VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odklad voleb některým stranám hodně pomohl

Brno /VOLBY 2010 NA JIŽNÍ MORAVĚ/ – Jižní Morava měla loňský podzim zažít neobvykle silný souboj volebních lídrů. Odsunutí termínu jej ale zhatilo, chybí Topolánek i Liška.

19.4.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Archiv VLP

Vážení čtenáři, hlasujte v pravidelné anketě v pravém sloupci. Konečné výsledky ankety, která skončí v pondělí ve 20:00, najdete v úterním vydání jihomoravských deníků Rovnost.

Mohli z nich už být poslanci, měli k tomu všechny předpoklady. Jenže kvůli odsunutí termínu předčasných parlamentních voleb teď nemají ani místo na volební kandidátce. Někteří lidé se z vrcholu jihomoravské politiky během šesti měsíců ztratili.

Asi největší otřesy postihly kandidátku Občanské demokratické strany. V únoru přišla o svého šestého muže, starostu brněnských Žabovřesk Aleše Kvapila. Vyloučila jej výkonná rada strany kvůli jeho zatčení za braní úplatků. „Takové lidi mezi sebou nechceme,“ prohlásil tehdy místopředseda strany Petr Nečas. Kvapila nahradila poslankyně Dana Filipi. „Je to dobrá volba, žen máme v parlamentu málo,“ pochválil výběr regionálního sněmu brněnský předseda strany Pavel Blažek.

Tím však změny pro občanské demokraty neskončily. Ještě větší rána přišla na konci března, kdy z čela kandidátky odstoupil předseda strany Mirek Topolánek. Politický konec dlouholetého předsedy strany zavinily jeho kontroverzní výroky na adresu křesťanů, židů a homosexuálů. „Topolánkova pozice byla už dlouhodobě špatná,“ upozornil politolog Stanislav Balík. Na čelo kandidátky se tak posunul druhý v pořadí Václav Mencl.

Lídr opustil v únoru i kandidátku Strany zelených. Předseda partaje Ondřej Liška přijal místo jedničky v Praze a na jižní Moravě jej nahradila brněnská radní Jana Drápalová. „Doufáme, že změna posílí naše pražské i jihomoravské šance,“ uvedla Drápalová. Podle politologa Lubomíra Kopečka to nebyl špatný nápad. „Může jim v Praze přitáhnout hlasy,“ uvedl Kopeček.

Na listinách ale jména i přibývala. Například sociálním demokratům z jedenáctého místa svojí popularitou pomůže jihomoravský hejtman a kandidát na ministra zemědělství Michal Hašek. Rozhodl se tak i přesto, že až do února tvrdil, že mu post hejtmana a šéfa asociace krajů úplně stačí. „Přijal jsem nabídku Jiřího Paroubka stát se jedním z ideových lídrů kampaně. Kandidátku chci podpořit spíše symbolicky, jsem na v podstatě nevolitelném místě,“ vysvětlil svůj krok Hašek.

Podle brněnského politologa Balíka to není žádné překvapení. „Od začátku politické kariéry nepůsobil jako regionální politik. Nikdy se také netajil svými vysokými ambicemi,“ zdůraznil Balík. Změny na kandidátce výrazně zasáhly stranu Věci veřejné. „Díky odložení voleb nám přibývá členů, a můžeme tak plnit kandidátku kvalitnějšími lidmi,“ uvedl jihomoravský lídr strany Josef Dobeš.

Náhrada je lepší

Do první šestky na listině strany přibyla komunální politička Petra Quittová z brněnských Černovic a Petr Křivánek z Rousínova na Vyškovsku. „Oproti podzimu můžeme kandidátku zaplnit našimi členy, předtím převažovali nestraníci,“ uvedl Dobeš.

Ostatní strany svoje kandidátky výrazně neměnily. TOP 09 zažila otřes ještě v září, kdy čtvrté místo opustil poslanec Ladislav Šustr. Kvůli své ochotě vzít milionový úplatek za potopení zákona o loteriích. „Nahradila jej Jana Krutáková, starostka Moravské Nové vsi,“ připomněla jednička na kandidátce Anna Putnová. Také lidovci prožili půlrok bez otřesů. „Jen na třiatřicátém místě přibyl bývalý starosta Veselí nad Moravou Martin Bedrava,“ upozornil šéf krajské organizace strany Stanislav Juránek.

Podobná je situace u komunistů. „Odešlo několik lidí kvůli zdravotním problémům. Dotklo se to ale jen zadních míst kandidátky,“ uvedla jihomoravská jednička strany Zuzka Bebarová-Rujbrová.

#nahled|https://g.denik.cz/50/05/politika_vtip_01_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/50/05/politika_vtip_01.jpg|Vtip Deníku.#

O křeslo bojovali i tři významní starostové. Vyhráli dva

Jižní Morava – Boj o pozice nesvádějí na jižní Moravě jen vrcholoví politici. Za poslední půlrok museli svá křesla hájit i starostové tří velkých měst kraje. Zatímco dva z nich boj ustáli, starosta Hodonína Lubor Šimeček odstoupil.

Vaz občanskému demokratu srazila audionahrávka z konce listopadu minulého roku. V ní údajně slíbil podporu společnosti, která se neúspěšně zúčastnila výběrového řízení na projekt výstavby fotovoltaické elektrárny na hodonínském Pánově. Jako protislužbu údajně starosta požadoval podíl na zisku.

Pravost nahrávky potvrdila kriminalistická expertíza. „Myslím si, že člověk, který selže v rovině morální, musí vyvodit osobní důsledky,“ vyzvala tehdy svého stranického kolegu k odstoupení hodonínská zastupitelka a senátorka Alena Venhodová.

Šimeček osobní selhání stále popírá. „Nikdy jsem se s nikým nedomlouval na tom, že bych kvůli stavbě elektrárny ušil výběrové řízení firmě na míru,“ hájil se exstarosta. Místní sněm občanských demokratů jej přesto 8. ledna odvolal ze všech funkcí. Do jeho křesla usedla dosavadní místostarostka Milana Grauová.

Šimeček se vrátil na své lékařské místo v hodonínské nemocnici. V podzimních komunálních volbách povede sdružení Šance pro Hodonín. „Přijal jsem nabídku nově vznikajícího sdružení nezávislých kandidátů,“ uvedl.

Tři pokusy o odvolání naopak ustál starosta Moravského Krumlova na Znojemsku občanský demokrat Jaroslav Mokrý. Naposledy v polovině února se jej snažili sesadit radní z vlastní strany. Protože nenašli nadpoloviční podporu, nakonec sami odstoupili ze svých funkcí. „Starosta dlouhodobě neplnil volební program a morálně selhal. Městský reprezentační fond využíval k placení svých narozenin,“ vysvětlil šéf moravskokrumlovské organizace strany Michal Šotner.

Starosta všechny jeho výtky odmítl. „Šotner byl dosud jako radní ve vedení města a jeho řízení ovlivňoval. Jak tedy může mluvit o neplnění volebního programu?“ reagoval Mokrý. Přesto kvůli sporům vystoupil z místního sdružení strany a zapsal se do buňky v nedalekých Branišovicích. Odstranit starostu z vlastní strany chtěli v únoru i vyškovští sociální demokraté. Vadilo jim, že Petr Hájek zastává post poslance a krajského zastupitele, a je proto často mimo svůj úřad.

Hájek výtky popřel. „Radnice funguje velmi dobře, komunální politika je stále mojí prioritou,“ tvrdil. K udržení starostenského křesla mu pomohli koaliční občanští demokraté. Nenechali zařadit bod odvolání starosty na program zasedání vyškovského zastupitelstva. Odůvodnili to tím, že nechtějí zasahovat do vnitrostranických sporů partnerů.

ANKETA: Uškodilo odsunutí voleb vaší krajské kandidátce? A soupeřům?

Bohuslav Sobotka
ČSSD

Doufáme, že nám prospěje kandidatura populárního hejtmana Michala Haška. A vítáme i odchod Mirka Topolánka z kandidátky občanských demokratů. Tato strana teď prakticky přestala s kampaní a my máme více prostoru.


Anna Putnová

TOP 09

Změny v ostatních stranách nás podle mého názoru neovlivní. Pokles či úbytek hlasů po odstoupení Mirka Topolánka a přestupu Ondřeje Lišky do Prahy neočekáváme. Spíše nás mrzí, že jsme na jižní Moravě ztratili silné partnery.


Stanislav Juránek

KDU–ČSL

Kandidátku jsme skoro neměnili. A odchod Mirka Topolánka z čela občanských demokratů na nás působí spíše negativně. Přitahoval pozornost na jižní Moravu, a tím i na naši stranu, která tu má nejsilnější základnu.


Zuzka Bebarová­-Rujbrová

KSČM

My jsme kandidátky moc neměnili. Ale myslím, že třeba odchod Mirka Topolánka z čela občanských demokratů jejich straně nijak neuškodí. Lidem bude tato partaj bez Topolánka, který ani nepochází z našeho kraje, sympatičtější.


Josef Dobeš

Věci veřejné

Díky přílivu členů máme teď na kandidátce kvalitnější lidi než na podzim a voliči nám vyjadřují podporu. Každý měsíc stoupají naše preference o procento. Šachy na kandidátních listinách ostatních politických stran nás nezajímají.
Jana Drápalová

Strana zelených

Věřím, že voliči přijmou kladně, že novou tváří v čele naší kandidátky je žena s nemalými zkušenostmi z komunální i regionální politiky. Změny u ostatních stran, ať zhodnotí volby. Svědčí spíš o vnitřních rozporech ve stranách.


Václav Mencl
ODS

Pokud jde o Aleše Kvapila, postupovali jsme při jeho škrtnutí z kandidátky správně. Není už ani členem strany. To voliči ocení. Věřím, že nás neovlivní ani odchod Mirka Topolánka. Plně totiž věřím celostátnímu lídrovi Petru Nečasovi.


Volební témata
(najdete vždy každé pondělí v Brněnském deníku Rovnost)

1) Srovnání kampaní a změna termínu voleb (5. dubna)
2) Malé a nové strany za poslední půlrok (pondělí 12. dubna)
3) Změny na kandidátkách (pondělí 19. dubna)
4) Kuriozity a statistiky kandidátek (pondělí 26. dubna)
5) Doprava v kraji a Evropské dotace (pondělí 3. května)
6) Jihomoravská specifika a problémy (pondělí 10. května)
7) Test znalostí jihomoravských lídrů (pondělí 17. května)
8) Velká anketa k volebnímu systému (pondělí 24. května)

PETR JEŘÁBEK
GABRIELA PERINGEROVÁ

Autor: Petr Jeřábek

Pomohly vám změny kandidátek v rozhodování, koho volit?

Ano

0 %

Ne

100 %

Hlasovalo: 13

Anketa byla ukončena

19.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Fotografie, která se stane symbolem letošních voleb.
DOTYK.CZ
6

Internet se baví: Babiš líbá a Benda je stejnou jistotou jako smrt a daně

Socha prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka na Komenského náměstí promluvila. Alespoň prostřednictvím háčkované dečky, která se na ni v pondělí dopoledne objevila. Nesla slovo Padnu.
5

Socha prezidenta Masaryka opět "promluvila". Padnu, stálo na háčkované dečce

AKTUALIZOVÁNO

S autem skončil v tramvajovém kolejišti. Řídil pravděpodobně pod vlivem drog

Brno /FOTOGALERIE/ – K neobvyklému vozidlu v kolejišti museli vyjíždět krátce před půlnocí v noci na pondělí brněnští hasiči. V Žabovřeské ulici pomáhali řidiči, který po nehodě skončil i s autem na tramvajové trati.

Poslanec TOP 09 Válek: ODS má dobré lidi. Předseda Fiala je můj bývalý rektor

Brno - Při minulých volbách neuspěl, tentokrát se jako jediný z jihomoravské TOP 09 do poslanecké sněmovny probojoval. Po celou sobotu ve štábu své strany sledoval přetahovanou ODS a SPD o druhé místo ve volbách. „Úspěch občanských demokratů mě příjemně překvapil. Strana má hodně dobrých lidí, například Petr Fiala je můj bývalý rektor,“ zhodnotil možnou spolupráci se stranou Válek.

Z výsledků voleb jde vidět i boj o hodnoty, míní lídr ODS Petr Fiala

Praha /ROZHOVOR/ – Občanští demokraté si v parlamentních volbách vybojovali druhé místo. „Nárůst hlasů je pro nás závazkem,“ uvedl předseda občanských demokratů Petr Fiala.

Větve chytají do pasti řidiče i chodce. Majitelé je odstraní až po výzvě

Brno - Jako v džungli si připadají lidé v některých brněnských ulicích. Například v královopolské U Vodárny se vyhýbají trávě prorůstající chodníky i větvím keřů. Ty totiž někde sahají i do tří čtvrtin chodníku a zavírají společně se zaparkovanými auty chodce do pasti. Problémy řeší úředníci z městských částí, často ale nejsou úspěšní.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení