Park Špilberk založil velký příznivec městské zeleně, někdejší starosta Brna Christian d´Elvert. Hlavní projekt navrhl umělecký zahradník Anton Šebánek.

Park město postupně obnovuje. „S velkou rekonstrukcí jsme začali roku 2000. Nyní postupujeme podle projektu Evy Damcové," uvádí správkyně parku z městské organizace Veřejná zeleň města Brna Kateřina Novotná.

Kromě informačních cedulí, fit parku a dětského hřiště vzniklo v parku skalní jezero. „Rekonstrukce stála zhruba padesát milionů. V další etapě počítáme s evropskými dotacemi ve výši sedmdesáti milionů," doplňuje Novotná.

Návštěvníci v parku spatří pomník d'Elverta z roku 1884, památník italských karbonářů vězněných v letech 1823 až 1845 ve špilberské věznici, nebo pomník Raduita de Souches, který za třicetileté války ubránil Brno před Švédy.

Park je známý také díky vyhlídkovým altánkům. Jeden z nich na severní straně kopce se jmenuje Gloriet. „Jeho kulovitou střechu podpírají čtyři vysoké sloupy. Uvnitř je stůl s plastickou mapou budov ve městě, které lze vidět přímo z altánku," uvádí Flodrová.

Hlavní dominanta parku je hrad Špilberk. Postavil ho český král Přemysl Otakar II. v polovině třináctého století.

Maminky ocení takzvanou kočárkovou cestu. Tak se říká promenádě, která obepíná celý kopec. „Bydlím v centru, takže jsem ráda, že se do parku dostanu i s kočárkem. Přestože jsou cesty do kopce, je to vždy příjemná procházka," svěřila se například Monika Macků.

Parku ale chybí lepší přístup pro tělesně postižené a důchodce. „Dlouhou dobu se mluví o lanovce. Myslím si, že by zvýšila návštěvnost parku i hradu," upozorňuje Flodrová.