VYBRAT REGION
Zavřít mapu

U politiků nedohlížíme na férovost, ale na transparentnost, říká předseda úřadu

Jižní Morava /ROZHOVOR/ - Šéfuje úřadu, který dohlíží na volební kampaně a financování politických stran. Opravdová práce mu ale začne až po volbách. Vojtěch Weis vede Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí, který sídlí v Brně. „Máme na starost kontrolu předvolební kampaně, ale i to, zda strany hospodaří transparentně,“ představuje činnost svého úřadu Weis.

15.10.2017
SDÍLEJ:

Předseda úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí Vojtěch Weis.Foto: Deník / Stulír Drahomír

Kontrolu nad stranami dosud vykonával kontrolní výbor poslanecké sněmovny. Proč musel vzniknout nový úřad?

Asi tou největší motivací byla touha po nezávislé kontrole. Je totiž paradoxní, aby kontrolu politických stran dělali poslanci, kteří jsou členy politických stran. Navíc hodnotili jen formální správnost výročních zpráv, tedy že obsahují všechny údaje, které podle zákona obsahovat musí. My však hodnotíme i správnost uvedených údajů.

Přesto přece nemuselo být nutné zakládat nový úřad. Je tu třeba Nejvyšší kontrolní úřad, který už nyní nakládání s veřejnými penězi hlídá.

To je sice pravda, ale politické strany a hnutí nemají peníze jen od státu, část si shánějí i samostatně. Na vznik nezávislého úřadu tlačily i nevládní organizace, protože transparentnost hospodaření politických stran nebyla na takové úrovni, která by odpovídala stupni demokracie, o kterém říkáme, že tu máme. V důvodové zprávě k zákonu, který náš úřad zřídil, zvažovali autoři mnoho variant. Jako kontrolor v nich figuroval nejen Nejvyšší kontrolní úřad, ale také třeba stále kontrolní úřad poslanecké sněmovny, který mohl získat další pravomoci.

V čem byly nevýhody takového uspořádání?

Základní požadavek byl v tom, aby výrok, zda strany hospodaří a vedou kampaně tak, jak mají, vydával nezávislý orgán. Proto byla vyloučena varianta s kontrolním výborem s poslanci, protože jde zároveň o zákonodárný orgán. Ten by neměl mít vůbec možnost vést v případě porušení zákona správní řízení. Poslanecká sněmovna, potažmo výbor, nemá ani aparát pro opravdovou kontrolu. Kontrolu stran mohla vykonávat také ministerstva. Jenže tam byl problém v tom, že ministr, který je v čele ministerstva, je stále také politik, přestože jeho role v úřadu poněkud oslabil služební zákon. Z tohoto důvodu nebylo vhodné kontrolu svěřit například finančnímu analytickému útvaru z ministerstva financí.

Kdy má váš úřad hlavní pracovní sezonu?

Už nyní kontrolujeme současnou předvolební kampaň. Dohlížíme například na to, zda je veškerá reklama řádně označena podle zákona, jestli mají strany zaregistrované transparentní volební účty a na nich správně označené všechny platby. Devadesát dnů po konci voleb musí strany a hnutí dodat účetnictví ze svých kampaní, které budeme kontrolovat zpětně a hlídat, jestli platby skutečně odpovídaly skutečnosti. Lidé už nyní posílají podněty, třeba že ne všechny materiály v kampani jsou označené tak, jak správně mají být.

Jak kampaň hlídáte?

Máme zaměstnance zaměřené na kontrolu. Jsme ale malý úřad jen o sedmnácti členech. Z toho na kontrolu je vyčleněných pouhých sedm. Monitorujeme venkovní reklamu, ale kromě toho také tu v tištěných médiích. Dohlížíme i na obsah na internetu.

Jak kontrolujete třeba právě internet?

Máme uzavřenou smlouvu s externím dodavatelem monitoringu. Není v technických možnostech našeho úřadu, abychom si vše dělali sami. Musíme pracovat v možnostech, které nám zákon dává. My jsme úřad menší velikosti. Vycházíme z toho, že musíme v minimálním počtu zaměstnanců pokrýt maximální množství agend.

Jsou jednotliví kontroloři zaměřeni na nějaké skupiny stran? Kontroluje někdo třeba jen ty největší, další jen menší a podobně?

Ne, tímto způsobem nejsou rozděleni a nikdo se na nikoho nezaměřuje. Ani já se nesnažím dívat na strany podle jmen, ale spíše jako na čísla. Je to ten nejjednodušší model, kdy mi nikdo nemůže vytýkat, že chci kontrolovat například číslo jednačtyřicet, ale vůbec se nepodívám na číslo pětadvacet.

Kolik práce čeká na vašich šest kontrolorů?

V České republice je zaregistrovaných 210 politických stran a hnutí. Jednatřicet z nich podalo kandidátky do voleb do poslanecké sněmovny. Bohužel zákonodárci zapomněli do zákonů přidat nějakou lhůtu, do kdy by nám krajské úřady, ke kterým strany kandidátky podávaly, o těchto stranách měly dát vědět. Musel jsem proto obepsat všechny hejtmany a hejtmanky s prosbou o informace, které jsou pro nás důležité k zahájení kontroly a dohledu.

Není to na úřad o sedmnácti zaměstnancích, z toho jen šesti kontrolorech, trochu moc?

Už jsem začal jednat s ministerstvy vnitra a financí o zvýšení počtu zaměstnanců. Rád bych, aby nás od ledna bylo o dva více.

Jste při zpětné kontrole opravdu schopni zjistit, zda strany za peníze, které za volby utratily, opravdu dostaly ten počet billboardů a vytištěných letáků, který deklarují? Že nebyly financované žádným skrytým způsobem?

Když se bavíme o našem úřadě v této velikosti a s ohledem na množství politických subjektů, které se účastní kampaně, je zřejmé, že pracujeme v možnostech, které máme. Vykážeme stoprocentní úsilí, abychom toto vše zvládli zkontrolovat. Zda to dokážeme, ukáže až realita. Teprve začínáme a nejsem schopni deklarovat, co všechno a v jakém časovém horizontu zvládneme udělat.

Takže čekáte nějaké komplikace při kontrole stran?

Kdybych řekl, že to vše uděláme v plném rozsahu, tak bych mohl působit směle, ale podle mého názoru spíš drze. Já se na naši činnost a kontroly hodlám dívat realisticky a odhaduji, že drtivou většinu náš úřad zvládne. Pokud bych řekl, že opravdu zvládneme úplně všechno, mohli by mě někteří považovat za frajera. Já ale přiznám, že to nejsem.

Vojtěch Weis
• Je předseda Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí.
• Je mu osmatřicet let, je ženatý a má dvě děti.
• Vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně.
• Dříve pracoval například pro Správu železniční dopravní cesty, Státní pozemkový úřad České republiky nebo v Odborovém svazu civilních zaměstnanců armády.

V příštích letech čeká Českou republiku řada voleb, některé z nich se mohou vzájemně překrývat třeba v kampaních. Jak budete rozlišovat, zda strany utratily peníze za kampaň do jedněch či druhých voleb?

Pro každý typ voleb musí mít strany zvláštní transparentní účet. I když se budou překrývat dvě volební kampaně, tak věci související s jedněmi volbami musí být financované z účtu pro jedny volby a co se týká druhých voleb, ty musí být zaplacené zase ze svého transparentního účtu. Například kdyby při současných volbách nějaká strana měla svého kandidáta i do prezidentské volby a spojila by s ním dohromady nějaké své mítinky, museli by ve výkazech uvést, jak se podělili na nákladech. Vykazovat přitom musí i dobrovolnickou bezplatnou práci.

Pokud zjistíte nějaké pochybení, například při současných volbách do poslanecké sněmovny, můžete zvolenému kandidátovi odebrat mandát?

Ne, a to vůbec nebyl ani důvod pro vznik našeho úřadu, abychom rušili výsledky voleb. Dokonce nemůžeme ani zasáhnout do kampaní, pokud bychom se nějak, například zběžným pohledem na transparentní volební účet, dozvěděli, že některá strana překročila limit na kampaň. Nemůžeme za představiteli strany přijít a říct: Tak a teď stop, sepište nám zprávu o kampani a vše pro vás končí.

Není potom ale kontrolní činnost vašeho úřadu bezzubá?

Není, protože my dohlížíme na transparentnost, nikoliv na férovost. Pohybujeme se v evropském prostoru, což je prostor spravedlnosti a práva. Nemůžeme ukazovat na jednotlivé lidi či strany a hodnotit jejich přípustnost ke zvolení. Od toho je tu volební komise. Z jistého úhlu pohledu jsme bezzubí, to je pravda. Je to z toho důvodu, že volby do poslanecké sněmovny jsou pro nás úplně první, na které dohlížíme. Ale můžeme z nich vytěžit praxi. Až dostaneme výkazy stran o jejich kampaních a zkontrolujeme je, sepíšeme o všem zprávu, kde popíšeme, co se jak dělat má a nemá. Pokud ale někdo poruší zákony, zahájíme s ním správní řízení.

Lidé ale možná spíš očekávali, že budete hodnotit férovost voleb, ne správnost účetnictví.

To je možná omyl v očekávání. Nejsme tu proto, abychom ovlivňovali politickou kampaň. Ani správní řízení, která s někým zahájíme, tu nejsou od toho, aby na daný subjekt začaly další strany či hnutí ukazovat a říkat, kdo ví co to má znamenat. Že s někým začneme řízení vést, totiž automaticky neznamená, že se něčeho dopustil. Žijeme v parlamentní demokracii, kde se opravdu i strany dopouští různých přestupků. My ale dohlížíme na to, že když přestupek spáchají nebo máme za to, že ho spáchaly, tak s nimi zahájíme řízení. Naše role je o tom korigovat chování strany, hnutí či konkrétního člověka. Ne za ním chodit a říkat ostatním: Dejte si na něj pozor!

Nějaká správní řízení už jste zahájili, nechtěl jste ale jmenovat s kým. Bylo to právě proto, aby řízení nemohlo nijak zasáhnout do kampaně a tím případně i výsledků voleb?

Ano. Správní řízení je navíc ze své podstaty neveřejné a vše se odehrává podle zákona. Až vše po volbách zpracujeme, tak zhodnotíme a zveřejníme, jak celá předvolební kampaň vypadala. Jestli si na základě naší zprávy někdo dovtípí, s kým jsme řízení vedli, už ale není naše věc. Jde o regulérnost procesu, ne nálepkování, kdo je hodný a kdo zlý.

Autor: Michal Rapco

15.10.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Sekretářka, sekretář 25 000 Kč

Sekretáři (všeobecní) Asistentka výroby a jednatele. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Součástí náplně práce asistenky: přímá spolupráce s generálním ředitelem: příprava analýz a prezentací pro zákazníky, podkladů pro mateřskou společnost, překlady textů, koordinování schůzek, a další , podpora výrobního manažera: např. denní vyhodnocování výrobních ukazatelů – zejména reportů produktivity, péče o zahraniční návštěvy - asistence s dopravou, ubytováním, občerstvení a organizace na místě, vedení firemní pošty, evidence přijatých faktur, všeobecná admin. podpora managementu , organizace schůzek managementu i externích klientů, komunikace s kolegy napříč koncernem, PR spolupráce. Co by kandidát/ka určitě měl/a mít: vyšší odborné nebo vysokoškolské vzdělání, čeština - rodilý mlůvčí, výbornou znalost angličtiny slovem i písmem, základy němčiny, svědomitost, výborné komunikační a organizační schopnosti, reprezentativní vystupování, samostatnost a spolehlivost, velmi dobrou znalost práce na PC (MS Office), Excel a Power Point nutností, aktivní řidič skup.B. Na co se můžete těšit: zázemí stabilní, úspěšné a dlouhodobě rostoucí společnosti s celosvětovou působností, zajímavou a různorodou práci s denním používáním cizích jazyků, zajímavé mzdové ohodnocení, 13. a 14. plat, dotované elek. stravenky...Více informací o společnosti a podmínkách přihlášení do náborového řízení naleznete na www.metaldyne.cz. Pracoviště: Metaldyne oslavany, spol. s r.o., Padochovská, č.p. 1117, 664 12 Oslavany. Informace: Veronika Opluštilová, +420 515 517 107,602 288 131.

Informační technologie - Informační technologie Programátor 45 000 Kč

Vývojáři softwaru SW Engineer. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 45000 kč, mzda max. 90000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, vývoj a údržba cloudového SaaS prostředí zahrnující operační systémy, infrastruktury, funkcionální a technická znalost vnitřní infrastruktury, spolupráce na integračním designu, vývoj a údržba testovacích nástrojů a frameworků, požadavky:pokročilá znalost Linuxu na administrátorské úrovni, znalost scriptovacího nebo objektově orientovaného jazyka, zkušenosti s testování SW a testovacími nástroji, zkušenosti s opensource nástroji, schopnost práce v týmu., Nabízíme:, stravenky, sick days, dovolená navíc, roční bonusy, , Souhlas zaměstnavatele se zaměstnaneckou kartou. Pracoviště: Gooddata s.r.o.-prac., Lidická, č.p. 965, 602 00 Brno 2. Informace: Adéla Miková, .

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 20 000 Kč

Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů (kromě taxikářů a řidičů dopravy nemocných a raněných) ŘIDIČ/SKLADNÍK. Požadované vzdělání: nižší střední. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Rozšiřujeme náš tým a proto nabízíme práci vhodným kandidátům na pozici:, , ŘIDIČ/SKLADNÍK, , Pracovní doba: Pondělí až pátek od 5:30 - 14hod, neděle 1x za 14 dní, , PROČ PRACOVAT PRO NÁS ? NABÍZÍME...., - práci u úspěšného, prosperujícího a významného zaměstnavatele , - dlouhodobou a stabilní práci se smlouvou na dobu neurčitou , - zajímavé finanční ohodnocení , - širokou řadu možností využití zaměstnaneckých výhod, , JE TO NABÍDKA PRÁCE PRO TOHO, KDO..., - rád řídí a umí komunikovat se zákazníky při rozvozu zboží , - je fyzicky zdatný a spolehlivý , - je trestně bezúhonný, - vlastní řidičský průkaz sk. B, , CO BUDETE DĚLAT ?, - připravovat a rozvážet zboží, komunikovat se zákazníkem , - připravovat podklady pro administrativu , - evidovat dodané zboží, , Oslovila Vás naše pracovní nabídka?, , PODÍVEJTE SE NA NÁS: , www.youtube.com – video „Vítej v týmu“ , www.hortim.cz/cz/kariera/, , Hortim-International, spol. s r o. je obchodně - logistická společnost, která se řadí mezi významné importéry a producenty ovoce a zeleniny, zásobující středoevropský trh. Naše týmy jsou aktivní s více jak 800 spolupracovníky.. Pracoviště: Hortim-international, spol. s r.o., Kšírova, č.p. 242, 619 00 Brno 19. Informace: Hana Mudráková, +420 543 522 167.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 12 200 Kč

Ostatní uklízeči a pomocníci. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt telefonicky (Út, Čt 8-10 hod.), práce jen na dobu ručitou.. Pracoviště: Alvik, družstvo - 01, Litostrovská, č.p. 808, 665 01 Rosice u Brna. Informace: Valentina Zajfertová, +420 777 853 207.


Ilustrační foto

Online herbář? Webová aplikace pomůže lidem určit druhy květin

Ilustrační foto: auto v kolejišti

Auto po nehodě uvízlo v kolejišti. Tramvaje měly i půl hodinové zpoždění

Nad Bučovicemi se nesla oblaka kouře. Proti Švédům chtěl bojovat i návštěvník

Bučovice /FOTOGALERIE, VIDEO/– Ohlušující rány polních kanonů, štiplavý kouř vznášející se nad bojištěm a řev vojáků. Válečnou vřavu ze sedmnáctého století v sobotu na chvíli zažívají lidé v Bučovicích na Vyškovsku. Při tamních městských slavnostech. 

Vraky aut vracejí po blokovém čištění do ulic, stěžuje si odtahová firma

Brno - Při blokovém čištění odtáhneme nepojízdná auta na parkoviště v brněnské Slatině. Po úklidu je ale Brněnské komunikace vrátí na původní místo, jak zjistil Brněnský deník Rovnost. Při další akci je proto musíme ze stejného místa odvážet znovu, tvrdí majitel odtahové firmy Zdeněk Černý. „Je to sisyfovská práce. Systém je nešťastný a nesouhlasím s ním,“ shrnul.

Mahi mahi i lososový burger. Lidé na Kraví hoře ochutnávají mořské speciality

Brno /FOTOGALERIE/– Tóny latinskoamerické hudby a vůně grilovaných ryb vítá návštěvníky, kteří přicházejí v sobotu dopoledne na brněnskou Kraví horu. Park od rána ožívá desítkami stánků s rybami a mořskými plody při osmé vlně festivalu Slavnosti moře.

Získání vlastního domova v Brně usnadní nový typ družstevního bydlení

Brno - Touží po vlastním bydlení, mohou si dovolit za něj platit i dvanáct tisíc měsíčně, ale na hypotéku nedosáhnou. Takovým párům či rodinám má usnadnit hledání nového místa k životu v Brně nový typ družstevního bydlení. První takové může začít vznikat ještě letos.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT