Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kosti? Budoucí lékaři si pro ně chodí do školní půjčovny

Brno /ZA ZAVŘENÝMI DVEŘMI/ – Kost křížovou, obratle a třeba i části lebky mají budoucí lékaři z brněnské Masarykovy univerzity k dispozici dvakrát týdně. Získávají je v takzvané kosťárně, půjčovně kostí ve škole. Studenti využívají také muzeum, kde mohou pozorovat orgány nebo části končetin i s tkáněmi. Útrobám anatomického ústavu lékařské fakulty se věnuje další díl seriálu Deníku Rovnost nazvaného Za zavřenými dveřmi.

22.3.2017 AKTUALIZOVÁNO 23.3.2017
SDÍLEJ:

Mít v ruce lidskou lebku nebo stehenní kost je pro studenty lékařské fakulty brněnské Masarykovy univerzity běžné. Chodí si pro ně do školní půjčovny.Foto: DENÍK/Drahomír Stulír

Doktor Marek Joukal nás vede do studovny, kam si studenti vypůjčené exponáty nejčastěji nosí. Stěny místnosti, v níž budoucí lékaři běžně sedí s krabicemi kostí, lemují skříňky s rentgenovými snímky různých částí lidské kostry.

Při obcházení celé studovny se dostáváme i ke snímkům vnitřních orgánů. „Studenti se tímto způsobem učí o rentgenologických metodách, pomocí kterých je možné znázornit jednotlivé orgány. Tady vidíme například vyšetření jícnu," popisuje snímky Joukal.

Kosťárna se nachází naproti místnosti s rentgenovými snímky. Je mnohem menší. Přesto jsou v půjčovně, do níž dopadá přes mléčná skla málo světla, uloženy tisíce kostí. V každé krabici je nějaká kosterní sada. Například osová část páteře nebo dolní končetina. Největší zájem je o sady s lebkami. Jsou složitější. „Jednotlivých útvarů a otvorů, které musí studenti na lebce znát, je hodně," vysvětluje Joukal. Každá lebka v kosťárně musí být otevřená. Studenti tak vidí také vnitřní stranu.

Půjčovna kostí
∙ začala fungovat zároveň se založením Lékařské fakulty Masarykovy univerzity Brno v roce 1919
∙ studenti mají k dispozici tisíce kostí
∙ půjčují si je po sadách
∙ fakulta má také muzeum s orgány, částmi končetin či kostrami

Některé kosti pocházejí až ze středověku. Budoucím lékařům se proto může dostat do ruky i vzácnější kus. „Exponáty z důležitých antropologických oblastí jsou uložené v depozitáři. Také v kosťárně je však materiál se zajímavým původem," upozorňuje Joukal. Dodává, že mají k dispozici i mate-riál ze starých kostnic, jiné kosti jsou z devatenáctého století. V početné sbírce studenti najdou každou část lidského těla. „Víc máme především párových kostí," informuje Joukal.

Mnohé studijní pomůcky jsou hodně tmavé. Je to jejich stářím, ale také původem. „Tmavé kosti pocházejí většinou z hrobů. Předtím než je vytáhli, ležely v zemi," vysvětluje Joukal. Materiál z hrobů mají také zavedený v kosterní kartotéce.

Z kosťárny přecházíme přes chodbu do další místnosti. Do rozsáhlého muzea nejen kostí, ale i tkání a orgánů. Přestože si tady exemplář není možné ohmatat, pohled je často mnohem silnější. Třeba na lidskou paži s otevřenou tkání. Vidíme svaly a žíly. Na některých preparátech zůstaly i nehty.

Podobně hrozivý pohled je i na vystavené vývojové anomálie, s nimiž se lékaři v současné době už nesetkávají. Na konci místnosti stojí ve vitríně také sádrový odlitek kostry valašského obra Josefa Drásala.

UBYLO JICH

Přesto chodí do muzea méně studentů než dřív. „Poté co začala éra 3D aplikací, tady už tolik zájemců nebývá. Ti, kteří sem chodí stále, však mají lepší znalosti," poznamenává Joukal.

V muzeu, které po druhé světové válce obnovil profesor Karel Žlábek, je přes šest set exponátů. Další provozovatelé doplňují. Ty v roztoku mají přitom ne-omezenou životnost. Preparáty ústav získává na základě darovacích smluv. Dárci je na fakultě podepisují ještě za života.

SIMONA FERULÍKOVÁ

Autor: Redakce

22.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

V minulém režimu odmítli jít na vojnu. Vrchní soud přehodnotil vinu šesti mužů

Žáci 1.A ze ZŠ ve Zbýšově s paní učitelkou Marcelou Bartošovou.

NAŠI PRVŇÁČCI: školáci z Neslovic, Ostrovačic, Tetčic, Tišnova a Zbýšova

Dvanáct volebních lídrů ve dvanácti rozhovorech: čtěte Deník Rovnost

Jižní Morava - Existuje celkem dvanáct politických uskupení, které mají reálnou šanci dosáhnout na tříprocentní volební výsledek. Tedy kdyby letošní parlamentní volby byly jen na jihu Moravy. Alespoň to tvrdí poslední předvolební průzkum preferencí, které exkluzivně pro Deník připravila firma SANEP.

Hasiči nacvičovali záchranu zaklíněného člověka. Zpod trolejbusu z kovošrotu

Brno - Zvedání několikatunového trolejbusu si vyzkoušeli hasiči v brněnském kovošrotu. Pracovníci všech směn ze stanic Brno-město si tak nacvičili náročnou činnost. Rychlost jejich zásahu totiž jednou může zachránit lidské životy.

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídra KDU-ČSL a poslance Jiřího Miholy

Jižní Morava – Jiří Mihola je lídr jihomoravské kandidátky KDU-ČSL pro volby do poslanecké sněmovny. Ve čtvrtek od 11 do 12 hodin odpoví na dotazy čtenářů na www.rovnost.cz.

VOLEBNÍ ONLINE: Do koalice s Babišem nikdy nepůjdeme, uvedla Krutáková

Jižní Morava /VOLEBNÍ ONLINE ROZHOVOR/ - Jana Krutáková je lídryní jihomoravské kandidátky hnutí Starostů a nezávislých pro volby do poslanecké sněmovny. Ve středu od 13 do 14 hodin odpovídala na dotazy čtenářů na www.brnenskydenik.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení