VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé z Brna-severu: Trápí nás nebezpečné ulice

Brno-sever /INVENTURA DENÍKU ROVNOST/ - Městská část je neudržovaná, nebezpečná a špatně se v ní parkuje, vyčítají radním lidé z Brna-severu. Naopak si pochvalují, že v lokalitě je dostatek obchodů a pestrý výběr služeb. Právě druhé nejlidnatější brněnské městské části se věnuje další díl pravidelného seriálu Inventura Deníku Rovnost.

6.10.2014 16
SDÍLEJ:

Radnice Brno-sever. Ilustrační fotografie.Foto: DENÍK/Lubomír Stehlík

Podle některých lidí, kteří v Brně-severu bydlí, je jedním z hlavních problémů nedostatek zeleně. „Široko daleko nemáme žádný park nebo stromy a keře. To je velká škoda," postěžoval si například Petr Paseka.

Souhlasí s ním i student Pavel Koláček. „Zeleň mi v naší městské části hodně chybí. Kromě toho jsem nespokojený i s tím, jak vypadají domy. Všechny jsou staré a oprýskané, k tomu navíc příliš nahuštěné na sobě. Upřímně řečeno docela uvažuji, že se odsud odstěhuji," prohlásil.

Rozbité chodníky

Neudržované a zastaralé se zdá prostředí městské části i dalším lidem. „Všechno je tady staré a zničené. V některých místech dokonce úplně chybějí lavičky nebo jakékoliv jiné posezení," upozornila Renata Škubánková.

S tím souhlasí i Markéta Filová. Upozornila například na rozbité chodníky. „Jsou v nich díry a některé kachličky chybí úplně," podotkla.

Studentka Martina Netíková si zase stěžuje na obtížné soužití se sousedy v městské části. „Pod okny mi někdo neustále křičí, na ulici se lidé večer běžně perou a berou drogy. Je to hrůza. Ve Tkalcovské ulici, kde bydlím, se rozhodně necítím bezpečně," poznamenala Netíková.

Starosta Brna-severu Rostislav Hakl o problémech, které Netíkovou a další trápí, ví. „Bezpečnost řešíme průběžně a dlouhodobě. Hlavně v Husovicích a Zábrdovicích je situace komplikovaná. Nepadá to ale na nás, protože městskou policii řídí magistrát. Jednáme s nimi a snažíme se například o zavedení kamerových systémů," uvedl Hakl.

Podle Filové se hlídky po městské části procházejí jen výjimečně. „Moc je nevídám. Musím ale říct, že mně osobně se zatím nikdy nic nestalo. Párkrát jsem ale slyšela, že někoho okradli nebo přepadli," řekla.

Podobnou zkušenost má také Iva Lukašíková. „Několikrát jsem už zahlédla, jak lidé kolem laviček a v ulicích dělají nepořádek," potvrdila žena.

Ne všechny části Brna-severu však vypadají stejně. Zatímco lidé, kteří bydlí v okolí takzvaného brněnského Bronxu, si stěžují na nepořádek, hluk a kriminalitu, obyvatelé Lesné si většinou nemůžou bydlení vynachválit. Trápí je však privatizace městských bytů a také nedostatek parkovacích míst. „Rád bych si jednou koupil byt, ve kterém momentálně bydlím. Doufám, že mi to radnice umožní," podotkl například Jakub Michal.

Kauza Bytasen

Podle Marie Novákové je současné vedení radnice lepší než předchozí. „Se starostou Haklem, který nastoupil po Sabině Tomíškové jsem spokojenější. Zdá se mi, že se opravdu snaží městskou část vylepšit," myslí si Nováková.

Bývalá starostka Tomíšková z funkce odešla na konci roku 2013 kvůli takzvané kauze Bytasen, do které byli zapletení někteří radní. Policisté je vinili z toho, že odsouhlasili smlouvy, které firmě Bytasen spravující bytový fond umožnily získat desítky milionů korun navíc z pokladny městské části.

Další věc, kterou řeší především lidé z Černých Polí, je problematické parkování. „Najít místo je hlavně večer skoro nemožné. Projíždím ulicemi klidně půl hodiny, než se mi podaří někde zastavit," stěžoval si Radim Hrubý. Naopak ale oceňuje, že v dosahu domu má veškeré obchody a služby. „Do centra prakticky nemusím. Všechno pořídím přímo tady u nás," pochválil.

Pro zvětšení klikněte.

PRO ZVĚTŠENÍ KLIKNĚTE.

Pacienty vítá opravená střecha
Brno-sever - Radnice v městské části Brno-sever v posledních letech nechala opravit nebo vystavět několik důležitých budov. Brněnský deník Rovnost přináší výběr investic, na které vedení městské části poslalo nejvíc peněz.
STŘECHA ZA ŠEST MILIONŮ. Po letech slibů a snažení radnice začala loni s rekonstrukcí polikliniky na Lesné. Na opravu střechy poslala ze svého rozpočtu šest milionů korun. „Doufám, že opraví celou budovu. Vypadá strašně," poznamenala Brňanka Monika Hlaváčková. Podle starosty Brna severu Rostislava Hakla radnice projekt na kompletní přestavbu polikliniky zpracovává.
KOMFORT PRO DĚTI. Zhruba třicet milionů korun stála oprava základní školy v Blažkově ulici. Škola slavnostně otevřela letos prvního září. „Budova je zateplená a dělníci pracovali i na její statice," upřesnil starosta. Radnici se podařilo zrekonstruovat také školku v Bieblově ulici.
KAMERY A DOMOVNÍK. Vedení městské části v končícím volebním období poslalo peníze také na oživení problémových lokalit. Za dotace, které městská část dostala od Evropské unie, dělníci opravili čtyři bytové domy v okolí ulice Cejl. Hlídají je kamery a na pořádek a bezpečnost dohlíží domovník. „Domy vypadají dobře a troufám si říct, že jejich okolí je teď bezpečnější," myslí si Pavel Daněk, který v městské části bydlí.
PARKOVIŠTĚ POD DOMEM. Nová parkovací místa vznikla v Brně-severu například na náměstí Slovenského národního povstání. „Mnohem větší význam ale má plánovaná výstavba podzemních garáží s víc než stovkou parkovacích míst pod domem v Merhautově ulici," doplnil starosta.

Privatizace bytů? Ano, tvrdí lídři

Brno-sever - Bydlet v nájmu, nebo si byt odkoupit? Většina lidí z městské části Brno-sever má jasno. Na otázku Podporujete privatizaci bytů? odpovídali i lídři největších stran:

„Jsem zastánce privatizace po celých domech. Zvýhodnění musí být současní nájemci."
Barbora Maťáková, ANO 2011

„Nemám s privatizací problém. Jen se při ní nesmí zapomenout na sociální bydlení."
Rostislav Hakl, ČSSD

„Podporuji rozsáhlou privatizaci sídliště Lesná. Lidé sami jako majitelé nemovitostí vědí, jaké jsou v bytech a domech problémy a jak je co nejlépe a nejefektivněji vyřešit."
Marie Paděrová, ODS

„Zásadně nejsem proti privatizaci, ale tak dvacet procent bytů v celém Brně by mělo zůstat ve vlastnictví města."
Emil Vítek, KSČM

„Dlouhodobě podporuji privatizaci, ale důležitý je souhlas lidí. Byty je třeba prodávat těm, kteří v nich bydlí a ne někomu cizímu."
Petr Hladík, KDU-ČSL

„Privatizovat má pouze ten, kdo chce. Vím, že většina lidí privatizovat chce, ale městská část málo tlačí na magistrát."
Martin Maleček, Sdružení občanů Lesné

„Jsem pro částečnou privatizaci. Prodal bych domy, které jsou ve špatném stavu. Ty opravené musí zůstat ve správě městské části, protože nájem tvoří výraznou část rozpočtu městské části."
Jakub Houška, Strana zelených

„Jsem pro privatizaci nejen domů, ale také jednotlivých bytů. Samozřejmě se nemůže privatizovat všechno, je potřeba se zaměřit i na sociální byty."
Martin Šrubař, TOP 09

Autor: Lenka Šklubalová

6.10.2014 VSTUP DO DISKUSE 16
SDÍLEJ:

SERVIS

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 15 000 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní strážný. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Náležitosti přihlášky:, strukturovaný životopis s fotografií, motivační dopis, souhlas se zpracováním osobních údajů podle ustanovení § 5 odst. 2 zákona č. 101/2000 Sb., Charakteristika pozice:, Fyzická ostraha majetku a osob v objektech Moravské galerie v Brně, Komplexní zajišťování administrativní agendy spojené s výkonem strážní služby, Obsluha zabezpečovací techniky, tj. PZTS, EPS a CCTV, Zajišťování bezpečnosti na společenských akcích, Evidence návštěv a obsluha šatny , Kvalifikační předpoklady a požadavky:, Odborná způsobilost pro výkon profese strážný, tj.:, profesní kvalifikace pro činnost strážný podle zvláštního právního předpisu (zákon č. 179/2006 Sb., ve znění pozdějších předpisů), nebo vysokoškolské vzdělání, nebo vyšší odborné vzdělání právnického, bezpečnostního nebo obdobného zaměření, nebo střední vzdělání s maturitní zkouškou v oboru bezpečnostním nebo právním, nebo střední vzdělání s maturitní zkouškou a osvědčení o rekvalifikaci nebo jiný doklad o odborné kvalifikaci pro příslušnou pracovní činnost vydaný zařízením akreditovaným podle zvláštních právních předpisů, zařízením akreditovaným Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, nebo ministerstvem, do jehož působnosti patří odvětví, v němž je živnost provozována, nebo doklad o uznání odborné kvalifikace podle zvláštního právního předpisu (zákon č. 18/2004 Sb., ve znění pozdějších předpisů), nebo doklad absolvování kurzu střední nebo vyšší policejní školy MV, případně praporčické nebo důstojnické a praporčické školy Sboru národní bezpečnosti, Střední odborné školy Sboru národní bezpečnosti či Střední odborné školy Federálního policejního sboru anebo Vysoké školy SNB, , Nabízíme:, Platové podmínky se řídí zákonem č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů a nařízením vlády č. 564/2006 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě, ve znění pozdějších předpisů , pracovní poměr na dobu určitou , zázemí významné kulturní instituce, 5 týdnů dovolené, Předpoklady pro vznik pracovního poměru , státní občanství ČR nebo cizí státní občanství a trvalý pobyt v ČR,, věk minimálně 18 let,, způsobilost k právním úkonům a bezúhonnost,. Pracoviště: Moravská galeriev brně, Husova, č.p. 535, 602 00 Brno 2. Informace: Mgr. Michal Kučera, Ph.D., +420 602 219 552.

Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 18 000 Kč

Elektromechanici elektrických zařízení (kromě zařízení v dopravních prostředcích) elektromechanik. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: První kontakt e-mailem nebo si telefonicky domluvit schůzku., Místo výkonu práce: ČR, Souhlas zaměstnavatele se zaměstnaneckou kartou. Pracoviště: Lumi, s.r.o., Vídeňská, č.p. 151, 619 00 Brno 19. Informace: Michael Pacher, +420 602 768 677.

Výroba - Výroba Ruční balič 12 200 Kč

Ruční baliči. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt telefonicky (Středa 9-11 hod.) nebo osobně: Sochorova 25, Brno, dobrý zdravotní stav, Krátkodobé zaměstnání. Pracoviště: Mazro cz, s.r.o. - 01, 664 84 Zastávka u Brna. Informace: Aleš Schnirch, +420 775 645 358.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 30 000 Kč

Účetní všeobecní účetní všeobecný. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: SAMOSTATNÁ ÚČETNÍ, , Náplň práce:, - samostatné vedení účetnictví, - příprava a zpracování DPH, KH, SH, silniční daně, - zpracování roční uzávěrky, statistických výkazů a reportů, - práce s hotovostí a ceninami, - komunikace s auditory, daňovým poradcem a hlavní účetní , , Požadujeme:, - ukončené SŠ nejlépe ekonomického směru, - praxe na obdobné pozici min. 3 roky, - znalost účetní a daňové legislativy , - prokazatelná praxe se zpracováním účetní závěrky, - znalost MS Office – denní využití, - znalost sys DIMENZE ++ velkou výhodou, nikoliv podmínkou, - AJ, NJ pouze výhodou, - řidičský průkaz skupiny „B“, , Nabízíme:, - zázemí mezinárodní energetické společnosti, znamenající příležitosti k seberealizaci a možnost osobního a profesního růstu v rámci společnosti, - práci v příjemném kolektivu špičkových odborníků a přístup k nejmodernějším technologiím, - pružná pracovní doba, - 5 týdnů dovolené, - příspěvek na penzijní a životní pojištění, - příspěvek na stravování, - jazykové kurzy, školení, , Nástup: dohodou, Místo výkonu práce: Brno, , V případě Vašeho zájmu zašlete strukturovaný životopis na e-mailovou adresu nejedla@ekolbrno.cz, popř. na poštovní adresu Ekol Energo, Křenová 65, 602 00 Brno. Pracoviště: Ekol energo, Zaoralova, č.p. 2832, 628 00 Brno 28. Informace: Irena Nejedlá, .


Zápas Zbrojovky proti Jihlavě. Ilustrační foto.
1

Zbrojovka odstartuje druhou ligu s týmem, který jí zpečetil pád

Ilustrační foto.
1

Na náměstí Svobody se tyčí už osm let. Při první generální opravě orloj promažou

Znovuotevřenou Riviéru čekají úpravy. Kvůli špatně viditelným schodům do vody

Brno - Ošklivý pád mohou na brněnském znovuotevřeném koupališti Riviéra způsobit malé schody při vstupu do vody. Podle některých návštěvníků nejdou dobře vidět. „Řešíme to neprodleně a vše by mělo být hotové příští týden,“ uvedl vedoucí provozu Riviéry Petr Mihola.

Dudníky pro dudky. Zoo pomáhá s návratem ohrožených druhů do volné přírody

Brno - Vrátit ohrožené druhy zvířat do volné přírody se prostřednictvím několika projektů snaží brněnská zoo. Na jižní Moravě je díky nim třeba o několik dudků obecných více.

Kráska z Íránu, Maroka nebo jihu Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny B

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

AKTUALIZOVÁNO

Kometa ulovila mazáka z NHL. Zaujaly mě úspěchy týmu, říká nová posila Mueller

Brno /VIDEO/ - Zkušenosti z NHL i z evropských soutěží. Hokejovou Kometu posílí americký hokejista Peter Mueller. Spojené státy americké reprezentoval na mistrovství světa všech věkových kategorií, z turnaje osmnáctiletých a dvacetiletých má zlato a bronz.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT