Když náctiletá slečna vyhraje soutěž miss, začnou se kolem ní dít věci. Pokud ještě není zkušenou modelkou, odstartuje kariéru, každý druhý den navštěvuje nějakou společenskou akci, začne cestovat po světě a mnohdy se natrvalo odstěhuje do Prahy. „Missím a modelkovským“ povinnostem se pak věnuje dlouhá léta. Když v roce 1994 vyhrála soutěž Miss České republiky Brňanka Eva Kotulánová, zůstala, jak se říká, nad věcí. Dostudovala vysokou školu, vdala se a začala podnikat. A navíc, na rozdíl od mnoha jiných miss, neutekla ze svého rodného města. Brno je pro ni totiž stále tím pravým domovem. Příběhu nejkrásnější dívky České republiky z roku 1994 se věnuje brněnský Deník Rovnost v dalším díle seriálu Patnáct minut slávy.

Když Evu Kotulánovou přihlásila v roce 1994 maminka do soutěže miss, měla tehdy devatenáctiletá blondýnka za sebou už několik soutěží krásy. „V té době už jsem také předváděla pro jednu brněnskou agenturu, takže jsem se přihlášce do miss nijak nebránila. V té životní fázi to pro mě prostě byla zábava,“ vzpomíná dnes třiatřicetiletá Kotulánová. Kromě zábavy si musela plnit i studijní povinnosti. Po maturitě na brněnském gymnáziu v Křenové ulici totiž studovala prvním rokem obor obchodní činnost a finanční podnikání na Vysoké vojenské škole pozemního vojska ve Vyškově.

Poté, co úspěšně prošla všemi kvalifikačními koly, nemusela na finálový večer cestovat daleko. Organizační tým kolem „otce missek“ Miloslava Zapletala totiž za místo soutěžního vyvrcholení vybral brněnskou halu Rondo. „Atmosféra kolem miss byla příjemná. Nevzpomínám si na žádné soupeření mezi děvčaty nebo něco podobného. Líbilo se mi to,“ vzpomíná Kotulánová na týdny strávené přípravami na finálové klání.

Finálový večer ji přichystal jedno z největších a nejpříjemnějších překvapení jejího života. Svým úsměvem, vystupováním a jistě i mírami 92-60-92 okouzlila porotu a získala titul Miss České republiky 1994. Svým triumfem přerušila blonďatá kráska pětiletou šňůru vítězství brunetek. „Do soutěže jsem šla s tím, že to buď vyjde, nebo ne. Že se to nakonec povedlo, pro mě samozřejmě bylo velké překvapení,“ říká Kotulánová.

Oproti luxusním darům pro missky z posledních let byly tehdejší ceny pro vítězku skromnější. Například korunka pro miss nebyla osázená diamanty jako dnes, ale bižuterií. Hlavní cenou však bylo auto Seat Ibiza, což udělalo čerstvé majitelce řidičského průkazu velkou radost. „Pro to moje malé ježdění bylo bezvadné. Byla jsem s ním dlouho spokojená a asi pět let jsem ho hodně využívala,“ vypráví.

Rušný rok

Po vítězství v miss začal kolem krásné Brňanky pořádný humbuk. Nabídky na fotografování, modeling nebo žádosti o rozhovor chodily jak na běžícím páse. „Určitě jsem měla více možností a práce, díky soutěži jsem si třeba vyzkoušela i moderování v televizi. S tím, jaké možnosti mají vítězky miss dnes, se to ale srovnat nedá,“ tvrdí Kotulánová.

Velký zájem médií vydržel přibližně rok. Po dalším ročníku miss se začal rozruch kolem Kotulánové uklidňovat a ona tak měla více času na studium. „To pro mě bylo mnohem důležitější než modeling,“ ubezpečuje bývalá miss.

O tom, že pro ni vzdělání znamenalo víc než předvádění na molu, nemůže být pochyb. Modelingu se totiž věnovala už jen tři roky poté, co získala korunku miss, a v roce 1997 promovala na vysoké škole s červeným diplomem.

Rok po dokončení studií se tehdy třiadvacetiletá Brňanka vdala. A její manžel je dalším z důvodů proč na miss vzpomíná ráda. „Poznali jsme se totiž v průběhu soutěže,“ vysvětluje. A kdo byl a stále je ten šťastný? Podnikatel, předseda dozorčí rady České pojišťovny, jeden z nejbližších spolupracovníků nejbohatšího Čecha Petra Kellnera a v neposlední řadě automobilový závodník Milan Maděryč.

„Ze začátku jsem z těch jeho závodů měla strach. Ale už jsem klidná. Poznala jsem totiž, že i když se s ním auto přetočí pětkrát přes střechu, tak se vlastně nic neděje,“ směje se Kotulánová.

Ji koně pod kapotou nelákají. „Mám radši živé. Dva koníky máme v Moravských Knínicích, a když je čas, rádi si na nich vyjedeme do lesa,“ říká.

S dnes dvaapadesátiletým byznysmenem má sedmiletou dceru Julii. Přestože celá rodina často cestuje po světě, Kotulánová v sobě nezapře brněnskou patriotku. Několik letních měsíců každoročně tráví u moře, hlavně v Řecku, ale za svůj domov stále považuje Brno. Také proto se sem po rok a půl dlouhém pobytu v Londýně v lednu vrátila.

„Vyrůstala jsem tady, mám tu přátele a hlavně rodinné zázemí. Brno mám prostě ráda. Navíc miluji přírodu a od domu v Jehnicích to máme padesát metrů do lesa,“ vysvětluje brněnská rodačka.

Miss tady a teď

S Brnem ji spojuje také její podnikatelský duch. Už od roku 1997 totiž vlastní obchůdek Modrobílá linie v Kozí ulici. „Je to obchod s čaji, ale najde se tam i spousta potřebných zbytečností pro ženy a jejich teplý a útulný domov. Je to moje radůstka,“ říká.

V Brně má i další plány. Jedním z nich, který potěší hlavně sportovně založené Brňany, je nový lanový park. Má vyrůst v Pisárkách naproti areálu Komety. „Bude tam přes třicet překážek. Měl by začít fungovat už letos na konci léta,“ těší se milovnice především zimních a vodních sportů.

Účinkování v miss prý nikdy nelitovala. „Je to životní zkušenost. Je dobře, když má člověk možnost něco takového poznat. Sice mi to na chvíli vzalo část soukromí, ale pozitivních věcí bylo víc,“ hodnotí sympatická žena soutěž s odstupem čtrnácti let a doplňuje jednu zajímavost. „Musela jsem se smát. Od svého vítězství jsem viděla finále miss na živo z publika poprvé až letos v březnu. Dokonce jsem nebyla ani na miss 1995, kde jsem měla korunovat novou královnu krásy, protože jsem právě soutěžila na Miss Universe,“ říká pobaveně.

Letos tak měla možnost setkat se s ostatními vítězkami soutěže miss. „S některými z nich jsem se seznámila až teď, ale s Monikou Žídkovou nebo Terezií Dobrovolnou se znám dobře,“ říká Kotulánová.

Velkou radost ji letos udělaly výsledky konkurenční České Miss. V ní skončila třetí dvaadvacetiletá Brňanka Elisavet Charalambidu. A dokonale potvrdila starou pravdu, že svět je malý. „Nejen, že jsme obě chodily na brněnské gymnázium v Křenové ulici, ale Elisavet pracovala minulý rok jako hosteska v závodní stáji mého muže,“ dodala.

Za pár let možná bude vyprávět o tom, jaké to je být jako bývalá miss matkou i té aktuální. Sedmiletá Julie si totiž s oblibou hraje s korunkami, které její matka posbírala na různých soutěžích krásy. „Ta nejcennější je na ni sice ještě moc velká a těžká, ale s ostatními si ráda hraje, když si s kamarádkami obleče princeznovské šaty. Moc kamínků už na nich není,“ směje se Kotulánová.