„Byla to ale jen snaha na sebe co nejvíc upozornit. Trumfují se s různými aktivisty, kdo bude drsnější," říká politik.

Byl to první podobný pokus?

První a doufám, že i poslední. Nikdo se k nim nepřidal. Pro jejich návrh nehlasoval nikdo jiný než navrhovatelé ze Strany zelených. Jsem rád, že většina opozice jejich názor nesdílí a nepřidala se.

Návrh na odvolání přišel kvůli vyhlášce o regulaci hazardu. Prý jste ji špatně připravil a nahrávala zájmům hazardní mafie.

Zaslechl jsem, že pracuji pro hazardní firmy. Dokonce jsem si vyslechl i obviňování z korupce a podezření, že jsem gambler. To už je podle mne za čárou. Má to asi stejnou logiku, jako kdybych obviňoval aktivisty či zelené, že stojí v pozadí organizovaného zločinu. Protože to, jak urputně popírají, že může po úplném zrušení heren vzniknout nelegální hazardní byznys, by tomu totiž mohlo nasvědčovat. Je to ale jen příklad, jaké argumenty bych také mohl používat. Samozřejmě vím, že to je stejně absurdní, jako když obviňují mne.

Podle aktivistů jste chtěl propašovat výjimky z regulace hazardu pro spřátelené firmy. Z něčeho podobného vás nepřímo obvinilo i sdružení zastupující výherní průmysl Spelos. Proč v původním návrhu vyhlášky byla většina heren společnosti Kajot?

Stále dokola jsem opakoval, že mi nevadí určitý typ přístroje. Návrh, který jsme představili a který zastupitelstvo v redukované podobě přijalo, říkal, že nám vadí herny. Jak jejich sociální dopady, tak podoba. Myslím si, že není důležité, o jaký jde přístroj, ale kde je umístěný. Kasino, kde se návštěvníci zapisují, předkládají občanské průkazy a snímá je kamera, je něco jiného. Proto jsme chtěli zachovat kasina splňující podmínky dané zákonem. A ministerstvo financí sázkové hry v kasinech povoluje na devíti místech v centru Brna. Je ovšem pravda, že poté, co jsme to prošetřili a zeptali se na finančním úřadu, jsme se rozhodli povolit jen dvě kasina, která zákonné podmínky opravdu splňují.

KDO JE LIBOR ŠŤÁSTKA• narodil se 17. dubna 1974 v
  Brně
• v roce 2005 dostudoval
  Právnickou fakultu
  Masarykovy univerzity
• v letech 2007 až 2009
  podnikal jako živnostník
• od roku 2002 je zastupitelem
  městské části Brno-střed a od
  roku 2005 jejím radním
• v letech 2006 až 2008 byl
  místostarostou Brna-střed, od
  roku 2008 je starosta
• od roku 2006 je zastupitelem
  Brna a před dvěma lety se
  stal jeho radním
• je předsedou ODS Brno-
  střed, předsedou klubu
  zastupitelů ODS na
  brněnském magistrátu,
  místopředsedou jihomoravské
  ODS a členem celostátní
  výkonné rady ODS
• je členem představenstva
  čtyř městských společností a
  členem dozorčí rady jedné
  městské společnosti
• jeho koníčky jsou hokej,
  fotbal, lyžování a hudba.
  Hraje dokonce v kapele.
• je ženatý, má syna.

Jenže například lidé ze sdružení Brnění vás kritizovali, že k redukci z devíti na dvě místa s povoleným hazardem jste přistoupil až na nátlak aktivistů. Herny jste si předtím mohl zkontrolovat.

To není pravda. Obce podle zákona herny kontrolovat nemohou. Zeptali jsme se finančního úřadu a odpověď od něj nám přišla až v týdnu před konáním zastupitelstva. Jestli nám někdo pomohl ujistit se, že opravdu nejde o kasina, tak to byla televize, která o tom natočila reportáž.

Jaký je váš vztah ke sdružením jako Brnění či k serveru Žít Brno? Dost často vás kritizují.

Žít Brno jsem od začátku bral jako recesistický web a příjemné zpestření života v Brně. Je ale pravda, že poslední dobou se dostávají za čáru a glosování se dostává do čistě politické roviny. To bohužel koresponduje s tím, že provozovatelé patří do okruhu organizací škodících Brnu. Všichni ti Nesehnutí, Brnění, Děti Země a už i brněnská Strana zelených jsou jedna velká politická síla, která neprospívá rozvoji. Je to vidět třeba na případu nového brněnského nádraží. Nevyužité Jižní centrum je jejich práce. A oni tam pořádají pikniky, aby ukázali, jak je Brno neschopné, že tuto část města nedokáže využít.

Ale tezi o jedné síle neodpovídá to, že lidé kolem Brnění budou pravděpodobně kandidovat samostatně, mimo Stranu zelených.

Vždy je jednodušší se spojit v boji proti něčemu. Ale říct co chci a jak toho chci dosáhnout, je mnohem horší. Neumí-li se aktivisté domluvit mezi sebou na věci, jako je referendum o poloze nádraží, nedokážu si představit, že by se podíleli na vedení Brna. Nemají pozitivní program. Kandidovat bude určitě spousta hnutí a stran. Doufám ale, že si to voliči vyhodnotí tak, že nejde jen kritizovat nebo si dělat ze všeho srandu. A že je třeba nabídnout něco pozitivního.

Jste si u brněnského nádraží jistý, že je skutečně nejlepší poloha v takzvané odsunuté poloze?

Za velmi krátký čas to zjistíme. Myslím si, že výhodnost navrhovaného nádraží u řeky se prokáže. A doufám, že Brno konečně napne síly a za tím nádražím půjde. Potřebuje jej. Aktivisté manipulují s fakty. Straší odsunem a tím, že nové nádraží nebude napojené na hromadnou dopravu. Slibují, že přisunuté nádraží bude lepší, nebude drahé a všechny vlaky se do něj pohodlně dostanou. To není pravda. Studie doufám ukáže, že je pro Brno výhodnější nové nádraží než rekonstrukce stávajícího.

Kromě lidí z Brnění máte další odpůrce v podobě Občanského sdružení Masarykova čtvrť. V poslední době vás jeho členové kritizovali kvůli Kraví hoře. Vadí jim, že v parku chcete stavět sportovní areál.

Občanské sdružení má spoustu členů, kterých si vážím. Ale bohužel lidé z vedení, včetně předsedy (Michala Závodského pozn. red.), používají ten styl boje proti něčemu. Jejich názor neodpovídá názoru drtivé většiny tamních obyvatel. Předseda ve mně vyvolává pocit, že toto sdružení je jedno z těch, která městu neprospívají.

Palčivý problém v Brně je parkování. Vy jste v dozorčí radě Brněnských komunikací, které dostaly jeho vyřešení na starost. Jste pro zavedení rezidenčních zón v centru?

Po x letech, kdy se o lepším parkování jen mluvilo, se pod záštitou ODS konečně přešlo k reálným výsledkům. Vidět je to na stavbě parkovacích domů. Za pár měsíců se otevře ten v Kopečné. A u Panenské, kde si dřívější vedení města nedokázala poradit, jsme se domluvili s hotelem International a odblokovali stavbu. Nachystaná je také stavba ve Veselé. Kromě toho bude brzy hotová strategie parkování a do léta ji budeme schvalovat. Pak můžeme začít s opatřeními, jako je systém záchytných parkovišť, parkovacích domů i vytvoření parkování pro rezidenty. Chceme se vyvarovat problémům, které byly v Praze. Musíme také zvážit, zda rezidentní zóny už od spuštění symbolicky zpoplatníme, anebo je ze začátku při testování necháme zdarma.

Dopravě v Brně má ulehčit přesun co největšího počtu lidí do vozidel dopravního podniku. I jeho provoz ale něco stojí a pravidelně zdražuje. Letos jsou volby, takže zvednutí cen jízdného se lidé bát nemusí. Ale co v dalších letech. Má podnik zdražovat?

V současnosti zdražování nutné není. Dopravní podnik přijal předloni opatření, kterým ušetřil hodně peněz. I když vedlo k omezení některých spojů. Myslím, že ani v dalších letech není nutné zdražování. Musí se spíš šetřit a zefektivnit práce. Osobně chci co nejvíc upřednostnit Brňáky před lidmi, kteří ve městě nežijí a nepracují. Přestože zákony neberou trvalé bydliště jako argument ke zvýhodnění, myslím si, že cesty existují. Vedlo mne to k projektu Karty Brňana. Předal jsem ho Turistickému informačnímu centru a to hledá cestu, jak Brňany zvýhodnit.Libor Šťástka.

Dostal jste se do výkonné rady ODS. Strana je na tom ale špatně. Vidíte cestu k návratu bývalé slávy?

Kdybych nevěřil v návrat, už bych možná v ODS nebyl. Třeba bych prohlašoval, že odejdu jako ti, kteří nedostali funkce, o které se ucházeli. Když byli ve vládě, tak se jim to líbilo. Bez funkce ale nejsou připraveni pro ODS pracovat. To se mi nelíbí. ODS má šanci se vrátit zpátky. I když to bude minimálně o dvou volebních obdobích. Máme šanci i díky Petru Fialovi. Ale jen o předsedovi to není. Je třeba, aby ve straně byli lidé, kteří vidí smysl pravicové politiky a není jim jedno, zda jsou vlevo nebo vpravo jako jedno hnutí, které se stalo vládní stranou.

Podle některých kritiků se ale za Fialu jen schoval Pavel Blažek, označovaný občas za šedou eminenci brněnské ODS.

Chápu to jako rétoriku politických konkurentů, kteří se snaží ODS uškodit. Kdo Fialu zná, ví, že to není člověk, který se nechá manipulovat. Ani Blažek není šedou eminencí. Byl ministrem, místopředsedou ODS, je předseda brněnské ODS a teď i jihomoravské. Do takového označení nezapadá. Mám pocit, že jestli to dnes může někdo naplňovat, je to hnutí ANO. ODS má přirozený výběr reprezentace a není tu nikdo, kdo by to řídil z jednoho křesla a myslel si, že ministry a poslance si může držet penězi.

Se zvolením Fialy jste spojil svůj politický osud. Prozradíte, co budete dál dělat? Chystáte kandidaturu na starostu nebo primátora?

Pokud jde o komunální politiku, určitě budu kandidovat. O tom, v jaké pozici, se rozhodne na jaře, kdy o tom budeme debatovat. Chci hlavně obhájit úspěchy na poli parkování, koncepci zdravotnictví, grantový systém v kultuře či pestrou nabídku akcí nejen v centru města. A nabídnout vizi dalšího směřování Brna a jeho rozvoje, od nového nádraží po budoucnost brněnských veletrhů. Včetně témat, které se dotýkají mnoha Brňanů, jako trvání na privatizaci městských domů či nezvyšování daně z nemovitosti ve městě.

Říkáte, že o tom bude strana jednat. Ale vy přece už musíte mít v hlavě nějaké plány, co dál.

O podobě kandidátky nás čeká diskuze. Musíme vybrat lidi, kteří mají důvěru a odpracovali spoustu věcí v městských částech. Pokud budu mít důvěru, jsem připravený se ucházet o kandidaturu na jedničku v městských volbách.