VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Z jižní Moravy do Říma

Řím - Boskovický rodák kardinál Tomáš Špidlík vzkazuje z Říma: Naučte se vidět v každé věci něco krásného

29.12.2007 1
SDÍLEJ:

Kardinál Tomáš Špidlík na terase Centra Aletti. Za ním je kopule chrámu Santa Maria Maggiore.Foto: DENÍK/Hana Fasurová

Přestože dával duchovní cvičení papeži Janu Pavlu II. a je bezesporu jednou z nejvýznamnějších osobností současné katolické církve, zůstává stále skromný a usměvavý: boskovický rodák kardinál Tomáš Špidlík.

Před jedenácti dny měl osmaosmdesáté narozeniny, působí však stále svěže a optimisticky. „Lidé z jižní Moravy mají tolik krásných věcí, ale neumí je ocenit. Měli by se naučit najít si ve všem něco pěkného,“ popřál kardinál Špidlík v exkluzivním rozhovoru pro Deník Rovnost v římském Centru Aletti Jihomoravanům do roku 2008.

Právě skončily vánoční svátky. Jak prožívá Vánoce kardinál? Dostává nějaké dárky?
Žiji v Centru Aletti s umělci různých národností a několika jezuity. Vánoce jsme prožili spolu jako v rodině. Nejdůležitější je, že jsme byli pohromadě. Z legrace jsme večer hráli tombolu. Ale ne kvůli dárkům, ale abychom spolu poseděli.

Pane kardinále, účastnil jste se vánoční mše ve Vatikánu?
Takové dlouhé mše mé bolavé nohy už neunesou. Loni jsem byl se srbským patriarchou na vánoční mši v Ljubljani a odtamtud mě rovnou odvezli do nemocnice. Musím tedy dávat pozor.

Sledoval jste aspoň papežův projev v chrámu svatého Petra v televizi? Papež mluvil hlavně o tom, že lidé málo naslouchají božímu slovu a slovům blízkých. Souhlasíte?
Papežův projev dostávají kardinálové už předem. Jedna věc je však neuvěřitelná: z dlouhé řeči vybere každý něco a tím ji nemožně zkreslí. Když čtu projev předtím, a pak jej poslouchám třeba v italské televizi, musím se smát. Třeba to, co jste zdůraznila z projevu vy, říká papež v každém kázání. To je to nejobyčejnější, co si novináři mohli vybrat.

Jsou tedy podle vás novináři povrchní?
Od novináře nečekám, že si přečte celou papežovu encykliku. Povrchnost nebo částečnost bych jim nevyčítal. Jeden italský novinář pěkně napsal: Noviny či zprávy v televizi, to je jako když otevřu okno a podívám se na ulici. Ale smutné je, že se lidé už dále o nic nezajímají. Žijí v iluzi, že znají všechno podle několika zpráv. Když jeden blázen hodí po papežovi flaškou, druhý den to ví celý svět. Ale lidé už nevědí, co papež vlastně říkal.

Převažují tedy dnes v médiích i v myšlení lidí negativní zprávy?
Novináři, kterých si vážím, dovedou i v několika větách říct něco pěkného. Člověk musí v každé věci hledat to krásné. Ostatní se musí nechat být. Je to jako hledat houby, taky se musí umět najít. Žabiny jsou na každém kroku. Ve všem jsou věci pozitivní i negativní.

Žijete a pracujete v centru Říma, od Vatikánu je to poměrně daleko. Navštěvujete jako kardinál Vatikán pravidelně?
Ve Vatikánu mám málo práce, protože kardinál je titul, ne zaměstnání. V mém věku už zaměstnání žádné nemám.

A z titulu kardinála žádné povinnosti neplynou?
Povinností mám mnoho, ale ve Vatikánu nemám žádný úřad. Je celkem asi dvě stě kardinálů, z nichž jich ve Vatikánu pracuje jen deset.

Jste nejvýznamnějším žijícím duchovním pocházejícím z jižní Moravy. Proč jste vlastně odešel z rodných Boskovic?
Často se mě lidé ptají, proč jsem si zvolil to či ono. Ale nic jsem si nezvolil. Člověka život nese a v ten moment začíná věřit v Boha, že to všechno zařídil. Je třeba neuvěřitelné, že gestapák mě po zavření vysokých škol propustil z koncentráku. Pak jsem chvíli pracoval v továrně a kamarád mi řekl: pojď to zkusit k jezuitům. Potom zase potřebovali někoho ve vatikánském rozhlasu či pro studium východní spiri〜tuality. Člověk objeví, že za ním Bůh stojí. A když to objeví, tak už je věřící.

Ale nevěřící vám odpoví: Chtěl to Bůh, nebo to byla náhoda?
Tyto věci se nedokazují, ale musí se cítit. V Lourdes se třeba dějí zázraky a lékaři je nedovedou vysvětlit. Nemohou říct, že je to zázrak. Věřící ví, že je to důsledek jejich modliteb.

Jak často se vracíte do Boskovic? Nestýská se vám po rodné krajině?
Nikdy se mi nestýskalo. Když jsem dostával od italského státu medaili za italskou literaturu, pomyslel jsem si: Nikdy jsem nebyl vystěhovalec. V Itálii či Holandsku mi pomohli dokončit, co jsem doma začal. A co znamená domov, když má člověk přátele všech národností, se kterými si rozumí?

Může člověk najít Boha či lásku v přeplněném svatopetrském chrámu, při ceremoniálech církevních hodnostářů či v honosných kostelech?
Ale církev přece neznamená chodit ke svatému Petru. To je jako posuzovat člověka po〜dle obleku. Každý člověk má oblek. Ale když nevidím za tím oblekem člověka, je to smutné. Když přijedou lidé do Říma, chtějí vidět krásné věci. Když někdo neumí odhalit to vnitřní, neumí poznat člověka. Člověk je tajemství, které se odhaluje důvěrou. Kolik lidí přichází do chrámu svatého Petra si s někým promluvit. Ve zpovědnicích se zpovídá od rána do večera. Každý si udělá fotku na náměstí a pak říká, že toto je církev. Skutečný život je tajemství, a pokud ho lidé nechtějí odkrývat, nemohu jim pomoci.

Jste uznávaný katolický duchovní a zároveň vystudovaný filozof, můžete se pochlubit také několika čestnými doktoráty. Jak jde dohromady víra a věda založená na rozumu?
Na jednu věc se mohu dívat, nakolik je viditelná očima. To je to fyzické. Další pohled je, nakolik to vidím rozumem. To je pohled filozofický. A pak je třetí, nakolik to vidím vírou. Ale jsou to všechno části jednoho celku. Člověk se nemůže rozdělit. Musím uvažovat o tom, co vidím. A o tom, o čem uvažuji, chci vědět, jaký to má vztah k Bohu a osobnímu životu. Žít podle rozumu není celá pravda. Existuje také svědomí a srdce. Ve světě jsem se stal slavným, protože jsem mluvil o spiritualitě srdce. Člověk se musí člověku přiblížit především srdcem.

Pro spoustu lidí je ale rozumové poznání jediné možné.
To je nemoc, pravý ateismus: nemohu Bohu věřit, protože chci, aby byl jasný. Ra〜cionalismus je nebezpečí Evropy a techniky. Naše Evropa umírá, nemá děti. Před dvěma roky jsem byl ve Fatimě v Portugalsku na Mariánském koncilu. Slavností se účastnilo čtyřicet biskupů a pět kardinálů a byl jsem jediný z Evropy. Ostatní přiletěli z Asie, Afriky či Ameriky. V Evropě si o sobě ještě příliš myslíme. Pořád se domníváme, že jsme víc, než jsme.

V jakém smyslu Evropa umírá?
Svět se mění, vždycky to tak v dějinách vychází. Když Alarich okupoval Řím, všichni si mysleli, že je konec světa. Barbaři rozbíjeli vše, a když papež korunoval Karla Velikého na císaře, v Byzanci říkali: To je bláznovství, barbara udělat císařem římským. Ti barbaři se stali křesťany a ostatní odpadli. A to se tady děje. Křesťané jsou všude jinde než v Evropě.

Jak vnímáte církevní hierarchii? Není to vlastně také kariéra podobná třeba kariéře manažerů?
Člověk dělá to, co mu velí jeho svědomí. Každé náboženství má nějakou hierarchii, jenže žádné z nich není světové jako křesťanství. Mnozí z řádových kněží se dokonce obětují, i když by nejradši utekli. Sedět od rána do večera ve Vatikánu a dělat úředníka není moc příjemné. Každá práce by se však měla dělat s láskou. Církevní kariéra je po této stránce nejblbější. Normální světský člověk si zajde třeba na diskotéku, kdežto biskup ze sebe musí dělat asketu.

Spolupracujete stále s Rádiem Vatikán?
Již sedmapadesát let mluvím každý pátek do rádia. Neposlouchal bych se, ale oni moje kázání dokonce vydávají knižně v tolika jazycích.

Je vám osmaosmdesát let a působíte velmi svěže. Mohou za to duchovní cvičení?
Vždy říkám: Panebože, jestli mě potřebuješ, tak mě drž. Bez pomoci jeho a sester okolo mě bych byl už dávno vyřízený. Nedávno jsem měl problém s nohou. Dostal jsem do ní gangrénu posledního stupně. Začal jsem navštěvovat ho〜meopata, kterému bude za rok sto let. Když mě vyléčil, řekl: Na to neexistuje lék, ale jestli člověk pracuje jako vy, sám organismus má sílu, aby to přemohl.

Pane kardinále, pojďme se na závěr vrátit k Vánocům a k Novému roku. Čím dál častěji se hovoří o úpadku tradice, o předvánočním shonu a komercializaci duchovních svátků. Souhlasíte s tím?
Zase jsme u podstaty a jejího obleku. Pokud dám přednost vnějšímu před vnitřním, tak věc znehodnotím. A jestli na vnitřní úplně zapomenu, tak jsem se odcizil úplně. Pokud něčemu věřím, snažím se to i navenek předvést v plné parádě. Když se dva mají rádi, i oběd pro druhého chtějí udělat pěkný. A když se rádi nemají, co pomůže pěkný oběd?

KDO JE KARDINÁL TOMÁŠ ŠPIDLÍK
- Narodil se 17. prosince 1919 v Boskovicích.
- Kvůli nacistům odešel ze studií na Masarykově univerzitě v Brně. Dostudoval ve Velehradu.
- Po válce odešel do Maastrichtu, kde vystudoval teologii a stal se knězem.
- V roce 1951 začal pracovat pro Rádio Vatikán. Vyučuje na světových univerzitách.
- Od devadesátých let pracuje v Centru Aletti ve Vatikánu, kde se zabývá studiem tradice křesťanského východu.
- V roce 2003 jej papež Jan Pavel II. jmenoval kardinálem.
29.12.2007 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 12 200 Kč

Dělníci v oblasti výstavby budov Pomocní dělníci ve výstavbě budov. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 17. Poznámka: Místo výkonu práce BRNO-MĚSTO, Pracovní doba přizpůsobená potřebám zaměstnavatele, výškové práce, dobrý zdravotní stav, flexibilita, fyzicky náročná práce., , Souhlas zaměstnavatele se zaměstnaneckými kartami.. Pracoviště: Karpostav s.r.o., Košuličova, č.p. 755, 619 00 Brno 19. Informace: Miroslav Doležal, +420 775 869 344.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Kovář 20 000 Kč

Kováři kovář - obsluha zahraňovacího stroje. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Telefonicky si domluvit schůzku od 8:30 - 15:00 hodin nebo e-mailem, Pro fyzicky zdatné zaměstnance, zaučíme. , Nabízíme:, Pracovní doba 37,5h hod/týden, 5 týdnů dovolené, závodní stravování, Souhlas zaměstnavatele se zaměstnaneckou kartou. Pracoviště: Pbk bm s.r.o., Železná, č.p. 688, 619 00 Brno 19. Informace: Radek Ing. Sklenář, +420 537 021 019.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 12 200 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) kuchař/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 14000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Místo výkonu práce: Brno, Smetanova 3, Požadavky:, min. 2 roky praxe v indické kuchyni, znalost procedur a receptur indické kuchyně (Tandoor,curry), souhlas zaměstnavatele se zaměstnaneckou kartou. Pracoviště: Madhuban s.r.o.-prac., Smetanova, č.p. 341, 602 00 Brno 2. Informace: Gopal Krishan, +420 776 716 644.

Informační technologie - Informační technologie Specialista výpočetní 20 000 Kč

Specialisté v oblasti počítačových sítí (kromě správců). Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: BRNO, Požadované dovednosti:, Angličtina - středně pokročilá/minimum, znalost IT., Vzdálená správa uživatelských stanic a systémů na různých platformách (Windows, Unix,...) - řešení technických problémů - komunikace s klienty el. formou - instalace operačních systémů - reporting - monitoring aktivit v rámci přidělené oblasti - zajištění bezpečnosti a chodu všech kritických součástí - zákaznický servis. , Vzdělání SŠ/VŠ, znalost AJ podmínkou. , Přihlásit se do výběrového řízení na volné pozice mohou kandidáti na stránce: ibm.com/start/cz., , Souhlas zaměstnavatele se zaměstnaneckou kartou.. Pracoviště: Ibm global services delivery center czech republic, s.r.o.,, Technická, č.p. 2995, 616 00 Brno 16. Informace: Renata Denková, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na snímku Štepanovský.

Štepanovský dal gól AS Řím a také okusil fotbal v zemi taxikářů

Petr Vokřál.

Brněnští radní: Za podzemní dráhu měl primátor víc bojovat

Muž si stěžoval na hluk z koncertu, chtěl ho narušit sirénou

Brno – Místo hudby siréna. Tou reagoval na pondělní koncert Billa Frisella na brněnském náměstí Svobody jeden z tamních obyvatelů. Nejprve si opakovaně stěžoval na překračování hlukových limitů a poté akci narušoval zvuky sirény.

U smyčky Novolíšeňská chtěl znásilnit dívku. Před příjezdem policie uprchl

Brno – Přes tři a půl tisíce sdílení. Tak velký ohlas vzbudil na facebookové skupině Brno-Líšeň příspěvek Martina Kličky. Upozorňuje na údajný pokus o znásilnění dívky v prostoru tramvajové smyčky Novolíšeňská. „V neděli asi v půl páté ráno mě vzbudilo hlasité opakované volání o pomoc,“ sdělil Klička.

Motorkář se srazil na Poříčí s dodávkou. Skončil s těžkými zraněními v nemocnici

Brno – Těžkým zraněním skončila srážka mladého motorkáře s dodávkou v úterý odpoledne v brněnském Poříčí. Ulice byla ve směru do centra neprůjezdná.

Šestkrát střelil po otci. Vytáhl tyč, jen jsem se bránil, říkal. Dostal podmínku

Brno – Šesti výstřely z plynového revolveru skončila hádka otce a syna v domě v Brně. Mladší z dvojice za útok z loňského dubna dostal tři roky vězení s podmínečným odkladem na pětačtyřicet měsíců. Krajský soud v Brně mu trest v úterý potvrdil, když zamítl odvolání proti rozsudku brněnského městského soudu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT