V oblíbené internetové encyklopedii Wikipedia najdou lidé mezi nejvýznamnějšími brněnskými osobnostmi i Pavla Hlavu. Jeho jméno je ve světové síti uvedeno vedle Leoše Janáčka nebo Bohumila Hrabala. Hlava se však o tuto pozici nezasloužil celoživotní prací, ale jen pár minutami záběrů na kameru. Jako jediný na světě totiž natočil oba útoky letadel na věže Světového obchodního centra v americkém New Yorku 11. září roku 2001.

Jaké měl pocity, když stál v blízkosti hořících budov, a jak mu unikátní nahrávka změnila život, tomu se brněnský Deník Rovnost věnuje v dalším dílu seriálu 15 minut slávy. Do Spojených států amerických se Pavel Hlava vydal v prosinci 1999. Chtěl si totiž vydělat na byt. „Bral jsem to jako svou novou šanci. V Ostravě jsem se zrovna rozvedl, a chtěl jsem se vrátit do místa, kde jsem se narodil, do Brna,“ vysvětluje Hlava, proč se vydal za prací do Ameriky.

Měl štěstí, v New Yorku narazil na Mika Cohena, svého budoucího šéfa. „Říkal jsem mu malý žid. Přišel do Spojených států v sedmnácti z Ruska a opravdu byl silně věřící žid. Stali se z nás dobří kamarádi,“ popisuje svého zaměstnavatele Brňan, který za oceánem pracoval na stavbách.
Jeho šéf byl i u toho, když se mu podařilo na Manhattanu natočit teroristický útok na Dvojčata, jak se budovám obchodního centra říkalo. Cestoval s nimi i Hlavův bratr Josef, který jej zrovna navštívil.

„Za to, že jsem oba nárazy natočil, vděčím mnoha náhodám. Jeli jsme totiž na služební cestu do Pensylvánie a původně jsme měli vyrazit o den dřív. V New Yorku jsem tedy jedenáctého září vůbec být neměl,“ upozorňuje Hlava. Další shodou okolností měl u sebe kameru. „Tu jsem si koupil týden předtím. A ten den jsem ji držel poprvé v ruce. Chtěl jsem si cestou natočit nějaké záběry z New Yorku, hlavně právě Dvojčata, a pak je poslat rodině,“ říká Hlava. To, že jeho záběry obchodního centra budou unikátní, tušit nemohl. Naopak se strachoval, aby je vůbec natočil. „V New Yorku je běžně plno smogu. Je tam taky velká vlhkost. Ale ten den byla obloha vymetená. Ideální pro natáčení,“ podotýká.

Nevědomky

Náraz prvního letadla zaznamenal, aniž by si to uvědomil. „Zastavili jsme těsně před Battery tunelem. Z toho místa byl na Dvojčata krásný výhled. Ještě jsem na kameru říkal, jak jsou vysoká. V tu chvíli narazilo první letadlo, ale já si toho vůbec nevšiml. Díval jsem se na to jen na malé obrazovce na kameře. Až jsem se na kazetu podíval na videu, uviděl jsem, že z budovy stoupá hustý dým,“ říká Hlava. Stále ve výletní náladě tak nasedl zpátky do auta. Přitom ještě stihl natočit billboard, který zval na nový film Arnolda Schwarzeneggera o boji proti terorismu. „Po těch útocích ho hned zakázali,“ připomíná Hlava.

První zprávy o tom, že teroristé zaútočili na světové centrum, se dozvěděl v tunelu z rádia. „Říkali, že do jedné z věží narazilo letadlo. Myslel jsem si, že to byl nějaký blázen, který se pokusil proletět mezi Dvojčaty. Zrovna měsíc předtím totiž zůstal nějaký parašutista viset na Soše Svobody. Že se jedná o úmysl, nás vůbec nenapadlo. Mike pak tunel prokličkoval a zastavil asi dvě stě metrů od obchodního centra,“ vzpomíná Hlava. V té chvíli už z jedné z budov šlehaly vysoké plameny. A zbývalo jen několik okamžiků do druhého nárazu.

Brňana však nejvíc překvapil klid lidí kolem. „Většina z nich šla dál. Někteří byli zvědaví a dívali se. Ale panika nepřišla ani po nárazu druhého letadla,“ upozorňuje Hlava. Dopravní letadlo narazilo do druhé věže centra tři minuty po deváté ráno. Hlava byl v tu chvíli tak blízko, že je na videu detailně vidět, jak trup letadla zajíždí do budovy. „Nad hlavou nám najednou hučelo, a pak se ozvala strašná rána. Až v té chvíli nám bylo jasné, že to není náhoda. Myslel jsem si, že to musel někdo i podminovat. Můj brácha začal křičet, že jde o atentát,“ vypráví.

I když stál jen pár stovek metrů od výbuchu, strach neměl. „A ani lidé okolo. Vůbec nikdo nevěřil, že by mohly budovy spadnout. Všichni předpokládali, že se hasičům požár podaří uhasit a žádná velká tragédie z toho nebude,“ popisuje reakce okolí Hlava, který z místa odjížděl právě ve chvíli, kdy se jedna z budov zřítila k zemi. „Až tehdy se lidé vyděsili,“ říká. Nebezpečí, které mu hrozilo, si prý uvědomil až později. „Při vyšetřování totiž zjistili, že teroristé plánovali uložit do letadla také antrax. Byla to zrovna doba, kdy chodily nebezpečné obálky s bílým práškem. Kdyby se jim to povedlo a antrax se při výbuchu rozprášil, byl bych mrtvý,“ upozorňuje Hlava.

Jeho šéf Cohen se i přes útoky rozhodl v pracovní cestě pokračovat. „Vůbec jsem to nepochopil. Vždyť měl doma v Brooklynu šest dětí a o politiku se velice zajímal. Dodnes nevím, jak to, že jsme v New Yorku nezůstali,“ přemítá muž. Když se po čtrnácti dnech vrátil z Pensylvánie, byl život ve městě ve starých kolejích. Teprve tehdy Hlavu napadlo, jak cenná je jeho nahrávka, a že by o ni mohla mít zájem média. „Zavolal jsem do Novy, ale tam o video zájem neměli. Možná si mysleli, že jim volá nějaký blázen. Řekli, že už to není aktuální, a že jsou diváci z těchto záběrů unavení,“ popisuje odmítnutí Hlava, který se tak vzdal naděje, že by mohl unikátní záběry prodat.

Video ale začal šířit mezi známými. Kazeta se tak dostala až k profesionálnímu fotografovi Walteru Karlingovi. „Přišel za mnou před druhým výročím útoků v roce 2003. Říkal, že má kamaráda v místních novinách New York Times, a že by se mnou mohli udělat rozhovor. Pak by měl třeba někdo o nahrávku zájem,“ říká Hlava. Karling se nemýlil. Zpráva o unikátní nahrávce s nárazy letadel do obchodního centra se rozšířila rychle. Měly o ni zájem televize například v Japonsku, Švédsku a samozřejmě v USA.

Peníze za utrpení?

Přímý prodej záběrů však Hlavovi zhatil jeho šéf. „Z novin si mě přišli do práce vyfotit. Mike se dozvěděl, že chci nahrávku prodat a nesouhlasil s tím. Říkal, že nemůžu těžit z neštěstí lidí,“ vzpomíná Hlava. Cohen se rozhodl poskytnout video americké televizi ABC zadarmo. „Je neuvěřitelné, co stihl za jeden den. Od pátečního soumraku byl šábes a on nemohl pracovat. Za jediný den se stihl domluvit s televizí a do novin dát dodatek, kdy nahrávku odvysílá,“ usmívá se Hlava. Video tak ztratilo cenu a Brňan přišel o veškeré nabídky ke koupi.

Spolu s Karlingem se však rozhodli situaci vyřešit za pomoci právníků. „Televize nám nejen zaplatila za vysílání, ale také jsem dostal odškodnění za porušení autorských práv. Báli se soudu,“ podotkne Hlava. Spor ale ukončil jeho blízké přátelství s Cohenem. „Od té doby jsem ho neviděl. Varovali mě před tím právníci,“ přiznává. Hlava totiž v Americe pracoval načerno a jeho zaměstnavatel by mu tak mohl způsobit nemalé problémy.

Nepřipouští si, že by mohl mít jeho americký šéf pravdu a on vydělal na tragédii. „Často se mě na to lidé ptají. Ale já nemám odpověď. Když jede člověk do ciziny, aby si vydělal, peníze pak nemůže odmítnout,“ podotýká Hlava. Kdyby nebylo videa, zůstal by prý v New Yorku o dva nebo tři roky déle.

Poté, co se video, které jako jediné zachycuje oba útoky, objevilo v televizi, přišli za Hlavou agenti FBI. „Chtěli po mně tu kazetu, aby jim pomohla ve vyšetřování. Zjistili z ní, jakou rychlostí letadla letěla. Také mi řekli, že se zdálo, že druhé letadlo budovu skoro minulo. Díky tomu, co jsem natočil, však poznali, že pilot jen natočil stroj tak, aby zasáhl co nejvíce pater křídly, ve kterých jsou zásoby paliva,“ upozorňuje Hlava. Vyskytly se podle něj také dohady, že si Amerika na věže zaútočila sama a vyšetřovatelé tak po něm kazetu chtěli, aby zničili případné důkazy. „Tomu ale nevěřím,“ jednoznačně odmítá dohady Hlava.

Vzpomínkový bar

Kolik za video od televize ABC dostal, říct nechce. „Myslím, že by nebylo dobře, kdyby to lidé věděli. Už jenom kvůli těm klukům, co tam se mnou pracovali,“ podotýká Hlava. Před časem se však v tisku objevilo, že se částka pohybovala v desítkách tisíc dolarů. Peníze stačily na to, aby si v Brně koupil byt a otevřel hudební klub. „Splnil se mi tím můj sen,“ říká. Hudební klub v prostorách hotelu Grand pojmenoval Hlava právě po Dvojčatech – Twins. Dominantní věže Manhattanu připomínaly velké malby na stěnách. „Chtěl jsem ho vyzdobit jako památku. Chodilo tam dost lidí, měli to místo rádi. Vedení baru ale nebyla taková pohoda, jak jsem si představoval,“ zesmutní Hlava. Klub tak po čtyřech letech uzavřel. Od letošního února pracuje jako řidič České pošty.

„V Grandu mi skončila nájemní smlouva a nová místa jsou moc drahá. Taky mě nebavilo, že na mě pořád někdo posílal kontroly. Policisté k nám chodili i třikrát za večer. Lítal jsem víc po úřadech, než se věnoval baru,“ popisuje Hlava nepříjemnosti, kvůli kterým změnil povolání.

Do New Yorku se podíval ještě jednou, dva roky po návratu do Brna. „To bylo těsně po teroristických útocích v londýnském metru. A panika se přenesla i do Ameriky. Asi týden nebyli v metru skoro žádní lidé. I já jsem měl strach,“ popisuje stísněnou atmosféru Hlava. Podle něj už strach z New Yorku nezmizí. „Při jakékoliv akci jsou všude policisté. Kontrolují každý náklaďák. To město už nikdy nebude mít klid,“ dodá Hlava.