Když odhodí prázdnou „petku“ od své oblíbené limonády do obyčejné popelnice, pošle ji na skládku. Tam se mezi ostatními odpadky pomalu rozkládá až osmdesát let. Zkrátka peklo. Dostane-li se do speciálního koše na plast, může se „zrodit“ znovu. Jako výplň zimní bundy nebo zahradní lavička.

První zastávkou na cestě lidmi vytříděného odpadu je třídírna firmy Van Gansewinkel v Modřicích. Tam je i linka na zpracování plastových lahví. „Vozí se sem lahve z celé Evropy. Z Litvy, Polska, Holandska, Maďarska. Tady je nejprve roztřídíme na barevné a čiré,“ ukazuje obchodní zástupce firmy František Motl na obrovské kvádry svázaných slisovaných PET lahví, které čekají před vraty na zpracování. Čiré, růžové, modré, zelené. „Až vyjdou ven, bude z nich čistý plastový granulát. Ale to je složitý proces,“ říká Motl.

Linka funguje už tři roky nepřetržitě. „Za čtyřiadvacet hodin vyrobíme až dvanáct tun granulátu. Největší zájem je o čirý, z něj se vyrábí nejvíc věcí. Například textilní vlákno, kterým se plní spacáky, nebo se z něj dělají koberce. Granulát děláme ještě ve variantě mix. To jsou barevné plasty dohromady,“ vysvětluje vedoucí linky Miroslav Nezval.

U vrat rozřezává dělník balíky slisovaných lahví a hrne je na běžící pás. U něj sedí tři ženy a kontrolují, jestli se mezi plastové lahve nedostalo něco, co tam nepatří. „Obaly od šamponů, aviváží, jogurtů nebo dětských pití, které jsou celé potažené etiketou. Ty jsou z křehčeného plastu nebo obsahují PVC, a to do granulátu nepatří. Pokud chtějí lidé pomoci, tak musí kontrolovat recyklační značky. Do košů patří jen lahve označené zkratkou PET,“ popisuje třídění Nezval.

Po mechanickém probrání pokračují lahve na pásu do takzvané mokré části linky. Vypadá jako cisterna, ale je to vlastně pračka. „Ta odstraní vršky a taky etikety a zvlášť je vyplivne,“ hrábne Nezval do papírové změti. I ta se využije třeba na výrobu zahradního nábytku.

„Zůstane čistý plast. Ten se podrtí a vysuší. Zahřátím nakonec kontrolujeme, jestli na pásu neunikla nějaká nežádoucí láhev. Ta znehodnotí celou dávku, kterou musíme prodat za nižší cenu,“ dodává Nezval.