Česko získalo dalšího oskara. Tentokrát však kuchařkového. Brňanka Lenka Požárová se svou sérií kuchařek minulý týden zvítězila v Londýně v nejprestižnější mezinárodní soutěži Gourmand Cookbook Award, která každý rok oceňuje nejzdařilejší kuchařské knihy světa.

Což takhle dát si… stojí v názvu knížky, která prozradí nápady na vaření vždy s jednou surovinou. Čtenáři se tak dozví, jak si v kuchyni poradit třeba se špenátem, banánem, chřestem nebo lilkem. Série má už jedenáct dílů.

„Ingredience, kterou do kuchařky jako hlavní téma vybírám, mě musí zaujmout, musí mě bavit z ní vařit a hlavně mi musí chutnat. Nejdřív si surovinu testuju a zkouším recepty, pak mě to chytne a experimentování se rozjíždí na plné obrátky,“ popisuje autorka, jak recepty vznikají.
Šestatřicetiletá kuchařka byla z ocenění hodně překvapená. „Byla to pro mě dost astronomická představa. Měla jsem pak možnost mluvit s porotci a říkali mi, že jsou mé kuchařky na první pohled jiné a je vidět, že do toho jdu srdcem. Vyhrát jsem prý musela,“ vzpomíná na předávání ceny.

Vytvořit originální série byl přesně její cíl. „Začalo to nespokojeností s mou prací. Trápila jsem se v ní. Rozhodla jsem se, že budu dělat něco pro radost. A pak jsem v jednom zahraničním knihkupectví zůstala stát omráčená před regály plnými hezkých kuchařek. Vaření a experimentování mě vždycky bavilo, a tak se vloudil nápad mít krásné kuchařky i u nás,“ vzpomíná Požárová. Důležité pro ni je, aby měly knihy duši. Proto každý recept doprovází krátký příběh. „Na kuchařkách pracuju s velkým nadšením, takže na čtenáře dýchají hřejivou atmosférou,“ odkrývá tajemství úspěchu.

Zapálená kuchařka, jak říká autorka sobě i svým knihám, má své kuchařské umění zřejmě opravdu v srdci. Žádným profesionálním tréninkem totiž neprošla. „Vždycky jsem doma pomáhala u plotny mamce. Ale nebyla jsem zázračné dítě, které upeče dort v osmi letech. Vaření mě prostě jen baví a možná mám víc odvahy než jiní,“ myslí si Požárová. Které jídlo jí však chutná nejvíc, říct nedokáže. Nerada totiž vaří stejné věci několikrát. „U nás se jídla neotáčí. Mám spíš oblíbené suroviny. Ujíždím na skořici, máku, kokosovém mléku nebo česneku,“ rozplývá se žena, která přes osm let pracovala jako daňová poradkyně.

Rozhodnutí opustit jistou práci však pro ni jednoduché nebylo. Navíc musela začít úplně znovu. „Nejdřív mi nikdo nevěřil, musela jsem pořád něco vysvětlovat a svůj nápad obhajovat. Pomohl mi hlavně manžel. Vždycky mě přesvědčil, že si mám stát za tím, čemu věřím,“ říká.
Čerstvé držitelce ceny muž pomáhá i při přípravě kuchařek. Právě pro něho totiž z většiny svých receptů vaří. „Vařím proto, aby to měl kdo sníst. Jen pro mě samotnou mě to nebaví. Potřebuju vidět reakce, zavřené oči, mručení. Pro mě je důležité, co moje recepty způsobují,“ řekla s úsměvem Lenka Požárová.

Mexický tortiláč s hořlavými rtíky

pro 4 osoby
příprava 15 min.
600 g ledového salátu
200 g tortillových placek
2 zralá avokáda
4 lžíce zakysané smetany
4 lžičky mexického koření
olivový olej
sůl
jarní cibulka na ozdobu
čili paprička podle chuti

Tortilly nakrájejte podélně i příčně na pruhy, aby vznikly malé čtverečky. Ty opečte na troše olivového oleje dozlatova. Přidejte mexické koření, osolte a promíchejte. Salát nakrájejte na čtverečky a smíchejte se zakysanou smetanou. Přidejte na malé kostky nakrájené, oloupané a vypeckované avokádo, jemně sekanou čili papričku a opečené tortillové čtverečky. Jemně promíchejte, rozdělte do misek a ozdobte jarní cibulkou. Tip: Úžasné krucánky z jarní cibulky (jako na fotce) vyrobíte tak, že jarní cibulku pokrájíte na tenké kratší i delší proužky a ponoříte je asi na 5 minut do ledové vody.
Dobré je přidat do studené vody kostky ledu. Proužky cibulky se stočí do neuvěřitelných spirál a vypadá to krásně efektně.

Vendula Jičínská