Jen přes letní prázdniny zasahovali záchranáři u 1361 úrazů, přičemž 143 z těchto výjezdů bylo k dětem mladším patnácti let. Je to další důkaz toho, že Česká republika patří mezi země s nejvyšší úmrtností dětí na úrazy. Ty jsou vůbec nejčastější příčinou úmrtí dětí a třetí nejčastější příčinou úmrtí v populaci.

Velkému množství těžkých úrazů lze zabránit, nebo je alespoň zmírnit. Každá sportovní činnost má svá specifika a potřebuje speciální ochranné pomůcky. Zejména těžké následky u poranění hlavy třeba při jízdě na kole či inline bruslích jsou výrazně snížené, má­li dotyčný kvalitní přilbu.

Velice závažná a mnohdy s doživotními následky jsou poranění páteře a hlavy. Riziko poranění páteře přináší zejména úrazy s pádem na hlavu (skoky do neznámé vody, pády z výšky či dopravní nehody). Při dopadu na hlavu musíme myslet na riziko poranění páteře v oblasti krku. Dojde-li ke zlomenině v úrovni čtvrtého a pátého krčního obratle a porušení míchy, pacient není schopen sám dýchat. Je-li postižena mícha v krční oblasti, pacient je doživotně kvadruplegický. To znamená, že není schopen hýbat horními ani dolními končetinami.

Na úraz páteře je nutné myslet i v případech, kdy pacient dopadne z výšky na nohy, kdy si může poranit bederní část páteře. S každým pacientem, u kterého je podezření na poranění páteře, je třeba jednat tak, jako by páteř poraněná byla.

Když dojde k vážnému úrazu, je nutné dodržet několik zásad. Nejprve musíme zhodnotit stav vědomí, pokud je zraněný při vědomí, zkontrolujeme, zda nekrvácí.

V případě masivního zevního krvácení musíme nejprve krvácení zastavit. To provedeme co nejrychleji, prsty přímo stlačíme zdroj krvácení v ráně. Samozřejmě použijeme ochranné pomůcky (rukavice nebo například mikrotenové sáčky, oděv a další).

Pokud máme dostupnou lékárničku, necháme si ji donést a na krvácející místo přiložíme tlakový obvaz. Ten vytvoříme tak, že ránu sterilně překryjeme (například sterilním čtvercem), na sterilní vrstvu přiložíme smotané obinadlo a pevně zafixujeme obvazem nebo trojcípým šátkem. A samozřejmě: voláme 155.

Do doby příjezdu profesionální pomoci sledujeme neustále stav postiženého, udržujeme jej v teple. Případné zlomeniny nikdy nenarovnáváme ani nedlahujeme, pokud možno se zraněným vůbec nehýbeme.

Pokud je pacient po úraze v bezvědomí, musíme zjistit, zda dýchá. Uložíme jej na záda a uvolníme dýchací cesty: zakloníme hlavu a předsuneme bradu. Pokud postižený nedýchá nebo nedýchá normálně, ihned voláme 155 a zahajujeme resuscitaci.

Pokud je pacient v bezvědomí a po uvolnění dýchacích cest normálně dýchá, voláme 155 v tuto chvíli. Do příjezdu pomoci zraněného necháme na zádech, trvale udržujeme dýchací cesty a sledujeme kvalitu dýchání. V případě, že dotyčný začíná zvracet, musíme jej přetočit na bok, aby zvratky nevdechnul. Při nutném přetáčení se snažíme otáčet pacienta v jedné ose a vyvarovat se zejména rotačním pohybům v oblasti páteře.

Seriál Deníku Rovnost: záchranáři radí

Nevíte, jak se chovat v určitých situacích? Nestačí vám, co je napsáno v článku o záchranářích? Zažili jste jinou situaci? Chcete záchranářům poděkovat?

Napište nám na adresu redakce nebo na mail zachranari.jm@denik.cz a dostanete radu přímo od mluvčí jihomoravských záchranářů Barbory Zuchové, která připravuje podklady i pro jednotlivé díly seriálu.