VYBRAT REGION
Zavřít mapu
SKÓRE ROVNOSTI: Těšíte se na ochlazení?

Renáta Vesecká: Na večeři bych šla s Belmondem

Brno - Její půvab a šarm je v kontrastu se zlem, proti němuž od promoce na právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, vystupuje.

21.12.2007
SDÍLEJ:

Renáta VeseckáFoto: DENÍK/Jiří Salik Sláma

Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká připouští, že v dětství zcela jistě neměla punc buřiče, který vstupuje do bitek a chrání slabšího. Ani na gymnáziu ještě pořádně nevěděla, jakou cestou se bude její profesionální kariéra ubírat. Zvolila si práva a do zákonů se zamilovala, až když je hlouběji poznala. Ale i žena, jejíž chladný úsudek poslal za mříže desítky zločinců, má svá pohádková místa. A před Vánocemi si o nich i ráda povídá.

Vzpomenete si ještě, jaké hračky vám v dětství udělaly největší radost?
Panenky! Měla jsem ráda takové ty nádherné mrkačky s vlasy a vydržela jsem si s nimi hrát celé hodiny. Moji rodiče kupovali dárky vždy dlouho dopředu a zamykali je ve sklepě. Když mi bylo asi jedenáct let, našly jsme se sestrou panenky asi měsíc před Vánocemi. Pak jsme si s nimi každý den hrály a než přišli rodiče z práce, rychle je vrátily do krabice. Doma jsem dělaly jakoby nic Bylo to bezvadné. No prostě dětský svět.

Dokázala jste se pak u stromečku před rodiči přetvařovat?
Myslím, že ano. Děti jsou přece takoví malí komedianti. Přiznaly jsme se se sestrou až mnohem později.

Jaké bylo vaše dětství?
Úplně obyčejné, ale moc hezké. Sestra je o rok a půl starší, takže mezi námi nebyl takový ten vztah – jsem starší a ty mě budeš poslouchat. Velice jsme si rozuměly. Sestra byla na rozdíl ode mne poměrně klidné a hloubavé dítě. Spíš si někam zalezla a četla. Já jsem byla divočejší, ale doma jsem musela poslouchat. Jinak by mi rodiče dali na zadek.

Dostávala jste často?
Kdepak, a za špatné známky ve škole nikdy. Rodičům spíš vadila lež. To byli pěkně nabroušení a hned si to se mnou vyřídili. Párkrát jsem samozřejmě dostala, ale pokaždé jsem věděla za co. Nastavili nám se sestrou hranici, za niž jsme si prostě nesměly dovolit vstoupit. A to je správné, protože v životě to tak chodí. Velký rozdíl je ale mezi otcovským plácnutím přes zadek a fyzickým nebo duševním týráním dětí. Proti tomu pokaždé ostře vystupuji.

V dnešní době je módní děti fyzicky netrestat. A přitom z praxe víte, že klidně vnuk zabije svou babičku. Co si o těchto společenských protikladech myslíte?
Byly jsme normální děti, a ty si přece občas vymýšlejí a nechtějí říkat pravdu. To je běžné. No a když nám rodiče něco nesčetněkrát vysvětlovali a my to nakonec stejně porušily, tatínek nebo maminka to vyřešili po svém. Hned jsme si to zapamatovaly. Setkávám se s ortodoxními nepřáteli i drobných fyzických trestů a plně jejich názory respektuji. Pokud ale dojde v životě nějakého nezletilého chlapce ke zločinu, kdy třeba ubije svou babičku, bývá to většinou způsobené poruchou osobnosti. Podobné činy ovlivňuje mnoho dalších okolností.

Máte ráda Vánoce stejně, jako když jste byla maličká, nebo jsou vám už vzdálené?
Mám je ráda a chráním si je. Neprožívám bezprostředně jenom Štědrý den, ale celý adventní měsíc. Třeba se jen tak toulám mezi stánky, dívám se na ruční výrobky, ozdobené stromečky a těším se z pohody. Vánoce mě uvolňují. Najdu si čas na své přátele, popovídáme si a jsem v duši spokojená. Také ráda kupuji dárky, ale i dostávám. To mi asi zůstalo z dětství. Snažím se, aby mě období na sklonku roku nestresovalo. Zkrátka si ho nenechám zkazit.

Vánoce jsou církevní svátky. Věříte v Boha?
To je velmi soukromá otázka, promiňte, ale neodpovím. Do kostela nechodím.

Jaké cukroví vám chutná a umíte ho upéct?
Nejraději mám linecké s rybízovou zavařeninou. V něm je maminka nepřekonatelná. Sama nepeču, protože bychom ho měli už doma moc. Ani jako malá jsem doma při pečení nepomáhala. Maminka se o všechno postarala.

Vaříte?
Jsem úplně průměrná kuchařka. Naštěstí je na trhu tolik kuchařských knih, že se podle nich dá hodně chuťovek připravit. Vařím jako každá normální žena.

K vašim přednostem patří vybraný šatník. Je pro vás móda hodně důležitá?
Naopak. Já se strašně nerada oblékám. Nejspokojenější jsem v džínách a triku nebo svetru. Mé postavení mi samozřejmě vymezuje určitý druh oblečení, ale když nemusím, hned se z něj vysvleču. Nejsem typ, který by si liboval v uhlazenosti a škrobenosti. Že bych si třeba večer připravila oblečení na zítřejší den. Tak to rozhodně ne. Ani si nekupuji oblečení jen proto, abych zapomněla na nějaký smutek nebo nákupem bot vyřešila nepříjemnou událost. Potřebuji svou osobní volnost, svobodu. Ráda chodím na Vysočině na procházky do přírody. Dívám se na stromy, květiny, ta panenskost mě zbavuje stresů. A že jich někdy mám.

Jste romantická?
Myslím, že ano, ale romantika u mě nepřevažuje. Snažím se o harmonii. Ale jsou filmy, které mě dokáží dojmout i rozplakat. Napadá mě Cena za něžnost nebo Pýcha a předsudek. To je můj oblíbený film, který si pouštím, když mám špatnou náladu a chci na chvíli zapomenout na starosti. Pořád v něm nacházím něco jiného.

Kdybyste si mohla vybrat mezi třemi legendárními francouzskými herci Jeanem Gabinem, Alainem Delonem a Jeanem Paulem Belmondem. Od kterého z nich byste přijala pozvání na večeři?
Od Belmonda. Je to zřejmě velmi zábavný člověk. S ním bych se zcela jistě nenudila.

Se svým přítelem žijete už přes dvacet let. Jací se vám líbí muži?
Muže bych si nikdy nevybrala podle zjevu a mohl by být krásný sebevíc. Můj partner musí mít charisma, osobnost a dokázat zaujmout. Takoví muži se mi líbí. Jako příklad bych zvolila amerického herce Jacka Nicholsona.

Je naopak nějaká herečka, která vám je blízká?
Když už jsme u francouzské kinematografie, tak bych si vybrala Catherine Deneuve. Působí na mě jako urozená a upřímná paní.

Ve své práci se setkáváte většinou jen se zlem. Umíte zavřít dveře kanceláře a nechat starosti za stolem, nebo o nich přemýšlíte před spaním?
Práce je v mém životě hodně důležitá a musím mít dobrý pocit, že jsem nic neodbyla. To nedokážu. Mnohdy se stane, že jsem v kanceláři až do večera a řeším něco důležitého. Jsou problémy, které mě trápí a kdy v sobě nemůžu záležitost uzavřít jen založením spisu. Naše práce je o osudech lidí. Jakmile státní zástupce něco podstatného přehlédne nebo podcení, může hodně ublížit. Nicméně se snažím, aby mě to nepohltilo. Svědomitý přístup ale také vyžaduji od svých podřízených.

Používáte metodu cukru a biče?
Myslím si, že to je asi nejúčinnější metoda. Když je šéf příliš hodný nebo naopak moc zlý, neuspěje. Každopádně by ale měl jít příkladem a měl by být tak trochu i psycholog. To není žádné klišé ani fráze. Jakou úctu a váhu může mít u zaměstnanců slovo člověka, kterého si neváží a za zády se mu smějí. To je přece absurdní. Někdy jsem možná až příliš přísná. Ale když vím, že někdo hodně schopný chce malinko slevit ze svých možností, vadí mi to. Nadřízený by neměl polevovat, ale měl by také umět pochopit. Každý z nás přece žije svůj pracovní i soukromý život.

Dokážete odpustit?
Ano, ale jak co. To, že jsem nejvyšší státní zástupkyně přece neznamená, že jsem neudělala nebo nedělám chyby. Omyly přece patří k životu. Je ale zásadní rozdíl mezi neúmyslnou, nechtěnou chybou a promyšlenou zradou. V tom jsem zásadová a nezapomínám. Moji rodiče se ve výchově snažili, aby z nás udělali slušné a morální holky. V lidské společnosti přece existují normy a způsoby, které budou platit vždy. V době mušketýrů i v současné globalizaci. Vadí mi vulgarita a arogantní jednání.

Jak se zachováte, když si o sobě v tisku přečtete něco hanlivého?
Pokud je to lež, rozčílím se a hned bych to chtěla řešit. Jenomže pak se zklidním, lidově řečeno vychladnu a nechám to být. Už mi přece jen není dvacet a mám nějaké zkušenosti. Nezodpovědný novinář může napáchat hodně škody. Faktem ale je, že jsem si vědoma, že zastávám důležitou veřejnou pozici, a proto jsem na očích.

Umíte si představit, že byste svou významnou funkci ztratila?
Ale já nežiji s pocitem, že na této židli i umřu. To je nesmysl. Mou výhodou je, že jsem si prošla prací v justici od píky a znám ji z různých úhlů. Pozice Nejvyšší státní zástupkyně mě zavazuje, ale jednou z mých životních zásad je „Nikdy neříkej nikdy“.

Chtěla byste se stát velvyslankyní?
Skutečně nevím, co mi život připraví a jaké nabídky se objeví. Právnické vzdělání nabízí mnoho možností a uplatnění. Může se ale klidně stát, že si zase obléknu talár a budu u soudu. A můžou mi i moji nepřátelé věřit, že se z toho nezhroutím a nebudu to brát jako potupu.

Co vám na sobě vadí?
Asi bych potřebovala víc pohybu, než mám, ale nějak se nedokážu přinutit. Sice nejsem velká sportovkyně, ale v zimě si přesto ráda zalyžuji nebo jdu na běžky. Jezdíme do Krkonoš. Také bych se měla víc věnovat studiu jazyků. Ale žádná předsevzetí si nedávám. Prostě žiju a je pro mě nejdůležitější mít čisté svědomí. Jinak bych se necítila dobře.

21.12.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 13 500 Kč Prodavači potravinářského zboží. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dělené směny, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: První kontakt e-mailem, telefonicky nebo osobně, Nabízíme stravenky. Pracoviště: Klanicovo pekařství, s.r.o.-prac., Josefská, č.p. 698, 602 00 Brno 2. Informace: Miroslav Kocián, +420 732 837 563. Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 14 000 Kč Zahradníci floristé a květináři florista/ka. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Životopisy zasílat na e-mail: strelitzia@post.cz, Do zavedené firmy hledáme floristu/ku na HPP - provoz na směny, nástup možný ihned., Nabízíme zázemí zavedené firmy, odpovídající platové ohodnocení, práci v mladém kolektivu. Hlavní náplní práce bude obsluha zákazníků, servis prodejny a práce na zakázkách.. Pracoviště: Petr matuška-prac., Horova, č.p. 1645, 616 00 Brno 16. Informace: Petr Matuška, +420 731 024 837. Management - Management Ředitel 25 000 Kč Řídící pracovníci v oblasti obchodu Franchisingový manager sítě SOLODOOR. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Způsob prvního kontaktu: telefonicky nebo e-mailem, , Zajištění činností souvisejících s provozem a rozvojem franchisingového konceptu, zajištění aktivit spojených se získáním klienta a zřízením nových prodejen; komunikace a kontakt se stávajícími partnery v rámci sítě, jejich vedení a kontrola; zajišťování a koordinace marketingových aktivit; řízení vnitřní provozní sítě franchisantů; zajištění rozvoje konceptu Provozní příručky a kontrolu plnění jejich ustanovení; jednání a komunikace s dodavateli., , Požadujeme: minimálně SŠ vzdělání, praxe v obchodní činnosti nebo na obdobné pozici min. 2 roky - výhodou; příjemné vystupování a výborné prezentační schopnosti; zájem o obchod a práci se zákazníkem; obchodní dovednosti; dobrá znalost PC (MS Office, internet); ŘP "B"; aktivní přístup, samostatnost, spolehlivost, flexibilitu, orientaci na výsledek, zodpovědnost, loajalitu, chuť učit se novým věcem; bez záznamu v trestním rejstříku a bez exekucí. , , Zaměstnanecké výhody:, Mobilní telefon, služební automobil, notebook, školení a vzdělávací kurzy.. Pracoviště: Solodoor centrum s.r.o., Cejl, č.p. 494, 602 00 Brno 2. Informace: Stanislav Malohlava, +420 601 102 354. Kultura a sport - Specialisté archiváři rozpočtář/rozpočtářka 16 000 Kč Specialisté archiváři rozpočtář/rozpočtářka oddělení hospodářské správy. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 24120 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Ředitel Krajského úřadu Jihomoravského kraje vyhlašuje výběrové řízení na místo, rozpočtář/rozpočtářka oddělení hospodářské správy odboru kancelář ředitele , s místem výkonu práce Brno, Žerotínovo nám. 449/3, PSČ 601 82 Brno, Předpoklady a požadavky: dosažené vzdělání střední vzdělání s maturitní zkouškou, studijní obor nejlépe ekonomika, veřejná správa, znalosti oboru činnosti při tvorbě, zpracování a čerpání rozpočtu územních samosprávných celků a finančních prostředků na provoz a správu majetku, zpracování rozborů hospodaření, dobrá orientace v právních předpisech upravujících činnost kraje, znalost rozpočtové skladby, praxe vítána praxe v oblasti účetnictví, rozpočty veřejné správy , jazykové znalosti vítány, další požadované dovednosti " výborná uživatelská znalost MS Office, " spolehlivost, pečlivost, samostatnost, zodpovědnost, " organizační a komunikační dovednosti, " výhodou práce v systému GINIS, " ochota se dále vzdělávat, schopnost aplikace získaných vědomostí , " schopnost operativního řešení problémů, " schopnost zvládnout vysoké pracovní nasazení, Písemnou přihlášku s požadovanými doklady je nutno doručit tak, aby ji vyhlašovatel obdržel , nejpozději do 1. října 2018. Přihlášku podejte prostřednictvím podatelny nebo zašlete na adresu: Krajský úřad Jihomoravského kraje, oddělení personálních věcí a vzdělávání, , Žerotínovo nám. 449/3, 601 82 Brno. , Všechny požadavky a předpoklady musí být splněny do termínu podání přihlášky do výběrového řízení., Kontaktní pracovník: Ing. Roman Straka, vedoucí oddělení hospodářské správy odboru kancelář ředitele, telefon 541 658 863., Platové podmínky: se řídí zákoníkem práce, v platném znění, a nařízením vlády o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě, v platném znění, platová třída 8., Termín nástupu: co nejdříve - dle dohody, Náležitosti přihlášky jsou: jméno, příjmení, titul, datum a místo narození, státní příslušnost, místo trvalého pobytu, číslo občanského průkazu (číslo dokladu o povolení k pobytu, jde-li o cizího státního občana), telefonní spojení, e-mail, datum a podpis. , Charakteristika pracovního místa: podílení se na přípravě částí rozpočtu; sledování příjmů a výdajů včetně navrhování opatření při jejich neplnění; dbá o dodržování rozpočtové kázně a uplatňování hospodárnosti a efektivnosti při plnění jednotlivých úkolů; vystavuje objednávky včetně finančního zatřídění výdajů; kontroluje soulad přijaté faktury s vystavenou objednávkou; provádí kontrolu zatřídění běžných a kapitálových výdajů dle platné rozpočtové skladby a fakturovaných částek;, Nabízíme: 5 týdnů dovolené, sick days, stravenky, příspěvek na penzijní připojištění, Benefits Card, zaměstnanecký příspěvek na divadelní představení, firemní mateřskou školku, jazykové kurzy, široké možnosti dalšího vzdělávání, zdravotní cvičení pro zaměstnance v budově úřadu, pružnou pracovní dobu. Dále nabízíme stabilní pracovní prostředí s moderním vybavením, příjemný pracovní kolektiv, zaměstnání ve veřejné správě na dobu neurčitou.. Pracoviště: Jihomoravský kraj - pracoviště, Žerotínovo náměstí, č.p. 449, 602 00 Brno 2. Informace: Ing. Roman Straka, +420 541 658 863.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Na křižovatce v Židenicích se srazila dvě auta. Tři zraněné převezli do nemocnic

Nový elektrodový kotel využívá k produkci tepla elektřinu.
4

Větší jistota tepla za 61 milionů: teplárny zapnuly novou "rychlovarnou konvici"

Střet nejgólovějších týmů druhé ligy. Ofenzivní Zbrojovku hostí Pardubice

Brno - V sobotu se ukáže, jak na tom jsou. Fotbalisté brněnské Zbrojovky se ve čtvrt na jedenáct dopoledne střetnou na východě Čech s hráči Pardubic v devátém kole FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY. Brňané chtějí potvrdit, že nabírají formu. Proti jsou ofenzivní Pardubice.

Ochlazovací budka problémy nevyřeší, říká klimatolog Zahradníček

Brno /ROZHOVOR/ - Krajina na jihu Moravy je po extrémně suchém létě vyprahlá. I proto může být příští rok situace ještě horší. Odpovědí na některé problémy jsou podle klimatologa Pavla Zahradníčka promyšlená řešení a hlavně zadržování vody, aby z měst a krajiny neodtékala. „Vodou potom můžeme zalévat třeba městskou zeleň, které je v Brně oproti třeba Budapešti poměrně málo. I to by se mělo změnit,“ míní Zahradníček.

Lídr kanadského bodování Holík táhne Kometu. Čeká ji moravské derby s Olomoucí

Brno – První náročný víkend plný hokeje vyšel, dvě výhry, šest bodů do tabulky. Nyní čeká hokejisty Komety další. V sobotu od pěti hodin odpoledne se střetnou s Olomoucí na jejím ledě a hned v neděli zase doma s Mladou Boleslaví.

Téma voleb? Odtržení Lesné, lákají. Vznik nové části je složitý, město je proti

Brno - Před komunálními volbami brněnská strana láká na odtržení od městské části Brno-sever. Chce samostatnou Lesnou. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT