Další tipy na výlet najdete v pravém sloupci

Faktem je, že výletníky může odrazovat strmé stoupání. „Nahoru ke zřícenině je to od vchodu do Punkevních jeskyní přibližně dvacet minut cesty, ale hodně do kopce,“ upozornila Martina Hejčová z blanenské informační kanceláře Blanka.

Rozlehlý hrad založil v polovině 13. století olomoucký biskup Bruno ze Schaumburg-Hollensteinu. Tento poradce krále Přemysla Otakara II byl vlivný muž. Na Moravě zakládal hrady, města i osady, které kolonizoval osadníky z německých zemí. Alespoň tak o něm píše učebnice regionální vlastivědy Sloupsko.

Po Brunovi se na hradě začali střídat majitelé různého původu. „Listinou z roku 1396 dal biskup Mikuláš hrad, městečko a vsi s příslušenstvím do správy Erharta z Kunštátu a Skal s tím, aby „statek proti bezpráví a vpádu pevnou rukou obhajoval.“ Bylo to kvůli válkám mezi markrabaty Joštem a Prokopem, kdy byl biskupský majetek bezohledně pleněn,“ říká učebnice. Historie hradu pak trvala přibližně sto padesát let. Potom Blansek vyhořel.

Jelikož kolem hradu vede zelená značka, není problém jej navštívit. Jen dostat se do krasu je obtížnější. „Jelikož teď není sezona, turisté se k Punkevním jeskyním dostávají obtížněji. Na Skalní mlýn, odkud tam vede pohodlná cesta, totiž jezdí jen dva autobusy denně,“ zmínila Hejčová možnou komplikaci pro ty, kteří neradi jezdí autem.

Na druhou stranu má podzim výhodu v tom, že jeskyně jsou snadno přístupné. „Přes týden rozhodně není rezervace nutná,“ podotkla pracovnice infocentra.

Jak na hrad Blansek
Délka trasy: ze Skalního mlýna asi 2 km, z Blanska 5 km
Cíl trasy: zřícenina hradu Blansek
Vzdálenost od středu Brna: zhruba 40 km
Vlakové spojení: do Blanska
Autobusové spojení: do Skalního Mlýna
Zajímavosti: 600 let stará zřícenina, Moravský kras
Doporučená mapa: Klub českých turistů č. 86
Obtížnost: střední