Jako jednička na jihomoravské kandidátce strany to nebude mít lehké. O místa v poslanecké sněmovně se totiž utká například s Bohuslavem Sobotkou, který povede sociální demokraty, nebo bývalým hejtmanem z KDU–ČSL Stanislavem Juránkem. Na jih Moravy přišel vyhrát. Přispět k tomu má i srpnová kampaň, kterou si chce v kraji užít. „Na jižní Moravě strávím víc času, než možná bude zdejším lidem milé,“ říká Topolánek.

Když jsem si chtěl s vámi domluvit rozhovor, tak vaše asistentka říkala, že to není problém, protože do Brna teď budete jezdit hodně. Jak často vás tedy lidé na jihu Moravy uvidí?
I jako předseda vlády jsem do Brna jezdil častěji než jinam. Například k různým soudům. Měl jsem tu také přednášky na právnické fakultě. V Brně jsem byl tak často, že o tom ani lidé nevědí. Při kampani tu budu víc, než možná zdejším lidem bude milé. Strávím zde celý srpen. Což je myslím dost času na to, abych potkal spoustu různých lidí a měl možnost vidět problémy, které člověk normálně nevidí.

Kde budete v té době bydlet? Hodláte dojíždět z Prahy?
Budu se tady snažit najít nějaké nájemní bydlení, takže během kampaně budu mít centrálu v Brně. Daleko důležitější je to, jak to budu dělat po případném zvolení. Určitě chci mít ve městě poslaneckou kancelář.

Jaká čeká na lidi kampaň? Měl byste jezdit na kole, hrát fotbal, zpívat s lidmi. To zní jako příjemná dovolená. Těšíte se na to?
V srpnu si to na jižní Moravě míním užít. Kampaně mám rád, protože normálně jsem izolovaný od světa. Žiji patnáct hodin denně ve skleníkovém prostředí. I když jedu mezi lidi, tak je to pořád něco naplánovaného. Kampaň jsem si naplánoval hodně pestrou a fyzicky náročnou. Tak, abych neztratil fyzičku. Nebudu mluvit se členy ODS, ale s lidmi, kteří mají a cítí nějaký problém. Někde jsou to vinaři, jinde zase farmáři. Těším se na to, protože po své červencové dovolené, o které mnozí říkají, že na ni musím odjet, protože na všechny jenom křičím, si letošní srpen skutečně míním užít.

Čekají vás v srpnu ještě povinnosti v poslanecké sněmovně?
To zatím netuším. Je možné, že bude nějaká jednodenní mimořádná akce. V průměru chci v každém ze sedmi jihomoravských okresů strávit tři dny, takže mi zbývá pár dnů na centrální akce. Doufám, že sněmovna zasedat nebude, protože lidé v ní stejně už nic chytrého nevymyslí. Destrukce po pádu vlády je ve sněmovně hodně zřetelná. Sněmovna už fakticky nemá mandát o něčem rozhodovat.

Kampaň jste si naplánoval sám. Je tomu tak vždy, nebo vám pomáhají profesionálové?
Kampaň jsem si nenaplánoval úplně sám, ale můj názor většinou všichni respektují. Prosazuji ho velmi razantně a hlasitě. Od podzimu roku 2002, kdy jsem převzal odpovědnost za senátní a komunální kampaň, jsem absolvoval dvanáctery volby. Kromě loňských jsem všechny vyhrál a prakticky vedl. Na připravovanou kampaň mám tedy vliv, jenže nejsem členem volebního štábu.

ODS zatím nemá volební program. Mohou lidé opět čekat reformní plány, nebo je občanští demokraté po nevelkých úspěších s reformami spíše stáhnou?
Situace, ve které se nyní Česká republika nachází, je odlišná od té před volbami v roce 2006, kdy jsme zažívali masivní ekonomický růst. Přesto socialistické vlády dělaly velké deficity rozpočtů a v zemi byla velká nezaměstnanost. V té době byly reformní kroky nezbytně nutné. Teď jsme v jiné situaci. Nemyslím si, že by ODS přestala být reformní, ale Česká republika bude v době voleb uprostřed hospodářské krize, a to, s čím půjdeme do voleb, bude kromě jiného schopnost řešit osobní situace všech lidí, které tento vývoj postihne.

Vraťme se na jižní Moravu. Jedním z důvodů, proč jste se rozhodl kandidovat v tomto kraji, byla i konkurence silných lídrů ostatních stran. Jste soutěživý typ?
Jsem velmi soutěživý. Libuji si v nejrůznějších hrách a soubojích. Tato hra je však poměrně vážná. Přesto je hodně blízká sportu. I když v naší politice sportovní duch, fairplay a týmová hra chybí.

Kterého z politických protivníků ve volbách považujete za největšího konkurenta?
Z marketingového hlediska víte, že musím odpovědět, že za vážné soupeře pokládám úplně všechny. Kdybych totiž někoho jmenoval, tak tím zvýším jeho vážnost a nevím, proč bych dělal někomu reklamu. V Jihomoravském kraji má všech pět parlamentních stran silné postavení a jak říkám, za soupeře považuji úplně všechny.

Nebylo by lepší kandidovat v některém kraji, kde byste vyhrál „na plné čáře“, než na jižní Moravě, kde máte mnoho silných konkurentů?
Myslím, že se mýlíte. Samozřejmě kandiduji v kraji, kde vyhraji a získám mnoho poslanců. Navíc kandiduji v kraji, kde možnost zvýšit náš výsledek je vyšší než třeba v Praze, kde jsme měli v minulém roce třináct poslanců a tady jen osm. V České republice jsou čtyři velké kraje, které mají větší počet poslanců. Ve všech jsem mohl kandidovat, protože jsem v nich buď žil, vyrůstal, studoval nebo také pracoval.

Odvážíte se odhadnout volební výsledek nové strany TOP 09? Dostane se podle vás do parlamentu?
Strana je založená tak, aby oslovila volné politické spektrum v jeho středu. Možná, že bude ubírat i nám, ale spíše bude sbírat hlasy, které leží volně a propadají v každých volbách. Pokud se dostanou do parlamentu, tak to bude jedna ze stran, kterou v případě vítězství oslovím k sestavení koalice. Jenže to už se dostáváme hodně daleko.

Čím to je, že se na jižní Moravě sešlo tolik silných lídrů? Někteří politologové tvrdí, že je to jen náhoda. Máte na to stejný názor?
Podobná situace je i v jiných velkých regionech. Například v Praze. Podobně silní lídři jsou také v Moravskoslezském kraji. Je pravda, že v Jihomoravském kraji je situace daná tím, že pozice jednotlivých stran jsou tu vyrovnané. Není to tak, jak v některých českých regionech, kde třeba propadají lidovci nebo jsou nepodstatní komunisté. Je to dáno charakterem regionu, který má spíše konzervativní voliče. Strany tak mají vyváženou pozici, a proto i silné lídry.

Mohou tyto silné politické osobnosti přilákat voliče a tím zvýšit volební účast?
Většinou záleží spíše na tom, jaké volby to jsou. Nemyslím si, že by účast lidí primárně ovlivňovalo to, kdo ve volbách kandiduje. Mohl bych říct: Ano, budu to právě já, který přichází celý v bílém a zvýší volební účast. Je to možné, ale spíše záleží skutečně na typu voleb.

Co budete chtít prosadit pro jižní Moravu?
Pro jižní Moravu jsme už mnoho věcí udělali. Vyřešili jsme třeba dlouhodobý spor o to, jestli se má řešit silnice na Vídeň přes Břeclav, nebo přes Mikulov. Kvůli dopravnímu přetlaku jsou totiž potřebné obě dvě. Po letech tápání to bylo klíčové rozhodnutí. Každý se mě určitě bude ptát i na silnici R43 na Svitavy, kterou pokládám za absolutně klíčovou. Slíbí ji úplně všichni. Jsem však člověk, který je známý razantním přístupem k řešení problémů. Proto by tomu lidé měli o něco víc věřit. Budu mít i další osobní priority. Zatím je neřeknu. Nejsem člověk, který vyhazuje sliby do vzduchu a pak se jim nevěnuje.

Nakousl jste silnici R43. Jak byste chtěl její stavbu vyřešit? Jakou trasu preferujete?
Vůbec se do toho nechci nechat vtáhnout. Od určení toho, která varianta je ta správná, jsou tady odborníci. Budu preferovat variantu, která bude mít nejlepší poměr kvality a ceny a bude respektovat ochranu životního prostředí. Nenechám se vtáhnout do místních bojů. To však neznamená, že bych ve věci nebojoval.

Má cenu se vás ptát na Milana Venclíka, o kterém nechcete moc mluvit? Na jednom sněmu jste prý měl vysvětlovat, proč by neměl v parlamentních volbách kandidovat.
To se netýkalo jen Milana Venclíka, ale obecně všech vysokých funkcionářů. Třeba primátorů i vicehejtmanů. Máme rozsáhlou základnu kvalitních lidí. Nemám pocit, že bychom měli vytvářet duplicitní funkce. Jako je třeba David Rath (ČSSD – pozn. redakce) zastupitelem v Hostivicích, hejtmanem kraje, poslancem a k tomu má ještě lékařskou praxi a vlastní lékařské zařízení. Je to úplně nesmyslné. To byl jeden z hlavních důvodů, proč jsem doporučoval, aby Milan Venclík nekandidoval do poslanecké sněmovny. On to nakonec respektoval.

V Brně jste nejdelší čas studoval. Jaký jste byl student?
Studoval jsem v době, kdy studovat nebylo jednoduché. Z politických důvodů jsem měl problém dostat se i na strojní fakultu. Tu jsem studoval trochu z donucení. I přesto, že jsem technický typ a nedělalo mi to významný problém, tak jsem byl student špatný. To však neznamená, že bych měl problémy se zkouškami či opakoval ročník. Jenže už tehdy jsem byl známý extrémním přístupem ke studiu a měl spoustu jiných zájmů. Za pět let jsem školu dokončil, což známí pokládali za nebývalý úkaz.

Když jste studoval strojní fakultu, proč jste se rozhodl pro politiku?
Chtěl jsem studovat žurnalistiku nebo literaturu, takže tam budou nejspíš kořeny. Na strojní fakultě jsem navíc studoval obor, který měl blízko k systému řízení. Nikdy jsem nedostal šanci dělat práci, kterou jsem chtěl. Až po revoluci jsem začal podnikat a naplnil si sny. Vytvořil jsem fungující firmu, kterou jsem zakládal z nuly. Pak přišla nová výzva. Po revoluci jsem dělal zastupitele v Ostravě­Porubě. Později přišla nabídka kandidovat do Senátu a já ji přijal. Bohužel jsem vyhrál. Tím se můj život změnil. Primárně jsem politiku dělat nechtěl. Politika si mě spíš našla, než bych si já našel ji.

Udělal jste tehdy dobře?
To posoudí historie. Mnozí říkají, že ano. Mě práce baví a nakonec si myslím, že dělám to, co jsem dělat chtěl. Je to práce s lidmi. Jsem člověk, který pracuje při zátěži lépe než bez zátěže. Teprve v politice poznávám, kdo jsem. Umožňuje mi i hledání určitých hranic a limitů, na které narážím a musím je překonávat. A to je to, co mě baví.

S čím jiným máte spojené Brno kromě studia?
Našel jsem si tady také partnerku, se kterou máme tři děti. Studoval tu můj otec, máma a dcera. Jsme s Brnem hodně svázáni. Takže je to pro mě hodně přirozená záležitost. Co se týká velkých měst, jsem citově nejvíce svázaný s Brnem, na které mám nejkrásnější vzpomínky.

Sledujete místní politiku? Zajímáte se o dění ve městě?
Když dělám politiku, tak se nemůžu nezajímat. Kdybyste se mě zeptal, jestli vím, ve kterém městě hrají jakou fotbalovou soutěž, tak to bych asi nevěděl. Co se týká politiky, tu v kraji znám.

Jaké místo na jižní Moravě máte nejraději?
Musíte vědět, že když politikovi položíte tuto otázku, existují jen dvě možné odpovědi. Buď si něco vymyslí, nebo se bude do nějaké polohy stylizovat. V žádném případě neřekne pravdu. Nechci lhát. Mám rád jižní Moravu jako takovou. Kdybych řekl jakékoliv místo, tak urazím všechny ostatní. Politik na tuto otázku odpoví jedině stylizovaně. Protože jsem politik, který se nestylizuje, tak odpovím: mám rád celý Jihomoravský kraj.