Vedení firmy, která se zaměřuje na vývoj a výrobu plynových a elektrických kotlů, si zakládá na tradici, nezávislosti a dobrém servisu klientům. Centrála společnosti sídlí v Zastávce u Brna. „Jsme malá a ryze česká firma. Chtěly nás koupit nadnárodní společnosti, ale snažíme se jim konkurovat," poznamenává výrobní ředitel Miroslav Nováček.

Produkce kotlů začíná vývojem. „Vytvořit nový model trvá někdy i dva roky. V oboru jsem začínal už před listopadovou revolucí, stále se snažím držet krok s moderní dobou," říká sedmdesátiletý ředitel.

V hale kovovýroby zaměstnanci na stroji vysekávají z nalakovaných plechů díly budoucích kotlů. „Je to jediná mašina s ranní i odpolední směnou, abychom vše stíhali," vysvětluje Nováček.

Firma zaměstnává přes sto lidí, padesát z nich v rapotickém závodě. Podle ředitele jsou zaměstnanci výjimeční tím, že chápou celý proces výroby a dokážou za sebe na pracovištích zaskočit.

Thermona
∙ největší český producent plynových kotlů
∙ výrobní závod je v Rapoticích, centrála společnosti sídlí v Zastávce u Brna
∙ ročně vyrobí přibližně patnáct tisíc kotlů
∙ dvě třetiny vyváží do zahraničí, hlavně do Evropy

Thermona vyrábí několik desítek variant kotlů z téměř dvou a půl tisíce součástek. Zaměřuje se na výrobu kondenzačních i atmosférických kotlů. „Kondenzační vyrábíme hlavně pro země v Evropské unii, kde je trh víc regulovaný," říká obchodní ředitel Milan Kubíček.

Jejich výhoda je hlavně v energetické účinnosti. Využívají totiž i teplo ze spalin, které u jiných typů kotlů mizí komínem pryč. Topení je efektivnější a přívětivější k životnímu prostředí.

Přecházíme do další haly s velkou výrobní linkou, kde zaměstnanci montují komponenty kotlů. Jakmile je produkt v celku, musí jej otestovat. „Nejdřív načteme všechna data do řídicí jednotky. Kotel napustíme, natlakujeme a zkontrolujeme, jestli je správně zapojený. Pak simulujeme provoz, přitom seřizujeme nastavení tlaku, teploty a všechny bezpečnostní prvky," rozebírá celý postup Nováček.

Pokud kotel splňuje parametry, dostává ze systému výrobní číslo s identifikačním kódem. „Díky systému managementu kvality můžeme podle tohoto čísla dohledat, kdo a kdy provedl jednotlivé operace při výrobě kotle. A také, komu byl dodaný, i kdo jej uvedl do provozu," říká obchodní ředitel Kubíček. Systém kontroly státní zkušebny je podle něho důležitý pro firmu i pro zákazníky.

V závěru prohlídky se dostáváme paradoxně na začátek celého koloběhu výroby. V místnosti vývoje Nováček představuje už téměř hotový nový model kotle, který s dlouholetým kolegou Josefem Vyhnalíkem dokončuje. „Těším se, až jej předáme státní zkušebně k certifikaci. Půjde ovládat přes wi-fi, takže klient bude mít možnost kontrolovat a ovládat jej i na dálku," upozorňuje Nováček.

DANIEL HRBOLKA