Mniši jsou tiší jak myši. A libůstky většiny lidí jsou pro ně stejně zapovězené jako vyznávání ďábla. V Rajhradě na Brněnsku stojí už bezmála deset století benediktýnský klášter a mniši se mezi jeho zdmi pohybují dodnes. A jestli se mezi jinak zbožnými a požitky odpírajícími si mnichy objeví černá ovce, určitě by mohla po setmění přeběhnout do restaurace U Kašny. Bůh by jí určitě odpustil.

Podnik stojí v ulici Městečko. Což je nedaleko benediktýnského kláštera a kromě vynikajících vín z moravských i světových vinic nabízí i perfektně připravené pokrmy. Z nich vynikají hlavně kulinářské speciality z ryb a darů moře. Nejen o tom se při své návštěvě přesvědčil testovací tým brněnského Deníku Rovnost spolu s šéfkuchařem restaurantu Boulevard Ivem Ševčíkem. Kuchařem, který je zároveň členem Asociace kuchařů a cukrářů České republiky.

Zdání může klamat

Zvenku vypadá restaurace U Kašny jako normální podnik v kdejaké obci za Brnem. Dočervena laděná omítka, reklamní poutač na pivovar z Německa, dřevěná tabule s nabídkou specialit. Klasická venkovská hospoda, řekl by si projíždějící host. Když však vstoupí návštěvník dovnitř, zjistí, že první dojem rozhodně klame. Restaurant sídlící v přebudovaném rodinném domku je totiž uvnitř luxusnější, než se zdá.

Přestože je všední den, u většiny stolů sedí krátce po poledni několik hodujících hostů. Na dalších stolech je rezervace. Volné jsou pouze dva. O kuchyni U Kašny je tedy zřejmě zájem. Ochotný číšník se testovacího týmu zeptá, jak dlouho bude odhadem jíst. Když se dozví, že nově příchozí hosté nebudou obědvat déle než je zarezervovaný stůl, posadí ho a donese jídelní listy.

Hodokvas začíná předkrmem. Protože se restaurace specializuje na vybrané pokrmy z mořských živočichů, vybírá testovací tým Sashimi. „Jeho základem je natenko ukrojené maso z ryby. Tentokrát je to žlutoploutvý tuňák. Masa je ovšem poměrně velký kus, a tak jej host musí od sebe oddělovat hůlkami, které k sushi nebo sashimi patří. Uvítal bych ale, kdyby plátek masa nakrájel kuchař na menší čtverečky,“ hodnotí Ševčík předkrm, který stojí přes sto šedesát korun. Součástí sashimi je sojová omáčka a velmi ostrý japonský zelený křen wasabi. „Ten je strašlivě ostrý. Asi tak stokrát víc, než ten, který si lidé koupí v obchodě,“ usměje se kuchař z restaurantu Boulevard.

Hned po předkrmu – pálivém jako tisíc čertů dohromady – následuje knedlíčková polévka. Číšník ji donese na tak velkém talíři, že si před ním dospělý člověk připadá jako tříleté děcko. „Takové talíře patří do novinek v restauračních servisech. Esteticky to vypadá dobře a polévky je jakoby naoko víc,“ říká Ševčík. Kromě hlubokého talíře jsou v polévce také tři poměrně obrovité koule hovězích knedlíčků. Polévka je nicméně horká, silná a chutná. Hlavně je čerstvá, což podtrhuje najemno nakrájená zelená pažitka, kterou jako by kuchař před chvílí utrhl ze zahrady.

Jedno jídlo následuje druhé

Za necelých dvacet minut po objednávce je na stole i hlavní jídlo. Navazuje na předkrm i polévku a host nemusí ani vymýšlet témata ke konverzaci se spolustolovníkem. Prvním je krůtí roládka plněná špenátem. „Aby byla kompozice pokrmu ještě výraznější, kuchař k tomu připravil rokfórovou omáčku,“ libuje si Ševčík.

Podélně rozříznutá krůtí prsa jsou naplněná čerstvými, jemně pokrájenými špenátovými listy. „Začátek je šťavnatý, ale konec už byl trochu sušší. Krůtí maso je samo o sobě suché. Zdejší kuchař ho zabalil do slaniny, která udržela šťávu. Škoda, že ne až do konce,“ posteskne si. Na druhou stranu vyzdvihuje teplotu jídla. „Bylo perfektně horké. Ani poslední sousto nezačalo chladnout,“ podotkne hlavní ikona testovacího týmu.

V pořadí druhé testované hlavní jídlo je smažený kuřecí řízek. Pokud by si ovšem někdo myslel, že se jedná o obyčejný „šnycl“, je na omylu. V kuchyni U Kašny ho totiž připravili po milánsku. To znamená, že místo klasické přílohy v podobě vařených brambor omaštěných máslem nebo hranolek, se k masu podávají špagety. Konkrétně s drcenými rajčaty a parmazánem. „Kuřecí prsa, která při přípravě neztratila ani za mák šťávy, jsou obalena v jemném sýrovém těstíčku. To dělá na plátku velejemnou krustu,“ popisuje Ševčík.

Dvojobal z mouky a těstíčka udrží nejen šťavnatost masíčka. Při smažení řízků může člověk použít i jeden kuchařský trik. Nebo kouzlo, dá-li se to tak nazvat. „Když se do těstíčka přidá kapka alkoholu, nasaje se do toho při smažení veškerý tuk. Nejlepší je vodka, která nemá chuť. Strávníci se nemusejí bát, že by byli po pozření řízku s kapkou kořalky opilí. Alkohol se totiž odpařuje už při sedmdesáti stupních Celsia. A ve fritovacím hrnci je podstatně vyšší teplota,“ tvrdí šéfkuchař z Boulevardu.

Sladká tečka z Francie

Dobrý oběd či večeře začíná předkrmem, a tak by mělo končit „zákrmem“. Tedy sladkou tečkou. Tou je Créme Brulée, což je francouzský výraz znamenající v překladu „opálený krém“. Jde o vychlazený vaječný krém pokrytý cukrovou polevou, kterou kuchař nebo cukrář připravuje krátkým ožehnutím, při němž poleva zkaramelizuje.

„Krém s nadrcenou vanilkou se vaří ve vodní lázni a pak se jen ochladí v lednici. Na vychlazený povrch krému v zapékací misce se pak nasype tenká vrstvička cukru. Ta zkaramelizuje na malém plameni nebo v rozehřáté troubě. Téměř v okamžiku se tak na vaječném krému vytvoří křehký karamelový příkrov,“ přibližuje Ševčík přípravu francouzského „zákusku“. Při jeho pojídání se rozplývá stejně jako krém na jazyku. „Je naprosto úžasný. Už dlouho jsem tak dobré Créme Brulée neměl,“ rozzáří se.

Nadchází konečné resumé návštěvy testovacího týmu v rajhradské restauraci U Kašny. Jestliže mají gurmáni dost bloudění po nových podnicích v centru Brna a hledání originální kuchyně, mohou sednout do auta, na kolo, do vlaku či autobusu a udělat si malý gastronomický výlet. Rajhrad přece není z Brna daleko a cesta za výtečným jídlem se zcela jistě vyplatí.