Tvaroženský sbor funguje už 124 let. Čtvrt století ji řídil Miroslav Severa. „Začátky nebyly jednoduché. Snažil jsem se to vést tak, abychom něco dokázali a pomohli, kde bylo potřeba," říká.

Současný šéf Pejřil je jeho zeť. Stará se nejen o současnost, ale i historii sboru. „Máme pár dobových fotografií zarámovaných v klubovně, ale nedávno jsme našli i další historické fotky," chlubí se.

naše chloubaHasiči z Tvarožné jsou nejvíc hrdí na svou práci s dětmi. „Vyvrcholilo to úspěchy v kategorii dorostu jednotlivců. Už druhý rok je jedna naše dívka členkou reprezentačního týmu České republiky," řekl starosta sboru Petr Pejřil. Těší je také oficiální mezinárodní spolupráce s hasiči z Polska, která trvá už pět let. „V neposlední řadě se můžeme chlubit fungující zásahovou jednotkou," dodal starosta.

Důraz dávají Tvaroženští na výchovu mladých členů. „Nejmladší se musí hodně učit, ale starším se daří. Máme dokonce reprezentantku. Letos se podívala na mistrovství světa do Běloruska. Jsme na ni hrdí," chlubí se jednatelka hasičů a jedna z vedoucích mládeže Marie Ryšavá.

Děti podle ní trénování baví. „Počáteční nadšení ale vždy vystřídá rozladění. To když děti zjistí, že se závodí i za špatného počasí. Ale motivace výhry je velká," upozorňuje.

Rozmanitost práce hasičů ilustruje řada zážitků. Veselé okamžiky střídají ty smutné. Například rok 2010 Tvaroženští považují ve své historii za vůbec nejtragičtější. „Tehdy jsme měli dva výjezdy, které skončily smrtí. Jeden člověk uhořel, další se udusil," popisuje Pejřil.

Jeho kolega, velitel Jiří Šmerda, pro spravení nálady přidává jednu z řady veselejších příhod. „Jednou v noci nás volali k zásahu v sušičce pícnin. Ale zjistili jsme, že měli jen zapnuté halogeny. Z dálky osvětlené výpary vypadaly jako požár. Takže jsme si šli zase lehnout. Ale nestěžujeme si. Alespoň se zasmějeme," ujišťuje.

Soutěž Dobráci roku potrvá do června 2016. Vždy v pátek vysílá Český rozhlas Brno reportáž, soboty patří medailonkům vylosovaných sborů v Deníku Rovnost. Reprízu medailonku vysílá Český rozhlas Brno vždy v neděli krátce po 15. hodině. Příští týden bude patřit dobrovolným hasičům z Drnovic v Jihomoravském kraji.