Křtitelnice dříve stávala v nemocniční kapli a běžně se v ní křtily děti hned po narození. „V roce 1959 však přišla změna předpisů a křtít se v porodnici přestalo. Dnes už v porodnici není ani kaple,“ uvedla mluvčí Fakultní nemocnice Brno Anna Mrázová.

V padesátých letech se totiž komunistický režim snažil zlikvidovat vše, co souviselo s vírou. Kvůli tomu musela pryč i křtitelnice. „Tehdejší mocipáni oficiálně tvrdili, že křest v nemocnici je nehygienický. Byla to však pouze záminka k tomu, aby křest zkomplikovali,“ vysvětluje amatérský historik František Muška, který se věnuje církevní historii a je také průvodcem v kostele svatého Jakuba.

Na konci padesátých let se tak křtitelnice proměnila na kropenku se svěcenou vodou, ve které si lidé mohou smočit ruce a pokřižovat se při vstupu do kostela.

V porodnici na Obilním trhu se od té doby děti běžně nekřtí. I dnes jsou však výjimečné případy, kdy tam k novorozenci přijde kněz a pokřtí ho. Takzvaný křest v nouzi se týká dětí, kterým hrozí smrt. „Pokud jsou jejich rodiče věřící a požádají v takovou chvíli o křest dítěte, umožníme jim křest v provizorních podmínkách přímo v porodnici,“ sdělila mluvčí nemocnice Mrázová.

Podle křesťanské tradice se totiž pouze pokřtěné děti mohou dočkat boží spásy. „V době, kdy se v porodnici křtilo běžně, bylo udělování této svátosti v nouzi častěji než dnes. Novorozenecká úmrtnost tehdy totiž byla výrazně vyšší,“ dodala Mrázová.

Věřící rodiče, kteří v dnešní době chtějí nechat své děti pokřtít, tak musí vyčkat až do návratu matky s dítětem z porodnice. „Pak zajdou za knězem nejlépe v místě svého bydliště a požádají ho o křest,“ popsala mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová.

Většina dětí je tak pokřtěna až po šestinedělí, přípravy důležité slavnosti totiž rodičům i kmotrům dítěte nějaký čas trvají. „Nejčastěji se křtí děti, kterým jsou zhruba dva měsíce,“ doplňuje Jandlová. Najdou se však i výjimky. „Křtili jsme i třítýdenní holčičku, ale není to příliš obvyklé,“ dodává mluvčí biskupství.