Nemocnice navíc nyní budou přijímat především pacienty ze svých spádových oblastí, a tak se nebudou plnit lidmi odkudkoliv z regionu. „Nesmí už se opakovat situace s úplným uzavřením příjmu. Pacienta nesmí pustit z nemocnice bez důkladného vyšetření,“ říká v rozhovoru pro Brněnský deník Rovnost ředitel Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje Milan Klusák.

Kdy problém s umisťováním pacientů v brněnských nemocnicích vznikl?
Problémy se objevily už loni v únoru. Tehdy jsme se začali potýkat s prvními případy, kdy nám ve Fakultní nemocnici Brno a následně i ve Fakultní nemocnici u svaté Anny přestali přijímat pacienty mimo ohrožení života. V Bohunicích to bylo častější, šlo hlavně o pacienty s interní diagnózou. V případě svatoanenské nemocnice to byli hlavně pacienti s chirurgickými potížemi. Loni v červnu jsme se pokusili situaci vyřešit na schůzce s krajem, ve výsledku se ale nic nezměnilo. Na podzim už jsme se s odmítáním pacientů setkávali několikrát do měsíce a problém vyvrcholil začátkem prosince. Tehdy jsme vezli jedenáct pacientů a neměli jsme volnou žádnou sanitku. V případě, že by se objevil nějaký vážnější případ a my bychom neměli žádný vůz k transportu, nastal by obrovský problém.

Měli jste i poté snahu situaci nějak vyřešit? 
Měli jsme další řadu jednání. Zlepšení nicméně opět nepřišlo a situace se opakovala. Podruhé pak vše vyvrcholilo v únoru, kdy nám během deseti dní v Bohunicích nepřijali téměř žádné pacienty mimo ohrožení života. Brát si je musely jiné brněnské nemocnice, pro které to byl samozřejmě problém. Tamní lékaři a sestry museli přejímat péči za největší zařízení v kraji. Místní personál byl kvůli tomu velmi přetížený, sestry se musely starat o pacienty, kteří jim nepříslušeli. Sanitky tak musely začít jezdit i mimo Brno. Kvůli delším výjezdům jsme přidali jednu výjezdovou skupinu. Přetížené byly i naše operátorky. Místo přijímání tísňových hovorů musely stále obvolávat nemocnice a domlouvat složitá přijetí pacientů.

Co bylo v březnu pomyslnou poslední kapkou?
Po únorovém jednání na krajském úřadě ředitel Fakultní nemocnice Brno Roman Kraus přislíbil, že tamní lékaři pacienty vždy alespoň vyšetří, a pokud bude možnost, umístí je na akutní lůžka. Situace se pak mírně zklidnila. Minulé úterý to nicméně opět vygradovalo a nám se pro několik pacientů nepodařilo najít místo v nemocnicích v kraji. Bylo nutné je převézt jinam, do Kroměříže, Uherského Hradiště nebo Jihlavy. Dojezd do Jihlavy kupříkladu trval pět a půl hodiny. To byl skutečně neúnosný stav.

CELÝ ROZHOVOR ČTĚTE V SOBOTNÍM TIŠTĚNÉM VYDÁNÍ DENÍKU ROVNOST