Stránská skála, třísetmetrová národní památka z brněnského Juliánova, má bohatou historii. Teď láká milovníky přírody, v minulosti tam ale měli žně archeologové.

„Skála je nejstarším sídlištěm člověka na našem území. Je jí více než šest set tisíc let,“ přiblížil výjimečnost památky archeolog Martin Oliva. Vápencový útes, který leží na jihovýchodním okraji Brna, tak obývali už lidé, kteří byli starší než neandertálci. „Prokázaly to nálezy jednoduchých kamenných nástrojů a kostí. Jeskyni tam poprvé vykopal počátkem dvacátého století archeolog Josef Oldřich. Ve výzkumech pak pokračovali další,“ řekl Oliva.

Důvodem, proč si pravěcí lidé vybrali právě Stránskou skálu, byl rohovec obsažený ve vápencích. „Daly se z něj stejně jako z pazourku vyrábět nástroje,“ vysvětlil archeolog. Ty si mohou lidé prohlédnout v brněnském pavilonu Anthropos. Uvidí tam i pozůstatky vodních ptáků nalezené ve skalních jeskyních.
„Svratka byla před desítkami tisíc let zřejmě výš než dnes,“ zdůvodnil nález vodních tvorů Oliva. Podle něj skálu obývali i obrovští bobři, lesní slon nebo proslulý šavlozubý tygr. Před čtyřiceti tisíci lety se tam pak vyvinula další kultura, kterou vědci nazvali podle brněnské městské části Bohunice „Bohunicien“.

Skalní jeskyně dnes už archeology tolik nepřitahují. Na rozdíl od amatérského badatele Radka Kryštofa, který je zkoumá od svých třinácti let. „Je to tak trochu jiné brněnské podzemí, žádné historické sklepy,“ řekl Kryštof. Štoly, které vznikly za druhé světové války, a krasové jeskyňky jsou podle něj ideálním terénem pro rekreační zájemce o podzemí. „Působí to tady podivným dojmem místa, které prošlo historií, bojuje s člověkem a zároveň je s ním nerozlučně spjaté,“ soudí student, který je členem skupiny Deníkáři. Spolu s dalšími nadšenci totiž provozuje „hloubkové deníky“. „Jsou to takové podzemní návštěvní knihy. Kromě toho také spolupracujeme na uklízení této lokality,“ popsal Kryštof činnost mladých milovníků podzemí. Ti po Stránské skále také provádí skupiny zájemců.

„Věříme, že jednou přijde čas nových objevů na tomto místě,“ prohlásil student. I podle archeologa Petra Škrdly jsou další nálezy reálné. „Po předchozích výzkumech tam zůstala ještě spousta zajímavých věcí,“ řekl Škrdla.

MARIJA NOBILISOVÁ