VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lubo Kristek, surrealistický démon z Podhradí

Podhradí nad Dyjí - Avantgardní umělec, jehož díla znají na celém světě, teď žije v malé vesnici na Znojemsku. Inspirací mu byl i přítel Salvador Dalí.

7.7.2008 3
SDÍLEJ:

Velikán německého a českého avantgardního umění Lubo Kristek se před osmnácti lety vrátil z emigrace a usadil se ve vesničce Podhradí nad Dyjí na Znojemsku. Přestože svérázné happeningy a surrealistická díla brněnského rodáka znají lidé na celém světě, v České republice se o něm příliš neví. Nejvíc pozornosti na sebe strhl nejspíš v roce 2002, kdy při jednom ze svých vystoupení vylezl před šokovanými diváky z útrob zdechlé krávy. Příběhu muže, který se přátelil se slavným Salvadorem Dalím a na letošek plánuje dvě velká životní rozhodnutí, se věnuje Deník Rovnost v dalším díle seriálu Patnáct minut slávy.

Lubo Kristek se narodil v roce 1943 v Brně, ještě jako mladík však nejen Brno, ale i Československo opustil. Tanky v ulicích při sovětské okupaci v roce 1968 pro něj byly impulsem k emigraci. Ačkoliv měl původně namířeno do vzdálenějších krajin, druhým domovem se mu stalo Německo. „Žil jsem s tehdejší ženou v německém Landsbergu. Nebylo to lehké, asi dva roky jsme bydleli v garáži, žížaly nám lezly až do postele. Ale nelituji ničeho,“ říká dnes pětašedesátiletý Kristek.

Přestože ho v Německu zpočátku nikdo neznal, postupem let se dokázal vypracovat mezi tamější uměleckou špičku. Dům v Landsbergu kousek od Mnichova byl jeho základnou, ze které vyjížděl do celého světa. „Vystavoval jsem a pořádal happeningy snad všude. I když jsem jezdíval na dovolenou, tak to vlastně žádná dovolená nebyla, protože jsem tam vždycky dřel jak kůň. Schválně jsem si s sebou nebral dláta ani štětce, ale pak mi něco vyplavilo moře a já jsem to začal dávat špagátama k sobě,“ směje se třeba při vzpomínce na rok 1986. Tehdy neplánovaně stvořil na břehu Středozemního moře poblíž Říma jednu ze svých asambláží, neboli trojrozměrných koláží, s názvem Mořský kůň.

Kamarád Dalí

Uznávaný umělec Kristek měl a stále má v Německu velmi dobré postavení. Dokonce takové, že i v poměrně puritánském a katolickém Bavorsku mohl do svých happeningů bez obav zapojovat nahé modelky. „Nahotinky měly při těch vystoupeních svůj smysl, byly součástí dějství, a proto jsem si to mohl dovolit. Na rozdíl od jednoho staršího umělce, který nechal nahou modelku válet se po botách vězňů z koncentračního tábora v Dachau. Jeho jediným cílem bylo šokovat a dav ho proto zlynčoval,“ říká Kristek.

Ve své umělecké kariéře dosáhl mnoha úspěchů. Jedním z nich byla třeba výstava v Curychu, na které se setkal s proslulým ruským spisovatelem Alexandrem Solženicynem. Kristkova asambláž Okno na svobodu, ve které se promítají vzpomínky na emigraci, režim v Československu i nástrahy demokracie, tam získala mezi osmi sty díly první místo. O tom, jestli při svém více než dvacetiletém působení v zahraničí vystudoval některou z uměleckých škol, se Kristek bavit nechce. Podle něj je to nedůležité. „Ani jeden z velkých umělců, které uznáváme, nemá akademii. Mám za sebou věci, které jsou nad jakýmikoliv školami. Sedm let jsem obletoval Dalího. Jakoupak akademii k tomu chcete přirovnat?“ ptá se.

Na spolupráci s ikonou světového surrealismu Salvadorem Dalím vzpomíná nejen s úctou, ale i s úsměvem. Třeba když mluví o tom, jak je pro něj v tvorbě důležitá mystika a tajemno. „Já jsem mystik jak trám a ne abych maloval kvítka ve váze. Už Dalí si dělal srandu z Paula Cézanna a jeho zátiší. Říkal, že ví přesně, kdy si Cézanne koupil nová jablka, kdy mu shnila a kdy musel vyměnit předlohu,“ směje se Kristek.

Mystika, tajemno a magie jsou odpradávna spojené i s pavouky, na které surrealistický umělec nedá dopustit. V Německu dokonce studoval arachnologii a vlastnil jednu z největších světových pavoučích sbírek, ve které měl na čtyři a půl tisíce živých exponátů. „Pavouci mají se surrealismem hodně společného. My jsme proti nim úplní chudáci. Úžasné je třeba už to, že když některé druhy ztratí nohu, do dvou a půl minut jim doroste. Za všechny ty roky mě ani jeden nekousl. Také díky tomu, že jsem se naučil speciální chvat, kterým se chytají i ti nejzuřivější,“ vypráví Kristek, jehož první sklípkan se jmenoval Anička.

Návrat domů

V komunistickém Československu patřil k takzvaně zakázaným umělcům. To se však změnilo, stejně jako režim, v roce 1989. Rok po listopadových událostech se Kristek vrátil ze světa na jižní Moravu. Tentokrát však ne do rodného Brna, ale do vesničky Podhradí nad Dyjí na Znojemsku. V obci s padesáti obyvateli opravil místní zámeček a dal mu jméno Lubo. Na přítomnost originálního člověka a umělce ve vesnici upozorňuje třeba kaplička Nymfeum, socha s názvem Kosmicky načasovaná parapyramidální potence či klavírní křídlo přímo na střeše zámečku. „Místní jednou spočítali, že sem díky tomu přijede šedesát tisíc lidí ročně,“ říká Kristek.

Další poklady z Kristkovy dílny mohou zájemci vidět při prohlídkách, kterými provází umělcova přítelkyně a múza Iveta Pavlovičová. Sousedé mají „svého“ umělce rádi. Svérázný výtvarník jim však již nejednou dokázal vyrazit dech. Například při památném happeningu v červnu 2002.

Na konci zhruba čtyřicetiminutového nočního dramatického vystoupení desítky herců za zvuků hlasité elektronické hudby přitáhla šestice mužů v černém žebřiňák s páchnoucí zdechlinou krávy. Tři stovky už tak šokovaných diváků za pár okamžiků lapaly po dechu. Z vyvrženého břicha zvířete se totiž vykroutila igelitová mumie, což nebyl nikdo jiný než Lubo Kristek. Celý od krve a zahalený jen v bederní roušku pak konsternovaným přihlížejícím přečetl svůj manifest, ve kterém zkritizoval přetechnizovanou společnost a zahrávání si s přírodou.

O happening, který sám autor označuje za jeden z nejtvrdších, se dokonce poté zajímali i policisté a veterináři. Žádný problém nakonec neobjevili. Také proto, že kráva nezemřela kvůli happeningu, ale Kristek ji koupil z třebíčských jatek. Umělec se prý nemusel příliš přemáhat, aby do mrtvé krávy vlezl. „Větší problém než si do ní lehnout mi dělá procházka po ulici se spoustou psích hovínek. Potíž byla jen v tom, že mi krávu přivezli přes den a do večera musela přečkat ve stodole. V tom teple se začala kazit a já potom smrděl čtrnáct dní,“ vypráví umělec. V krávě mu prý jinak bylo pěkně teplo a více než půlhodinu v ní vydržel díky štěrbině, kterou mohl dýchat.

To vše podstoupil kvůli tomu, aby svým happeningem upozornil na problémy dnešní společnosti. Podle Kristka je totiž příliš konzumní a vývoj jde špatným směrem. „Systém je založený na konzumu a přetechnizování. Nejsem proti vývoji, ale ten, který je teď, dělá lidi závislými,“ soudí. Protest proti přetechnizované společnosti a závislostem, které moderní doba nepozorovaně přináší, je smyslem i jeho probíhajícího projektu Requiem za mobilní telefony. Ten začal přímo v redakci Znojemského Deníku Rovnost loni v dubnu a za víc než rok už Kristek slavnostně provrtal stovky mobilů nejen ve Znojmě, ale i ve Vídni či německém Landbergu.

Svérázný umělec se také před třemi lety rozhodl, že obohatí břehy řeky Dyje o svá jedinečná díla. Na různá místa umístil jedenáct asambláží, soch a plastik v hodnotě několika milionů korun. Takzvaná Kristkova podyjská glyptotéka začíná u pramene Dyje v Panenské Rozsíčce na Jihlavsku, pokračuje přes jižní Čechy, Rakousko, jižní Moravu a končí na soutoku Dyje s Moravou na Slovensku.

Součástí glyptotéky je i dílo Ptačí poslání na rakouském hradě Hardegg, které Kristek vytvořil jako svůj sarkofág. „Má tři patra. V prvním bude po smrti moje tělo, v druhém tělo mé poslední manželky a ve třetím symbolické nástroje, kterými jsem si vyplňoval čas tohoto světa, tedy barvy, štětce, dláta a podobně,“ popisuje avantgardista.

Věčné bdění

Lidé, kteří se s jeho tvorbou setkají, často nedokáží pochopit, kam na své nápady chodí. Kristkovo vysvětlení přesně zapadá do jeho surrealistického světa. „Vždy jsem vycházel ze snů. V noci jsem snil a přitom skicoval. Před časem jsem ale měl podezření, že vůbec nemohu nebo neumím spát, a lékař mi to potvrdil. Doopravdy nespím, ale v podstatě halucinogenuji. U mě vlastně odpadá odpočívací fáze a rovnou se dostávám do takového halucinogenního spánku,“ říká Kristek.
I proto se prý ve svých pětašedesáti letech cítí unavený na velké happeningy. Ten letošní, který plánuje k Janohradu v Lednicko-valtickém areálu, tak prý může být v této dimenzi poslední.

„Šestnáctého srpna je úplněk, navíc je absolutní zatmění Měsíce a ještě bude v konjunkci Jupitera. Taková chvíle se opakuje jen jednou za čtyřiadvacet let. Ten den budu chtít v happeningu vrátit evoluci člověka do vodního skupenství, což je podle mě velká myšlenka. Už teď pracuji na vodních bytostech, které tam budou vystupovat,“ poodhalil Kristek tajemství. Kromě konce s velkými happeningy ho prý letos čeká ještě jeden velký životní krok. „Už dvakrát jsem se oženil a rozvedl, ale nejspíš jsem se nepoučil. To je vše, co k tomu řeknu. Chytřejší jistě tuší, co plánuji,“ směje se Kristek.

Autor: Petr Škarda

7.7.2008 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Obsluha strojů 16 000 Kč Obsluha ostatních strojů a zařízení na výrobu, zpracování, uchování potravin a příbuzných výrobků Pracovník výroby studené kuchyně - Karlova pekárna s.r.o. - Měnín. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt telefonicky nebo emailem ( v pracovní dny od 6:00 do 15:00 hod.) , , Výroba potravinářských výrobků ze sortimentu studené kuchyně, ruční práce, balení, etiketování a obsluha potravinářských strojů. , , Zaměstnanecké výhody: , fixní plat + zákonem stanovené příplatky, pracovní poměr na dobu určitou (2 roky), s možností prodloužení spolupráce, občerstvení na pracovišti, dvousměnný provoz, autobusová zastávka hned u výrobny , , Možnost nástupu : IHNED, , Místo výkonu práce: Měnín 52, 664 57.. Pracoviště: Karlova pekárna s.r.o.- provoz měnín, 664 57 Měnín. Informace: Karlova pekárna s.r.o. provoz Měnín, +420 544 210 525. Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 28 000 Kč Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů, taxikáři ŘIDIČ - KURÝR. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 28000 kč, mzda max. 29000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: 13,12,/ základní vzdělání, Řidič - kurýr. ŘP sk. B., Rozvoz balíků a zásilek pro spol. DPD., Výhodou jsou zájemci z okresu Brno - venkov. , Kontaktujte nás e-mailem nebo telefonicky - 7:00 - 19:00.. Pracoviště: Bronislav kapko - provozovna, 664 57 Měnín. Informace: Bronislav Kapko, +420 602 567 702. Služby - Služby Kadeřník 13 000 Kč Kadeřníci. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt se zaměstnavatelem telefonicky kdykoliv, Požadavky: bez praxe, možnost zaučení přímo v provozu. Pracoviště: Kadeřnictví u žouželky, Palackého třída, č.p. 2083, 612 00 Brno 12. Informace: Ladislava Dvořáčková, +420 607 727 390. Informační technologie - Informační technologie Programátor 30 000 Kč Vývojáři softwaru. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 100000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadované dovednosti, Znalost ruského jazyka na úrovni rodilého mluvčího, , Poznámka k volnému místu:, Prosím před návštěvou se prosím telefonicky ohlašte!!!, Zájemci se dostaví ve dnech PO a ST mezi 10:00 až 11:00 hodinou na kontaktní adresu , , souhlas zaměstnavatele se zaměstnaneckou kartou. Pracoviště: Red hat czech s.r.o., Purkyňova, č.p. 71, 612 00 Brno 12. Informace: Petra Sumerauerová, +420 777 301 474.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nový model Zetoru, jehož design vytvořila slavná italská společnost Pininfarina. Ilustrační foto.

Zetor má pokutu za přípravek v lakovně. Zaplatit musí stovky tisíc

Brankář Libor Kašík při premiérovém tréninku s Kometou.
4

Podepsal jsem Kometě, vtipkoval Kašík po finále s Brnem. Po 4 letech? Realita

Řidiče měli vybržďovat a poté ještě okrást. Problikával nás, hájil se obžalovaný

Brno – U odvolacího jednání na krajském soudě v Brně uspěla ve středu dvojice mužů, která měla v létě podle obžaloby okrást řidiče na parkovišti poblíž obchodního domu v Brně. Soud tak zrušil rozsudek městského soudu v Brně, který otci a synovi udělil v září dvouletý trest. Případ se nyní na městský soud vrátí.

AKTUALIZOVÁNO

Na ruské kolo už montují kabinky pro 144 lidí. V noci budou zářit bílou barvou

Brno - Jízdu nad Brnem si lidé užijí v osvětlených kabinkách ruského kola na Moravském náměstí. Technici jich na základní konstrukci, kterou montují už od začátku týdne, nainstalovali ve středu dopoledne čtyřiadvacet. V jedné kabině se sveze šest zájemců, celkem tedy atrakci zaplní 144 návštěvníků. Bílé kabiny doplní přístřešky osázené malými žárovkami stejné barvy.

Krejčíková: Nadstandard hvězd? Nic pro mě. Raději se procházím doma na venkově

Ivančice, Brno – Společně s Kateřinou Siniakovou opanovala French Open a Wimbledon a ke konci roku také deblový žebříček WTA. Sezonu si tenistka Barbora Krejčíková nečekaně prodloužila při finále Fed Cupu, kam si odskočila z dovolené. Zanedlouho začne přípravu na další ročník. „Každý z úspěchů měl pro mě speciální význam. Vážím si všech stejně, šlo o neuvěřitelnou sezonu,“ říká v rozhovoru pro Deník Rovnost dvaadvacetiletá rodačka z Brna.

Druhé jaro na jihu Moravy: Čápi zůstávají, rozkvetly stromy

Jižní Morava – Suché léto připomínající období vegetačního klidu a následné deště na jihu Moravy vyhodnotily rostliny jako nástup jara. Nyní rozkvétají jabloně, hrušky i okrasné keře.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT