Kuře podle kuchaře císaře Napoleona, štokfiš nebo koury v černé omáčce. Takové dobroty vaří v brněnské restauraci Šermířský klub L. A. G. V jídelním lístku jsou označená jako dobová jídla z roku 1521 nebo 1800.

K historickým pokrmům se však musí host jídelním lístkem doslova prolistovat. „Jejda, ono to pořád nekončí,“ diví se šéfkuchař a nyní majitel restaurace Bruna Antiqua Pavel Pietropaolo na začátku hodnocení.

Dobovému jídelnímu lístku předcházejí běžné polévky a minutky z různých druhů mas nebo tradiční ostrá masová směs ,,kaťák“ – katův šleh. Názvy mají však originální: „krmě prostá masa“ si určitě vyberou vegetariáni, „krmě pro pacholata“ zase děti.

Jako na hradě

Bohužel, v Šermířském klubu má hlavní slovo kuchař, a ne host. Ani ochotný číšník v dobovém oblečení ho na žádost hostů v kuchyni nezlomí k tomu, aby k obědu uvařil něco jiného, než má připraveno na meníčko.

Po objednání řeckého salátu s tousty a smaženého talíře lze proto chválit jen interiér restaurace, na kterém si dal majitel opravdu záležet. Vše, od vstupních dveří až po stoly a židle, připomíná prohlídku středověkého hradu. Na stěnách visí prapory, meče, kopí, brnění i přilbice, okouknout může host i typickou černou kuchyni s krbem a cínové talíře.

Lepší než ve středověku jsou určitě také místní toalety, nicméně v jedenadvacátém století se musí spokojit s hodnocením za tři.
Pórkovou polévku, která je součástí menu, přináší číšník v keramických miskách. Je správně horká a chutná. Testující šéfkuchař ovšem kritizuje fakt, že v polévce je hodně cítit chuť vegety. „Kuchař si tak ulehčuje práci. Měl by si uvědomit, že polévka z dobrého vývaru je úplně něco jiného,“ upozorňuje Pietropaolo.

Vysvědčení brněnské restaurace Šermířský klub.

Nad talíři s hlavním jídlem odborník na gastronomii upozorňuje, že musí brát do úvahy skutečnost, že hodnocená jídla stojí sedmdesát korun. Přesto mu vadí, že v řeckém salátu nalézá španělské olivy s papričkou namísto řeckých a balkánský sýr místo sýru feta. Salát navíc vůbec není ochucen olivovým olejem. „To prostě řecký salát není. Spíš zbytek z úterního míchaného zeleninového salátu, do kterého kuchař přisypal olivy z konzervy,“ říká šéfkuchař při pohledu na meníčkový jídelní lístek.

Patnácté zdarma

Smažený talíř zdobí na první pohled křupavé, dozlatova usmažené hranolky. Jedničku dostává i chutná domácí tatarská omáčka a šťavnaté maso – vepřové i kuřecí. Talíř se smaženými kousky masa doplňuje i smažený sýr. „Na tomto pokrmu se toho dá zkazit jen velmi málo. Takže v pořádku,“ hodnotí jídlo odborník.

Dobové přísloví nebo povídka je nejen na každé stránce jídelního lístku, ale i na každé účtence. Ty jsou označeny čísly I.–XIV. Ten z hostů, který nasbírá všech čtrnáct účtenek, má jedno jídlo v Šermířském klubu zdarma. „Škoda, že jsem nemohl ochutnat některé z dobových jídel, ale za návštěvu této restaurace stojí už to prostředí,“ dodává Pietropaolo.