Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Venera: Slabý kádr? Čekáme na kvalitního útočníka

Brno /ROZHOVOR, ANKETA/ - Má šanci stát se nejpopulárnějším člověkem v Brně. Nebo také nejproklínanějším. Hokejový trenér Zdeněk Venera dal po třech letech sbohem svému domovskému Zlínu a vydal se hledat novou výzvu do Komety.

8.5.2011 1
SDÍLEJ:

Trenér brněnské Komety Zdeněk Venera.Foto: DENÍK/Attila Racek

Vážení čtenáři, hlasujte v pravidelné anketě v pravém sloupci. Konečné výsledky ankety, která skončí v neděli ve 20:00, najdete v pondělním vydání jihomoravských deníků Rovnost.

Podle smlouvy se teď má dvě sezony starat o vzestup brněnského klubu a dostat jej konečně do vytouženého play off. „Hlavním důvodem mého příchodu je fantastická atmosféra. Hokej je v první řadě hra pro lidi,“ objasnil kouč okolnosti svého příchodu na jih Moravy.


Vypadá to, že máte pravidlo trénovat v jednom klubu tři roky a poté se vydat zase dál. Nebo je to jinak?
Určitě nemám zásadu končit v klubech po třech letech. Je to spíš otázka momentálního pocitu, jestli už doba nazrála. Není dobré odcházet až v době, kdy se objeví nějaký průšvih, nebo když už to nejde. Mně se samozřejmě neodcházelo ze Zlína lehce. Je to klub, ve kterém jsem hrál, ve kterém jsem působil řadu let na různých funkcích. Byl jsem doma, to bylo pohodlné.

Proč jste se tedy rozhodl neprodloužit tam smlouvu a přesunout se do Brna?
Přes sezonu jsem hodnotil situaci. Jestli má smysl zůstat dál ve Zlíně. Možná jsem váhal i proto, že jsem u mužstva působil už dřív. Dokonce dvakrát. Řadu kluků jsem trénoval v dorostu, takže sezon jsme spolu prožili mnoho. Víc než ty poslední tři. Získaval jsem ale pocit, že změna prospěje jak mě, tak hráčům. Že bude vhodné změnit prostředí. K tomuto závěru jsem došel koncem ledna. Pak bylo jasné, že ve Zlíně skončím. Pokud jsme se chtěl dál zabývat trénováním, zbývala jen otázka, kam půjdu.

Plánujete v Brně zůstat tři roky, stejně jako ve Zlíně nebo v Karlových Varech, když se bude dařit?
My trenéři moc dopředu přemýšlet nemůžeme. Žijeme takřka ze dne na den. Někdy dokonce ze zápasu na zápas. Dvouletou smlouvu chci ale dodržet, pokud bude zájem ze strany klubu.

Do Brna je to ze Zlína blíž než do Karlových Varů, kde jste také úspěšně působil, i rivalita mezi kluby je určitě větší. Jak vzalo vaše okolí, že se přesouváte jen sto kilometrů na západ?
Doba pokročila. Už se to nebere jako dřív. Rivalita je zdravá, nepřekračuje žádné meze. Sportovní soupeř není válečný nepřítel. Ani mezi fanoušky nebyly žádné výrazné problémy.

Předpokládám, že zájemců o vaše služby nebylo zrovna málo. Kdy jste se rozhodl?
Rád bych řekl, že jsem dostal deset nabídek z NHL a deset z KHL. Tak to samozřejmě nebylo. Nějaké možnosti jsem ale měl. Definitivní rozhodnutí padlo až po skončení sezony.

Proč tedy právě Brno?
Kometa u mě byla od začátku favoritem. Důvodů jsem k tomu měl hned několik. Jedním z nich byl fakt, že v Brně je o hokej obrovský zájem. Vždy, kdy jsme tu se Zlínem hráli, byla v hale parádní atmosféra. Hokej je v první řadě zábava pro lidi. Pro hráče, trenéry a všechny, co se na týmu podílejí, je největší odměna, když vidí, že se zaplněný stadion baví a že práce má smysl. To mě na Brně hodně přitahovalo.

I do rodného města to máte kousek.
Samozřejmě. Mám to do Zlína blízko. Na druhou stranu jsem byl tři roky v Karlových Varech a taky jsem to nějak přežil. To nebylo rozhodující. Brno je hokejové město, je tu tradice. Nakonec mužstvo je dobré a Kometa je pro hráče zajímavá. Kádr navíc ještě není uzavřený. Bude záležet na tom, zda se hráčům, které si vybereme, bude chtít do Brna. Pokud ano, sezona bude lepší než ta loňská.

