi do koalice. Je to signál, že je naše strana solidní a důvěryhodná.

Kraj prosazuje bystrckou variantu rychlostní silnice R43, ale brněnské zastupitelstvo nedávno schválilo vypracování nulové varianty, která tuhle trasu popírá. Co na to jako krajský zastupitel říkáte?

Na základě informací, které mám, je ta varianta takzvané německé dálnice pro Brno nejvýhodnější. Pokud by tato trasa vedla Boskovickou brázdou, tak by pozitivní dopad na odlehčení dopravy v Brně nebyl takřka žádný.

Jsou obavy lidí oprávněné?

Velmi silně se ozývají v Bystrci, což chápu. Už jsou však udělána taková opatření, že se R43 životního prostředí dotkne jen minimálně. Méně pak jsou slyšet například lidé ze Židenic, kde je extrémní dopravní provoz. Situace tam je daleko za hranicí únosnosti pro lidi. Je potřeba dívat se na věci v celé souvislosti. Musíme vidět i ty, kteří nedokončeným městským okruhem už teď trpí.

Jak hodnotíte odpůrce rychlostní silnice?

Severně od Brněnské přehrady jsou pozemky, na kterých bylo možné postavit jen malé zahradní chatky. Místo toho tam vyrostly reprezentativní honosné vily. Kdybychom se podívali, kdo si je tam ne zrovna v souladu s právem postavil, tak zjistíme, že jsou to lidé, kteří teď nejvíce křičí. Mají velké obavy z toho, že jim kousek od domu povede R43. Přitom to bylo dlouhodobě v územním plánu a všichni to věděli.

V sousedním Polsku, které je vnímáno jako silně katolické, v poslední době sílí hlasy volající po zákazu potratů. Je polská cesta zákazu správná?

Jako křesťan miluji svobodu. Proto pokud za nějakým názorem cítím fundamentalismus, tak mi to vůbec není sympatické. Nejsem příznivcem zavádění nějakých trestů.

Měly by se potraty zakázat i v České republice?

Věřím, že k tomu naše společnost jednou dozraje. Potraty byly po staletí považovány za vraždu. První zemí, která je povolila, byl Sovětský svaz. Československo se přidalo velmi záhy, v roce 1957. Pro mne osobně je to dědictví komunismu.

Jaký přístup byste proto u nás zvolil?

Nějakou formu osvěty. To je parketa pro působení neziskových organizací včetně těch, které budou ženám vycházet vstříc a pomohou jim s narozenými dětmi. Pokud bychom se vydali formou blokád potratových klinik, tak na to bude současná společnost, která potraty mylně považuje za svůj výdobytek, reagovat tak, že se ještě více zatvrdí. A tudy cesta nevede.

Je nenarozený život důležitější než život matky? Co dělat v případě, že hrozí ohrožení zdraví nebo dokonce života ženy?

Velmi si vážím žen, které donosí své dítě i za cenu toho, že to zhorší jejich zdravotní stav. Je to na úrovni hrdinství. Považuji to za etické rozhodnutí.

Přesuňme se z počátku života na jeho konec. Povolil byste eutanazii?

Člověk v kontaktu s umírajícími zraje. Sám jsem jedny prázdniny strávil v Anglii, kde jsme se spolu s manželkou starali o umírající lidi, a po třech měsících jsme odjížděli obohaceni. A když někdo během našeho působení umřel, tak jsme byli rádi, že jsme mu pomohli důstojněji strávit konec života. Kontakt s umírajícími lidi obohatí a dá jim jiný pohled na svět.

Měli by lékaři uměle prodlužovat lidský život napojením na různé přístroje?

V případě, že je lidský život udržován pouze pomocí přístrojů, tak nevidím problém v tom, aby byly jednoho dne odpojeny a člověk mohl umřít. V tomto nemám problém.

Jak by to ve skutečnosti vypadalo?

To jsou věci, které už v dnešní době lékaři i příbuzní běžně řeší, a není to nic nelegálního. Pokud lékaři zodpovědně prohlásí, že tento život je možné udržovat už jen pomocí přístrojů a není tam žádná možnost zlepšení stavu, tak by měli rozhodnout o odpojení od přístrojů. Rodina a příbuzní však musí dát souhlas.

To ale popírá naději, jeden z pilířů křesťanské víry…

Určitě dochází k zázračným uzdravením, ta ale nejsou na denním pořádku. Mluvíme o modelových příkladech, ne o výjimkách.

Co vám tedy vaše víra přinesla?

Člověk se nejspíš nestane křesťanem dříve, dokud si nezačne klást otázky po smyslu života. Pro mne setkání s osobou Ježíše Krista naplňuje můj život smyslem a dává mi velkou sílu, abych byl veřejně aktivní. V církvi nacházím smysl svého života.

14.4.2007
SDÍLEJ:

SERVIS

Informační technologie - Informační technologie Programátor 25 000 Kč

Vývojáři softwaru. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt e-mailem., Plynulá znalost AJ, programovací jazyk Java, Linux, sítě., , Souhlas zaměstnavatele se zaměstnaneckými kartami. Pracoviště: Tieto czech support services s.r.o. - brno, Londýnské náměstí, č.p. 886, 639 00 Brno 39. Informace: Alexandra Bulířová, .

Gastronomie - Pokladní 16 000 Kč

Hledáme pro náš stravovací provoz v Brně - Černovicích.

Informační technologie - Informační technologie Specialista výpočetní 20 000 Kč

Specialisté v oblasti počítačových sítí (kromě správců). Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadované dovednosti , Angličtina - středně pokročilá minimum, znalost IT., Poznámka k volnému místu: Místo výkonu práce: BRNO, - vzdálená správa uživatelských stanic a systémů na různých platformách (Windows, Unix,...) - řešení technických problémů - komunikace s klienty el. formou - instalace operačních systémů - reporting - monitoring aktivit v rámci přidělené oblasti - zajištění bezpečnosti a chodu všech kritických součástí - zákaznický servis . Vzdělání SŠ / VŠ, znalost AJ podmínkou., Přihlásit se do výběrového řízení na volné pozice mohou kandidáti na stránce: ibm.com/start/cz, souhlas zaměstnavatele se zaměstnaneckou kartou. Pracoviště: Ibm global services delivery center czech republic, s.r.o.,, Technická, č.p. 2995, 616 00 Brno 16. Informace: Renata Denková, .

Výroba - Výroba Strojní inženýři a projektanti 30 000 Kč

Strojní inženýři projektanti, konstruktéři Konstruktér s praxí. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Způsob prvního kontaktu zájemce: e-mailem, Nástup možný IHNED, , Máš zkušenosti s vývojem průmyslové automatizace a robotizace? Chceš se podílet na realizaci zajímavých projektů pro automobilový průmysl?, Tak jsi ten pravý kandidát pro rozšíření našeho týmu., , Pracovní náplň:, Návrh jednoúčelových strojů, automatizací a robotizací v 3D SolidEdge., Dohled a účast při výrobě, montáži a oživování daného projektu., Účast při instalaci a předání u zákazníka., , Požadavky na pozici:, Týmového ducha a inovativní přístup k řešení problémů., Nadšení pro strojařinu a ochota neustále se vzdělávat a rozšiřovat si obzory., Znalost automatizačních konstrukčních prvků, senzorů, pohonů, PLC, atd..., , Nabídka: , Zajímavé mzdové ohodnocení s bonusy dle Vašich schopností., Malý pracovní kolektiv, 25 dní dovolené, stravenky., Každý den plný různorodé práce (zakázková a prototypová výroba) ve zkušeném a mladém týmu., Zajímavá a různorodá práce napříč všemi strojírenskými obory.. Pracoviště: Vmautomatizace s.r.o. - ctpark, Škrobárenská, 617 00 Brno 17. Informace: Jana Malár Hláč, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na snímku Pivarník.
3 18

Rozestavění za chyby nemůže, tvrdí trenér Zbrojovky Roman Pivarník

Sucho v ČR - Ilustrační foto.
2 18

Vyschla řeka, dochází voda ve studnách. Nejsušší obcí jsou Ivanovice na Hané

V Bílovicích řádí vandal. Obchází parkoviště a stříká na auta žíravinu

Brněnsko /FOTOGALERIE/– Na zaparkovaná auta stříká žíravinu. V Bílovicích nad Svitavou jich takto vandal poničil už jedenáct. O případu ve čtvrtek informovali šlapaničtí policisté, kteří případ vyšetřují.

Slevy na městskou hromadnou dopravu? Opozice navrhuje jízdné zdarma

Brno – Důchodci i děti do patnácti let mají jezdit zadarmo, zní od části brněnských opozičních zastupitelů. Reagují tak na rozhodnutí radních ohledně nižších cen jízdenek pro důchodce nad pětašedesát let a děti do patnácti let, o kterém Brněnský deník Rovnost informoval již dříve.

Budoucnost motocyklové Grand Prix? Peníze chtějí řešit i na vládě

Brno – Deset dní uplynulo od skončení letošního ročníku motocyklové Grand Prix na Masarykově okruhu v Brně. Organizátorům stále chybějí miliony korun na zaplacení nákladů spojených s pořádáním závodu. Problémy s financováním akce chtějí představitelé Brna a kraje řešit i na vládě.

AKTUALIZOVÁNO

Dálnici D1 blokovala vážná nehoda. Pro těžce zraněného přiletěl vrtulník

Brněnsko /FOTOGALERIE/ – Vážná nehoda mikrobusu a kamionu zablokovala ve středu před pátou hodinou odpoledne dálnici D1 na 170. kilometru ve směru na Brno. Na místě bylo šest zraněných, jednoho musel do nemocnice přepravit vrtulník.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT