Vypadají jako němí svědkové dopravních přestupků a nejrůznějších zločinů. Vozítka na čtyřech kolech různých typů a značek, některé pomalu obrůstající travou a pejřím. Řeč je o autech, která odtáhli brněnští strážníci z ulic města. Třeba kvůli tomu, že stála na přechodu pro chodce. Všechna auta končí na parkovišti odtažených aut v Kaštanové ulici v Brněnských Ivanovicích. Tedy na místě, kam se někteří řidiči nevypravují rádi.

„Denně odtáhneme kvůli prohřeškům zhruba šest aut. Ročně to dělá bezmála dva tisíce čtyři sta automobilů,“ vypočítal mluvčí brněnských strážníků Zdeněk Novák. Na práci mužů z „odtahovou“, která je pro mnohé řidiče trnem v oku, stačí strážníkům dva náklaďáky s korbou a speciálním drapákem.

Člověk, který se vrátí ke svému autu a zjistí, že na svém místě nestojí, je většinou zděšený. Z hrůzy ho vyvedou operační důstojníci na lince 156 nebo 158. Jestliže totiž strážníci auto odtáhnou, ohlásí jeho identifikační znaky, které se ihned zařadí do policejních systémů. Řidič se sice dozví, že auto je na světě, ale důvodů k radosti mnoho nemá. Za odtah musí zaplatit patnáct set korun a za každý den stání stokorunu navíc. K tomu mu ještě strážníci napočítají pokutu za přestupek, který řidič svéhlavým parkováním spáchal.

Na odstavném parkovišti stojí několik „ležáků“, po kterých majitelé zřejmě netouží. Už kvůli tomu, že částka za odtah, parkování a pokutu mnohonásobně převyšuje cenu auta. „Tak například loni na podzim si pro Škodu 105 přišel muž, který musel zaplatit tučnou částku. Škodovka stála na odstavném parkovišti od jara 2003, takže na složence byla bezmála stopadesátitisícová cifra,“ uvedl Novák.

Ještě o něco víc zaplatí i majitel staré škodovky, která se nedobrovolně ocitla na parkovišti strážníků na jaře před šesti lety. Pokud by totiž motorista zaplatil veškeré náklady, zřejmě by se bil do hlavy. Za ušetřené peníze by si totiž mohl koupit i nové auto střední třídy.

Kromě odtažených aut skrývá parkoviště i skutečné lahůdky. Například jugoslávský vůz Zastava, s nímž do Česka vozili pašeráci narkotika. Gang skončil za mřížemi a auto zase v Brně. A možná si v noci s ostatními auty vypráví zážitky z šikmé strany zákona.