Pár bedel, muchomůrky a holubinky. To je všechno, co mohou houbaři najít v okolí Brna. I letos pokračuje trend minulých sezon, kdy kvůli suchým a teplým podzimům hřiby na jihu Moravy téměř nerostly. „Je to bída. Musíte přesně vědět, kde v okolí Brna pršelo a vydat se tam. Nestačí ale přívalový déšť, ten se v půdě neudrží. Nejlepší je to na Drahanské vrchovině. A nebo je nutné se vydat někam dál, třeba na Broumovsko nebo do Beskyd,“ uvedl šéfredaktor časopisu Houbař Petr Muller.

Jeho slova potvrzuje i vedoucí houbařské poradny Moravského zemského muzea Vladimír Antonín. „Je sucho. A navíc fouká silný teplý vítr, který vysušuje horní vrstvy půdy. Houby nemají prakticky šanci vyrůst. A když, tak snad jen v lesích na hranici s Vysočinou,“ vysvětlil Antonín. Podle něj nosí lidé do houbařské poradny hlavně bedly a také holubinky, které je jednoduché si splést.

Nejjednoznačnější hřibovité houby se kolem Brna objevují jen sporadicky. „Chtělo by to takzvaný zahradnický déšť,“ přál si Antonín. Meteorologové ale ani jeho ani ostatní houbaře na Moravě nepotěší. „V Čechách tenhle týden pršet bude, ale k vám na Moravu srážky nedojdou. Naopak, v pátek a hlavně v sobotu čekáme tropické teploty kolem třiceti stupňů,“ předpověděla Dagmar Honsová z Meteopressu. Letošní podzim podle ní nebude houbařům přát až do října. „I konec září by měl být teplý a hlavně velmi suchý. Čekáme skutečně krásné babí léto. A srážky budou hodně podprůměrné,“ dodala Honsová.

Houbařka Alena Krulová ale věří, že si i přes houbám nepřátelské počasí přijde na své. „Sucho je už třetí rok a na mých místech houby stejně rostou, tak se nebojím. Naleziště neprozradím, snad jen že je to na sever od Brna. Musíte do lesů k Útěchovu a Soběšicím,“ usmívala se.