Ti jsou dalšími účastníky soutěže Dobráci roku. Sbor, který nyní čítá šestapadesát členů, vznikl 15. května 1927.

naše chloubaBukovinští hasiči jsou náramně pyšní na svou dvoukolovou motorovou stříkačku. Sbor ji pořídil v roce 1928 a dodnes je funkční. „Je to náš klenot. Také si o ni náležitě staráme, protože chceme, aby nám dlouho sloužila. Na hasičské pouti ve Křtinách nebo na Rybníku pod Hádkem jsme ukazovali, jak funguje," řekl starosta sboru Aleš Pokorný.

U požárů a jiných neštěstí dnes hasiči zasahují jen minimálně. „A jsem za to moc rád. Protože čím víc výjezdů, tím víc neštěstí. Vzpomínám si třeba na to, jak jsme v roce 2007 hasili v naší obci celé horní patro rodinného domu. Zůstalo v něm asi metr popela," popisuje velitel zásahové jednotky Jaroslav Ondráček. Název obce je pro hasiče občas tak trošku nešťastný. „Někteří si nás totiž pletou s obcí Bukovinka, která se také nachází na Blanensku. Nejednou se stalo, že profesionální hasiči hledali v naší obci dům, který neexistuje," poznamenává Ondráček.

Bukovinští hasiči však na svou obec nedají dopustit. Jsou to právě oni, kteří mají jako jediní na starosti veškeré kulturní akce. „Pořádáme například plesy, taneční zábavy, dětské dny či hasičskou pouť. Velmi si ceníme, že nám s tím pomáhá i obec," je rád starosta sboru Aleš Pokorný. Hasiči také chtějí vymyslet, jak přilákat k požárnímu sportu děti a vychovat z nich své následovníky. „Děti z naší obce ale nemají moc zájem. Asi je to dáno dnešní dobou, která přeje hlavně počítačům. Ale nevzdáváme to. Věnujeme se alespoň šesti našim stálým mladým členům," říká Jiří Hynšt, který má na starosti práci s mladými.