VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Samostatná Morava. Sen zmařený rivalitou

Jižní Morava /ANKETA/ - Po sametové revoluci slavilo moravské hnutí velký úspěch a skončilo ve volbách na třetím místě. Svoje cíle ale nedokázalo prosadit.

12.10.2009 39
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Archiv

Vážení čtenáři, hlasujete v anketě v pravém sloupci

Morava spojená se Slezskem, Čechy a Slovensko. Tři samostatné země se stejnými pravomocemi. Myšlenka, která se nyní může někomu zdát jako pouhá utopie, měla po roce 1989 až překvapivě značnou šanci na úspěch. A pouze souhrou několika událostí se Morava nestala nezávislou zemí. Ideji samosprávné, či dokonce samostatné Moravy se věnuje první díl nového seriálu deníku Rovnost, nazvaný „Dvacet iluzí dvaceti let demokracie“.

Hned po sametové revoluci vzniklo v tehdejším Československu několik stran, které začaly prosazovat moravskou otázku. Skutečný úspěch slavila však jediná. Dala si jméno Hnutí za samosprávnou demokracii–Společnost pro Moravu a Slezsko (HSD-SMS). Stranu založil Boleslav Bárta a navázal tak na moravistické aktivity z roku 1968.

„Obnovená Společnost pro Moravu a Slezsko dokázala získat velmi rychle ohromné množství stoupenců. A hned po mocenském zvratu od komunistické totality k demokracii si celá řada politiků kladla otázku: Jak je možné, že do úsilí o samostatnost Moravy a Slezska je ochotno se zapojit tolik lidí?“ píše historik Jiří Pernes v knize Pod moravskou orlicí aneb Dějiny moravanství.

Nečekaný úspěch

Nové hnutí totiž ihned ve volbách v roce 1990 slavilo obrovský úspěch. Stalo se třetí nejvýznamnější politickou silou v Československu a například v České národní radě získalo přes deset procent hlasů. „Myslím, že ten výsledek řadu lidí překvapil. Mysleli jsme si, že nás bude pár a tak obrovskou podporu jsme možná ani nečekali,“ vzpomíná Milan Trnka, který s Bártou spolupracoval už v šedesátých letech a v současné době je místopředsedou strany Moravané. Ta jako jediná v současné době myšlenku nezávislé Moravy stále prosazuje.

I politologové označují tehdejší vliv moravistů za jedno z největších překvapení porevolučních voleb. „Evidentně zapůsobil fakt, že HSD-SMS nabídlo přijatelnou alternativu řadě moravských nerozhodnutých voličů. A pak úspěšně využilo strategii v duchu hesla „Alespoň jeden hlas pro Moravu“. To znamenalo, že voliči měli alespoň jeden z hlasovacích lístků do Sněmovny lidu Federálního shromáždění, Sněmovny národů Federálního shromáždění a České národní rady odevzdat moravistům,“ vysvětlují překvapivý výsledek voleb Miroslav Mareš a Maxmilián Strmiska v knize Politické strany: vývoj politických stran a hnutí v českých zemích a Československu 1861-2004.

Jednání ztroskotala

Hnutí chtělo tehdy vytvořit samosprávnou Moravu a Slezsko jako územní celek rovnoprávný s Čechami a Slovenskem s tím, že by Morava měla zemský parlament umožňující vydávání zákonů. Morava by si tak prakticky hospodařila sama.

Po volbách začalo vedení hnutí jednat s ostatními lídry o jeho požadavcích. „I když mnoho politiků bylo na rozpacích, zda má být Morava samostatná, Václav Klaus nám jednoznačně řekl, že to nepřichází v úvahu,“ vzpomíná na jednání Blažej Zajíc, který se jako člen revizní komise mnoha jednání osobně zúčastnil.
Členové moravského hnutí doufali alespoň v podporu Slovenska. „Po Vladimíru Mečiarovi jsme chtěli, ať podpoří trojfederaci, ze které vždycky může odejít. Slováci ale nakonec odešli sami a Moraváci další podporu nezískali,“ dodává Zajíc.

Za očekáváním zůstal i volební výsledek HSD-SMS v dalších volbách v roce 1992. „Přestože hnutí kandidovalo ve všech krajích i na Slovensku, průnik do Čech ani na Slovensko se nezdařil. V České republice překročilo HSD-SMS pětiprocentní hranici pouze ve volbách do České národní rady, kde získalo 5,87 procent,“ popisují volební neúspěch Mareš a Strmiska.

NEJVĚTŠÍ VOLEBNÍ ÚSPĚCHY MORAVSKÉHO HNUTÍ PO ROCE 1989
- Volby 1990
- Hnutí za samosprávnou demokracii - Společnost pro Moravu a Slezsko:
- Sněmovna lidu Federálního shromáždění (7,89 %), Sněmovna národů Federálního shromáždění (9,10 %), Česká národní rada ( 10,03 %)
- Volby 1992
- Hnutí za samosprávnou demokracii - Společnost pro Moravu a Slezsko:
- Sněmovna lidu Federálního shromáždění (4,23 %), Sněmovna národů Federálního shromáždění (4,90 %), Česká národní rada ( 5,87 %)
- o volbách do Parlamentu České republiky v roce 1996 v něm moravské strany ztratily zastoupení

Zklamání a spory

Důvodů, proč strana ztrácela podporu, bylo podle pamětníků mnoho. Po smrti charismatického Bárty v roce 1991 strana ztratila důležitého vůdce, který dokázal spojovat lidi různého smýšlení. Ani jeho nástupce Jan Kryčer ho nedokázal plně nahradit.

Dalším důvodem ztráty důvěry lidí označují pamětníci nepřipravenost členů hnutí na tak velký úspěch. „Lidé, kteří se dostali do parlamentu, byli sice plní nadšení, ale bez politických zkušeností. Mnozí z nich nebyli diplomaté a jednali přímo, jak to cítili, a to nám uškodilo. A někteří Moravu měli jenom jako zástěrku, ale ve skutečnosti se pouze chtěli dostat k moci a být slavní,“ myslí si Trnka.

Stranu navíc ovlivňovaly vnitřní spory, které vedly k odštěpení několika proudů. „Zatímco jedni kladli důraz na samosprávnou demokracii v celostátním měřítku, mnozí moravistické požadavky radikalizovali,“ doplňují Mareš a Strmiska.

Kvůli názorovému pnutí uvnitř moravského hnutí tak vzniklo několik stran. „Rozbroje uvnitř moravského hnutí a odštěpení Moravské národní strany Ivanem Dřímalem (na obrázku) a později taky Hnutí samosprávné Moravy a Slezska způsobily, že Morava měla tři vzájemně znesvářené politické strany,“ vysvětluje Zajíc. Podle něj to promoravské myšlenky úplně zdiskreditovalo. A po dvou úspěšných volbách najednou moravské hnutí nemělo po roce 1996 zastoupení v parlamentu a na domácí politické scéně nehraje žádnou roli.

Odliv zájmu i voličů

Požadavek politické samostatnosti Moravy dnes už nezaznívá. Ani dnešní sloučená strana Moravané nedokázala voliče přesvědčit. Její současní stoupenci však stále věří, že v některých lidech stále dříme. „Říká se, že moravská identita je jako Punkva. Že se jen někde zanoří, ale na jiném místě opět vytryskne,“ popisuje moravské smýšlení současný lídr Moravanů Jiří Novotný.

Současná strana ideově navazuje na porevoluční moravské hnutí. „Jako náš hlavní programový cíl požadujeme obnovení zákonodárného sboru Moravské země v působnosti historické Moravy. Chceme na tomto území obnovit moravský parlament. V první fázi by působil jako součást České republiky, ale do budoucna by to bylo východisko k úplné samostatnosti,“ shrnuje základní myšlenku Moravanů Novotný.

Podle něj se po revoluci jasně ukázalo, že moravské cítění v lidech v zemi stále zůstává. „Je to jen otázka času, kdy bude mít opět šance znovu se prosadit. „Možná budeme čekat opět jednu generaci, než se Punkva vynoří silněji. Ale možná to nebude trvat tak dlouho,“ doufá Novotný.

Volební výsledky ani výsledky ankety Rovnosti tomu zatím nenasvědčují. V posledních volbách do Parlamentu České republiky získali Moravané jen necelou čtvrtinu procenta hlasů.

Anketa: Chtěli byste samostatnou Moravu? Proč?

Pavel Čalkovský

42 let, technik
Nyní si myslím, že by to nebyla šťastná volba, i když jsem po revoluci moravské hnutí volil. Tehdy se mně jejich myšlenka líbila a panovalo určité nadšení. Vlastní moravský parlament je ale dnes zbytečný.


Ladislav Novotný


53 let, fotograf
Myslím, že kdyby byla Morava samostatná, tak by jí to neprospělo. Byla by pak moc malá. I když jsem se na Moravu vrátil po osmadvaceti letech, myslím, že myšlenka je to ale krásná.


Radek Ulm


44 let, podnikatel
Morava je sice jiná než Čechy, ale celkové oddělení by jí nejspíš neprospělo. Větší pravomoci bych Moravě ale přál. Původně jsem z Čech a na Moravu jsem se před rokem přiženil.


Helena Smoláková


60 let, překladatelka
To už tu bylo. Po revoluci jsem moravské hnutí volila, ale i tak jsem moc jejich úspěchu nevěřila. Pak mě překvapil jejich dobrý volební výsledek. Myslím, že nyní už je to všechno pryč.


Ludmila Lišková


81 let, důchodkyně
Potom bychom byli už úplně malincí. Stačí, že se odtrhli Slováci. Myslím, že když už nyní tolik let žijeme spolu, tak to funguje a všichni si zvykli. Oddělení by podle mě Moravě neprospělo.


Monika Eklová


22 let, studentka
Podle mě to není potřeba. Přesto, že Čechy nemám moc ráda, současné uspořádání podle mě docela funguje. Moravané i Češi si na společné soužití za ty roky docela zvykli.

Autor: Michal Kárný

Nahravá se anketa
12.10.2009 VSTUP DO DISKUSE 39
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 12 200 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 14. Poznámka: První kontakt telefonicky., , krátkodobé zaměstnání.. Pracoviště: Tyrsan stav s.r.o. - 02, Evropská, č.p. 840, 664 42 Modřice. Informace: Yurii Saryr, +420 607 318 186.

Administrativa - Administrativa Sekretářka, sekretář 20 000 Kč

Sekretáři (všeobecní) Front/Back Office Asistent/ka. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Co budete dělat?, Vaše práce u nás bude velmi různorodá a bude obnášet nejen běžnou kancelářskou práci jako vyřizování telefonátů, evidenci dokumentů a plánování služebních cest, ale také budete velmi úzce spolupracovat s vedením společnosti, a to na formálním zpracovávání dotačních výzev a výběrových řízení. Dále bude vašim úkolem komunikovat s jednotlivými odděleními firmy v českém i anglickém jazyce, naučit se pracovat s našimi interními systémy nebo vyřizovat a fakturovat zakázky. Mimo jiné budete mít na starosti správu partnerství s Microsoftem a čas od času se dostane také ke správě a nákupu firemních domén nebo kontrole plnění požadavků dle norem ISO a komunikaci s auditory.. Pracoviště: Allium, s.r.o. - prac., náměstí Republiky, č.p. 366, 614 00 Brno 14. Informace: Kamila Veverková, +420 720 034 796.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 12 200 Kč

Dělníci v oblasti výstavby budov. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: První kontakt telefonicky. , , Krátkodobé zaměstnání., , Dobrý zdravotní stav, flexibilita. , , Místo výkonu práce: Měnínská 184, 664 56 Blučina.. Pracoviště: Zakarpatbud b.p. s.r.o., Měnínská, č.p. 184, 664 56 Blučina. Informace: Vasyl Myhovych, +420 774 434 144.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 19 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci Administrativní pracovník pro platby. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Úspěšná společnost zabývající se správou nemovitostí příjme schopného pracovníka/ci na pozici administrativní pracovník pro platby (zástup za mateřskou dovolenou). Požadujeme: SŠ vzdělání,dobrá znalost práce na PC - Word, Excel… program - WinDomy (výhodou). Výborné komunikační schopnosti,odolnost proti stresu,pečlivost,samostatnost, spolehlivost,odpovědnost. Pracoviště-Masarykova 37, Brno. Nástup od 1.8.2018 nebo dle dohody., Náplň práce:, evidence a úhrady plateb za tepelnou energii, elektrickou energii, dodávky vodného a stočného, příkazy do banky,zálohové platby,splátkové kalendáře,evidence faktur,vedení pokladny atd., Nabízíme:, Nástupní plat dle znalostí a praxe od 19.000,- Kč + odměny. , Práci ve stabilní a zavedené firmě v dobrém kolektivu. , Zaškolení, zapracování a další odborný růst. , Řadu firemních benefitů: školení a vzdělávání,5 týdnů dovolené,stravenky, odměny dle pracovního řádu. , Pro zájemce, kteří nejsou z Brna a blízkého okolí, je možnost ubytování. , Nabídky a profesní životopis zasílejte na e-mail: info@bytasen.cz, info podá p. Pacáková,tel:513 030 600.. Pracoviště: Bytasen, spol. s r.o. masarykova, Masarykova, č.p. 506, 602 00 Brno 2. Informace: Soňa Pacáková, +420 513 030 600.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Komedie Dobrý konec všechno spraví
5

Dobrý konec všechno spraví: Pitínského komedie zaujme, pak ztratí tempo

Trenér Roman Pivarník.

Trenér Zbrojovky Pivarník: Na motorce relaxuji, v helmě jsem od všeho izolovaný

Zlomil obratel, prokousl bradu a rozbil nábytek. Dostal deset měsíců

Brno – Zlomil ženě obratel a záprstní kůstku, dalšímu muži prokousl bradu a rozbil nábytek. Za tyto činy, které spáchal loni v květnu v centru Brna, dostal Andreas Krissalis desetiměsíční trest ve věznici s ostrahou. Krajský soud v Brně dále rozhodl, že sedmapadesátiletý muž nesmí pět let bydlet v Brně. Proti rozsudku se obžalovaný odvolal.

Vzácné šperky střeží dvoje dveře. Klenotnici otevřeli na den Mendelova narození

Brno - Dvoje masivní dveře otevřeli v pátek dvěma starodávnými klíči. Klenotnice Augustiniánského opatství je nově přístupná veřejnosti. Patří mezi nejstarší dochované prostory tehdejšího cisterciáckého kláštera.

Vrávoral ve vozovce. Když ho na to jeden z řidičů upozornil, utrhl mu stěrač

Brno – Ze vzteku utrhl řidiči z auta stěrač a pak za rozjetým vozem utíkal Kounicovou ulicí. O čtvrtečním případu v pátek informovali brněnští strážníci.

Na nádraží havarovala posunovací lokomotiva a vlak. Šest lidí se lehce zranilo

Brno – Cestu z Brna do Břeclavi v pátek zkomplikovala cestujícím nehoda vlaku s posunovací lokomotivou na brněnském hlavním nádraží. Lehce se při ní zranilo několik lidí, mladá žena skončila v nemocnici.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT