Předchozí díly seriálu Test restaurací najdete ZDE

Napravo do restaurace, nalevo na diskotéku. Vstup do sklepních prostor brněnského hudebního klubu a restaurace Ratejna ve Dvořákově ulici ulehčí hostům rozcestník. Je umístěný hned za vchodem pod schody do restaurace. Návštěvníky nasměruje i na toalety nebo do salonku.

Slovo ratejna se běžně užívá ve spojení s neútulnou chladnou místností. Nic takového v brněnské Ratejně hosté nenajdou. Pod klenutými cihlovými stropy jsou umístěné lavice a stoly z poctivého dřeva. Všude je čisto a poblíž baru je místo, kde mohou hosté vypít nápoje i ve stoje.

Útulné prostředí a posezení u stolů kazí jen ostré světlo lamp. Nepříjemně svítí do očí. Toalety jsou čisté, přestože trocha péče a vůně navíc by jim neuškodila. Cestou k nim ke všemu musí hosté projít okolo skladu s pivními sudy.

Menu i minutky

V poledne se Ratejna snaží nalákat strávníky na menu. Polévku tam číšník roznáší v nerezových polévkových mísách. Šéfkuchař restaurace Sharingham Jiří Vařílek polévku ochutná a chválí. „Je ze silného hovězího vývaru s hráškem i rýží,“ říká šéfkuchař.
Protože číšník nenutí testovací tým sníst menu a je ochoten přijmout objednávku z jídelního lístku, začíná se Vařílkovi v podniku líbit. „Trochu jsem se vylekal, ale už je to dobré,“ ťuká do dřevěných desek jídelního lístku šéfkuchař.

Nabídku pokrmů ale označuje za úlet. Hlavně kvůli názvům jídel. Podle těch totiž host neví, zda restaurace nabízí pohoštění, nebo erotické služby. Těžko si totiž lze třeba pod názvem Tělo na tělo představit tousty se zeleninou. Korunu všemu nasazují vepřová panenka jako Slastné orgie, šišky s mákem jako Sto žhavých holek nebo kuřecí nudličky nazvané Chlípné šelmičky. „To není správné. Hostům dá velkou práci si z lístku vybrat. Názvy jídel neříkají nic o jeho složení,“ kritizuje Vařílek. Připouští však, že mnoha českým hostům se takové počtení v restauraci může líbit.

Vysvědčení brněnské restaurace Ratejna.

Z jídelního lístku nakonec vybírá jídla z vepřového masa – Godzilu a Slastné orgie. Za čtvrt hodiny přináší číšník jídla na talířích s logem podniku. Překvapí naprosto netradiční obloha. Kromě rajčete, papriky a okurky kuchař na talíř navršil také kysané zelí. „Je chuťově vynikající a k masu se hodí,“ chválí nápad Vařílek.

Kousek vepřové panenky pojmenovaný Godzila je správně opracovaný a šťavnatý. Omáčky k masu Vařílkovi nechutnají. „Výraznější je jen sýrová. Ostatní dvě jsou chuťově mdlé, do té červené bych přidal chilli a tu poslední v podobě přírodní šťávy bych úplně vynechal,“ dodává šéfkuchař. Sýrovou omáčku chválí i u druhého jídla, šťavnatá vepřová panenka je navíc posypaná mandlemi.
Kuchař v Ratejně připravuje kromě všech druhů mas i saláty. Řecký, český nebo těstovinový. Číšník nabízí velké i malé porce.

Domácí kuchyně

Při pohledu na stránku v jídelním lístku s dezerty má Vařílek o objednávce jasno téměř okamžitě. Chce ochutnat šišky s mákem. Očekává mražený polotovar. K jeho velkému překvapení přináší číšník talíř s výbornými domácími šiškami z bramborového těsta. Vše je zalité máslem a posypané mákem a cukrem. „Tak něco takového si dám líbit,“ pochvaluje si Vařílek a spokojeně se pouští do sladkého moučníku.

Domácí kuchyně odborníka na gastronomii v Ratejně překvapila. „Očekával jsem spíš diskotékové rychlovky než dobrá domácí jídla,“ přiznává Vařílek. Ratejnu doporučuje všem, kteří se chtějí v centru města hned vedle Mahenova divadla dobře najíst.

Vážení čtenáři, seriál Test restaurací najdete také v tištěné podobě každou sobotu v Brněnském deníku Rovnost