Ta se opravdu příliš nepovedla. Sledoval jste váš současný tým v minulé sezoně?
Kometu jsem v té době vnímal jen při utkáních s naším týmem. Případně zprostředkovaně z médií. Těžko se mi to hodnotí. Ale tehdejší druhé místo, na které se tým dostal před Vánocemi, bylo nad očekávání. Četl jsem tehdy vyjádření v novinách od jednoho z trenérů, že všichni sledovali, kdy už budou první. Přitom se zapomněli podívat za sebe, že se na ně tlačí jiné týmy. To asi byla ta největší chyba.

Které další nedostatky se teď budete snažit odbourat?
Můj názor na to, co Kometě chybělo, je třináct let, kdy nehrála extraligu. K tomu patří zkušenosti i kvalitní kostra týmu. To znamená silná první a druhá pětka doplněná čtvrtou, ve které jsou mladí. Ty se průběžně doplňují. Mě přišlo, že hráči Komety byli všichni stejní. Navíc vypadl Jirka Dopita. Chyběla kostra, o kterou by se další hokejisté mohli opřít. Když se nedařilo jednomu hráči, tak se úplně stejně nedařilo nikomu. Tam je vidět ta třináctiletá díra. Snad se nám to teď podaří napravit.

Budete pátrat po tom, co se stalo v loňské sezoně, nebo za tím uděláte tlustou čáru?
Přiměřeně od obojího. Není špatné posbírat informace, na druhou stranu se nechci nechat ovlivnit nějakými předsudky.

Jste spokojený se současným kádrem?
Základ je velice solidní. Brankářská dvojice je silná. Obrana je posílená výborně. Tato oblast je uzavřená. Do útoku ale musíme přivést jednoho špičkového hráče. Útočníků na odchodu je celkem dost. Pokud se nám povede přivést do týmu dobrého střelce nebo jiného kvalitního hráče, tak sestava mužstva bude velice dobrá.

Některé ztráty jsou ale velmi výrazné. Jak se popasujete například s odchody střelců Baleje nebo Kvapila?
S některými věcmi se nedá nic dělat. Že odchází Marek Kvapil, je velká škoda. Nebo třeba Pepa Balej, kterému končí smlouva. Znovu opakuji, že současný kádr nemusí být definitivní. Situace se totiž obrací. Kluby nemají dost peněz. Proto předpokládáme, že volných hráčů bude dost. Spoléháme na to, že se nějaký špičkový hráč ještě objeví. Nemá cenu si místo zaplácat nějakým průměrným útočníkem. Na kvalitu si můžeme počkat.

Kometě by se hodil nejen střelec, ale také lídr do kabiny. Jaký typ hráče na posílení budete preferovat?
Mluvil jsem o kvalitním útočníkovi. Pokud to bude kvalitní střelec, budeme jedině rádi. Gólů není nikdy dost. Co se týče typického lídra, tak to bude těžké. Vždycky je nejlepší, když je to někdo z domácích hráčů. Už jsem mluvil o té třináctileté propasti. Těžko se nám tu objeví rodilý Brňan, kterého budou všichni vnímat jako vůdčí osobnost. Ten tady není. Do Zlína se například vrátil Čajánek, kterého všichni uznávají. Tým na něho spoléhá. My počkáme, kdo se objeví. Ale nemůžeme mu říct, že od něj očekáváme vůdčí roli. To se ukáže, až jak si mančaft sedne a jakou pozici si hráči vytvoří.

S Petrem Čajánkem se minete. On se do Zlína vrací z Ruska, vy jste odešel do Brna. Mrzí vás to?
To mě samozřejmě velmi mrzí. Když jsem ve Zlíně začínal trénovat, Petr byl jedním z mladých hráčů, kteří toho za sebou moc neměli. V jednom zápase, proti Opavě nebo Havířovu, dal šest gólů. To byla obrovská kuriozita. Tehdy to vypadalo nadějně. S týmem mohl spolupracovat. Ale s tím, že to nevyšlo, se bohužel nedá nic dělat.

Jaký styl hry si hodláte do Brna přinést?
Loňské komentáře jsem trochu sledoval. Lidé řešili, zda má tým hrát obrannou hru, nebo útočnou. Samozřejmě je známé, že dobré výsledky dělá zabezpečená a kvalitní hra dozadu. Na druhou stranu lidi chodí na hokej kvůli tomu, aby si občas zakřičeli gól a aby se pobavili. Výhra po výsledku 1:0 je až tak moc nezajímá. Jednoduše řečeno: chceme dobře bránit a dobře útočit.

Proč jste si vybral jako svého asistenta právě Lubomíra Oslizla?
Známe se spolu dlouho. Prošli jsme juniorské kategorie, potkali jsme se v mládežnických výběrech. Taky jsme oba hráli na vojně v Trenčíně. Je dobré, když je někdo z trenérů místní. I když je původem Opavák, tak v Brně zdomácněl. Zná místní poměry i lidi. To je vždycky pro tým dobře.

Mluví se o zúžení kluziště v hale Rondo. Jak je pro vás toto téma důležité?
Člověk je vždycky chytrý až potom. Díval jsem se ale na parametry hráčů a zjistil, že kádr je složený z těch urostlejších. Menší hřiště by jim mohlo vyhovovat.

Ze Zlína s vámi přišel obránce Jan Švrček. Měl jste zájem o další vaše bývalé svěřence?
Když jsem se začal domlouvat s Kometou, shodli jsme se, že ze Zlína aktivně nikoho přetahovat nebudeme. Pokud dojde k tomu, že se hráč se Zlínem nedomluví na smlouvě a bude se rozhodovat mezi dalšími kluby, není důvod se o něj taky neucházet. To byl právě případ Honzy Švrčka. Proto skončil tady.

Mluví se o tom, že jste ještě coby trenér Zlína nechtěl podepsat smlouvu s Balaštíkem. Bylo to kvůli tomu, že jste měl namířeno ze Zlína pryč a Balaštíka jste si chtěl vzít s sebou?
Už jsem říkal, že jsem se ohledně odchodu definitivně rozhodl až po sezoně. Smlouva končila celé řadě hráčů. Všechny jsme oslovili ještě v sezoně. Někteří podepsali, jiní ne. Jarda Balaštík se zatím domlouvá se Zlínem. Je to ale vždy právo hráče. Je to jeho kariéra.

Budete se o jeho příchod pokoušet?
Strašně nerad se vyjadřuju ke spekulacím, takže to ponechám bez komentáře.

V kádru máte hodně mladých hráčů. Jste s ním spokojený?
Není jednoduché najít ideální skladbu mužstva, ale je dobře, když jsou mladíci v týmu. Hodí se to, když se mužstvu nedaří. Je možné je poslat na led, ať začnou soupeře bořit. I toto v Brně chybělo.

Se Zlínem jste pravidelně jezdil na soustředění do Turecka, teď čeká cestování i Kometu. Na co se hráči musí připravit?
Nepůjde o čtyřfázový trénink. Spíš jedna fáze od rána do večera. Začíná se v sedm ráno. Ale nechci prozrazovat program hráčům přes noviny. Ve Zlíně se tam jezdilo pět šest roků, a všichni hráči si to pochvalovali. Pocit, že jsou v prostředí, kde tráví dovolenou, trénování zjednodušuje. Pak jim trochu připadá, že jsou na dovolené a ne na soustředění, i když tak to samozřejmě není.

#nahled|https://g.denik.cz/50/3f/infografika_zdenek_venera_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/50/3f/infografika_zdenek_venera.jpg|Kdo je Zdeněk Venera.#

Autor: Michal Čejka

Hlasujte: Dotáhne Venera Kometu do play-off?

ANO

90 %

NE

10 %

Hlasovalo: 96

Anketa byla ukončena

8.5.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Parlamentní volby 2017 na základní škole v Holzově ulici v Brně-Líšni.
AKTUALIZOVÁNO
2 99

Volební místnosti se opět otevřely. V pátek k urnám dorazily dvě pětiny voličů

Útočník hokejové Komety Jan Hruška.

Musíme se oklepat a vrátit se zpátky na vítěznou vlnu, velí útočník Hruška

AKTUALIZOVÁNO

Kometa podlehla Hradci Králové 1:2. Potrápili ji rozhodčí i brankář Rybár

Brno /FOTOGALERIE/ – Třetí porážka v řadě. Hokejisté brněnské Komety nestačili po Litvínovu a Třinci ani na rozjetý Hradec Králové. V patnáctém kole extraligy Mountfieldu doma podlehli 1:2 a zůstávají na druhém místě tabulky. „Nedali jsme zrovna moc gólů. Na jeden gól se nevyhrává,“ hlesl útočník Komety Jan Hruška.

Zákazy omezí řidiče u nádraží. Jen si tam zkracují cestu, hájí novinky Hollan

Brno /MAPA/ – Zákaz odbočení z Nádražní ulice od hlavního vlakového nádraží na ulici Benešovu směrem k hotelu Grand bude jednou ze změn omezení provozu, které chystá brněnský magistrát. Pravidla mohou platit od ledna pro řidiče osobních automobilů. Změn se nemusí obávat cyklisté, autobusová doprava ani záchranné služby.

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Kotlíkové dotace: zbývá jen polovina peněz, lidé už zažádali o 63 milionů

Jižní Morava - Už 634 Jihomoravanů si od pondělí požádalo o dotace na ekologičtější kotle. V pátek o tom informovala mluvčí krajského úřadu Monika Brindzáková. „Z celkové částky 135,6 milionů korun jsme dostali žádostí na zhruba třiašedesát milionů. Kdy peníze vyčerpáme, nelze odhadnout,“ sdělila.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení