Pravděpodobně netuší, že necelý metr pod podrážkami jejich bot se nachází raně gotické sklepení takzvaného domu mincmistrů ze třináctého století. Město počítá s tím, že by podzemí zpřístupnilo.„Musíme ale nejprve vyřešit lepší přístup do těchto prostor. Jednou z možností je, že vstup by byl z Panenské ulice,“ uvedl vedoucí Odboru správy budov města Brna Petr Gabriel. Zatím se do sklepení provizorně chodí ze suterénu Nové radnice.

Za kovovými dveřmi a úzkou chodbou se otevírá rozlehlá zaklenutá prostora. Původně byl sklep dlouhý skoro dvacet metrů. Raně barokní a novodobá klenba se vypíná do výšky tři a půl metru. Rozlehlá prostora není prázdná. Podél jejích stěn se vyjímají zajímavé architektonické články z takzvané Královské kaple, která stávala na rohu Dominikánského náměstí a Veselé ulice. Kapli nechali radní spolu s domem zbourat v roce 1908. Zároveň se ale zavázali, že ji v budoucnu znovu postaví. Proto ji vyfotografovali a její jednotlivé architektonické články uschovali. Některé z nich teď zdobí sklepení domu, který s Královskou kaplí sousedil.

Zatímco Brňané o rozebrané kapli věděli, o sklepení neměli tušení. K jeho objevení přispěla výstavba nedalekého Velkého Špalíčku. Radní se totiž báli, aby se náměstí při jeho stavbě nepropadlo pod těžkými auty a jeřáby. Nechali tedy udělat průzkum Dominikánského náměstí a přitom narazili na zapomenuté podzemní prostory domu, ve kterém bydleli před staletími mincmistři.

„Uvidíme, jak toto sklepení do budoucna využijeme. Dalo by se propojit i s místnostmi, ve nichž dříve sídlil Archiv města Brna v Nové radnici,“ dodal Gabriel. Brňané se tak dostanou do míst, kudy kráčela historie jejich města.